ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό mankasp » 05 Νοέμ 2012, 09:48

Rainmaker έγραψε:
mankasp έγραψε:Το δεύτερο συμπέρασμα μα μου είναι πόσο σημαντική είναι η ανάθεση ψήφου. Φάνηκε πόσο χρειάζεται όταν σύνεδροι ένιωθαν την ανάγκη πως πρέπει να ψηφίσουν για κάποιο θέμα που αφορά τις αρχές, θέμα που το θεωρούσαν σημαντικό αλλά δυσκολευόταν να αποφασίσουν τι να ψηφίσουν γιατί δεν γνώριζαν καλά το αντικείμενο. Προσωπικά, για πολλά θέματα χρησιμοποίησα την ανάθεση έμμεσα απλά αντιγράφοντας τη ψήφο εκείνου που θεωρούσα πως είναι πιο ενημερωμένος για κάποιο θέμα.


εγώ τώρα είναι που διαφωνώ τελείως στην ανάθεση, εδώ ψηφίζανε ''συντονισμένα'' κάποιοι που ήμασταν παρόντες σκέψου να μπει και η ανάθεση μετά θα κάνουν οτι γουστάρουν αλοίμονό μας.


Μια διευκρίνηση, μιλάω για την ανάθεση σε ότι αφορά θέματα προγράμματος μόνο και όχι σε διοικητικά.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Rainmaker

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 05 Νοέμ 2012, 09:54

mankasp έγραψε:
Rainmaker έγραψε:
mankasp έγραψε:Το δεύτερο συμπέρασμα μα μου είναι πόσο σημαντική είναι η ανάθεση ψήφου. Φάνηκε πόσο χρειάζεται όταν σύνεδροι ένιωθαν την ανάγκη πως πρέπει να ψηφίσουν για κάποιο θέμα που αφορά τις αρχές, θέμα που το θεωρούσαν σημαντικό αλλά δυσκολευόταν να αποφασίσουν τι να ψηφίσουν γιατί δεν γνώριζαν καλά το αντικείμενο. Προσωπικά, για πολλά θέματα χρησιμοποίησα την ανάθεση έμμεσα απλά αντιγράφοντας τη ψήφο εκείνου που θεωρούσα πως είναι πιο ενημερωμένος για κάποιο θέμα.


εγώ τώρα είναι που διαφωνώ τελείως στην ανάθεση, εδώ ψηφίζανε ''συντονισμένα'' κάποιοι που ήμασταν παρόντες σκέψου να μπει και η ανάθεση μετά θα κάνουν οτι γουστάρουν αλοίμονό μας.


Μια διευκρίνηση, μιλάω για την ανάθεση σε ότι αφορά θέματα προγράμματος μόνο και όχι σε διοικητικά.

εγώ μιλάω για τα πάντα!

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό crisal » 05 Νοέμ 2012, 11:45

Θα ηθελα πολυ να ακουσω , φιλε Rainmaker, μια ΕΠΙΣΗΜΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ για αυτα που λες.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό agelos » 05 Νοέμ 2012, 11:51

crisal έγραψε:Θα ηθελα πολυ να ακουσω , φιλε Rainmaker, μια ΕΠΙΣΗΜΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ για αυτα που λες.



κι εγω την περιμένω. αλλιως είναι όλα λογια όπως και του random
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Rainmaker

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 05 Νοέμ 2012, 12:11

crisal έγραψε:Θα ηθελα πολυ να ακουσω , φιλε Rainmaker, μια ΕΠΙΣΗΜΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ για αυτα που λες.


αγαπητέ crisal είναι οφθαλμοφανές ότι το κόμμα πειρατών με τα μέλη που αποτελείται αυτή τη στιγμή δεν συμβαδίζει με τις δικές μου αρχές και επειδή θέλω να θεωρώ ότι ακόμα δεν τα έχω ''χάσει'' ούτε ότι διακατέχομαι από πάσης είδους ''κωλήμματα'' σας αφήνω να συνεχίσεται την ''δουλειά σας'', όπως έχω πει και κατά το παρελθόν υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια. όπως ξέρουν και οι κομπιουτεράδες το λίνουξ έχει αρκετες διαφορετικές πλατφόρμες (αν το λεω σωστά)
όσο για την υποστήριξη των θέσεων.
δεν πρόκειται για οποιεσδήποτε θέσεις μιλάμε για θέσεις πάνω στις αρχές μας (αμεση δημοκρατία) αλίμονο αν ήθελε να κάνω αγώνα για να περάσει θέση πάνω σε μια αρχή μας, έπρεπε να θεωρείται αυτονόητο και απλά περιμένεις ποιος θα την πρωτοκατεβάσει για να ψηφιστεί, πράγμα που δεν έγινε αντιθέτως είδα την απογοήτευση ατόμων που πέρασε το 7.2 γιατί προέκυψε έπειτα από ένσταση στην ψηφοφορία και τελικά ψηφίστηκε την δεύτερη φορά (μάλλον έγινε κακή συνενόηση) στο άλλο συνέδριο είμαι σίγουρος οτι θα προσπαθήσουν να το αλλάξουν φυσικά προς το ''καλύτερο''.
τελος παντων όνειρο ήταν πέρασε πάμε για το επόμενο...

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 05 Νοέμ 2012, 13:26

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο δεν ήταν ενημερωμένοι και στο δεν ήταν δημοκρατικό το αποτέλεσμα. Η δημοκρατία δεν προϋποθέτει δυστυχώς την ενημέρωση.

Και εμένα δεν μου άρεσε που δεν πέρασαν κάποιες τροποποιήσεις που έδιναν περισσότερη δύναμη στο σώμα των μελών, αλλά αυτή ήταν η απόφαση των συνέδρων. Την επόμενη φορά θα είμαι έτοιμος με επιχειρήματα για να τις περάσω...
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 05 Νοέμ 2012, 21:32

@Rainmaker:
Βρε Rain, ήμαρτον!!
Όσο καιρό μιλάμε ή παρακολουθώ το forum έχεις έναν "καημό":
"Πόσες είναι οι αρχές;"!!!!
Πέντε; Τρεις; Δώδεκα; Είκοσι; ..........
Στατιστική κάνεις βρε; :D :D :D :D
Εγώ, προσωπικά έχω μόνο μία: Να επιβιώσω στο παρόν, άθλιο, πολιτικό γίγνεσθαι. Σαν "πλάσμα" και σαν "ύπαρξη"!
Γι` αυτό στηρίζω τις αρχές των Πειρατών (και τις αρχικές, και αυτές που διαμορφώθηκαν μετά το πρώτο μας Συνέδριο)!
Πόσες είναι;
Αδιαφορώ να τις "μετρήσω"!!
Τελευταία επεξεργασία από 2 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό mankasp » 05 Νοέμ 2012, 21:37

Ειναι το π:λιο αρθρο 2 και καποιες εξτρα. Η αμεση δημοκρατια ειναι μέσα.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Rainmaker

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 05 Νοέμ 2012, 21:43

laskaris_vasilis έγραψε:@Rainmaker:
Βρε Rain, ήμαρτον!!
Όσο καιρό μιλάμε ή παρακολουθώ το forum έχεις έναν "καημό":
"Πόσες είναι οι αρχές;"!!!!
Πέντε; Τρεις; Δώδεκα; Είκοσι; ..........
Στατιστική κάνεις βρε; :D :D :D :D
Εγώ, προσωπικά έχω μόνο μία: Να επιβιώσω στο παρόν, άθλιο, πολιτικό γίγνεσθαι. Είτε σαν "πλάσμα" είτε σαν "ύπαρξη"!
Γι` αυτό στηρίζω τις αρχές των Πειρατών (και της αρχικές, και αυτές που διαμορφώθηκαν μετά το πρώτο μας Συνέδριο)!
Πόσες είναι;
Αδιαφορώ να τις "μετρήσω"!!

Αφού ξεκάθαρα απο τις ψηφοφορίες βγαίνει ότι οι πλειοψηφία των μελών δεν θέλει την αμεση δημοκρατία γιατι δεν την καταδικάζεται με ψήφισμα αμέσως τώρα.
οι 31 που ψήφισαν την σερετη μόνο να ψηφίσουν βγήκε το αποτέλεσμα γιατι δεν το κάνετε?
Εγω δεν μιλάω για ιερατείά εγω μιλάω για ´´εξαπάτησή´´ μελών

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Νοέμ 2012, 22:20

Rainmaker έγραψε:Αφού ξεκάθαρα απο τις ψηφοφορίες βγαίνει ότι οι πλειοψηφία των μελών δεν θέλει την αμεση δημοκρατία γιατι δεν την καταδικάζεται με ψήφισμα αμέσως τώρα.


Δεν μπορώ να κατανοήσω την συλλογιστική σου. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Rainmaker έγραψε:οι 31 που ψήφισαν την σερετη μόνο να ψηφίσουν βγήκε το αποτέλεσμα γιατι δεν το κάνετε?
Εγω δεν μιλάω για ιερατείά εγω μιλάω για ´´εξαπάτησή´´ μελών


Εδώ δεν κατάλαβα τίποτα...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες