Δοκιμαστική e-συνδιάσκεψη

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Δοκιμαστική e-συνδιάσκεψη

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 23 Ιουν 2012, 23:11

Η δοκιμή δεν έχει προαπαιτούμενα... γιαυτό και είναι και δοκιμή... Τεστ, τεστ, ένα-δυο, ένα-δυο... ακούγομαι?

Και ότι ήθελε προκύψει, τρώγοντας ανοίγει η όρεξη, είμαστε δυο είμαστε τρεις, είμαστε χιλιοιδεκατρείς, τρεις λαλούν και δυο χορεύουν, στου κουφού την πόρτα το σαπούνι σου χαλάς, άλλα λέει η γιαγιά μ' και άλλα ακούν τα αφτιά μ'.... :lol:

Χαλαρά και πειρατικά, θα το πάμε δοκιμή - λάθος - διόρθωση - δοκιμή -λάθος - διόρθωση - δοκιμή - σωστό!!!
здравствуйте

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Δοκιμαστική e-συνδιάσκεψη

Δημοσίευσηαπό crisal » 24 Ιουν 2012, 03:53

Θα ειμαι εκει

Δεν καταλαβαινω ομως κατι. Τι θα κανουμε σε αυτο?

Θα αναπτυξουμε θεσεις?
Θα συζητησουμε?
Π.χ εγω θελω αλλαγη στην παραγραφο 3.7 στο καταστατικο.
Τι θα κανω θα αναπτυξω την αποψη μου? ωραια και θα φερουν 2-3-4 αντιρηση και εγω τα δικα μου και αυτοι τα δικα τους ..και μετα?>
οι υπόλοιποι 200 που δεν θα ειναι εκει? παλι απο την αρχη οταν θελησουν αυτοι?? πως θα εκφρασουν την αποψη τους?

Δεν θεωρω οτι ειναι σωστη πρακτικη ενοψει συνεδριου. Οι συζητησεις ΠΡΕΠΕΙ, κατα την αποψη μου, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΠΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΡΑΠΤΕΣ. Τιποτα προφορικο.

Αν παλι κατι δεν καταλαβα ταπεινα ζητω συγνωμη.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Δοκιμαστική e-συνδιάσκεψη

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 24 Ιουν 2012, 08:38

Π.χ εγω θελω αλλαγη στην παραγραφο 3.7 στο καταστατικο.
Τι θα κανω θα αναπτυξω την αποψη μου? ωραια και θα φερουν 2-3-4 αντιρηση και εγω τα δικα μου και αυτοι τα δικα τους ..και μετα?>
οι υπόλοιποι 200 που δεν θα ειναι εκει? παλι απο την αρχη οταν θελησουν αυτοι?? πως θα εκφρασουν την αποψη τους?


Είναι κακό να υπάρξει μία προ-συζήτηση γύρω από την παράγραφο αυτή, να υπάρξει επιχειρηματολογία, στο τέλος
να καταγραφεί στα πρακτικά που θα δημοσιοποιηθούν, ούτως ώστε να μην ξεκινήσει από το μηδέν η κουβέντα;
Ή να προκύψει μία ημερομηνία προτεινόμενη η οποία να ξεκινά ήδη με τις 10-15 ψήφους των συμμετεχόντων;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Δοκιμαστική e-συνδιάσκεψη

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 24 Ιουν 2012, 09:04

θα ειμαι εκει και εγω. ειναι μια καλη αρχη το πως θα δουλεψει ενα συνεδριο μετα εκλογων :-)
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Δοκιμαστική e-συνδιάσκεψη

Δημοσίευσηαπό agelos » 24 Ιουν 2012, 09:25

χρήστο είναι δοκιμαστικη χρηση του Mumble σε τυπου συνεδριου χρήση. και καλό είναι να μάθουμε ακαι τους 200 αν ενδιαφέρονται να έρχονται και στο Muble όπως κάνουν και οι γερμανόί.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Δοκιμαστική e-συνδιάσκεψη

Δημοσίευσηαπό crisal » 24 Ιουν 2012, 11:41

θα το δουμε στην χρηση αλλα επιμενω
το mumble οπως και το Forum ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να χρησιμοποιηθουν σαν προσυνεδριακα εργαλεια.
Ειναι αδικο για τους υπολοιπους και χασιμο χρονου.

Χρειαζομαστε πλατφορμα που να μπορει ΟΛΗ η συζητηση να ειναι εκει γραπτα.

Αγγελε δεν ειναι τιποτα κακο απλα χανουμε χρονο μιλωντας. τι θα πει 10-15 ψηφοι να υπαρχουν, μολις παμε σε πλατφορμα θα το ξαναπαμε ολο απο την αρχη.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Δοκιμαστική e-συνδιάσκεψη

Δημοσίευσηαπό baskin » 24 Ιουν 2012, 11:46

crisal έγραψε:θα το δουμε στην χρηση αλλα επιμενω
το mumble οπως και το Forum ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να χρησιμοποιηθουν σαν προσυνεδριακα εργαλεια.
Ειναι αδικο για τους υπολοιπους και χασιμο χρονου.

Χρειαζομαστε πλατφορμα που να μπορει ΟΛΗ η συζητηση να ειναι εκει γραπτα.

Αγγελε δεν ειναι τιποτα κακο απλα χανουμε χρονο μιλωντας. τι θα πει 10-15 ψηφοι να υπαρχουν, μολις παμε σε πλατφορμα θα το ξαναπαμε ολο απο την αρχη.


Ξαναλέω, για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως. Τα συστήματα ρευστής δημοκρατίας (σαν το Liquid Feedback) είναι συστήματα πρόκρισης και ψήφισης (με βάση κάποιους κανόνες). ΔΕΝ έχουν ενσωματωμένο σύστημα συζήτησης και δεν θα αποκτήσουν. Σε αυτά τα συστήματα βάζεις ένα draft και η συζήτηση γίνεται εξωτερικά. Επίσης κάποιος άλλος μπορεί να καταθέσει ένα suggestion, μια εναλλακτική πρόταση για το draft δηλαδή, με εξωτερική συζήτηση και πάλι. Στο τέλος προκρίνεται το suggestion με την περισσότερη αποδοχή (ή συνδυασμός) και πάει προς ψήφιση.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Δοκιμαστική e-συνδιάσκεψη

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 24 Ιουν 2012, 12:57

Ήδη και μόνο με την αναφορά στην δοκιμαστική χρήση του muble άρχισε να βγαίνουν κάποια πράγματα στην "επιφάνεια".

@crisal Η δοκιμή του muble θα είναι μια δοκιμή χρήσης σε οργανωμένη κατάσταση (προετοιμασία, προ-σχεδιασμός, συντονισμός, οργάνωση, πραγματοποίηση, λεπτομέρειες, συμπεράσματα [αρχικά με βασικότερο αυτό του: Μας κάνει ή όχι?], διορθώσεις, επανάληψη...)

@baskin Σε αυτό ακριβώς πάνω, θέλουμε να δούμε αν μπορεί το muble να βοηθήσει.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο συζήτησης ώστε μετά να τροφοδοτήσει το liquidf.b. ή/και να βοηθήσει στο να γίνονται οι συζητήσεις των θεμάτων που τέθηκαν εκεί έτσι ώστε να καταλήγουν ως "μεστωμένα" suggetions πάλι πίσω στο liduid? (<<< προσέξτε και πάλι ότι πρόκειται για ερώτηση)

Το ότι το χρησιμοποιούν οι Γερμανοί Πειρατές (μαζί με το liquid) ήταν και μια από τις αιτίες για να γίνουν αυτές οι δοκιμές.

Οπότε μπείτε σε test mode και ελάτε να βρούμε μαζί τα τι, τα πως, κτλ.

Πειρατές σε οργανωμένο ρεσάλτο, γίνεται?
Θα δούμε αν γίνεται.... ;)
здравствуйте

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Δοκιμαστική e-συνδιάσκεψη

Δημοσίευσηαπό baskin » 24 Ιουν 2012, 13:07

Εγώ δυστυχώς σήμερα, έχω μία κοινωνική υποχρέωση και δεν μπορέσω να παρευρεθώ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες