Switch to full style
Δημιουργία απάντησης

Σοβαρή προσπάθεια! Συμφωνούμε?

06 Ιουν 2013, 12:16

Ηρθε το παρακάτω μήνυμα στο info
Καλησπέρα,

Σας προωθώ επιστολή που έστειλε η Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα (ΕΕΛ/ΛΑΚ, http://www.eellak.gr) προς τον Υπουργό Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης για τα Ανοιχτά Δεδομένα στη Δημόσια Διοίκηση καθώς και το σχετικό Δελτίο Τύπου.

Στη χώρα μας υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στο άνοιγμα των δημοσίων δεδομένων, κι ενώ τα τελευταία επτά χρόνια έχουν ψηφιστεί οι σχετικοί νόμοι δεν έχουν εκδοθεί οι απαιτούμενες υπουργικές αποφάσεις για την εφαρμογή τους.

Διεθνώς η παροχή δημοσίων ανοιχτών δεδομένων συνεχώς αυξάνεται από κυβερνήσεις και φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Σας καλούμε να παρέμβετε
για να επιταχυνθεί η διαδικασία για το άνοιγμα των δημοσίων δεδομένων τα οποία δεν αφορούν προσωπικά ευαίσθητα δεδομένα ή δεδομένα σχετικά με θέματα εθνικής ασφάλειας.

Στη διάθεσή σας για κάθε διευκρίνιση.

Με εκτίμηση,

Τι προτείνεται να κάνουμε?
Στο
Σας καλούμε να παρέμβετε
αναφέρομαι.
Σας παρακαλώ όχι τρολλιές...
Συνημμένα
Επιστολή_Μανιτάκης_OD.pdf
(131.14 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 70 φορές
Deltio Typou-Εpistoli_Anoixta_Dedomena.pdf
(111.19 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 65 φορές

Re: Σοβαρή προσπάθεια! Συμφωνούμε?

06 Ιουν 2013, 12:17

Επίσης σας παρακαλώ διαβάστε και τα 2 Pdf προσεκτικά πριν απαντήσετε.

επίσης απαντήσεις του στυλ:
"Κάνουν αυτό που έπρεπε να κάνουμε εμείς" αν και αληθινές δε βοηθάνε ;)

06 Ιουν 2013, 12:57

Δε πιστέυω να υπάρχει μελος μας να μη συμφωνεί με την ουσία της επιστολής ΕΛ/ΛΑΚ.
Θα ήθελα όμως να εστιάσουμε σε ένα γεγονός, κατά το παρελθόν η ΕΛ/ΛΑΚ μας έχει τονίσει (ανεπίσημα) ότι δεν ενδιαφέρεται για πολιτικά σχήματα. Οπως όλοι γνωρίζετε ο σημερινός πρόεδρος της ΕΛ/ΛΑΚ είναι ένας επαγγελματίας πρασινοφρουρός Ο Καρούνος και ανάρωτιέμαι, αφου το ΠΑΣΟΚ συμμετέχει στη διακυβέρνηση της χώρας, γιατί δεν παίρνει τηλέφωνο τον Βενιζέλο να επέμβει στο Μανιτάκη άμεσα, γιατι δε μιλάει με τους βουλευτές του κόμματος που στηρίζει όλα του τα χρόνια να κατεβάσουν στη Βουλή ότι χρείαζεται για να προχωρήσουν τα ανοικτά πρότυπα?
τι γίνεται λοιπόν ?

Και μία διευκρίνηση, ποιός μας καλεί να παρέμβουμε?

06 Ιουν 2013, 13:09

Δεν έχει σημασία τι είναι ο Καρούνος. Όλοι κάτι είναι...

Σημασία έχει: συμφωνούμε; Μπορούμε να βγάλουμε μία ανακοίνωση;

Εγώ λέω ναι. Χριστίνα γράψε κάτι να το δούμε.

06 Ιουν 2013, 13:22

James έγραψε:

Εχω ονοματεπώνυμο και το email (....@eellak.gr) της κυρίας που μας έστειλε το email εκ μέρους του ΕΕΛ/ΛΑΚ, αν το θες, ζήτησε το μου με ΡΜ, δε θέλω να το βγάλω δημόσια.

06 Ιουν 2013, 13:31

ekfrasi έγραψε:
James έγραψε:

Εχω ονοματεπώνυμο και το email (....@eellak.gr) της κυρίας που μας έστειλε το email εκ μέρους του ΕΕΛ/ΛΑΚ, αν το θες, ζήτησε το μου με ΡΜ, δε θέλω να το βγάλω δημόσια.

Στείλε το και σε μένα.

06 Ιουν 2013, 13:39

Οχι δε θέλω να μάθω όνομα , απλά να καταλάβω. Προφανώς κάποια θεώρησε ότι πρέπει να γνωρίζουμε το θέμα, είναι δηλαδη ανεπίσημο, κάτι σαν tip, δεν είναι κακό.
Σχετικά με το όλοι καπτι είναι του vasper , εγώ διαφωνω. Είναι πολύ σημαντικό το τι είναι ο καθένας και ο ρόλος του.
Και σίγουρα δε είμαι εγώ ο κριτής τους, απλά να τα επισημάνουμε για να ξέρουμε τι γίνεται γύρω μας.

06 Ιουν 2013, 13:46

Χρειάζεται μελέτη όλο αυτό.

Ας πουμε το
Αντίστοιχα, μη προσωπικά δεδομένα της συνταγογράφησης παραμένουν κλειστά, ενώ μπορούν
να βοηθήσουν σημαντικά στη βελτίωση των υπηρεσιών υγείας και την καταπολέμηση της διαφθοράς.

Είναι πολυ διαφορετικό απο το από πάνω του και σίγουρα οχι αντιστοιχο.

Επίσης ολα αυτα δεν είναι ξέχωρα απο την υποχρέωση ο,τι παράγει τι κράτος(*) να ειναι ελεύθερα διαθέσιμο σε όλους για κάθε χρήση, είτε μιλάμε τους υποβαθρα του κτηματολογίου (όχι τα δεδομένα του) είτε το αρχείο της ΕΡΤ.

Ας υποστιριξουμε και ας ειμαστε πιο ριζοσπάστες ζητώντας το παραπάνω για έμενα αυτονόητο.

(*) Φυσικά οι πολίτες πρέπει να κάνουν opt-in σε αυτό και όχι να σύρονται σε κάτι τέτοιο.

06 Ιουν 2013, 14:13

James έγραψε:Οχι δε θέλω να μάθω όνομα , απλά να καταλάβω. Προφανώς κάποια θεώρησε ότι πρέπει να γνωρίζουμε το θέμα, είναι δηλαδη ανεπίσημο, κάτι σαν tip, δεν είναι κακό.
Σχετικά με το όλοι καπτι είναι του vasper , εγώ διαφωνω. Είναι πολύ σημαντικό το τι είναι ο καθένας και ο ρόλος του.
Και σίγουρα δε είμαι εγώ ο κριτής τους, απλά να τα επισημάνουμε για να ξέρουμε τι γίνεται γύρω μας.

Επίσημα ήρθε όχι σαν Tip.

06 Ιουν 2013, 14:43

James έγραψε:Οχι δε θέλω να μάθω όνομα , απλά να καταλάβω. Προφανώς κάποια θεώρησε ότι πρέπει να γνωρίζουμε το θέμα, είναι δηλαδη ανεπίσημο, κάτι σαν tip, δεν είναι κακό.

Σημαντικό για το ΕΛ/ΛΑΚ τι είναι ο Καρούνος; Δηλαδή δεν θα στηρίξουμε μια σωστή πρωτοβουλία γιατί ο Καρούνος ήταν ή είναι ΠΑΣΟΚος;

Αν είναι να κρίνουμε από τους "φακέλους", άστο καλύτερα... να το διαλύσουμε το Κόμμα Πειρατών!!! :twisted:

Τέλος πάντων, αυτή που έστειλε το μήνυμα είναι που είχε κάνει το κονέ και μας είχαν καλέσει και στο Χαροκόπειο. Την έχω γνωρίσει και μιλήσαμε μόνο για τα αντικείμενά μας. Δεν ξέρω τι κόμμα είναι και δεν με νοιάζει!!!
Δημιουργία απάντησης