Φορολογική & Ασφαλιστική Ενημερότητα

Re: Φορολογική & Ασφαλιστική Ενημερότητα

Δημοσίευσηαπό mankasp » 28 Ιούλ 2012, 02:11

Βασίλη και Γιώργο αν δε συμφωνείτε με μια προταση απαντηστε με επιχειρηματα η μην ασχοληθειτε καθολου.
https://twitter.com/e_kastrinakis
mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Δημοσίευσηαπό mankasp » 28 Ιούλ 2012, 02:22

chprokop έγραψε:Θεση του κόμματος πρέπει να είναι κάθε υποψήφιος για οποιοδήποτε πολιτικό αξίωμα (από δημοτικός σύμβουλος ως ΠτΔ)
να διαθέτει φορολογική & ασφαλιστική ενημερότητα. Ισχύει στην Ιρλανδία (για τη φορολογική) και διασφαλίζει και τον πολιτικό φορέα
όσο και τα ιδια τα κομματα από σκάνδαλα, αλλά και την προφανη ακαταλληλοτητα προσώπων που θέλουν να διαμορφώσουν τις εξελίξεις
τη στιγμη που δεν καλύπτουν στοιχειώδεις υποχρεώσεις τους.

Μπορείς να μου επιβεβαιωσεις πως η προταση σου αφορα οποιονδήποτε υποψήφιο οποιουδήποτε κόμματος και όχι του ΠΕΙΡ;

Ποιος ειναι ο σκοπος αυτης της προτασης?
mankasp

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 28 Ιούλ 2012, 03:12

mankasp έγραψε:Βασίλη και Γιώργο αν δε συμφωνείτε με μια προταση απαντηστε με επιχειρηματα η μην ασχοληθειτε καθολου.

Έχεις δίκιο μανκασπ In Order Of The Forum Rules. Αλλά όταν βλέπω *επιχειρήσει πραξικόπημα*, τότε τρελαίνομαι. :twisted: Δέχομαι κάθε άποψη πειρατική.
Αλλά όταν πέφτει τόσο έξω...αναρωτιέμαι τη καλλιεργούμαι; Τεσπα, ας προσεύχομαι που βαδίζομαι.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος
piratiko.org

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 28 Ιούλ 2012, 10:15

Επιχειρήματα; Πολύ καλά! (θα επιχειρηματολογώ και για τα αυτονόητα)!!!
1ον Όλοι όσοι ήταν στην πολιτική, όλα αυτά τα χρόνια ήταν ΟΛΟΙ φολολογικά ενήμεροι.
Μας γλύτωσε από κάτι αυτό;
2ον Αντί να επιδιώκουμε την ενασχόληση όσο περισσότερων ανθρώπων με τα κοινά, εμείς προτείνουμε εμπόδια
του τύπου "φορολογική ενημερότητα" και δεν ξέρω τι άλλο θα "εφεύρουμε" αύριο. Έτσι όμως το μόνο που καταφέρνουμε
είναι να αφήνουμε απ` έξω από την πολιτική τον Α ή τον Β οι οποίοι ελλείψει χρημάτων δεν πλήρωσαν πέντε δέκα κλήσεις της τροχαίας.
3ον Δεν χρειάζονται και άλλοι περιορισμοί. Οι "καρχαρίες" έχουν και την δύναμη και τις ικανότητες να τους παρακάμπτουν.
ΕΛΕΓΧΟΣ χρειάζεται, ουσιαστικός και μόνο!!!!!!!
4ον Και οι αντιρρησίες συνείδησης έξω από την πολιτική;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό mankasp » 28 Ιούλ 2012, 10:55

laskaris_vasilis έγραψε:Επιχειρήματα; Πολύ καλά! (θα επιχειρηματολογώ και για τα αυτονόητα)!!!
1ον Όλοι όσοι ήταν στην πολιτική, όλα αυτά τα χρόνια ήταν ΟΛΟΙ φολολογικά ενήμεροι.
2ον Αντί να επιδιώκουμε την ενασχόληση όσο περισσότερων ανθρώπων με τα κοινά, εμείς προτείνουμε εμπόδια
του τύπου "φορολογική ενημερότητα" και δεν ξέρω τι άλλο θα "εφεύρουμε" αύριο. Έτσι όμως το μόνο που καταφέρνουμε
είναι να αφήνουμε απ` έξω από την πολιτική τον Α ή τον Β οι οποίοι ελλείψει χρημάτων δεν πλήρωσαν πέντε δέκα κλήσεις της τροχαίας.
3ον Δεν χρειάζονται και άλλοι περιορισμοί. Οι "καρχαρίες" έχουν και την δύναμη και τις ικανότητες να τους παρακάμπτουν.

Συμφωνώ μαζί σου και θα καταψήφιζα μια τέτοια πρόταση. (Κατά τι γνώμη μου δεν πρέπει να θεωρούμε τίποτα αυτονόητο, αυτή ήταν η ένστασή μου).
mankasp

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 28 Ιούλ 2012, 11:24

mankasp έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:Επιχειρήματα; Πολύ καλά! (θα επιχειρηματολογώ και για τα αυτονόητα)!!!

Συμφωνώ μαζί σου και θα καταψήφιζα μια τέτοια πρόταση. (Κατά τι γνώμη μου δεν πρέπει να θεωρούμε τίποτα αυτονόητο, αυτή ήταν η ένστασή μου).

:-) 1+
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος
piratiko.org

Δημοσίευσηαπό chprokop » 28 Ιούλ 2012, 15:15

Καταρχας ναι αφορά ολους τους πολιτικους.

1. ΔΕΝ ηταν. Ξέρω τουλάχιστον πέντε...
2.Ειδες τα λαμογια να εχουν ελλειψη στελεχων? Τα γεμιζαν χαλαρα τα ψηφοδελτια... Εμποδιο δεν ειναι η ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ. Αυτη πρέπει να μας χωριζει απο τα αλλα κομματα.
3.Καθολου δεν μπορουν. Για αυτο και δεν ισχυει. Διοτι θα μπορουν να χανουν την εδρα, αν προσκομισαν ενω ΔΕΝ δικαιουνταν.
4.Ο αντιρρησιας συνειδησης δεν ειναι και απατεωνας. Ουτε χρωσταει ούτε εκμεταλλευεται το κρατος με τις εισφορες των αλλων.
chprokop

Δημοσίευσηαπό pav » 28 Ιούλ 2012, 15:31

Εμένα πάλι μου φαίνεται λογική η πρόταση αλλά δεν γνωρίζω ειδικές περιπτώσεις που θα ήταν άδικη. Για παράδειγμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να χρωστάει κανείς 5 κλήσεις στην τροχαία... 1 το καταλαβαίνω, 2 δημιουργεί ερωτηματικά, στην 3η δεν σέβεται τίποτα.
pav

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 28 Ιούλ 2012, 15:56

chprokop έγραψε://////// Πρέπει να ομολογησω οτι αυτο για τον Πειρατή δεν μου αρεσε καθολου. Μηπως θα αντικαταστησουμε τον ανυποταχτο Αριστερο
(οι κανονες ειναι για τους αλλους) με τον ανυπόταχτο Πειρατή? Οποιος δεν συμμορφωνεται στις αποφασεις της δημοκρατίας ειναι αλλος ενας
Κιμων Κουλουρης, υπερανω του νομου .... Για να το πω και πειρατικα, ...στη θαλασσα... :P

Μόνο μια φράση ταιριάζει στα σχόλιά σου: "......... και στην Αλτόνα, σφάζουν ακόμα, προλεταρίους ηρωικούς!!!!!"
Μήπως έχεις πρόβλημα με τους ανυπόταχτους "αριστερούς"; (κατά πως τους ονομάζεις!!! Αλήθεια, από πότε, ανέλαβες να "βαφτίζεις" ιδεολογίες; Οραματίζεσαι την πατρωνία τους;)
Η δε, μεγαλύτερη ύβρις: Να παρομοιάζεις τον όποιο δεν συμφωνεί μαζί σου με τον .......... Κουλούρη!!!!!!!!!!!
Ήμαρτον!!!!!!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από laskaris_vasilis και 28 Ιούλ 2012, 16:19, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 28 Ιούλ 2012, 16:05

chprokop έγραψε:1. ΔΕΝ ηταν. Ξέρω τουλάχιστον πέντε...
2.Ειδες τα λαμογια να εχουν ελλειψη στελεχων? Τα γεμιζαν χαλαρα τα ψηφοδελτια... Εμποδιο δεν ειναι η ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ. Αυτη πρέπει να μας χωριζει απο τα αλλα κομματα.

4.Ο αντιρρησιας συνειδησης δεν ειναι και απατεωνας. Ουτε χρωσταει ούτε εκμεταλλευεται το κρατος με τις εισφορες των αλλων.

1) Ονόματα
2) Μην μιλήσουμε για τον τρόπο που τα κόμματα συμπληρώνουν τους συνδυασμούς τους!!!!!
3)
Καθολου δεν μπορουν. Για αυτο και δεν ισχυει. Διοτι θα μπορουν να χανουν την εδρα, αν προσκομισαν ενω ΔΕΝ δικαιουνταν
Ορίστε; Δεν το κατάλαβα!!! Κολλάει αυτό το σχόλιο με την ερώτηση #3;
4) Εδώ συμφωνούμε αλλά........... Μην επικαλείσαι επομένως την "Θητεία"!!!!! (Βαριέμαι να κάνω παραπομπή. 2-3 αναρτήσεις παρά πάνω είναι!!!)
laskaris_vasilis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Δημόσια διαφάνεια, Δικαιοσύνη, Δημόσια διοίκηση, Ασφάλεια του πολίτη, Σύνταγμα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης