Πρώτο συνέδριο;

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 20 Ιουν 2012, 23:51

Επί τη ευκαιρία....... Για να βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά:
Πρέπει ή όχι να ορίσουμε, επακριβώς, το πότε θα γίνει το συνέδριο;
Μιλάμε συνεχώς για αυτό αλλά κανείς δεν το "μορφοποιεί". Πρέπει να γίνει από κάποιον/ους συγκεκριμένα; Πρέπει να μπει σε διαβούλευση ο χρόνος και η ύλη; Πρέπει να υπάρξουν ψηφοφορίες; Τι;;;;;
Και εν συνεχεία: Με ποια θέματα θα ασχοληθούμε σε αυτό;
Περιμένω απαντήσεις/θέσεις. Αυτό είναι κατά την γνώμη μου το πρωτεύον.
Εκτός και αν έχουμε την εικόνα πως "είναι νωρίς".
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό crisal » 21 Ιουν 2012, 01:22

Εχετε παρακολουθησει ποτέ συνέδριο?
Θεωρείτε οτι μεσα σε 2 ημερες υπαρχει η δυνατοτητα για συζητηση σε ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ που θα τεθουν?

Οπως είναι η πρακτική των πειρατικών κομματων ο μόνος δρόμος είναι ο παρακατω.

Η ομάδα IT μας προτείνει το εργαλείο των προσυζητησεων

Εκει θετουμε τα θεματα και συζηταμε οσο καλυτερα μπορουμε
Το συνεδριο τις 2 ημερες του (αν ειναι 2) θα έχει απλά την παρουσίαση του θεματος απο αυτον που το προτεινε και την ψηφοφορία του.

Να σας δωσω ενα παραδειγμα
Ας πουμε θέμα καταστατικού
Ας παρουμε το άρθρο 3 παραγραφος 7 η οπόια σήμερα λέει

3.7 Πρόσωπα που δεν έχουν συμπληρώσει το δέκατο όγδοο έτος της ηλικίας τους μπορούν να δραστηριοποιούνται στα πλαίσια της Νεολαίας των Πειρατών, με ανώτατο ηλικιακό όριο συμμετοχής τα εικοσιπέντε (25) έτη.

Εγω ας πούμε προτείνω αλλαγη. και θελω η αλλαγη να είναι ως παρακάτω

3.7 Πρόσωπα που δεν έχουν συμπληρώσει το δέκατο έβδομο έτος της ηλικίας τους μπορούν να δραστηριοποιούνται στα πλαίσια της Νεολαίας των Πειρατών, με ανώτατο ηλικιακό όριο συμμετοχής τα εικοσιτρία (23) έτη.

Κάποιος άλλος προτείνει την καταργηση του άρθρου 3.7 ενω καποιος τρίτος θέλει να αλλάξει την λέξη ΜΠΟΡΟΥΝ με την λεξη ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ

Φανταστειτε αυτον τον χαμο (μιλαμε για μια προταση μονο) να γίνει μεσα στο συνέδριο. ΔΕΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.
Θα πρεπει αμεσα να εχουμε το εργαλείο, να βαλουμε τις προτασεις μας για ολα τα θεματα που θέλουμε να συζητήσουμε, να τα συζητησουμε, να δουμε ποσα θεματα είναι, να αποφασίσουμε εαν θα παμε σε 1 μερα ή σε 2 μερες συνεδρίου και στο ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΟΥΝ ΟΧΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΟΥΝ.

Ας δουμε τα πραγματα ρεαλιστικα και ας ξεκινησουμε την δουλεια..

Οπως βλεπετε απλα πραγματα παμε να συζητησουμε (πχ να βγαλουμε ενα δελτιο τύπου που πρεπει να βγει αμεσα) και κανουμε 17 χρόνια επειδη καποιος καπου εχει καποιες αντιρησεις, πόσο μάλον για ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΕΘΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ...

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 21 Ιουν 2012, 01:52

για να γίνει συνέδριο είναι απαραίτητο η προ-επεξεργασία και η ΙΕΡΑΡΧΗΣΙΣ τον θεμάτων εκ το προτέρων

για αυτό τον λόγο (sορρι μπασκίν αν σε πιέζω) πρέπει να στηθεί το συντομότερο το liquid feedback. ώστε να γίνει η πλήρης ταξινόμηση και προ επεξεργασία τον θεμάτων που πιστεύω να είναι πάρα μα πάρα πολλά.

το φόρουμ δεν είναι η κατάλληλη πλατφόρμα για να γίνει αυτή η δουλειά.

εδώ δυσκολευόμαστε να βγάλουμε και να συζητήσουμε ένα θέμα στην ομάδα επικοινωνίας. για φανταστείτε τι θα γίνει στο foroum εάν θέλουμε να αναπτύξουμε και να ιεραρχήσουμε θέματα. δεν θα βγάλουμε άκρη.

ήδη το χρονοδιάγραμμα είναι αρκετά μικρό ώστε να μπορέσει να δουλέψει από την μια το liquid και από την άλλη η διαδικασία του management του συνεδρίου.


προτείνω να βοηθήσουμε όλοι μαζί στην μετάφραση του liquid, εάν το δεχτεί η ομάδα IT. και όχι μόνο εκεί !
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 21 Ιουν 2012, 01:56

Ναι αλλά πότε;;;;;;
Εκτός και αν έχουμε διάθεση να κουβεντιάζουμε για 2-3 μήνες σχετικά με την χρονική συγκυρία!
Γνώμη μου: Το συνέδριο πρέπει να γίνει, είναι νούμερο 1 στις προτεραιότητές μας και επείγει να ορίσουμε τον χρόνο.
Δευτερευόντως, αλλά άμεσα, πρέπει να οριστεί η "ύλη".
Όλα αυτά πότε;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 21 Ιουν 2012, 01:58

Επείγει να το προσδιορίσουμε χρονικά.
Διαφορετικά, το βλέπω να βαδίζει προς το 2013!!!!
Και να το πω διαφορετικά: Όποια κόμματα δεν έχουν liquid δεν κάνουν συνέδρια;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό pav » 21 Ιουν 2012, 13:30

piratiko.org έγραψε:προτείνω να βοηθήσουμε όλοι μαζί στην μετάφραση του liquid, εάν το δεχτεί η ομάδα IT.

Μια πρώτη μετάφραση του liquid έχει ολοκληρωθεί. Δες εδώ: viewtopic.php?p=23991#p23991

Ερώτηση προς όλους: Όσοι δεν παρευρεθούν στο συνέδριο (για οποιοδήποτε λόγο), χάνουν την ψήφο τους;

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό anestis » 21 Ιουν 2012, 15:36

* Τέλη Οκτ.-Αρχές Νοε. είναι καλά.

* Θέματα: (υποθέτω ότι όλα εντάσσονται σε 3 κατηγορίες)
Αλλαγές/προσθήκες στο καταστατικό
Αλλαγές/προσθήκες στο πρόγραμμα
Εκλογή Δ.Ε.

+ Ελεύθερη συζήτηση (αν υπάρξει χρόνος)

* Μεγάλο μέρος της συζήτησης πρέπει να έχει ΗΔΗ γίνει,
αλλά να υπάρχει και χώρος κάποιος να υποστηρίξει/εναντιωθεί σε μια πρόταση πριν την ψηφοφορία,
αλλά αυτό θα είναι για 1-2 λεπτά ανά πρόσωπο (γιατί μάλλον τα θέματα θα είναι πολλά).

* Αν το liquid (ή ο,τι άλλο) δεν είναι έτοιμο μετά τον 15Αύγουστο, στην ανάγκη θα δουλέψουμε και στο forum (μόνο μέλη)

* Για τον φίλο που ρώτησε, μόνο οι παρόντες ψηφίζουν.

Επίσης να επαναφέρω την πρόταση για summer camp σε Μαγνησία ή Φθιώτιδα πιθανά
14-15 Ιουλίου
ή 21-22 Ιουλίου
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

aliendna51
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 18:41

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό aliendna51 » 21 Ιουν 2012, 15:58

Αντιγράφω το σχόλιό μου από εδώ:
Πάμε μωρέ!
Εγώ πάλι θα πρότεινα να κάνουμε κάτι που μας ταιριάζει περισσότερο. Ένα αποκεντρωμένο συνέδριο, ή αλλιώς πολλαπλά συνέδρια ταυτόχρονα στις περιφέρειες! Μπορεί σε κάθε εκλογική περιφέρεια (ή έστω στις περισσότερες) να γίνει ένα τοπικό συνέδριο στο οποίο θα σχολιάσουμε όλοι μαζί τα αποτελέσματα των εκλογών και πώς θα αναλάβουμε δράση από δω και μπρος άσχετα με αυτά; Μπορεί καθόλη τη διάρκεια του συνεδρίου να καταγράφονται τα πάντα ή/και να γίνεται live streaming; Και αφού γίνεται (την τεχνογνωσία την έχουμε, δεν είμαστε γιαλαντζί πειρατές :p), μπορούμε να ολοκληρώσουμε το συνέδριο κάνοντας στο τέλος σε μιά κοινή ώρα και ένα διαδικτυακό συνέδριο ταυτόχρονα σε όλες τις περιφέρειες με τη συμμετοχή όλων των περιφερειών; Εγώ λέω ότι μπορούμε :)
Και προσωπικά θα μου άρεσε πολύ περισσότερο ένα τέτοιου τύπου συνέδριο, αποκεντρωμένο, με λιγότερο κόστος και μεγαλύτερη συμμετοχή λόγω της χρήσης της τεχνολογίας. Διαδικασίες δηλαδή που προτείνουμε για υλοποίηση στην πολιτική και στην τοπική αυτοδιοίκηση να τις δείξουμε στην πράξη με αυτό το συνέδριο μας!
Τι λέτε;

Αφότου διάβασα και τις προηγούμενες απαντήσεις στο forum όμως, νομίζω ότι προέχει να δούμε τι ακριβώς θέλουμε να πετύχουμε με αυτό το συνέδριο και τι θέλουμε να περιέχει..

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό baskin » 21 Ιουν 2012, 16:58

anestis έγραψε:* Αν το liquid (ή ο,τι άλλο) δεν είναι έτοιμο μετά τον 15Αύγουστο, στην ανάγκη θα δουλέψουμε και στο forum (μόνο μέλη)[/b]


Το liquid θα είναι έτοιμο, νωρίτερα, αλλά δεν εμπεριέχει σύστημα συζήτησης. Μόνο πρόκρισης και ψήφισης. Drafts και κείμενα, καθώς και η συζήτηση θα πρέπει να γίνουν εκτός liquid (θα μπορούσαν σαν project στο Κουμπάσο).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό baskin » 21 Ιουν 2012, 21:08

Παρεμπίπτοντος έχω ζητήσει να συμμετάσχετε στην συζήτηση για τις βασικές και απαραίτητες για την λειτουργία του (και να ενημερωθείτε για κάποια πράγματα που το αφορούν), ρυθμίσεις του Liquid εδώ:

viewtopic.php?f=88&t=805&start=60#p24115

αλλά δεν βλέπω μεγάλη προθυμία. Υπάρχουν πάρα πολλά ζητήματα που άπτονται μη τεχνικών παρεμβάσεων (όπως οι κανονισμοί πρόκρισης και ψήφισης) και η ομάδα IT δεν μπορεί να το πάρει όλο πάνω της (όχι ότι δεν θα το κάνει, αλλά η συμμετοχή από εμάς ξεκινάει και όχι από τους έξω...).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες