Μια χαρά είμαστε, ρε γκρινιάρηδες! :-)

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Μια χαρά είμαστε, ρε γκρινιάρηδες! :-)

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Νοέμ 2012, 02:09

Καλησπέρα!

1. Οχι άλλη γκρίνια! :)

2. Στο Συνέδριο, μας χάρηκα, υπήρχε αξιοπρέπεια, νηφαλιότητα, φιλικό κλίμα, ευχάριστες συζητήσεις, χαρούμενες φάτσες, ήρεμοι άνθρωποι. Δεν έχω δει Συνέδριο "μικρού" κόμματος, αλλά σίγουρα καμιά σχέση με τα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ που έχουμε δει στην τηλεόραση.

3. Σχεδόν ήταν αυτό που είδαμε στο Offenbach, απλά σε μικρή κλίμακα http://is.gd/5P9WVr

4. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που του άρεσαν όλες οι αποφάσεις. Αλλά η συλλογική σοφία γενικά λειτούργησε.
Υπήρχαν και προτάσεις που σωστά φάγανε πολύ "κόκκινο" γιατί παρά τις καλές τους προθέσεις ανοίγανε απίστευτες κερκόπορτες.
Υπήρχε πρόταση που αν περνούσε θα επέτρεπε σε μια μικρή έξυπνα οργανωμένη ομάδα οπαδών του ΑΣΤΕΡΑ ΜΑΓΟΥΛΑΣ να "καταλάβει" το κόμμα και να αλλάξει το καταστατικό σε ένα και μόνο άρθρο που θα λέει "Ο Αστέρας να ανέβει τώρα στην Super league"
Αυτό ήταν το δικό μου κριτήριο για πράσινη κάρτα. Η πρόταση να βελτιώνει την κατάσταση και να μην ανοίγει κερκόπορτες.

5. Καταλάβαμε ότι οι προτάσεις περνάνε καλύτερα σε μικρά κομμάτια. Παράγραφο-παράγραφο. Είναι πιο κατανοητό. Πολλά τέτοια πέρασαν.

6. Δεν είδα καμιά πρόταση να έχει καμιά ταμπέλα "Αυτή η πρόταση είναι αμεσοδημοκρατική και καλά θα κάνετε να την ψηφίσετε". Γιατί πρέπει πάντα οι αποφάσεις της πλειοψηφίας να ταιριάζουν με τις δικές μας; Χρειάζονται ζυμώσεις και χρειάζεται να καταλαβαίνουμε και τον τρόπο σκέψης του άλλου.

7. Νομίζω δεν άκουσα κάτι για το ΠΩΣ θα αναπτυχθούμε σε τοπικό επίπεδο, ΠΩΣ θα πάμε σε κάθε πόλη, ΠΩΣ θα γίνουμε τουλάχιστον 200 ενεργοί, ώστε να έχουμε οποιαδήποτε πιθανότητα να βγάλουμε κάποιους αιρετούς κάπου.

8. Δεν είναι κακό να κάνουμε κι άλλο Συνέδριο σε μερικούς μήνες, για να βελτιώσουμε κι άλλο τα πράγματα ή να διορθώσουμε λάθη ή να ενσωματώσουμε νέες ιδέες.

9. Η μόνη σταθερή αξία από τον Φεβρουάριο είναι το ψυχικά άρρωστο τρολ. Η ύπαρξη ψυχιάτρου στη νέα Δ.Ε. ελπίζω να βοηθήσει την κατάσταση. Εγραψα τη γνώμη μου σε άλλο thread

10. Αποψή μου είναι ότι είναι θετική η ύπαρξη του όρου για τα 2/3 επειδή εξασφαλίζει ότι μόνο ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ, ΠΕΙΣΤΙΚΕΣ, ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ προτάσεις περνάνε.
Επίσης όταν ισχύει το 51-49 μπορεί να "κοπούμε στα δύο" Με το 67-33 τουλάχιστον αν κοπούμε κοβόμαστε σε ένα μεγάλο κι ένα μικρό κομμάτι.

11. Ξεχάσαμε ότι πριν φτάσουμε στο να αντιπαραβάλλουμε προτάσεις θα έπρεπε να έχουμε δουλέψει στη σύγκλισή τους. Το άρθρο 8 προβλέπει τις 20 μέρες για τις συζητήσεις ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ. Και τρέχαμε τελευταία στιγμή.

12. Αν κάποιος γράφτηκε μετά τις 23/10 και ψήφισε θα ήθελα να το ακούσω, γιατί δεν θα έπρεπε να έχει συμβεί.


13. Το 13 το κατήργησε το Ιερατείο γιατί θέλει να επαναφέρει τον Δωδεκαθεϊσμό
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Μια χαρά είμαστε, ρε γκρινιάρηδες! :-)

Δημοσίευσηαπό James » 06 Νοέμ 2012, 02:24

anestis έγραψε:Καλησπέρα!

1. Οχι ............
.....................χει συμβεί.


13. Το 13 το κατήργησε το Ιερατείο γιατί θέλει να επαναφέρει τον Δωδεκαθεϊσμό


γιαυτό και εγω φωνάζω να επανέλθει ο Δωδεκαθεισμός !!!!! έστω με 51 - 49
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Rainmaker

Re: Μια χαρά είμαστε, ρε γκρινιάρηδες! :-)

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 06 Νοέμ 2012, 09:18

anestis έγραψε:4. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που του άρεσαν όλες οι αποφάσεις. Αλλά η συλλογική σοφία γενικά λειτούργησε.
Υπήρχαν και προτάσεις που σωστά φάγανε πολύ "κόκκινο" γιατί παρά τις καλές τους προθέσεις ανοίγανε απίστευτες κερκόπορτες.
Υπήρχε πρόταση που αν περνούσε θα επέτρεπε σε μια μικρή έξυπνα οργανωμένη ομάδα οπαδών του ΑΣΤΕΡΑ ΜΑΓΟΥΛΑΣ να "καταλάβει" το κόμμα και να αλλάξει το καταστατικό σε ένα και μόνο άρθρο που θα λέει "Ο Αστέρας να ανέβει τώρα στην Super league"
Αυτό ήταν το δικό μου κριτήριο για πράσινη κάρτα. Η πρόταση να βελτιώνει την κατάσταση και να μην ανοίγει κερκόπορτες.


τι σε κάνει να πιστεύεις οτι οι οπαδοί του ''ΑΣΤΕΡΑ ΜΑΓΟΥΛΑ'' δεν ψήφισαν? γιατί εγώ είδα πολλούς.
οσο για τις κερκόπορτες υπάρχει λύση αλλά ποτέ κανένας δεν ενδιαφέρθηκε για τον πολύ απλό λόγο οτι ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΠΟΤΕ Η ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
υπάρχει σαν αρχή μόνο για ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Μια χαρά είμαστε, ρε γκρινιάρηδες! :-)

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 06 Νοέμ 2012, 11:51

@Ανέστης
Το 'χουμε και μπορούμε να το πάμε (σχόλιο για το Τρολ: ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ) εκεί που είναι να πάει. Η θετικότητα δεν είναι δεκτικότητα, είναι αποτελεσματικότητα έστω και σε μικρές δόσεις.
Αν δεν δούμε τα θετικά, θα αποτύχουμε (σχόλιο για το Τρολ: ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ), αν "κολλήσουμε" στα αρνητικά, πάλι θα αποτύχουμε (σχόλιο για το Τρολ: ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ).

Με λίγα λόγια σαλονικιότικα, Εμένα Με Άρεσε, το "παμ' συνέδριο"!!!
;)




(να 'σαι καλά Ανέστη μου, να μας θυμίζεις και να μας τονίζεις την θετικότητα)
здравствуйте

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Μια χαρά είμαστε, ρε γκρινιάρηδες! :-)

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 06 Νοέμ 2012, 18:07

Σχετικά με το 12 που λες Ανέστη βλέπω μόνο αυτό:

8.3 Στο Συνέδριο μετέχουν και ψηφίζουν όλα τα μέλη του κόμματος, τα οποία έχουν εγγραφεί στο κεντρικό μητρώο μελών τουλάχιστον τρεις (3) μήνες πριν από την ημερομηνία συνόδου του Συνεδρίου και έχουν τακτοποιημένες τις ταμειακές τους υποχρεώσεις προς το κόμμα, ακόμη και την ημέρα διεξαγωγής του συνεδρίου. Ο περιορισμός των τριών (3) μηνών σε αυτό το άρθρο ισχύει από την 1η Ιανουαρίου του 2013.

Που υπάρχει ο περιορισμός για την 1η ημέρα του συνεδρίου;
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μια χαρά είμαστε, ρε γκρινιάρηδες! :-)

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Νοέμ 2012, 18:55

Δεν μιλάω για τους 3 μήνες, οι οποίοι δεν ίσχυσαν φυσικά.

Η τελευταία εγγραφή στο "κεντρικό μητρώο μελών" έγινε 23/10 στην τελευταία συνεδρίαση της Δ.Ε.
και δημοσιοποιήθηκε στα πρακτικά.

Όποιος ΠΡΩΤΟ-γράφτηκε μετά δεν μπορούσε να ψηφίσει.
Όποιος ΗΤΑΝ ΗΔΗ γραμμένος, αλλά απλώς πλήρωσε στο συνέδριο ήταν φυσικά οκ
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Μια χαρά είμαστε, ρε γκρινιάρηδες! :-)

Δημοσίευσηαπό baskin » 06 Νοέμ 2012, 19:10

anestis έγραψε:Όποιος ΗΤΑΝ ΗΔΗ γραμμένος, αλλά απλώς πλήρωσε στο συνέδριο ήταν φυσικά οκ


Ναι αυτό εννοούσα. Εκ παραδρομής το γράφτηκε.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες