Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό crisal » 05 Νοέμ 2012, 23:21

Προς Δημητρη
Εχεις καθε δικαιωμα να ψηφισεις η να μην ψηφισεις οποιαδηποτε προταση με οποιο δικο σου κριτηριο θελεις να θεσεις (Δεν μου αρεσει η φατσα αυτου που την εκανε, δεν μου αρεσει η προταση, βαριεμαι να σκεφτω...κλπ)
Εχω καθε δικαιωμα να ψηφισω οποιονδηποτε η οχι αναλογα με τα κριτηρια που θετω
Δεν εχεις καμια ιδεα αν σε ψηφισα η οχι και ετσι θα παραμεινει

Προς Rainmaker
Σε παρακαλω πολυ να κανεις επισημη καταγγελια
Σε ποιο σημειο ποιας διαδικασιας και πως καταλυιθηκε η Αμεση δημοκρατια?

Rainmaker

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 05 Νοέμ 2012, 23:34

crisal έγραψε:Προς Rainmaker
Σε παρακαλω πολυ να κανεις επισημη καταγγελια
Σε ποιο σημειο ποιας διαδικασιας και πως καταλυιθηκε η Αμεση δημοκρατια?

Μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις πες μου μια αμεσοδημοκρατικη διαδικασία που προβλέπει το καταστατικο.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Νοέμ 2012, 23:34

crisal έγραψε:Προς Rainmaker
Σε παρακαλω πολυ να κανεις επισημη καταγγελια
Σε ποιο σημειο ποιας διαδικασιας και πως καταλυιθηκε η Αμεση δημοκρατια?


Χρήστο μπερδεύεσαι. Οι ψηφοφορίες έγιναν με συγκεκριμένους κανόνες που κανείς δεν αμφισβητείσαι. Το μόνο "αμεσοδημοκρατικό" σύστημα που υπάρχει στο κόμμα είναι το liquid που οι υποστηρικτές της "άμεσης" δημοκρατίας, σνομπάρουν.

Τέλος, η "άμεση δημοκρατία" είναι σαν την "αγάπη", κανείς δεν μπορεί να την εξηγήσει και όλοι την επικαλούνται. Γι' αυτό και εγώ αντί να κάνω ποίηση, μιλάω για κανονισμούς και συστήματα διαβούλευσης και ψήφισης.

Και κάνεις ένα λάθος. Δεν ήθελα να το πω, αλλά θα δώσω hint. Ας βγει μια λίστα με τα μέλη που γράφτηκαν κατά την διάρκεια του συνεδρίου, για να γελάσει ο κάθε πικραμένος και να φανεί η κλίκα που μιλάει μόνο μεταξύ της...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 05 Νοέμ 2012, 23:36

Δεν μπορώ άλλο!!!!
Αν κάθε ""πικραμένος", ψάχνει "ώμο" να κλάψει, τουλάχιστον ας μην το κάνει στον δικό μου!!!
Δεν βοηθάει η ηλικία μου, τα "αρθριτικά" μου και γενικά, η προσωπική μου "οπτική"!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό crisal » 05 Νοέμ 2012, 23:44

Rainmaker έγραψε:
crisal έγραψε:Προς Rainmaker
Σε παρακαλω πολυ να κανεις επισημη καταγγελια
Σε ποιο σημειο ποιας διαδικασιας και πως καταλυιθηκε η Αμεση δημοκρατια?

Μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις πες μου μια αμεσοδημοκρατικη διαδικασία που προβλέπει το καταστατικο.



Οπως εχω εξηγήσει το IQ Μου ειναι πολυ χαμηλό.

Οποτε σε παρακαλω να μου εξηγησεις αναλυτικα την καταγγελια οσυ. Μην ρωτας εμενα να σου απαντησω.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό James » 05 Νοέμ 2012, 23:46

crisal: απαντηση στον Δημητρη

Φιλε Δημητρη
Πρωτα απο ολα να σου πω οτι το Post σου με προσβάλει προσωπικα
Επισης να οσυ πω οτι το post σου προσβαλει εσενα προσωπικα
Επισης προσβάλει την Δημοκρατία προσωπικα
Επισης προσβάλει οποιονδηποτε νοημονα ανθρωπο προσωπικα.

δε καταλαβαίνω σε τι απ ολα που έχω γράψει αναφέρεσαι

αν μιλάς γιαυτό :
Και για να καταλάβετε πόσο μαλάκισμένα ψήφισαν οι χθεσινοί παρόντες <<πειρατές>>
Από τους εκλεγμένους στη ΔΕ, εκτός τον Αδριανό,κανείς τους δεν έχει μπεί στο κόπο να μπεί στο φόρουμ και να γράψει κάτι.
Αντίθετα με το Facebook όπου ήταν μέσα συνέχεια.
Μπράβο μας, μαλάκες πειρατές που ξημερωβραδιαζόμαστε πάνω στις πλατφόρμες του κόμματος .........
Να γαμήσω την άμεση δημοκρατία μας, ά , τη συγγενική ´αμεση δημοκρατία.
Αλλά εντάξει, αυτοί που ήταν εκεί, εσείς όλοι οι άλλοι που είσασταν ?? στο καναπέ?? φάτε καναπέ τώρα.........


πως σε προσβάλω προσωπικά? γράφοντας γεγονότα? γράφω κατι σε ψέμα?

τώρα αν αναφέρεσαι σε αυτό
zappas:
Νοιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω τα 60 περίπου μέλη που μου επέδειξαν με το να μη με ψηφίσουν, οτι το να πιστεύω και να στηρίζω τις βασικές αρχές του κόμματος των πειρατών δεν είναι αρκετό.

πως προσβάλω? ευχαριστώ λέω

Καλή μας πορεία με το λαϊκισμό !!!
σε αυτό τι να πώ?

Και όσο γιά τους πειρατές που με στάυρωσαν, έχω να πώ ότι λυπάμαι που δε θα μπορέσω να υλοποίησω αυτά που πιστεύω .

και εδώ ? τι ?
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό James » 05 Νοέμ 2012, 23:48

laskaris_vasilis έγραψε:Δεν μπορώ άλλο!!!!
Αν κάθε ""πικραμένος", ψάχνει "ώμο" να κλάψει, τουλάχιστον ας μην το κάνει στον δικό μου!!!
Δεν βοηθάει η ηλικία μου, τα "αρθριτικά" μου και γενικά, η προσωπική μου "οπτική"!!!!

θέλεις να σου απαντήσω??????
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό crisal » 05 Νοέμ 2012, 23:58

baskin έγραψε:
crisal έγραψε:Προς Rainmaker
Σε παρακαλω πολυ να κανεις επισημη καταγγελια
Σε ποιο σημειο ποιας διαδικασιας και πως καταλυιθηκε η Αμεση δημοκρατια?


Χρήστο μπερδεύεσαι. Οι ψηφοφορίες έγιναν με συγκεκριμένους κανόνες που κανείς δεν αμφισβητείσαι. Το μόνο "αμεσοδημοκρατικό" σύστημα που υπάρχει στο κόμμα είναι το liquid που οι υποστηρικτές της "άμεσης" δημοκρατίας, σνομπάρουν.

Τέλος, η "άμεση δημοκρατία" είναι σαν την "αγάπη", κανείς δεν μπορεί να την εξηγήσει και όλοι την επικαλούνται. Γι' αυτό και εγώ αντί να κάνω ποίηση, μιλάω για κανονισμούς και συστήματα διαβούλευσης και ψήφισης.

Και κάνεις ένα λάθος. Δεν ήθελα να το πω, αλλά θα δώσω hint. Ας βγει μια λίστα με τα μέλη που γράφτηκαν κατά την διάρκεια του συνεδρίου, για να γελάσει ο κάθε πικραμένος και να φανεί η κλίκα που μιλάει μόνο μεταξύ της...



Αμεση Δημοκρατια δεν είναι ρευστό, δεν ειναι μια πλατφορμα καπου. Ειναι κατι απτό.
Αμεση Δημοκρατία είναι να μπορει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕΛΟΣ να ψηφισει και να εχει λόγο για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αφορα το κομμα.
Αμεση Δημοκρατια είναι να μπορει Οποιοδηποτε μελος να πάρει οποιαδηποτε θεση στο κομμα χωρις καμια απολυτως διακριση (πχ χωρις να μετραμε ποσα post εχει στο forum....)

Ετσι δεν καναμε καθ ολη την διάρκεια του συνεδριου? Ετσι δεν κανουμε καθημερινα εδω μεσα?

Οσο για το Liguid δεν θεωρω οτι το σνομπαρει οποιοσδηποτε. Δεξου την αποψη των υπολοιπων απο εμας , που δεν ειμαστε τοσο εξοικειωμενοι, οσο εσυ, με τις τεχνολογιες . Οι διαφορετικες πλατφορμες που εχουμε εμενα προσωπικα με εχουν μπερδεψει και βλεπω οτι τον μη κομπιουτεριστικο κοσμο τον μπερδευουν πολυ. Βεβαια εγω οπως εχω ξαναπει εχω χαμηλο iq και δεν ειμαι μετρο συγκρισης.Με λιγο περισσοτερη δουλιτσα επανω σε αυτο το κομματι και λιγο περισσοτερη υπομονη από εσας τους ΙΤηδες πιστευω οτι θα μπορεσουμε και εμεις να μπουμε στο πνευμα.

Οποτε τωρα απο εσενα θα ζητησω να μου δωσεις στοιχεια.
Αν καταλαβα καλα ενοεις οτι γραφτηκαν καποια μέλη το Σαββατο ετσι ωστε να ψηφισουν την Κυριακη και οτι αυτα τα μελη ειναι "βαλτά" από συγκεκριμενο ή συγκεκριμένα ατομα που βγηκαν στην ΔΕ. Δεν μπορω να το αφησω ετσι. Σε παρακαλω στοιχεια.

Rainmaker

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 06 Νοέμ 2012, 00:01

crisal έγραψε:
Rainmaker έγραψε:
crisal έγραψε:Προς Rainmaker
Σε παρακαλω πολυ να κανεις επισημη καταγγελια
Σε ποιο σημειο ποιας διαδικασιας και πως καταλυιθηκε η Αμεση δημοκρατια?

Μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις πες μου μια αμεσοδημοκρατικη διαδικασία που προβλέπει το καταστατικο.



Οπως εχω εξηγήσει το IQ Μου ειναι πολυ χαμηλό.

Οποτε σε παρακαλω να μου εξηγησεις αναλυτικα την καταγγελια οσυ. Μην ρωτας εμενα να σου απαντησω.


Το ερώτημα δεν απαιτεί κάποια ιδιαίτερη εφυια είναι ερώτημα πάνω στο καταστατικο εκτός αν δεν το γνωρίζεις οποτε κάνω πάσο.
Και δεν υπάρχει και λόγος να σου εξηγήσω αφού δεν το γνωρίζεις.

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό crisal » 06 Νοέμ 2012, 00:07

Dimitris Zappas έγραψε:
crisal: απαντηση στον Δημητρη

Φιλε Δημητρη
Πρωτα απο ολα να σου πω οτι το Post σου με προσβάλει προσωπικα
Επισης να οσυ πω οτι το post σου προσβαλει εσενα προσωπικα
Επισης προσβάλει την Δημοκρατία προσωπικα
Επισης προσβάλει οποιονδηποτε νοημονα ανθρωπο προσωπικα.

δε καταλαβαίνω σε τι απ ολα που έχω γράψει αναφέρεσαι

αν μιλάς γιαυτό :
Και για να καταλάβετε πόσο μαλάκισμένα ψήφισαν οι χθεσινοί παρόντες <<πειρατές>>
Από τους εκλεγμένους στη ΔΕ, εκτός τον Αδριανό,κανείς τους δεν έχει μπεί στο κόπο να μπεί στο φόρουμ και να γράψει κάτι.
Αντίθετα με το Facebook όπου ήταν μέσα συνέχεια.
Μπράβο μας, μαλάκες πειρατές που ξημερωβραδιαζόμαστε πάνω στις πλατφόρμες του κόμματος .........
Να γαμήσω την άμεση δημοκρατία μας, ά , τη συγγενική ´αμεση δημοκρατία.
Αλλά εντάξει, αυτοί που ήταν εκεί, εσείς όλοι οι άλλοι που είσασταν ?? στο καναπέ?? φάτε καναπέ τώρα.........


πως σε προσβάλω προσωπικά? γράφοντας γεγονότα? γράφω κατι σε ψέμα?


Ρε Δημητρη μην κανεις τον χαζο δεν εισαι. Με ποιο δικαιωμα αποκαλεις μαλακες οσους δεν ψηφισαν εσενα?

Δηλαδη η εσυ η τα τανκς?

Αν σε ψηφιζαν θα ητανε σωστοι και ωραιοι και κιμπαρηδες και τωρα που δεν σε ψηφισαν ειναι (ειμαστε) μαλακες?

Που βρισκεις την λογικη σε αυτο?

Αν ειναι ετσι να μην ψηφιζουμε. Να πλακωνομαστε στο ξυλο και ο ποιο δυνατος να γινεται προεδρος.

Δηλαδη αν σε ψηφιζαν θα επρεπε να φωναζουμε Εγερθητω οταν εμπαινες στην αιθουσα?

Και εμενα χεσε με, αν προσβαλομαι η οχι. Εσυ αυτο είσαι?. Οταν γινεται το δικο σου ειμαστε καλοι και αν δεν γινει το δικο σου ειμαστε μαλακες?

Δηλαδη στο κομμα μπηκες για να γινεις προεδρος? Δηλαδη να γινεις σαν κάποιους που κατηγορούσες στο παρελθον που επειδη δεν βγηκανε βουλευες με εμας παραιτηθηκαν?

Διαβασε λιγο αυτα που γραφεις και αυτα που λες και σκεψου πραγματικα, σκεψου πως θα αισθανοσουν εσυ αν εγω σε ελεγα μαλακα που δεν ψηφισες να βαφτουν οι γλαροι ροζ στον Πειραια.

Αν παρολα αυτα, αυτα που γραφεις σε αντιπροσωπευουν τοτε φίλε Δημητρη εκανα λαθος για σενα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες