Εκλογικές Διαδικασίες

Re: Εκλογικές Διαδικασίες

Δημοσίευσηαπό Petros » 13 Ιαν 2015, 17:25

Οι δεύτερες σκέψεις που έχω είναι ότι κάποιοι θα εξαγριωθούν με κάτι τέτοιο με την πρόφαση ότι περιθωριοποιεί ανθρώπους που δεν γνωρίζουν την τεχνολογία (ήδη φαντάζομαι άρθρα στην εσπρέσο και στο πρώτο ψέμα)
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM
Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Δημοσίευσηαπό adrian » 13 Ιαν 2015, 17:29

τα ηλεκτρονικα δεν ειναι ποτε απαξ εξοδο. συνεχεια θα βγαινει μια νεα τεχνολογια, και συνεχεια θα χαλανε μηχανηματα.

αυτο που ισως εριχνε σημαντικα το κοστος εκτυπωσης θα ηταν ενα κοινο ψηφοδελτιο με ολα τα κομματα πανω. μεγαλο, ναι (β αθηνων θα ειναι σεντονακι), αλλα θα ειναι μονο ενα. με πολλες στηλες κλπ καπως βολευεται το θεμα.
το κοστος εκτυπωσης, εφοσον θα ειναι μια μακετα ανα περιφερεια, θα ειναι σχετικα μικρο. το χαρτι (που ετσι η αλλιως αγοραζεται απο το κρατος) θα ειναι πολυ λιγοτερο.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr
adrian

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 13 Ιαν 2015, 17:35

Petros έγραψε:Οι δεύτερες σκέψεις που έχω είναι ότι κάποιοι θα εξαγριωθούν με κάτι τέτοιο με την πρόφαση ότι περιθωριοποιεί ανθρώπους που δεν γνωρίζουν την τεχνολογία (ήδη φαντάζομαι άρθρα στην εσπρέσο και στο πρώτο ψέμα)

Λένε μαλακίες!!!! (όχι εσύ).
Εν προκειμένω, τις ίδιες ανησυχίες είχαν και όταν επρόκειτο να εφαρμόσουν το ενιαίο φορολογικό σύστημα μέσω διαδικτύου!
Ίδιους καημούς είχαν: "Ο τάδε πολίτης δεν γνωρίζει το διαδύκτιο", "η τάδε φορολογούμενη δεν "έχει πρόσβαση" ...... και χίλια δύο άλλα!!!

Το αποτέλεσμα;;; ΟΛΟΙ χρησιμοποιούν το διαδύκτιο προκειμένου να υποβάλουν την φορολογική τους δήλωση (και όχι μόνο)!!!

Συνελόντι ειπείν;;;;; :D :D :D
"Ανάγκα και οι θεοί πείθονται"!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Ιαν 2015, 17:39

Petros έγραψε:Οι δεύτερες σκέψεις που έχω είναι ότι κάποιοι θα εξαγριωθούν με κάτι τέτοιο με την πρόφαση ότι περιθωριοποιεί ανθρώπους που δεν γνωρίζουν την τεχνολογία (ήδη φαντάζομαι άρθρα στην εσπρέσο και στο πρώτο ψέμα)

Το πραγματικό πρόβλημα είναι με αυτούς που δεν βλέπουν και έχουν φέρει το ψηφοδέλτιο στην τσέπη τους από το σπίτι. Γιατί μπορείς να το κάνεις τόσο εύκολο, που θα είναι και ευκολότερο από το σημερινό σύστημα.

laskaris_vasilis έγραψε:Απλή ερώτηση: Πόσο κοστίζει η κάθε εκλογική αναμέτρηση ξοδεύοντας χαρτί, τυπογραφικά, διανομή ........ ; (για κάθε φορά!!!)
Τα όσα προτείνει ο vasper είναι άπαξ!! Ισχύουν σε μόνιμη/επαναλαμβανόμενη βάση!!!

Εδώ αφαιρείται μόνο το μεγαλύτερο μέρος του κόστους για το χαρτί που είναι 1,4 εκ. ευρώ σύμφωνα με την Διαύγεια. Γιατί χαρτί θα υπάρχει πάλι, απλά 1 ανά ψηφοφόρο. Οπότε αντί για 380 εκ. φύλλα χαρτί θα χρειαστούμε περίπου 8 εκατομμύρια. Τα τυπογραφικά και η διανομή επιβαρύνουν το κόμμα, όχι το κράτος.

adrian έγραψε:τα ηλεκτρονικα δεν ειναι ποτε απαξ εξοδο. συνεχεια θα βγαινει μια νεα τεχνολογια, και συνεχεια θα χαλανε μηχανηματα.

Σωστά, αλλά τα μηχανήματα αυτά θα χρησιμοποιούνται 1ον για όλες τις εκλογές (τοπικές, ευρωεκλογές, εθνικές) και 2ον για τοπικά, περιφερειακά και εθνικά δημοψηφίσματα. Οπότε η χρήση τους μπορεί να είναι και 2 ή περισσότερες φορές τον χρόνο. Έτσι το κόστος τους το βγάζουν σε 3-4 χρόνια το πολύ. Επίσης, μπορούν να ρυθμιστούν και για καθαρά ηλεκτρονική ψηφοφορία μόλις είναι έτοιμο το σύστημα.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://twitter.com/#!/vasper
http://www.vasper.eu/blog/
Vassilis Perantzakis

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 13 Ιαν 2015, 17:54

Vassilis Perantzakis έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:Απλή ερώτηση: Πόσο κοστίζει η κάθε εκλογική αναμέτρηση ξοδεύοντας χαρτί, τυπογραφικά, διανομή ........ ; (για κάθε φορά!!!)
Τα όσα προτείνει ο vasper είναι άπαξ!! Ισχύουν σε μόνιμη/επαναλαμβανόμενη βάση!!!

Εδώ αφαιρείται μόνο το μεγαλύτερο μέρος του κόστους για το χαρτί που είναι 1,4 εκ. ευρώ σύμφωνα με την Διαύγεια. Γιατί χαρτί θα υπάρχει πάλι, απλά 1 ανά ψηφοφόρο. Οπότε αντί για 380 εκ. φύλλα χαρτί θα χρειαστούμε περίπου 8 εκατομμύρια. Τα τυπογραφικά και η διανομή επιβαρύνουν το κόμμα, όχι το κράτος.

Θαρρώ, δεν συνυπολογίζεις τα "μεταφορικά" του κάθε κόμματος, τα "τυπωτικά" και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο (πέραν του χαρτιού που αναγνωρίζεις)!
.......... Αμέσως-αμέσως, δεν υπάρχει η ανάγκη να χρηματοδοτεί το κράτος, στα επίπεδα που χρηματοδοτεί σήμερα, τον κάθε προεκλογικό αγώνα!
...... Ήμαρτον!!!!!!

Απάντηση σε όσους υποστηρίζουν πως τα "ηλεκτρονικά χρειάζονται συνεχώς ανανέωση":
.... Τα μηχανήματα; ή το λογισμικό; Τα ηλεκτρονικά μηχανήματα, όπως όλοι γνωρίζουμε δεν παρουσιάζουν βλάβες με την συχνότητα των μηχανικών!
Η αναβάθμιση του λογισμικού;; Δεν νομίζω πως είναι τραγική!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Ιαν 2015, 18:01

laskaris_vasilis έγραψε:Θαρρώ, δεν συνυπολογίζεις τα "μεταφορικά" του κάθε κόμματος, τα "τυπωτικά" και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο (πέραν του χαρτιού που αναγνωρίζεις)!
.......... Αμέσως-αμέσως, δεν υπάρχει η ανάγκη να χρηματοδοτεί το κράτος, στα επίπεδα που χρηματοδοτεί σήμερα, τον κάθε προεκλογικό αγώνα!
...... Ήμαρτον!!!!!!

Ακόμα και να κόψεις αυτά από την εκλογική επιδότηση, δεν είναι σημαντικό το ποσό. Άσε που από τα 25 κόμματα, θα πάρουν επιδότηση τα 10. Αυτά είναι λίγα σε σχέση με το κόστος των εκλογών που είναι οι μισθοί, τα μεταφορικά για το υλικό (πλην των ψηφοδελτίων), η εταιρία καταμέτρησης, κλπ.

laskaris_vasilis έγραψε:Απάντηση σε όσους υποστηρίζουν πως τα "ηλεκτρονικά χρειάζονται συνεχώς ανανέωση":
.... Τα μηχανήματα; ή το λογισμικό!! Τα ηλεκτρονικά μηχανήματα, όπως όλοι γνωρίζουμε δεν παρουσιάζουν βλάβες με την συχνότητα των μηχανικών!
Η αναβάθμιση του λογισμικού;; Δεν νομίζω πως είναι τραγική!

Θα υπάρχουν βλάβες σίγουρα λόγο του αριθμού των μηχανημάτων, στατιστικά 1% με 2% το χρόνο. Αυτή είναι η συχνότητα που συναντάμε εμείς βλάβες στο υλικό των πελατών μας. Σε 10 χρόνια, το υλικό θέλει αλλαγή ακόμα και βλάβη να μην έχει καθώς μετά γίνεται δύσκολη εώς αδύνατη η συντήρησή του. Όπως είπες όμως ΔΕΝ είναι τραγικό.
Vassilis Perantzakis

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 13 Ιαν 2015, 18:06

στατιστικά 1% με 2% το χρόνο.

Αξίζει να το κουβεντιάζουμε;
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό Petros » 14 Ιαν 2015, 01:34

Vassilis Perantzakis έγραψε:Τα τυπογραφικά και η διανομή επιβαρύνουν το κόμμα, όχι το κράτος.

Έχεις ένα λάθος εδώ.
Πάμε να προτείνουμε ορθολογισμό της εκλογικής διαδικασίας και λαμβάνεις υπόψη υπαρκτές μεν αλλά παράλογες δε παραμέτρους.
Το κράτος αναλαμβάνει εξολοκλήρου την δαπάνη της εκλογικής διαδικασίας, γιατί σταματά να δίνει εκλογικές χρηματικές ενισχύσεις όπως κάνει έως τώρα
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM
Petros

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 16 Ιαν 2015, 16:50

Petros έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:Τα τυπογραφικά και η διανομή επιβαρύνουν το κόμμα, όχι το κράτος.

Έχεις ένα λάθος εδώ.
Πάμε να προτείνουμε ορθολογισμό της εκλογικής διαδικασίας και λαμβάνεις υπόψη υπαρκτές μεν αλλά παράλογες δε παραμέτρους.
Το κράτος αναλαμβάνει εξολοκλήρου την δαπάνη της εκλογικής διαδικασίας, γιατί σταματά να δίνει εκλογικές χρηματικές ενισχύσεις όπως κάνει έως τώρα

Εγώ μιλάω για το τι ισχύει τώρα. Δεν μπορείς να πεις ότι αν αλλάξει το βάρος σε κάτι κερδίζεις όλο το βάρος. Μόνο την διαφορά κερδίζεις.
Vassilis Perantzakis

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Δημόσια διαφάνεια, Δικαιοσύνη, Δημόσια διοίκηση, Ασφάλεια του πολίτη, Σύνταγμα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης