3 απλές προτάσεις για βελτίωση του φόρουμ.

Ερωτήσεις, συζήτηση, ιδέες και προτάσεις για την κεντρική σελίδα, το φόρουμ, το wiki και τις υπόλοιπες ψηφιακές υποδομές.

3 απλές προτάσεις για βελτίωση του φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό geraki » 21 Ιαν 2016, 13:45

3 απλές προτάσεις έχω να κάνω για βελτίωση του φόρουμ, αφού δεν υπάρχει σκέψη για άλλη πλατφόρμα: (θα χρειαστεί η ΙΤ όμως)

• Mention system

https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=2294096
    Να μπορείς να αναφέρεις κάποιον π.χ. @someone , και ο άλλος να ειδοποιείται. Χίλιες φορές καλύτερο από ένα απλό quote, που υπάρχει πιθανότητα να μην το διαβάσει ο άλλος.

• Να προστεθεί το group_id στο showvotes

Αυτό που πρότεινε το τρολλ εδώ: https://forum.pirateparty.gr/viewtopic. ... 508#p85900

• Προβολή νέων δημοσιεύσεων στο mobile style

Φαίνεται πως λείπει η δυνατότητα - κουμπί να σου εμφανίσει τις νέες δημοσιεύσεις. Εάν μπορεί να προστεθεί ή να μπει άλλο θέμα που το παρέχει.
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.
geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Re: 3 απλές προτάσεις για βελτίωση του φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 08 Φεβ 2016, 00:01

Για το δεύτερο έβαλα να δείχνει το αντίστοιχο χρώμα αν είναι κάποιος μέλος. Όμως σε παλιές ψηφοφορίες θα δείχνει κάποιον σαν μέλος ενώ τότε μπορεί να μην ήταν, ή το ανάποδο. Τι λέτε να το κρατήσουμε;
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.
Yiannis

Δημοσίευσηαπό geraki » 10 Φεβ 2016, 17:31

Yiannis έγραψε:Για το δεύτερο έβαλα να δείχνει το αντίστοιχο χρώμα αν είναι κάποιος μέλος. Όμως σε παλιές ψηφοφορίες θα δείχνει κάποιον σαν μέλος ενώ τότε μπορεί να μην ήταν, ή το ανάποδο. Τι λέτε να το κρατήσουμε;

Όπως σου έγραψα, από εμένα είναι ΟΚ.

Άμα δεις και τα άλλα θέματα κάποια στιγμή θα είναι καλά. Όταν μπορείς... :)
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.
geraki

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 11 Φεβ 2016, 15:11

για το 1) δεν ξερω αν εχω το χρονο να το συντηρω γιατι μαλλον θα προκαλει προβλημα στα upgrades του phpbb.

για το 3) αν βρεις καποιο καλο mobile theme που να το κανει, μπορω να το βαλω.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.
Yiannis

Δημοσίευσηαπό geraki » 11 Φεβ 2016, 16:23

Yiannis έγραψε:για το 1) δεν ξερω αν εχω το χρονο να το συντηρω γιατι μαλλον θα προκαλει προβλημα στα upgrades του phpbb.

για το 3) αν βρεις καποιο καλο mobile theme που να το κανει, μπορω να το βαλω.

Για το 3.

Για να είναι στα ίδια (στο περίπου) χρώματα, βρήκα 2 θέματα. Το phantom (http://www.artodia.com/demo.php?demo=phpbb30&id=13) και το elegance (http://www.artodia.com/demo.php?demo=phpbb31&id=2)... Και τα 2 δουλεύουν τα active topics. Τα είδα μέσω του κινητού μου. Το elegance, φαίνεται πιο ωραίο... Αλλά σημασία έχει να δουλεύουν τα active topics.

Για το 1.
Μπορεί έστω να δοκιμαστεί, για το εάν δουλεύει σωστά. Γιατί μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα με τα upgrades του φόρουμ. Εάν υπάρξει, ας αφαιρεθεί μετά.
geraki

Δημοσίευσηαπό geraki » 24 Μαρ 2016, 16:30

Έχουν συζητηθεί καθόλου. Ή ξεχάστηκαν.
geraki

Επιστροφή στο Διαδικτυακές υποδομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες