Σοβαρή προσπάθεια! Συμφωνούμε?

Re: Σοβαρή προσπάθεια! Συμφωνούμε?

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 06 Ιουν 2013, 14:43

James έγραψε:Οχι δε θέλω να μάθω όνομα , απλά να καταλάβω. Προφανώς κάποια θεώρησε ότι πρέπει να γνωρίζουμε το θέμα, είναι δηλαδη ανεπίσημο, κάτι σαν tip, δεν είναι κακό.
Σχετικά με το όλοι καπτι είναι του vasper , εγώ διαφωνω. Είναι πολύ σημαντικό το τι είναι ο καθένας και ο ρόλος του.
Και σίγουρα δε είμαι εγώ ο κριτής τους, απλά να τα επισημάνουμε για να ξέρουμε τι γίνεται γύρω μας.

Σημαντικό για το ΕΛ/ΛΑΚ τι είναι ο Καρούνος; Δηλαδή δεν θα στηρίξουμε μια σωστή πρωτοβουλία γιατί ο Καρούνος ήταν ή είναι ΠΑΣΟΚος;

Αν είναι να κρίνουμε από τους "φακέλους", άστο καλύτερα... να το διαλύσουμε το Κόμμα Πειρατών!!! :twisted:

Τέλος πάντων, αυτή που έστειλε το μήνυμα είναι που είχε κάνει το κονέ και μας είχαν καλέσει και στο Χαροκόπειο. Την έχω γνωρίσει και μιλήσαμε μόνο για τα αντικείμενά μας. Δεν ξέρω τι κόμμα είναι και δεν με νοιάζει!!!
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://twitter.com/#!/vasper
http://www.vasper.eu/blog/
Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Δημοσίευσηαπό Petros » 06 Ιουν 2013, 16:48

ekfrasi, πως θα σου φαινόταν η ιδέα να βγάζαμε ένα δελτίο τύπου;

Μια λεπτομέρεια, αρκετά σημαντική βέβαια...
James έγραψε:με την ουσία της επιστολής ΕΛ/ΛΑΚ

James έγραψε:κατά το παρελθόν η ΕΛ/ΛΑΚ...

James έγραψε:ο σημερινός πρόεδρος της ΕΛ/ΛΑΚ...

Εδώ όλοι καταλάβαμε ότι ο James Παραπάνω αναφέρεται στην ΕΕΛ/ΛΑΚ
Άλλο το
ΕΛ/ΛΑΚ: Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα
Κι άλλο το
ΕΕΛ/ΛΑΚ: Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα
Απλά έχετέ το υπόψιν ώστε να αποφευγθούν στο μέλλον μπερδέματα. ;)
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM
Petros

Δημοσίευσηαπό dizzyk » 06 Ιουν 2013, 17:23

headofthebored έγραψε:Χρειάζεται μελέτη όλο αυτό.

Ας πουμε το
Αντίστοιχα, μη προσωπικά δεδομένα της συνταγογράφησης παραμένουν κλειστά, ενώ μπορούν
να βοηθήσουν σημαντικά στη βελτίωση των υπηρεσιών υγείας και την καταπολέμηση της διαφθοράς.

Είναι πολυ διαφορετικό απο το από πάνω του και σίγουρα οχι αντιστοιχο.

Αν καταλαβαίνω σωστά, τα μη προσωπικά δεδομένα της συνταγογράφησης είναι στατιστικά για τα φάρμακα και τις εξετάσεις που γίνονται και το κόστος τους ανά διάγνωση, ειδικότητα, υγειονομική περιφέρεια, κλπ. Με σωστή στατιστική επεξεργασία αυτά τα δεδομένα είναι πολύτιμα για επιδημιολογικές μελέτες, δημιουργία υγειονομικού χάρτη και σχεδιασμό της πολιτικής της υγείας και θα μπορούσαν να είναι εύκολα και άμεσα διαθέσιμα (με σωστό anonymization ακόμα και ως raw data, αλλά εκεί γίνονται πιο πολύπλοκα τα πράγματα). Ποια ακριβώς ένσταση έχεις σε αυτό;
dizzyk

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 06 Ιουν 2013, 21:12

Άλλο τα aggregates και άλλο τα μη προσωπικά δεδομένα. Τρόποι να ταυτοποιησεις ανθρώπους υπάρχουν ακόμα και αν τα δεδομένα είναι ανώνυμα.
(οχι τόσο) τραβηγμένο παράδειγμα:
Τα φαρμακεία που αγοράζονται τα φάρμακα και οι ώρες που έγινε αυτό (ανώνυμα δημόσια δεδομένα) και τα check-in στην περιοχή από τον ασθενή στο foursqare (άσχετα, αλλά επώνυμα δημόσια δεδομένα) μπορούν να συνδυαστούν για να βρει η οποία ασφαλιστική τι είχες πάθει πέρσι και να σου αρνηθεί ασφάλεια υγείας.

Είναι, κατά την γνώμη μου πάντα, πολύ επικίνδυνοι δρόμοι αυτοί.
hrsfpgyjrnptrd

Δημοσίευσηαπό James » 06 Ιουν 2013, 22:22

Vassilis Perantzakis έγραψε:Σημαντικό για το ΕΛ/ΛΑΚ τι είναι ο Καρούνος; Δηλαδή δεν θα στηρίξουμε μια σωστή πρωτοβουλία γιατί ο Καρούνος ήταν ή είναι ΠΑΣΟΚος;

Αν είναι να κρίνουμε από τους "φακέλους", άστο καλύτερα... να το διαλύσουμε το Κόμμα Πειρατών!!! :twisted:

Τέλος πάντων, αυτή που έστειλε το μήνυμα είναι που είχε κάνει το κονέ και μας είχαν καλέσει και στο Χαροκόπειο. Την έχω γνωρίσει και μιλήσαμε μόνο για τα αντικείμενά μας. Δεν ξέρω τι κόμμα είναι και δεν με νοιάζει!!!

πουθενά δεν είπα ναμη στηρίξουμε. απλά επισημαίνω ότι κάποιοι άνθρωποι ήταν στο μέλι τόσα χρόνια, να μη ξεχνιόμαστε.
Έτσι και αλλιώς είναι αρχή μας είναι η υιοθέτηση από το κράτος ανοιχτών προτύπων.
@ Petros ναι εννοούσα ΕΛΛ/ΛΑΚ , αν και δε βλέπω διαφορά.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net
James

Δημοσίευσηαπό dizzyk » 07 Ιουν 2013, 00:52

headofthebored έγραψε:Άλλο τα aggregates και άλλο τα μη προσωπικά δεδομένα. Τρόποι να ταυτοποιησεις ανθρώπους υπάρχουν ακόμα και αν τα δεδομένα είναι ανώνυμα.
Τα φαρμακεία που αγοράζονται τα φάρμακα και οι ώρες που έγινε αυτό (ανώνυμα δημόσια δεδομένα) και τα check-in στην περιοχή από τον ασθενή στο foursqare (άσχετα, αλλά επώνυμα δημόσια δεδομένα) μπορούν να συνδυαστούν για να βρει η οποία ασφαλιστική τι είχες πάθει πέρσι και να σου αρνηθεί ασφάλεια υγείας.

OK, συμφωνούμε - εξήγησες αυτό που σκεφτόμουν με το "...γίνονται πιο πολύπλοκα τα πράγματα". Αυτό που είχα στο μυαλό μου ως χρήσιμο και απαραίτητο είναι τα aggregates.
dizzyk

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 07 Ιουν 2013, 12:34

headofthebored έγραψε:Άλλο τα aggregates και άλλο τα μη προσωπικά δεδομένα. Τρόποι να ταυτοποιησεις ανθρώπους υπάρχουν ακόμα και αν τα δεδομένα είναι ανώνυμα.

Υπάρχουν νόμοι που απαγορεύουν στις ασφαλιστικές να κάνουν διακρίσεις με βάση τέτοια υπάρχοντα στατιστικά. Το θέμα είναι αν αυτό είναι ένα εργαλείο για να βελτιώσουμε τις παροχές γνωρίζοντας τις ανάγκες. Εγώ το βλέπω έτσι. Ακριβώς η ίδια συζήτηση είχε γίνει και στο Χαροκόπειο. Ότι μπορούμε να το πιάσουμε θεσμικά δεν είναι ανάγκη να το παρατραβάμε θεωρητικά.
Vassilis Perantzakis

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 07 Ιουν 2013, 13:53

Βρε βασιλη δεν έχει να κάνει με τις ασφαλιστικές αλλά με όλους όσοι θέλουν πρόσβαση σε αυτά τα στοιχεία δημιουργώντας προφίλ για την υγεία του κάθε ανθρώπου.
Γιατί να είναι δημοσιά προσβάσιμα από όλους? Ερευνητικά κέντρα και οποίος άλλος οργανισμός άλλο να έχει πρόσβαση μέσα από διαδικασίες ναι. Όλοι όμως γιατί?
Η αντιμετώπιση της υπερσυνταγογραφισης και ο έλεγχος είναι υποθέσεις του κράτους, εκτός και αν μεταθέσουμε αυτό τον φόρτο στους πολίτες όποτε τρομάζω με την προοπτική και μόνο.
hrsfpgyjrnptrd

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 07 Ιουν 2013, 14:01

headofthebored έγραψε:Βρε βασιλη δεν έχει να κάνει με τις ασφαλιστικές αλλά με όλους όσοι θέλουν πρόσβαση σε αυτά τα στοιχεία δημιουργώντας προφίλ για την υγεία του κάθε ανθρώπου.
Γιατί να είναι δημοσιά προσβάσιμα από όλους? Ερευνητικά κέντρα και οποίος άλλος οργανισμός άλλο να έχει πρόσβαση μέσα από διαδικασίες ναι. Όλοι όμως γιατί?
Η αντιμετώπιση της υπερσυνταγογραφισης και ο έλεγχος είναι υποθέσεις του κράτους, εκτός και αν μεταθέσουμε αυτό τον φόρτο στους πολίτες όποτε τρομάζω με την προοπτική και μόνο.

Όχι, δεν θα μεταφέρουμε τον φόρτο στους πολίτες. Αλλά τα δεδομένα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για διάφορους λόγους από πολλούς. Το ΠΟΙΑ δεδομένα μόνο συζητάμε. Αλλιώς ας κλείσουμε και την Διαύγεια για να μην μεταφέρουμε το βάρος στον πολίτη. Επίσης είναι αδύνατον να δημιουργήσεις προσωπικό προφίλ από στατιστικά δεδομένα χιλιάδων ανθρώπων. Πιθανότητες μόνο μπορείς να υπολογίσεις. Και το πόσο κλειστά ή ανοιχτά είναι τα στατιστικά αυτά, με συγχωρείς, αλλά εμένα με ανησυχεί να είναι κλειστά και να τα έχουν λίγοι.
Vassilis Perantzakis

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Διαδίκτυο, ΕΛ/ΛΑΚ, Πνευματικά δικαιώματα, Προσωπικά δεδομένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης