Γ5 - copyright - μη εμπορικη χρηση

Γ5 - copyright - μη εμπορικη χρηση

Δημοσίευσηαπό adrian » 19 Δεκ 2013, 19:00

εχω ψαξει, αλλα δεν εχω βρει καποια σαφη νομολογιακη αποσαφηνιση της "μη εμπορικης χρησης". σε διαφορες αδειες που εχω διαβασει, αναλυεται και αποσαφηνιζεται η "μη εμπορικη χρηση" με παραδειγματα και επεξηγησεις.

προσωπικα, μου αρεσει πολυ ο ορισμος που δινουν τα creative commons στην μη εμπορικη χρηση. αντιγραφω

Δεν μπορείτε να ασκείτε δικαιώματα παρεχόμενα σε Σας βάσει της προαναφερόμενης Ρήτρας 3 κατά τρόπο που αποσκοπεί κυρίως σε εμπορική εκμετάλλευση ή στοχεύει σε ιδιωτική χρηματική ανταμοιβή. Η ανταλλαγή του αντικείμενου της αδειοδότησης με άλλα έργα προστατευμένα σύμφωνα με το νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας μέσω συστήματος ψηφιακού μοιράσματος/ανταλλαγής αρχείων ή άλλως δεν θα θεωρείται ότι αποσκοπεί ή οδηγεί σε εμπορικό πλεονέκτημα ή ιδιωτική χρηματική ανταμοιβή, υπό τον όρο ότι δεν υπάρχει πληρωμή χρηματικής αμοιβής σχετικά με την ανταλλαγή έργων προστατευμένων σύμφωνα με το νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

http://creativecommons.org/licenses/by- ... /legalcode

εδω παιζουμε στις λεπτομερειες. η μη εμπορικη χρηση σημαινει απαραιτητα την μη οικονομικη συναλλαγη? δηλαδη το να μην πληρωνω καθολου για να λαμβανω ενα εργο? αυτο ειναι ελαφρως περιοριστικο. πχ:
α) δινω εναντι αμοιβης αντιγραφα καποιου εργου (βλ. πουλαω cd), τα εσοδα των οποιων καλυπτω εξ´ολοκληρου τα εξοδα παραγωγης των αντιγραφων. πχ αγοραζω ενα cd 25λεπτα, το πουλαω 25 λεπτα (ή λιγο παραπανω συνυπολογιζιντας ρευμα) γραμμενο.
β) εχω διαφημισεις στον τρακερ μου, που φερνουν εσοδα, που ολα πηγαινουν προς καλυψη των εξοδων του σερβερ.

γενικα, η αποψη μου ειναι πως το μη εμπορικη χρηση σημαινει πως δεν υπαρχει ανταμοιβη (κερδος) για το περιεχομενο του πνευματικου εργου που λαμβανω. τωρα αν δινεται ανταμοιβη για παρεμφερεις υπηρεσιες (πχ εισοδος σε συναυλιακο χωρο, που δεν φερνει κερδος, αλλα καλυπτει τα εξοδα της εκδηλωσης), αυτο δεν θεωρω πως ειναι εμπορικη χρηση.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr
adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Re: Γ5 - copyright - μη εμπορικη χρηση

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 19 Δεκ 2013, 23:24

pappasadrian έγραψε:εχω ψαξει, αλλα δεν εχω βρει καποια σαφη νομολογιακη αποσαφηνιση της "μη εμπορικης χρησης". σε διαφορες αδειες που εχω διαβασει, αναλυεται και αποσαφηνιζεται η "μη εμπορικη χρηση" με παραδειγματα και επεξηγησεις.

προσωπικα, μου αρεσει πολυ ο ορισμος που δινουν τα creative commons στην μη εμπορικη χρηση. αντιγραφω

Δεν μπορείτε να ασκείτε δικαιώματα παρεχόμενα σε Σας βάσει της προαναφερόμενης Ρήτρας 3 κατά τρόπο που αποσκοπεί κυρίως σε εμπορική εκμετάλλευση ή στοχεύει σε ιδιωτική χρηματική ανταμοιβή. Η ανταλλαγή του αντικείμενου της αδειοδότησης με άλλα έργα προστατευμένα σύμφωνα με το νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας μέσω συστήματος ψηφιακού μοιράσματος/ανταλλαγής αρχείων ή άλλως δεν θα θεωρείται ότι αποσκοπεί ή οδηγεί σε εμπορικό πλεονέκτημα ή ιδιωτική χρηματική ανταμοιβή, υπό τον όρο ότι δεν υπάρχει πληρωμή χρηματικής αμοιβής σχετικά με την ανταλλαγή έργων προστατευμένων σύμφωνα με το νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

http://creativecommons.org/licenses/by- ... /legalcode

εδω παιζουμε στις λεπτομερειες. η μη εμπορικη χρηση σημαινει απαραιτητα την μη οικονομικη συναλλαγη? δηλαδη το να μην πληρωνω καθολου για να λαμβανω ενα εργο? αυτο ειναι ελαφρως περιοριστικο. πχ:
α) δινω εναντι αμοιβης αντιγραφα καποιου εργου (βλ. πουλαω cd), τα εσοδα των οποιων καλυπτω εξ´ολοκληρου τα εξοδα παραγωγης των αντιγραφων. πχ αγοραζω ενα cd 25λεπτα, το πουλαω 25 λεπτα (ή λιγο παραπανω συνυπολογιζιντας ρευμα) γραμμενο.
β) εχω διαφημισεις στον τρακερ μου, που φερνουν εσοδα, που ολα πηγαινουν προς καλυψη των εξοδων του σερβερ.

γενικα, η αποψη μου ειναι πως το μη εμπορικη χρηση σημαινει πως δεν υπαρχει ανταμοιβη (κερδος) για το περιεχομενο του πνευματικου εργου που λαμβανω. τωρα αν δινεται ανταμοιβη για παρεμφερεις υπηρεσιες (πχ εισοδος σε συναυλιακο χωρο, που δεν φερνει κερδος, αλλα καλυπτει τα εξοδα της εκδηλωσης), αυτο δεν θεωρω πως ειναι εμπορικη χρηση.

Ερώτηση κρίσεως.
Όταν δίνεις δωρεάν ταινίες ποιό είναι το προϊόν σου;;;;;;

Μήπως οι ταινίες είναι το μέσο παραγωγής όπως ο τράκερ και όχι το προϊόν που προσφέρεις και ανεξάρτητα δικού κέρδους ως μέσο παραγωγής οφείλει να πληρωθεί;;;;
Γιατί είναι ηθικό ο τράκερ και το χοςτινγκ να πληρώνεται με κέρδος σαν υπηρεσία και το άλλο μέσο παραγωγής να μην πληρώνεται;;;;;;
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.
Kotsos

Δημοσίευσηαπό Petros » 19 Δεκ 2013, 23:56

Kotsos έγραψε:Ερώτηση κρίσεως.

Όταν τις δίνεις επί πληρωμή ποιο είναι;

Kotsos έγραψε:Μήπως οι ταινίες είναι το μέσο παραγωγής όπως ο τράκερ και όχι το προϊόν που προσφέρεις και ανεξάρτητα δικού κέρδους ως μέσο παραγωγής οφείλει να πληρωθεί;;;;
Γιατί είναι ηθικό ο τράκερ και το χοςτινγκ να πληρώνεται με κέρδος σαν υπηρεσία και το άλλο μέσο παραγωγής να μην πληρώνεται;;;;;;

Οι ταινίες είναι το προς διανομή προϊόν
Ο τράκερ είναι μέσο διανομής
Τον τράκερ τον στήνεις σε έναν υπολογιστή
Ο υπολογιστής καίει ρεύμα
Το ρεύμα κάποιος το πληρώνει

Το άλλο μέσο παραγωγής (παρα)πληρώνεται με 7€ το εισιτήριο κινηματογράφου και 15€ το ψηφιακό (δηλαδή πάμφθηνο στην παραγωγή) DVD
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM
Petros

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 20 Δεκ 2013, 00:35

Petros έγραψε:
Kotsos έγραψε:Ερώτηση κρίσεως.

Όταν τις δίνεις επί πληρωμή ποιο είναι;

Kotsos έγραψε:Μήπως οι ταινίες είναι το μέσο παραγωγής όπως ο τράκερ και όχι το προϊόν που προσφέρεις και ανεξάρτητα δικού κέρδους ως μέσο παραγωγής οφείλει να πληρωθεί;;;;

Οι ταινίες είναι το προς διανομή προϊόν
Ο τράκερ είναι μέσο διανομής
Τον τράκερ τον στήνεις σε έναν υπολογιστή
Ο υπολογιστής καίει ρεύμα
Το ρεύμα κάποιος το πληρώνει

Το άλλο μέσο παραγωγής (παρα)πληρώνεται με 7€ το εισιτήριο κινηματογράφου και 15€ το ψηφιακό (δηλαδή πάμφθηνο στην παραγωγή) DVD

Λάθος φίλε μου.
Το προϊόν είναι ο επισκέπτης που το πουλάς στον διαφημιστή.
Η ταινία είναι το μέσο παραγωγής, όπως ο υπολογιστής.
Και διερωτώμαι γιατί πρέπει να πληρώσεις το ρεύμα με κέρδος και όχι την ταινία.

Το αν το κέρδος στην ταινία είναι υπερβολικό ή όχι είναι άλλο θέμα.
Εφόσον όμως είμαστε σε φιλελεύθερη κοινωνία ο καθένας μπορεί να ζητήσει όσο θέλει για ένα προϊόν και ο καταναλωτής ανάλογα πόσο απαραίτητο θεωρεί ότι του είναι να πληρώσει.
Εφόσον δεχόμαστε η Φεράρι να έχει εκατονταπλάσια τιμή από το λάντα παρόλο που σε υλικά το λάντα έχει περισσότερα και μεγαλύτερο κόστος παραγωγής γιατί θεωρούμε λογικό το ίδιο να mην ισχύει για τις ταινίες ή για τα βιβλία ή τα DVD.;;;;
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.
Kotsos

Δημοσίευσηαπό Petros » 20 Δεκ 2013, 11:11

1) Τι ακριβώς παράγει η ταινία ως μέσο παραγωγής; :?
2) AdBlock Plus (και είναι και opensource)
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM
Petros

Δημοσίευσηαπό mankasp » 20 Δεκ 2013, 12:46

To παραγόμενο προιόν είναι όχι το μέσο παραγωγής.
mankasp

Επιστροφή στο Διαδίκτυο, ΕΛ/ΛΑΚ, Πνευματικά δικαιώματα, Προσωπικά δεδομένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης