Πρώτο συνέδριο;

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
kissand
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 10:55

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό kissand » 19 Ιουν 2012, 18:14

τι λέτε να κάνουμε ένα e-συνέδρειο για αρχή

Σαν μέλος της ομάδας IT έχω στήσει έναν web conference server.
Το μόνο που απαιτείται από τον χρήστη είναι ένας υπολογιστής με webcamera, ηχεία, μικρόφωνο και ένας browser
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό agelos » 19 Ιουν 2012, 18:30

kissand έγραψε:τι λέτε να κάνουμε ένα e-συνέδρειο για αρχή

Σαν μέλος της ομάδας IT έχω στήσει έναν web conference server.
Το μόνο που απαιτείται από τον χρήστη είναι ένας υπολογιστής με webcamera, ηχεία, μικρόφωνο και ένας browser



σ αυτο συμφωνω αλλα πρέπει να έχουμε καλη οργανωση για να μη γινει το μπαχαλο του muble που παρεπιπτοντος εχει διωξει πολυ κοσμο και δευτερο να εχουμε σκεφτει λιο τα θεμτα που θελουμε να προτεινουμε να μουν εδω για να τα επεξεργασετι ο καθενας και μετα εκει παμε για αποφασεις.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό crisal » 19 Ιουν 2012, 21:15

Το συνέδριο είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο.
Εκει ψηφίζονται οι θέσεις, οι αλλαγες στο καταστατικό, ίσως η ΔΕ κλπ

Για να πραγματοποιηθεί ένα συνέδριο χρειάζεται τουλάχιστον 2 ολόκληρους μήνες δουλειά.

Τι δουλειά?

1. Προτάσεις για αλλαγη καταστατικού
2. Προτάσεις για ιδεολογικές - πολιτικές θέσεις

Καταγραφή και συζήτηση αυτών των προτάσεων

Στο συνέδριο πρεπει να γίνουν ΜΟΝΟ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΙΕΣ και οχι οι συζητήσεις.

Gdimou
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 14 Απρ 2012, 20:23

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό Gdimou » 20 Ιουν 2012, 13:07

kissand έγραψε:τι λέτε να κάνουμε ένα e-συνέδρειο για αρχή

Σαν μέλος της ομάδας IT έχω στήσει έναν web conference server.
Το μόνο που απαιτείται από τον χρήστη είναι ένας υπολογιστής με webcamera, ηχεία, μικρόφωνο και ένας browser


Συμφωνώ απόλυτα,
είμαι από τα άτομα που δεν μπορούν να παρακολουθούν το foroum το βρίσκω "χαοτικό", είμαι πειρατής, θέλω με τον τρόπο μου να βοηθήσω αλλά η δομή του site δεν βοηθάει καθόλου. Γίνεται πριν το συνέδριο να προηγηθούν e- συνέδρια (έτσι ώστε να υπάρξει η οργάνωση) όπου στην κεντρική σελίδα του site θα υπάρχουν οδηγίες και ημερολόγιο με την ημερομηνία διεξαγωγής τους;

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό baskin » 20 Ιουν 2012, 13:39

Gdimou έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα,
είμαι από τα άτομα που δεν μπορούν να παρακολουθούν το foroum το βρίσκω "χαοτικό", είμαι πειρατής, θέλω με τον τρόπο μου να βοηθήσω αλλά η δομή του site δεν βοηθάει καθόλου. Γίνεται πριν το συνέδριο να προηγηθούν e- συνέδρια (έτσι ώστε να υπάρξει η οργάνωση) όπου στην κεντρική σελίδα του site θα υπάρχουν οδηγίες και ημερολόγιο με την ημερομηνία διεξαγωγής τους;


Υπάρχουν και οι mailing lists και πλέον και το Κουμπάσο για team organization και διαχείριση projects. Το forum είναι forum και κάνει την δουλειά για την οποία φτιάχτηκε. Δεν είναι σύστημα οργάνωσης, ενημέρωσης και εργασίας και δεν θα γίνει ποτέ. Δεν μπορεί να το κάνει.

Αν έχεις κάποιο άλλο σύστημα (υπαρκτό) στο μυαλό σου, ευχαρίστως να το ακούσουμε και να το υλοποιήσουμε.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

sirfun2
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 22:26
Τοποθεσία: Σύρος

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό sirfun2 » 20 Ιουν 2012, 17:40

crisal έγραψε:Το συνέδριο είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο.
Εκει ψηφίζονται οι θέσεις, οι αλλαγες στο καταστατικό, ίσως η ΔΕ κλπ

Για να πραγματοποιηθεί ένα συνέδριο χρειάζεται τουλάχιστον 2 ολόκληρους μήνες δουλειά.

Τι δουλειά?

1. Προτάσεις για αλλαγη καταστατικού
2. Προτάσεις για ιδεολογικές - πολιτικές θέσεις

Καταγραφή και συζήτηση αυτών των προτάσεων

Στο συνέδριο πρεπει να γίνουν ΜΟΝΟ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΙΕΣ και οχι οι συζητήσεις.


εγώ πάλι διαφωνώ με αυτό
τα πρέπει δεν μαρέσουν,τίποτα δεν είναι default
το συνέδριο είναι το πρώτο μας και πρέπει τώρα ακόμη που είμαστε λίγοι να το "τραβήξουμε από τα μαλλιά", ώστε να τεθούν σωστές βάσεις για το μέλλον.
αν δεν γίνουν εισηγήσεις και τοποθετήσεις πάνω σε αυτές ώστε ο καθένας να προβάλει και τις ενστάσεις του live ,πριν τις ψηφοφορίες, τότε χάνετε κι η αμεσότητα που προσφέρει το συνέδριο!
αν συζητηθούν οι προτάσεις στο νετ θα γίνει ένα χάος
οι μισοί και παραπάνω δεν θα ξέρουν τι ψηφίζουν και μετά θα σκοντάφτουμε πάνω σε αντιρρήσεις.
ιδικά αν δεν έχουμε παρών τα 2/3 της βάσης στο συνέδριο
αν έχουμε συμφωνήσει στα θέματα που θα τεθούν,(σε αυτό συμφωνούμε)σε ένα διήμερο πιστεύω μπορούμε να τοποθετηθούμε σχεδόν όλοι,5-7 άντε 10 λεπτά για τον καθένα αν θέλει να παρουσιάσει την ένστασή του είναι αρκετά, άλλωστε πάνω από 150-200 άτομα δεν νομίζω να έρθουν ούτε νομίζω ότι θα θέλουν όλοι να τοποθετηθούν.
και το καλύτερο κατά την γνώμη μου είναι: παρουσίαση για κάθε θέμα-προτάσεις, τοποθετήσεις-ενστάσεις,ψηφοφορία και μετά το επόμενο θέμα.

αν όλα αυτά δεν είναι εφικτά για το α η β λόγο τότε έχω κι άλλη πρόταση:
μικρές συνελεύσεις σε τοπικό επίπεδο, πάνω στα θέματα που αποφασίστηκε από τα 2/3 να τεθούν και τοποθετήσεις ενστάσεις ψηφοφορίες εκεί.
παίρνουμε τα αποτελέσματα και τα κάνουμε μια "σούμα" στο συνέδριο.
στις συνελεύσεις θα οριστούν και αυτοί που θα παραστούν στο συνέδριο ώστε να μεταφέρουν τις αποφάσεις.
μακάρι βέβαια να παραστούν όλοι
εννοείτε βέβαια ότι αυτό θα γίνει για να έχουμε το σύνολο των ψήφων και όσο είναι δυνατόν την γνώμη όλων.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 20 Ιουν 2012, 19:05

εγώ πάλι διαφωνώ με αυτό
τα πρέπει δεν μαρέσουν,τίποτα δεν είναι default
το συνέδριο είναι το πρώτο μας και πρέπει τώρα ακόμη που είμαστε λίγοι να το "τραβήξουμε από τα μαλλιά", ώστε να τεθούν σωστές βάσεις για το μέλλον.


Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά, να το βάλουμε σε ρεαλιστικές βάσεις; Ή να βαυκαλιζόμαστε;
Μέχρι το συνέδριο, και κατά συνέπεια στην διάρκειά του, νομίζεις πως μπορούμε να ασχοληθούμε με περισσότερα από, βία, 5-6 θέματα;
Και ποια πρέπει να είναι αυτά;
Πέρα από το οργανωτικό, ίσως κάποιες αλλαγές στο καταστατικό (επουσιώδεις αλλά απαραίτητες), την Παιδεία (σημαντικό), την "διαχείριση" των λαθρομεταναστών, την ανάπτυξη/οικονομία/ανεργία.......
........... άιντε και την ηλεκτρονική διακυβέρνηση (ιδρυτικός μας στόχος και απαίτηση αλλά, ως έχουν τα πράγματα, δευτερευούσης σημασίας), θαρρείς πως μπορούμε να "αγγίξουμε" κάτι περισσότερο; (Με απαιτήσεις, όχι "πασαλείμματα")
Δεν σου αρέσει η πρακτική του "εκ προοιμίου" (default) αλλά, πρέπει, να "τραβήξουμε απ` τα μαλλιά" ότι υπάρχει, προκειμένου να παρουσιάσουμε έργο!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

sirfun2
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 22:26
Τοποθεσία: Σύρος

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό sirfun2 » 20 Ιουν 2012, 22:06

laskaris_vasilis έγραψε:
Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά, να το βάλουμε σε ρεαλιστικές βάσεις; Ή να βαυκαλιζόμαστε;
Μέχρι το συνέδριο, και κατά συνέπεια στην διάρκειά του, νομίζεις πως μπορούμε να ασχοληθούμε με περισσότερα από, βία, 5-6 θέματα;
Και ποια πρέπει να είναι αυτά;
Πέρα από το οργανωτικό, ίσως κάποιες αλλαγές στο καταστατικό (επουσιώδεις αλλά απαραίτητες), την Παιδεία (σημαντικό), την "διαχείριση" των λαθρομεταναστών, την ανάπτυξη/οικονομία/ανεργία.......
........... άιντε και την ηλεκτρονική διακυβέρνηση (ιδρυτικός μας στόχος και απαίτηση αλλά, ως έχουν τα πράγματα, δευτερευούσης σημασίας), θαρρείς πως μπορούμε να "αγγίξουμε" κάτι περισσότερο; (Με απαιτήσεις, όχι "πασαλείμματα")
Δεν σου αρέσει η πρακτική του "εκ προοιμίου" (default) αλλά, πρέπει, να "τραβήξουμε απ` τα μαλλιά" ότι υπάρχει, προκειμένου να παρουσιάσουμε έργο!!


δεν συμφωνώ,ούτε θεωρώ σωστό με το να κάτσουμε 20-30 (και αν) άνθρωποι,που συμμετέχουμε ενεργά ονλαιν και γραπτώς να κάνουμε διαβούλευση πάνω στα θέματα, να αποφασίσουμε, να φτάσουν στο συνέδριο και να βάλουμε μετά 150-200 μέλη να ψηφίσουν με ένα ναι η ένα όχι....δεν ξέρω αν με πιάνεις (για να μην δίνω και τροφή στα πετ...)
επίσης αν δεν υπάρχει αντίλογος,μπορώ να προτείνω-παρουσιάσω κάτι, να το βρουν τα μέλη ωραίο και γ@μάτο και να το ψηφίσουν
αν όμως υπάρχει έστω 5 λεπτά αντίλογος από εσένα πχ που έχεις κάποιες αντιρρήσεις η βλέπεις κάτι επιλήψιμο στις προθέσεις μου η κάτι που θα μας στοιχίσει στην πορεία, μπορεί να αλλάξεις-επηρεάσεις εντελώς τα πράγματα σε άλλη κατεύθυνση.
αυτή είναι και η πολυτέλεια του συνεδρίου αν θέλουμε να λειτουργήσουμε ελεύθερα και όχι δογματικά.
η διαβούλευση γραπτώς στο νετ είναι χρονοβόρα, κουραστική και δεν έχουμε όλοι τον ίδιο χρόνο να παρακολουθούμε.
μόνο για να ορίσουμε τα θέματα θα δεις τι χρόνος χρειάζεται
αν μιλάμε live διαβουλεύσεις στο νετ σε mumble πχ τότε αλλάζει το πράγμα

στα θέματα τώρα, συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να ψηφιστεί το καταστατικό με τις αλλαγές που θα κάνουμε
να δώσουμε έμφαση στις ψηφοφορίες και στον τρόπο διεξαγωγής (πχ εγώ διαφωνώ με τον τρόπο που γίνονται τώρα...) η ψηφοφορία είναι σημαντικό κομμάτι για την λειτουργία και το μέλλον του κόμματος.
η ηλεκτρονική διακυβέρνηση συμφωνώ ναι μεν ότι είναι δευτερευούσης σημασίας αυτή την στιγμή, αλλά περιέχει τα πάντα μέσα της οπότε(??)
για τα άλλα που αναφέρεις μπορούμε να τα βάλουμε στο τραπέζι (ακόμα και για επικοινωνιακούς λόγους) αλλά το μπαλάκι πρέπει να πέσει πάλι στις επιτροπές,θέλουν χρόνο αυτά.

συγνώμη που πλατειάζω αλλά το συνέδριο πρέπει να είναι μήνυμα συμμετοχής εμφανούς ισότητας ανάμεσα στα μέλη και ελεύθερης έκφρασης-συμμετοχής
αυτά πρέπει να περάσουν και στον πολίτη που θα διαβάσει ένα σχόλιο, θα δει ένα απόσπασμα,θα το ακούσει στο νετ

hrsfpgyjrnptrd

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 20 Ιουν 2012, 22:23

Συμφωνώ,
στο συνέδριο πρέπει να γινει και συζήτηση, οχι μονο ψηφοφορία σε προ-διαμορφωμένες προτασεις. Θα ειναι μαραθώνιο, κουραστικό και ισως μη αποδοτικό το συνέδριο αυτο, αλλα ειναι απαραίτητο να παρουσιαστουν οι ανθρωποι και οι θέσεις τους ζωντανά.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 20 Ιουν 2012, 23:51

Επί τη ευκαιρία....... Για να βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά:
Πρέπει ή όχι να ορίσουμε, επακριβώς, το πότε θα γίνει το συνέδριο;
Μιλάμε συνεχώς για αυτό αλλά κανείς δεν το "μορφοποιεί". Πρέπει να γίνει από κάποιον/ους συγκεκριμένα; Πρέπει να μπει σε διαβούλευση ο χρόνος και η ύλη; Πρέπει να υπάρξουν ψηφοφορίες; Τι;;;;;
Και εν συνεχεία: Με ποια θέματα θα ασχοληθούμε σε αυτό;
Περιμένω απαντήσεις/θέσεις. Αυτό είναι κατά την γνώμη μου το πρωτεύον.
Εκτός και αν έχουμε την εικόνα πως "είναι νωρίς".
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες