Πρόταση έναρξης ψηφοφορίας για την πόλη του Συνεδρίου

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόταση έναρξης ψηφοφορίας για την πόλη του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό baskin » 06 Ιούλ 2012, 19:07

Δεν έχει φτάσει ακόμη σε ψηφοφορία καμία πρωτοβουλία. Είναι σε φάση συζήτησης. Οι πρωτοβουλίες που θα προκριθούν θα φτάσουν σε ψηφοφορία και θα σου έρθει μήνυμα για να ψηφίσεις.

Τα λένε όλα οι οδηγίες σε αυτήν την σελίδα: https://liquid.pirateparty.gr/issue/show/16.html
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πρόταση έναρξης ψηφοφορίας για την πόλη του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 06 Ιούλ 2012, 19:17

baskin έγραψε:Δεν έχει φτάσει ακόμη σε ψηφοφορία καμία πρωτοβουλία. Είναι σε φάση συζήτησης. Οι πρωτοβουλίες που θα προκριθούν θα φτάσουν σε ψηφοφορία και θα σου έρθει μήνυμα για να ψηφίσεις.

Τα λένε όλα οι οδηγίες σε αυτήν την σελίδα: https://liquid.pirateparty.gr/issue/show/16.html


Mille merci.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόταση έναρξης ψηφοφορίας για την πόλη του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό kailor » 06 Ιούλ 2012, 21:58

Περίμενα τόσες μέρες να δώ μπας και πάρει κανείς την πρωτοβουλία από την ομάδα IT να φτιάξει ένα πολύ απλό οδηγό για το πως χρησιμοποιούμε το κουμπάσο και το liquid αλλά τίποτα ακόμη. Τους φαίνετε ότι όλοι θα μπούν και θα ξέρουν πως να το δουλέψουν άμεσα. Όταν υπάρχουν μέλη τα οποία δεν έχουν ενημερωθεί ότι δουλεύει και άλλα που με δυσκολία καταφέραν να μάθουν να γράφουν στο φόρουμ.

Δεν μαθαίνεις πρώτα άλγεβρα και τριγωνομετρία εάν δεν τους δώσεις πρώτα να καταλάβουν ότι 1+1 μας κάνει 2.

5 άντε 10 λεπτάκια μου πήρε από την ζωή μου να κάτσω να φτιάξω έναν πολύ απλό οδηγό για το liquid για αρχαρίους. Να δω τώρα θα φτιάξει κανείς για το κουμπάσο από αυτούς που το γνωρίζουν καλύτερα?

Το βάζω σαν attachment το αρχείο εδώ.

Σύντομος Οδηγός για το Liquid Feedback.doc

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Πρόταση έναρξης ψηφοφορίας για την πόλη του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό pav » 06 Ιούλ 2012, 22:33

kailor έγραψε:Τους φαίνετε ότι όλοι θα μπούν και θα ξέρουν πως να το δουλέψουν άμεσα. Όταν υπάρχουν μέλη τα οποία δεν έχουν ενημερωθεί ότι δουλεύει και άλλα που με δυσκολία καταφέραν να μάθουν να γράφουν στο φόρουμ.

Πως μπορείς να το λες αυτό όταν βλέπεις και μόνος σου ότι ο οδηγός είναι μία εκκρεμότητα;

kailor έγραψε:5 άντε 10 λεπτάκια μου πήρε από την ζωή μου να κάτσω να φτιάξω έναν πολύ απλό οδηγό για το liquid για αρχαρίους.

Εμένα η μετάφραση από μόνη της μου πήρε πάνω από 50 ώρες.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόταση έναρξης ψηφοφορίας για την πόλη του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό kailor » 06 Ιούλ 2012, 22:39

pav έγραψε:
kailor έγραψε:Τους φαίνετε ότι όλοι θα μπούν και θα ξέρουν πως να το δουλέψουν άμεσα. Όταν υπάρχουν μέλη τα οποία δεν έχουν ενημερωθεί ότι δουλεύει και άλλα που με δυσκολία καταφέραν να μάθουν να γράφουν στο φόρουμ.

Πως μπορείς να το λες αυτό όταν βλέπεις και μόνος σου ότι ο οδηγός είναι μία εκκρεμότητα;

kailor έγραψε:5 άντε 10 λεπτάκια μου πήρε από την ζωή μου να κάτσω να φτιάξω έναν πολύ απλό οδηγό για το liquid για αρχαρίους.

Εμένα η μετάφραση από μόνη της μου πήρε πάνω από 50 ώρες.


Pav άλλο να φτιάξεις έναν πλήρη οδηγό, που θα πάρει κάποιες ώρες. και άλλο να φτιάξεις έναν οδηγό για αρχαρίους να πεις οτί αυτό είναι το σύστημα και ότι κάνουμε τα εξής βήματα 1.2.3.4.5. με δικά σου λόγια. Ειδικά αφού το δουλεύουμε και υπάρχουν ενεργές ψηφοφορίες έπρεπε να είχε βγεί πριν ξεκινήσουν οι ψηφοφορίες.

Το ίδιο πρέπει να γίνει και με το κουμπάσο. έτσι ένα τέτοιο απλό ώστε να το καταλαβαίνουν όλοι και μετά να φτιαχτεί ένας πλήρης οδηγός και ας είναι και 500 σελίδες.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόταση έναρξης ψηφοφορίας για την πόλη του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό baskin » 06 Ιούλ 2012, 23:49

Καλύτερος οδηγός από την δοκιμή και σφάλμα δεν υπάρχει. Δοκιμάζεις, ρωτάς, μαθαίνεις. Δεν είναι ντροπή.

Επίσης λάβε υπόψη σου ότι και το Κουμπάσο και το Liquid Feedback είναι δύο σύνθετα συστήματα λογισμικού με πολλές παραμέτρους, υποσυστήματα και θέματα που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια τους και συντηρούνται από δύο άτομα. Σήμερα π.χ. έγινε αυτό https://teams.pirateparty.gr/issues/113.

Δεν είναι τυχαίο που σε επαγγελματικά projects, άλλοι κάνουν την δουλειά και άλλοι την τεκμηρίωση (documentation). Εδώ προσπαθούμε να κάνουμε και τα δύο οι δύο. Και εγώ έχω ξεκινήσει την μετάφραση του user guide του Κουμπάσο, αλλά μια εβδομάδα τώρα το έχω αφήσει.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόταση έναρξης ψηφοφορίας για την πόλη του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό kailor » 07 Ιούλ 2012, 00:05

baskin έγραψε:Καλύτερος οδηγός από την δοκιμή και σφάλμα δεν υπάρχει. Δοκιμάζεις, ρωτάς, μαθαίνεις. Δεν είναι ντροπή.

Επίσης λάβε υπόψη σου ότι και το Κουμπάσο και το Liquid Feedback είναι δύο σύνθετα συστήματα λογισμικού με πολλές παραμέτρους, υποσυστήματα και θέματα που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια τους και συντηρούνται από δύο άτομα. Σήμερα π.χ. έγινε αυτό https://teams.pirateparty.gr/issues/113.

Δεν είναι τυχαίο που σε επαγγελματικά projects, άλλοι κάνουν την δουλειά και άλλοι την τεκμηρίωση (documentation). Εδώ προσπαθούμε να κάνουμε και τα δύο οι δύο. Και εγώ έχω ξεκινήσει την μετάφραση του user guide του Κουμπάσο, αλλά μια εβδομάδα τώρα το έχω αφήσει.


Στράτο δεν κατηγόρησα κανέναν ότι δεν κάνει καλή δουλειά. Εννοώ δουλεύουμε 2 συστήματα τα οποία τα μέλη δεν τα ξέρουν πως να τα δουλέψουν και φαίνετε αυτό. Αυτό που είχα πει εδώ και μέρες είναι να φτιαχτεί ένα πολύ απλός οδηγός που να εξηγεί όσο πιο απλά γίνεται πως τα μέλη να μπορούν να τα δουλέυουν τα συστήματα αυτά. Και μετά να φτιαχτεί και ένας πλήρης οδηγός που να εξηγεί τα πάντα.

Στράτο μην πιστεύεις ότι όλα τα μέλη τα καταλαβαίνουν αυτά, και σαφώς έτσι και πας να τους εξηγήσεις τα τεχνικά όπως έβαλες το λίνκ παραπάνω πιθανόν να τους φανούν κινέζικα. Πρέπει να καταλάβετε στην ΙΤ πως δεν σκέφτονται και δεν γνωρίζουν όλα τα μέλη αυτά που γνωρίζετε εσείς. Όσο πιο απλά και κατανοητά είναι τα πράγματα τότε πιο καλά θα δουλέψουμε όλοι μας.

Πάντως κάνετε πολύ καλή δουλειά στην ΙΤ και έχει φανεί ότι δεν σταματάτε να δοκιμάζετε συνέχεια καινούρια πράγματα και να τα ανεβάζετε να τα δουλεύουμε.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόταση έναρξης ψηφοφορίας για την πόλη του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό baskin » 07 Ιούλ 2012, 00:13

Σου ξαναείπα παραπάνω, δεν θεωρούμε τίποτα δεδομένο, μιλάς για δύο σύνθετα συστήματα με τα οποία ασχολούνται ΔΥΟ άτομα, είναι λίγο δύσκολο να τα κάνουμε όλα.

Αυτά που λες είναι σωστά, αλλά δεν γίνεται πάντα να τα κάνουμε οι ίδιοι, μερικές φορές δεν φτάνει ο χρόνος, απλά. Είναι και πάλι θέμα συμμετοχής.

Αυτό που λέω είναι ότι όποιος χρειαστεί βοήθεια, εφόσον κάνει το πρώτο βήμα να προσπαθήσει, να είναι σίγουρος ότι οι βρυκόλακες του κόμματος θα του την δώσουν.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόταση έναρξης ψηφοφορίας για την πόλη του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό kailor » 07 Ιούλ 2012, 00:17

baskin έγραψε:Σου ξαναείπα παραπάνω, δεν θεωρούμε τίποτα δεδομένο, μιλάς για δύο σύνθετα συστήματα με τα οποία ασχολούνται ΔΥΟ άτομα, είναι λίγο δύσκολο να τα κάνουμε όλα.

Αυτά που λες είναι σωστά, αλλά δεν γίνεται πάντα να τα κάνουμε οι ίδιοι, μερικές φορές δεν φτάνει ο χρόνος, απλά. Είναι και πάλι θέμα συμμετοχής.

Αυτό που λέω είναι ότι όποιος χρειαστεί βοήθεια, εφόσον κάνει το πρώτο βήμα να προσπαθήσει, να είναι σίγουρος ότι οι βρυκόλακες του κόμματος θα του την δώσουν.


Θα προσπαθήσω πάντως και αύριο ή μεθαύριο μόλις τέλος πάντων να βρω λίγο ελεύθερο χρόνο να προσπαθήσω να γράψω έναν πολύ απλό οδηγό και για το κουμπάσο, ώστε να βοηθήσω, αλλά επειδή εκεί είναι πιο σύνθετο ίσως να μην μπορέσω να τα καταφέρω σε τέτοιο βαθμό όπως το liquid. Πάντως και για το κουμπάσο ο οδηγός θα είναι στο ίδιο στύλ.

Το καταλαβαίνω ότι δεν προλαβαίνετε, αλλά άμα θέλουμε πραγματική συμμετοχή και όχι 20 - 30 άτομα πρέπει να το κάνουμε θέλουμε δεν θέλουμε.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Πρόταση έναρξης ψηφοφορίας για την πόλη του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό pav » 07 Ιούλ 2012, 01:30

Χρήστο αγνοείς κάποια πράγματα και λες χοντράδες.

Πρώτα απ' όλα, το LiquidFeedback δεν έχει εγχειρίδιο χρήσης. Το μόνο που έχει είναι αυτό που βλέπεις στη σελίδα του, συν τα βοηθητικά κειμενάκια. Όλα αυτά, λοιπόν, ήταν στα γερμανικά και στα αγγλικά και κανείς δεν ήξερε πως ακριβώς λειτουργεί.

Με το LiquidFeedback ασχολήθηκα περισσότερο εγώ γιατί το βρήκα ενδιαφέρον και οι υπόλοιποι ήταν απασχολημένοι με άλλα πράγματα. Αφού λύσαμε κάποια προβλήματα που είχαμε στην εγκατάσταση (κάτι που έχει προβληματίσει αρκετούς), έγινε η εγκατάσταση (νομίζω από τον Στράτο). Μετά αρχίσαμε τις δοκιμές για να καταλάβουμε τι και πως. Θυμάσαι, πήρες κι εσύ μέρος στις αρχές Μαΐου.

Κάπου εδώ είχαμε εκλογές και πάγωσαν όλα. Σε κάποια στιγμή εγκατέστησε ο Στράτος το Κουμπάσο και έβαλε την μετάφραση ως θέμα. Εκεί έγινε γρήγορα αντιληπτό ότι είναι αρκετά δύσκολη εργασία εξαιτίας της ορολογίας και το ότι είναι καλύτερα το πρώτο πέρασμα να το κάνει ένας (κι εγώ κι ο Ανδριανός είχαμε μεταφράσει κοινά σημεία). Το πήρα εγώ και ξεκίνησα να το μεταφράζω λίγο-λίγο, ενώ ταυτόχρονα το δοκίμαζα σε δική μου εγκατάσταση γιατί υπήρχαν λέξεις που δεν μπορούσες να καταλάβεις σε ποιο γένος πρέπει να γραφτούν.

Μετά από δύο περίπου εβδομάδες η μετάφραση ήταν έτοιμη. Κάπου εκεί αρχίσαμε να συζητάμε πως μπορούμε να το ετοιμάσουμε για χρήση, ενώ παράλληλα επικοινωνούσαμε με τους developers, εγκαθιστούσαμε νέες εκδόσεις και ενημερώναμε τις μεταφράσεις. Συζητούσαμε το καταστατικό, τους κανονισμούς του Liquid και τον τρόπο που θέλουμε να το πρωτοπαρουσιάσουμε στα μέλη.

Δυστυχώς εντοπίσαμε ασυμβατότητες μεταξύ του LiquidFeedback και του καταστατικού μας και αποφασίσαμε να το βγάλουμε σε δοκιμαστική λειτουργία τώρα, για να το δούνε όλοι, να πάρουν μία γεύση και να αποκτήσουμε όλοι λίγη εμπειρία ώστε να πάρουμε τις απαραίτητες αποφάσεις πριν το συνέδριο, που θα ψηφίσουμε αλλαγές στο καταστατικό.

Σε συνεργασία με τον Γιάννη, βρήκαμε τρόπο να περάσουμε όλα τα επιβεβαιωμένα μέλη μας στο LiquidFeedback, χωρίς να παραβιάσουμε την ανωνυμία τους (ακόμη κι από εμένα που έκανα την εισαγωγή - το μόνο που μπορούσα να δω ήταν ένα email). Μετά έγραψα ένα μικρό script για να στείλει τις προσκλήσεις εγγραφής προς όλα τα μέλη που δεν είχαν ήδη γραφτεί και, αφού ετοιμάστηκε το κειμενάκι που θα περιείχε η πρόσκληση, στάλθηκαν προς όλους.

Το ότι πρέπει να γραφτεί οδηγός και το ότι δεν είναι αρκετά τα βοηθητικά κειμενάκια, ήταν γνωστό. Θεώρησα προτεραιότητα να γράψω μια γενική περιγραφή για όλες τις πλατφόρμες μας, ενώ παράλληλα κρατούσα σημειώσεις για το Liquid καθώς μάθαινα παραπάνω πράγματα για αυτό.

Και όλα αυτά μόνο για το Liquid, άσε πόσα άλλα τρέχουν. Κι έρχεσαι εδώ και λες ότι η ομάδα ΙΤ τα ξύνει, λες εξυπνάδες περί τριγωνομετρίας, μας λες ότι χρειάζονται μόνο 5 λεπτά αλλά και ορίζεις τις προτεραιότητές μας. Στην ομάδα ΙΤ τον τελευταίο μήνα είμαστε 2 άτομα, συν την υποστήριξη του Γιάννη περιστασιακά. Ο Ανδριανός επίσης έχει πολλά άλλα στο κεφάλι του κι ο Γιώργος έχει άλλες υποχρεώσεις αυτό τον καιρό. Αν προσθέσω ότι η συγγραφή οδηγού χρήσης δεν είναι δουλειά της ομάδας ΙΤ, το ότι εγώ είχα δηλώσει συμμετοχή στην ομάδα επικουρικά και το ότι όλοι είμαστε εθελοντές, καταλαβαίνεις πόσο έξω φρενών με κάνουν τα λεγόμενά σου.

Και ερωτώ: Εφόσον ήξερες για το LiquidFeedback και συμμετείχες από τον Μάιο, τόσο καιρό γιατί δεν έγραψες οδηγό χρήσης; Όχι μόνο εσύ, Χρήστο, αλλά κι εσύ που διαβάζεις αυτές τις γραμμές και σκέφτεσαι ότι θα το κάνει κάποιος άλλος.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες