Πειρατικό Παπαγαλάκι

Ερωτήσεις, συζήτηση, ιδέες και προτάσεις για την κεντρική σελίδα, το φόρουμ, το wiki και τις υπόλοιπες ψηφιακές υποδομές.

Re: Πειρατικό Παπαγαλάκι

Δημοσίευσηαπό baskin » 14 Νοέμ 2015, 22:33

έχω φτιάξει ένα sftp access που μπορεί να βολέψει, δείτε τα pm σας.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Δημοσίευσηαπό Η γη των πιγκουίνων » 16 Νοέμ 2015, 20:16

Τα Google analytics ρε παιδιά τα χρειάζεστε; Ως προς τι; Αφού έχετε τα piwik......

Επίσης αν κάποιος μπορεί εδώ να αλλάξει το email μας σε web@pinguinland.eu γιατί δεν μας έρχονται ειδοποιήσεις.....

Ότι προτάσεις έχετε να μας τις πείτε εδώ....
Long Live Linux και Heavy Metal!
Η γη των πιγκουίνων

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 16 Νοέμ 2015, 21:34

Η γη των πιγκουίνων έγραψε:Τα Google analytics ρε παιδιά τα χρειάζεστε; Ως προς τι; Αφού έχετε τα piwik......

Επίσης αν κάποιος μπορεί εδώ να αλλάξει το email μας σε web@pinguinland.eu γιατί δεν μας έρχονται ειδοποιήσεις.....

Ότι προτάσεις έχετε να μας τις πείτε εδώ....

Το Google analytics όχι δεν το χρειαζόμαστε. Είχε μπει πριν αποκτήσουμε το piwik.

Για το e-mail δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει κάτι ο Petros.

Αν γίνεται να γίνει διαθέσιμη η αναζήτηση και για τους επισκέπτες του site και όχι μόνο για τους admin.
здравствуйте
Κομπειλάδας

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Νοέμ 2015, 21:45

Η γη των πιγκουίνων έγραψε:Επίσης αν κάποιος μπορεί εδώ να αλλάξει το email μας σε web@pinguinland.eu γιατί δεν μας έρχονται ειδοποιήσεις.....

Το άλλαξα, αν υπάρχει θέμα ενημερώστε.
baskin

Δημοσίευσηαπό Η γη των πιγκουίνων » 18 Νοέμ 2015, 22:38

Παίδες από εβδομάδα θα ανοίξουμε το παπαγαλάκι....
Έχει πολλή δουλειά λόγω του mobility.... Αλλά θα γίνει γαμάτο!
Η γη των πιγκουίνων

Δημοσίευσηαπό baskin » 26 Νοέμ 2015, 18:50

Τώρα που ανέβηκε, να το γυρίσω σε forced https (SSL) ή θα υπάρχει κάποιο θέμα με το drupal;
baskin

Δημοσίευσηαπό Η γη των πιγκουίνων » 26 Νοέμ 2015, 19:05

baskin έγραψε:Τώρα που ανέβηκε, να το γυρίσω σε forced https (SSL) ή θα υπάρχει κάποιο θέμα με το drupal;

Γύρνα. Και βλέπουμε!
Η γη των πιγκουίνων

Δημοσίευσηαπό baskin » 26 Νοέμ 2015, 19:49

ok, θα ενημερώσω μόλις το έχω έτοιμο. Λογικά δεν θα αλλάξει κάτι γιατί θα κάνω termination του SSL στον reverse proxy (nginx) που είναι μπροστά από τον server.
baskin

Δημοσίευσηαπό Η γη των πιγκουίνων » 26 Νοέμ 2015, 20:44

Λοιπόν παιδιά έχουν αλλάξει κάποια πράγματα στο Παπαγαλάκι και όσοι γράφουν θα πρέπει να κάνουν τα εξής πλέον για να μην σπάει το mobility αλλά και να μην μπαίνει κώδικας που δεν ξέρουμε από που κρατά η σκούφια του.

Α)Συμβουλή ζωής και θανάτου: Μην παίρνετε άρθρα κατευθείαν από άλλα site και τον κολλάτε με την μία! Θα υπάρξει μέρα που θα βαράνε τα alarm και δεν θα σώζεται τίποτα! Το έχουμε δει το έργο. Γιατί δεν ξέρουμε σε άλλα sites τι και πως δουλεύουν! Όταν λοιπόν θέλουμε να κάνουμε επικόλληση ένα κείμενο στο άρθρο η διαδικασία είναι η εξής:
Έχετε πάντα ένα πρόχειρο txt αρχείο. Απλό. Όχι windows txt και πως τα λένε. Notepad νομίζω στα Windows.
Τα επικολλάτε εκεί Π Ρ Ω Τ Α και μετά από εκεί στο άρθρο. Βρήκαμε κώδικα spam από πίσω. Οπότε πρώτα επικόλληση σε απλό txt αρχείο και από εκεί μετά στο άρθρο!

Β) Δυστυχώς δεν μπορούμε να παίξουμε με Views τα παλιότερα άρθρα γιατί οι φωτό όλες είναι inline στο άρθρο. Οπότε θα παρακαλέσουμε οι φωτό να μπαίνουν από το πεδίο εικόνα κάτω από το body. Η κεντρική φωτό πρέπει να μπαίνει εκεί! Οι υπόλοιπες φωτό όταν θα τις βάζετε μέσα στο άρθρο δεν πρέπει να ξεπερνάνε σε μέγεθος τα 232 pixels πλάτος.

Γ) Ότι βλέπετε μας το λέτε άμεσα! Είτε από facebook, hangouts κτλ. Δεν πειράζετε τίποτα αν δεν ξέρετε. Ο χώρος είναι πλέον στημένος σε bootstrap framework και τα πράγματα - και τα γάλατα - σφίγγουν! :D

Επίσης μία συμβουλή για το κεντρικό σας χώρο το pirateparty.gr
Ο χώρος δεν είναι mobility! Οπότε από 1η Γενάρη να ξέρετε θα καταποντιστεί στα Τάρταρα και 500 εκ. επισκέψεις να έχουμε το λεπτό!
Δείτε εδώ:
Εικόνα

Οπότε μαζευτείτε και φτιάξτε το. Οι λεπτομέρειες είναι και ο καθρέφτης!

Δείτε τώρα και το παπαγαλάκι
Εικόνα

Βέβαια μεθαύριο θα το έχουμε πάει εμείς 100/100.....

Επίσης δεν σας βλέπουμε να κουνιέστε στα social media. Λάθος μεγάλο. Ατομικά εμείς ότι έχει σχέση με Πειρατές πιο πολλά δημοσιεύουμε! Μην ασχολείστε μόνο με τις μαλακίες που γράφουν τα protothema, zougles και λοιπές χαζομάρες. Ασχοληθείτε όλοι ατομικά. Θέλει βομβαρδισμό έξυπνο. Όχι να τους τα σπάμε βέβαια! Αλλά κάθε μέρα πρέπει να αναρτείτε και κάτι! Μία θέση μία άποψη ως κόμμα. Ειλικρινά σας μιλάω υπάρχει κόσμος που δεν ξέρει τι εστί Πειρατές. Και βέβαια δεν μιλάω για την θεία μου ή για την μάνα μου. Αλλά και για νέο κόσμο! Καλώς η κακώς ισχύει!
Σε όλα τα δίκτυα! λοιπόν χρειάζεστε πολλή δουλειά Τα κύρια δίκτυα αυτή την στιγμή καλώς η κακώς που κοιτάει ο κόσμος είναι τα : Pinterest, Facebook, Twitter, Google+, tumblr. Όλα τα άλλα είναι πεθαμένα και υποβαθμίζονται συνέχεια από Google και Yahoo αφού είναι και συνέταιροι πλέον.

Ότι άλλο θέλετε μας λέτε!
Η γη των πιγκουίνων

Δημοσίευσηαπό baskin » 11 Δεκ 2015, 18:08

Έχω την εντύπωση ότι το sharing δεν λειτουργεί σωστά, μου φέρνει πάντα την ίδια εικόνα και όχι την εικόνα του κάθε άρθρου. Αυτό συμβαίνει και στο FB και το G+. Κάνω απευθείας share από τον RSS reader μου (ttrss) αλλά δεν έχω θέμα σε άλλα sites (και παρακολουθώ 100άδες).
baskin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διαδικτυακές υποδομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες