MARIOTTI - υποψήφιος για ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

MARIOTTI - υποψήφιος για ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 16 Σεπ 2012, 23:15

Μετά από προτροπή του Προεδρείου του Συνεδρίου, ανοίγω αυτό το θέμα για συζήτηση.

Ονομάζομαι: Μαριόττι Γεώργιος,

ημερομηνία γέννησης 30/04/1969,

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας στον τομέα των εκδηλώσεων φεστιβάλ και ειδικευόμενος προσωπικής φρουράς.
1.Έχω σπουδάσει νομική στο πανεπιστήμιο της Heidelberg (7 εξάμηνα)
2. 3 χρόνια αστυνομική ακαδημία στην Γερμανία και άσκησα το επάγγελμα με τον βαθμό του αξιωματικού για 12 συνεχή έτη, στον τομέα οργανωτικής και τακτικής δράσης.

Είμαι μέλος του Γερμανικού κόμματος πειρατών επίσης και ένας από τους ιδρυτές και διεθνές συντονιστής του κόμματος πειρατών Ελλάδος.

Θέτω υποψήφιος για την Διοικούσα Επιτροπή.

Η υποψηφιότητα μου στηρίζεται στην ορθόδοξη μου στάση υπέρ της άμεσης δημοκρατίας και την υλοποίηση της γιατί μόνο αυτή είναι εις θέσιν να ανατρέψει το παλιό λειτουργικό σύστημα της ψεύτο-δημοκρατίας που ζούμε και φυσικά με τα επακόλουθά της.
Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω μερικούς τρόπους το πως θα μπορέσουμε να εφαρμόσουμε και να πραγματοποιήσουμε την άμεση δημοκρατία από την βάση ως την λειτουργία της κοινοβουλευτικής ομάδας.


Οι ερωτήσεις δικές σας.

CC
CLOPY PASTE by KAILOR ;-)
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Rainmaker

Re: MARIOTTI - υποψήφιος για ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 16 Σεπ 2012, 23:24

piratiko.org έγραψε:Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω μερικούς τρόπους το πως θα μπορέσουμε να εφαρμόσουμε και να πραγματοποιήσουμε την άμεση δημοκρατία από την βάση ως την λειτουργία της κοινοβουλευτικής ομάδας.


´´από την βάση ως την λειτουργία της κοινοβουλευτικής ομάδας´´ τι εννοείς?

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: MARIOTTI - υποψήφιος για ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 17 Σεπ 2012, 00:03

η άμεση δημοκρατική δομή που λειτουργεί στα πλαίσια του κόμματος δεν πρέπει να σταματάει στην κόκκινη γραμμή της κοινοβουλευτικής ομάδας. θα πρέπει να δεσμευθεί ο βουλευτής στην βάση και στις αποφάσεις της. δεν θα επιτρέπεται να κάνει του κεφαλιού του. σε καμιά περίπτωση. θεωρώ ότι η ελευθερία του βουλευτή το να παίρνει αποφάσεις κατά συνείδηση του δίνη την ελευθερία να κάνει του κεφαλιού του και να χρησιμοποιηθεί από λόμπι και παρακράτος.

http://piratiko.ning.com/profiles/blogs/mariotti
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Rainmaker

Re: MARIOTTI - υποψήφιος για ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 17 Σεπ 2012, 14:15

piratiko.org έγραψε: θα πρέπει να δεσμευθεί ο βουλευτής στην βάση και στις αποφάσεις της.


αυτό πως μεταφράζεται στην πράξη? τι εννοώ: έχεις 10 βουλευτές και η βάση αποφασίζει με 60% το ναι 30% οχι και 10% λευκό
πως δεσμεύονται οι βουλευτές σ' αυτήν την απόφαση?

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: MARIOTTI - υποψήφιος για ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 17 Σεπ 2012, 16:52

Για μένα το "κατά συνείδηση" που υπάρχει στο Σύνταγμα μεταφράζεται/ερμηνεύεται ως εξής:
- Ο βουλευτής είναι εκτελεστικό όργανο της βάσης (των ψηφοφόρων του αλλά και του λαού γενικότερα),
- Εκπροσωπεί με τις αποφάσεις του στο νομοθετικό όργανο, την βουλή (νομοθετική εξουσία), αντί του λαού για νόμους που αφορούν τον λαό,
- Σε καμιά των περιπτώσεων δεν επιδέχεται «κομματική πειθαρχία» ή «κομματική γραμμή» παρά μόνο πειθαρχία στην βάση και στην «λαϊκή γραμμή» από τους πολίτες που εκπροσωπεί,
- Αντί να βρίσκονται μέσα στην βουλή οι χιλιάδες των ψηφοφόρων του, βρίσκεται αυτός και τους εκπροσωπεί/αντιπροσωπεύει, οπότε αν αποφασίζει αντίθετα από τον λαό απλά δεν λειτουργεί ως βουλευτής και εκπρόσωπος αλλά ως άτομο/ιδιώτης που βρέθηκε σε θέση εξουσίας και αποφασίζει από μόνος του χωρίς να υπολογίζει αυτούς που τον έβαλαν σε αυτή την θέση (καταχράται το αιρετό αξίωμα του) δηλ. ότι συμβαίνει τα τελευταία 30+ χρόνια της μεταπολίτευσης εκτός ελαχίστων περιπτώσεων (ίσως και καμίας),
- Κάθε του απόφαση θα έπρεπε κανονικά να απορρέει από ένα «μίνι δημοψήφισμα», τουλάχιστον των ψηφοφόρων του,
- Δεν μπορεί να γίνει «δέσμευση» του με κανόνες και νόμους, παρά μόνο ηθική δέσμευση αυτή που λέει ότι «ψηφίστε με ώστε να παραβρεθώ στο κοινοβούλιο και να μεταφέρω την βούλησή σας και τις αποφάσεις σας εκεί, σαν να ήσασταν εσείς οι ίδιοι»,
- Ο αντίλογος είναι πως αν κάνει πάντα αυτό που του λένε οι ψηφοφόροι του, τότε πως θα διασφαλιστεί ότι δεν θα είναι όργανο κάποιας συντεχνίας ή κάποιου λόμπυ (βλέπε Αμερική); Μα αν έρχεται σε στενή επαφή με λομπίστες για να εξασφαλίσει ψήφους και στήριξη τότε απλά βάζει τον εαυτό του στην «υπηρεσία» τους και άρα δεν είναι πλέον βουλευτής αλλά «εμπορικός αντιπρόσωπος», κάτι σαν «υποκατάστημα» με ενισχυμένες δυνατότητες. Ειδικά αυτή η περίπτωση, για μένα, αποτελεί και μια από τις πιο επίφοβες (σε έναν ιδεατό δημοκρατικό κόσμο, βέβαια),

Όλα αυτά κάποιοι τα θεωρούν «όνειρα θερινής νυκτός» ή «ονειροβασίες», για μένα όμως είναι η «καθαρή» έννοια και ο ορισμός του βουλευτή σε μια άμεση συμμετοχική δημοκρατία.

Τέλος, επειδή κάποια πράγματα ενώ θα έπρεπε να είναι «ευκόλως εννοούμενα», θα πρέπει να λέγονται, γιαυτό συμπληρώνω:
1. Κανένα «προνόμιο» ή ειδική μεταχείριση σε πολίτες [ την λέξη «πολιτικός» την έχω καταργήσει από το λεξιλόγιο μου και την χρησημοποιώ μόνο ως βρισιά και αφού δεν βρίζω εύκολα... ] που αναλαμβάνουν ένα πολύ δύσκολο έργο ως αιρετοί βουλευτές.
2. Καμία περίπτωση παραγραφής ή «άφεσης αμαρτιών» για τους βουλευτές. Αναγκαστικός απολογισμός του έργου που έχει κάνει ένα βουλευτής σε τακτά χρονικά προς τους ψηφοφόρους του και τον λαό.
3. Διάκριση των 3 βοηθητικών εξουσιών λειτουργίας της δημοκρατίας (νομοθετική, εκτελεστική, δικαστική) πλήρης και απόλυτη. Η μόνη εξουσία που αναγνωρίζω ως υπαρκτή είναι η λαϊκή εξουσία, από αυτήν πηγάζουν όλα και σε αυτήν λογοδοτούν όλοι.
4. Ατομικά πολιτικά γραφεία σε καμιά περίπτωση.
5. Κάθε περιφέρεια έχει έναν συγκεκριμένο αριθμό βουλευτικών εδρών, όταν και άμα θέσουν υποψηφιότητα παραπάνω πειρατές από αυτές τις έδρες, τότε θα γίνεται κλήρωση για να «επιλεχθούν» τόσοι όσος είναι αυτός ο αριθμός των εδρών. Το ίδιο ισχύει και για το Ευρωψηφοδέλτιο πχ. 10 max ευρωβουλευτές βγάζει η Ελλάδα; Έχουμε >10 υποψήφιους; Τότε κλήρωση για να βγουν οι 10 που θα μπουν στο ψηφοδέλτιο του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας για τις Ευρωεκλογές (το ίδιο θα ισχύσει και στην περίπτωση που θα έχουμε ψηφοδέλτιο επικρατείας και επιπρόσθετα θα γίνεται και κλήρωση για την σειρά τοποθέτησης των ονομάτων).
6. Αν σε οποιαδήποτε στιγμή της θητείας του, ο αιρετός βουλευτής, ευρωβουλευτής, περιφερειάρχης και σύμβουλος, δήμαρχος και δημοτικός σύμβουλος πάρει απόφαση που δεν προέρχεται από τον λαό έχει την ηθική υποχρέωση να απολογηθεί και να παρατηθεί από το αιρετό αξίωμα του και να το επιστρέψει στον λαό.

Μπορώ να γράψω και άλλα, όμως δεν μου έρχονται τώρα… Αλλά φαντάζομαι ότι το πιάσατε το νόημα… ;)
здравствуйте

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: MARIOTTI - υποψήφιος για ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Δημοσίευσηαπό adrian » 17 Σεπ 2012, 17:19

5) ποιο το σκεπτικό πίσω απο αυτο; Αν θέλει παραπάνω κόσμος, γιατί όχι;

6)σε περίπτωση υπερεπειγοντος, που δεν προλαβαίνει να πάρει άποψη, γιατί να μην δίνεται η δυνατότητα να απολογείται εκ των υστέρων;
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: MARIOTTI - υποψήφιος για ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 17 Σεπ 2012, 18:48

pappasadrian έγραψε:5) ποιο το σκεπτικό πίσω απο αυτο; Αν θέλει παραπάνω κόσμος, γιατί όχι;

6)σε περίπτωση υπερεπειγοντος, που δεν προλαβαίνει να πάρει άποψη, γιατί να μην δίνεται η δυνατότητα να απολογείται εκ των υστέρων;



5.
δεν έχω να συμπληρώσω και πολλά άλλα. Το ολοκληρωμένο σχέδιο που διαμορφώνουμε σαν ομάδα για το συγκεκριμένο θέμα σαν πρόταση θα παρουσιαστεί στο συνέδριο.

Είναι μια από τις πολλές δικλίδες ασφάλειας. είδαμε ποσα άτομα εμφανίστηκαν μονο για της εκλογές και εξαφανίστηκαν μετά. Εδώ έχουμε ένα καθαρό κυνήγι εξουσίας και όχι ιδεολογική βούληση υπέρ της βάσης από αρκετούς υποψήφιους βουλευτές.

Πέρα από αυτού δεν αποκλείεται κανείς.Απλά ο κλήρος αποφασίζει έναν από όλους τους υποψηφίους.Δεν μετράει το όνομα και το άτομο!!Πρέπει να ξεφύγουμε από αυτήν την ψευδαίσθηση ότι ο βουλευτής είναι εξουσία.Ο βουλευτής δεν πρέπει να είναι πολιτικός. Είναι απλά ένα εργαλείο proxy το οποίο μεταφέρει και διακινεί πληροφορίες, από την νομοθετική εξουσία προς την βάση και αντιστρόφως. Η βάση με τις αντίστοιχες ομάδες και με τις επιτροπές εργασίας είναι αυτές που δημιουργούν τη λέξη πολιτική και πραγματοποιούν την υλοποίηση της.

Από εξουσιαστές βλέπουμε τι παράγεται. Εάν θα πάρουμε τον λάθος δρόμο εξαρχής θα δυσκολευτούμε στην συνεχεια να το διορθώσουμε.
Καλύτερο παράδειγμα το κόμμα πειρατών Γερμανίας, η άμεση δημοκρατική δομή πάει να λυγίσει με το βάρος αυτών που κυνηγάνε την εξουσία και καταφέρνουν να ξεπερνάνε την βάση.

Ας μαθαίνουμε λοιπόν από τα λάθη αλλουνού.

6.
Με τα μέσα και τα ηλεκτρονικά εργαλεία μπορείς να απευθυνθείς σε πολλούς και άμεσα. Δεν βλέπω πρόβλημα.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: MARIOTTI - υποψήφιος για ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 17 Σεπ 2012, 19:55

@Κομπειλάδας:
Γιατί προωθείς περιορισμούς για τους υποψήφιους Βουλευτές/Ευρωβουλευτές;
....Εκεί είναι που "πάσχουμε"!!
........ Τα άλλα όλα τα έχουμε καλύψει!!!!
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: MARIOTTI - υποψήφιος για ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 17 Σεπ 2012, 20:12

Είναι καθαρά λειτουργικό το θέμα. Τι το "καλύτερο" θα έκανε για παράδειγμα ένας "αναμεταδότης πληροφοριών" με το όνομα Γιώργος από τον πομπό *"αναμεταδότη πληροφοριών" με το όνομα Στάθης η Βασίλης ;-)

...απλά εξουδετερώνει το καθεαυτού κυνήγι της εξουσίας.

:idea:

Εάν πρόκειται νάνε μόνο ένας υποψήφιος βουλευτής δεν ασκείτε κλήρος. Άρα δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: MARIOTTI - υποψήφιος για ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 17 Σεπ 2012, 20:50

@laskaris_vasilis

Αν και ξέχασες να βάλεις ερωτηματικά στις ερωτήσεις σου (μάλλον τις έθεσες ως ρητορικές), θα απαντήσω.
Βασίλης μου, δυστυχώς έχουμε φτάσει στο σημείο που πρέπει να επαναδιατυπώνουμε τα αυτονόητα, τα δημοκρατικά αυτονόητα.
Αν έχω κάποιο λάθος στις διατυπώσεις μου, ευχαρίστως να με διορθώσετε, για να γίνω καλύτερος, όμως αν δεν τα ξανα-ξανα-ξαναπούμε, ίσως (λέω εγώ τώρα...) ίσως να βρεθούμε σε μια κατάσταση όπου θα ψάχνουμε να βρούμε από που ξηλώθηκε το πουλόβερ... της άμεσης συμμετοχικής δημοκρατίας.

Τρόμαξα, Βασίλη μου, από την ομιλία του Τσίπρα του Νέου ΠΑΣΟΚ. Πάμε ξανά για νέο καπέλωμα και πάλι από την αρχή για μερικές τετραετίες εναλλαγής κυβερνήσεων μπουρδελέ Δεξιάς - γιαλαντζί Αριστεράς. Μας δένουν πάλι στο τελευταίο βαγόνι του τρένου της εξουσίας τους και θα μας πάρει αλλά 30 χρόνια για να το πάρουμε χαμπάρι.

Εγώ δεν είμαι διατεθειμένος να ξανακάτσω στον καναπέ μου. :evil:
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες