ΘΕΜΑΤΑ προς συζήτηση και ψήφιση για το Συνεδρίο

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

ΘΕΜΑΤΑ προς συζήτηση και ψήφιση για το Συνεδρίο

Δημοσίευσηαπό kailor » 24 Ιουν 2012, 12:45

Εδώ να καταγραφούν τα θέματα που πρέπει να συζητηθούν και να ψηφιστούν στο Συνέδριο.

Δεν μπορούμε να πάμε σε συνέδριο χωρίς θέματα, χωρίς τίποτα και απλώς ο καθένας μας να λέει το μακρύ του και το κοντό του.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: ΘΕΜΑΤΑ προς συζήτηση και ψήφιση για το Συνεδρίο

Δημοσίευσηαπό pav » 24 Ιουν 2012, 16:58

Κάτι μου λέει πως σε λίγο θα ανοίξει νέο φόρουμ, ειδικά για αυτά τα θέματα.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΘΕΜΑΤΑ προς συζήτηση και ψήφιση για το Συνεδρίο

Δημοσίευσηαπό baskin » 24 Ιουν 2012, 17:00

Κάτι μου λέει, ότι δεν μπορούν να συζητηθούν ουσιαστικά τα θέματα στο forum και θα καταλήξουν στο redmine και μετά στο liquid feedback.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: ΘΕΜΑΤΑ προς συζήτηση και ψήφιση για το Συνεδρίο

Δημοσίευσηαπό kailor » 24 Ιουν 2012, 17:04

baskin έγραψε:Κάτι μου λέει, ότι δεν μπορούν να συζητηθούν ουσιαστικά τα θέματα στο forum και θα καταλήξουν στο redmine και μετά στο liquid feedback.


Στράτο δεν γίνεται να γίνουν στο redmine και στο liquid, γιατί πρέπει πρώτα να κάτσετε να εκπαιδεύσετε όλα τα μέλη πως να δουλεύουν εκεί, και μετά όλα τα άλλα.

Εδώ καλά καλά δεν έχουν ανοίξει επίσημα για τα μέλη.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΘΕΜΑΤΑ προς συζήτηση και ψήφιση για το Συνεδρίο

Δημοσίευσηαπό agelos » 24 Ιουν 2012, 17:08

kailor έγραψε:
baskin έγραψε:Κάτι μου λέει, ότι δεν μπορούν να συζητηθούν ουσιαστικά τα θέματα στο forum και θα καταλήξουν στο redmine και μετά στο liquid feedback.


Στράτο δεν γίνεται να γίνουν στο redmine και στο liquid, γιατί πρέπει πρώτα να κάτσετε να εκπαιδεύσετε όλα τα μέλη πως να δουλεύουν εκεί, και μετά όλα τα άλλα.

Εδώ καλά καλά δεν έχουν ανοίξει επίσημα για τα μέλη.



έχει δίκιο στράτο. εκτος κι αν αυτα τα 2 συντομα θα είναι έτοιμα και αμμεσως θα ξεκινησειη εκπαίδευση.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΘΕΜΑΤΑ προς συζήτηση και ψήφιση για το Συνεδρίο

Δημοσίευσηαπό baskin » 24 Ιουν 2012, 17:14

Αν καταφέρετε να κάνετε θεματολογία για το συνέδριο στο forum καλώς, αλλά δεν το βλέπω....Χάβρα θα γίνει πάλι.

Το redmine είναι έτοιμο 15 μέρες τώρα και έχω κάνει επίσημη ανακοίνωση. Το έχω επίσης αναφέρει σε δεκάδες posts, όπου έχω ζητήσει συμμετοχή και έχω δώσει οδηγίες. Επίσης στο wiki έχει αρχίσει συγγραφή οδηγού (μάλλον δεν κοιτάτε καθόλου το wiki).

Όλα αυτά τα κάνουν 2-3 άτομα και μην περιμένετε αυτά τα 2-3 άτομα να σας πάρουν από το χεράκι.

Πάντως να γίνει οργανωμένη δουλειά από το forum για το συνέδριο, δεν το βλέπω.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: ΘΕΜΑΤΑ προς συζήτηση και ψήφιση για το Συνεδρίο

Δημοσίευσηαπό pav » 24 Ιουν 2012, 17:17

Εγώ είμαι υπέρ του να ανοίξει νέο φόρουμ για τα θέματα αυτά, κι ας είναι το μεταβατικό στάδιο που θα μας κάνει να δούμε την χρησιμότητα των άλλων εργαλείων.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: ΘΕΜΑΤΑ προς συζήτηση και ψήφιση για το Συνεδρίο

Δημοσίευσηαπό kailor » 24 Ιουν 2012, 17:28

baskin έγραψε:Αν καταφέρετε να κάνετε θεματολογία για το συνέδριο στο forum καλώς, αλλά δεν το βλέπω....Χάβρα θα γίνει πάλι.

Το redmine είναι έτοιμο 15 μέρες τώρα και έχω κάνει επίσημη ανακοίνωση. Το έχω επίσης αναφέρει σε δεκάδες posts, όπου έχω ζητήσει συμμετοχή και έχω δώσει οδηγίες. Επίσης στο wiki έχει αρχίσει συγγραφή οδηγού (μάλλον δεν κοιτάτε καθόλου το wiki).

Όλα αυτά τα κάνουν 2-3 άτομα και μην περιμένετε αυτά τα 2-3 άτομα να σας πάρουν από το χεράκι.

Πάντως να γίνει οργανωμένη δουλειά από το forum για το συνέδριο, δεν το βλέπω.


απλώς έχει αναφερθεί ότι δουλεύει μέχρι τώρα η ομάδα ΙΤ εκεί, πώς όμως ακριβώς το δουλεύουμε το redmine κανείς δεν το έχει αναφέρει.

Επίσης για το wiki μην περιμένεις να μπαίνουμε καθημερινά να βλέπουμε και ουτοσάλως αμφιβάλλω εάν έχουν ειδοποιηθεί όλα τα μέλη ότι έχει ανέβει, και δουλεύει κανονικά και όταν δεν υπάρχει επίσημο λίνκ από την κεντρική σελίδα.

Στράτο μην περιμένεις να τα καταλαβαίνουμε όλα όσα κάνετε στην ΙΤ ομάδα. Ειδικά αφού δεν βγαίνουν επίσημες ανακοινώσεις και απλώς αναφέρονται σε κάτι σεντόνια στο φόρουμ (που έχουν πάψει να αναφέρονται εδώ), αλλά και κάτι ωραία σεντόνια ανάμεσα στα mailing list.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΘΕΜΑΤΑ προς συζήτηση και ψήφιση για το Συνεδρίο

Δημοσίευσηαπό baskin » 24 Ιουν 2012, 17:30

kailor έγραψε:Στράτο μην περιμένεις να τα καταλαβαίνουμε όλα όσα κάνετε στην ΙΤ ομάδα. Ειδικά αφού δεν βγαίνουν επίσημες ανακοινώσεις και απλώς αναφέρονται σε κάτι σεντόνια στο φόρουμ (που έχουν πάψει να αναφέρονται εδώ), αλλά και κάτι ωραία σεντόνια ανάμεσα στα mailing list.


Η ομάδα IT, ποτέ δεν έχει κάνει ανακοινώσεις με σεντόνια. Στο κατάλληλο νήμα, βάζει ότι χρειάζεται. Από εκεί και πέρα, τι να βγει στο κεντρικό site "Παρακαλώ περάστε στο redmine"'; Οι 30 που έχουν γραφτεί που το είδαν;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: ΘΕΜΑΤΑ προς συζήτηση και ψήφιση για το Συνεδρίο

Δημοσίευσηαπό kailor » 24 Ιουν 2012, 17:38

baskin έγραψε:
kailor έγραψε:Στράτο μην περιμένεις να τα καταλαβαίνουμε όλα όσα κάνετε στην ΙΤ ομάδα. Ειδικά αφού δεν βγαίνουν επίσημες ανακοινώσεις και απλώς αναφέρονται σε κάτι σεντόνια στο φόρουμ (που έχουν πάψει να αναφέρονται εδώ), αλλά και κάτι ωραία σεντόνια ανάμεσα στα mailing list.


Η ομάδα IT, ποτέ δεν έχει κάνει ανακοινώσεις με σεντόνια. Στο κατάλληλο νήμα, βάζει ότι χρειάζεται. Από εκεί και πέρα, τι να βγει στο κεντρικό site "Παρακαλώ περάστε στο redmine"'; Οι 30 που έχουν γραφτεί που το είδαν;


Στράτο οι 30 που είμαστε, είμαστε γιατί απλώς είμαστε καθημερινά μέσα και συμμετέχουμε σχεδόν σε όλα. Ξεχνάς ότι σίγουρα θα υπάρχουν και μέλη που δεν είναι γραμμένα στο φόρουμ ή σε mailing list.

Και πές γράφονται όλα τα μέλη. Πως θα το δουλέψουν όταν δεν θα ξέρουν τι θα κάνουν? Πως θα το δουλέψουν και δεν θα γίνει και εκεί ένα μπάχαλο σαν εδώ στο φόρουμ?


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες