Αδειοδότηση site κλπ - Κύκλος 2ος

Ερωτήσεις, συζήτηση, ιδέες και προτάσεις για την κεντρική σελίδα, το φόρουμ, το wiki και τις υπόλοιπες ψηφιακές υποδομές.

Re: Αδειοδότηση site κλπ - Κύκλος 2ος

Δημοσίευσηαπό Petros » 01 Ιουν 2013, 23:32

Εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα, αλλά εμένα με ενοχλεί το να κάθομαι να παράγω κείμενο και πολυμέσα δωρεάν και ο άλλος να τα χρησιμοποιεί για να βγάζει κέρδος.

Για το πολυμεσικό υλικό η μία τεχνική λύση γι αυτό είναι το copyright. (που όμως δημιουργεί πιο πολλά προβλήματα από όσα λύνει.)
Η άλλη είναι το CC BY NC SA
Η τρίτη (Το CC0) ούτε ισχύει στην Ελλάδα, ούτε και μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε, καθώς με βάση το CC0, όλα τα στοιχεία γίνονται δημόσια.

Η καλύτερη λύση όπως έχει ειπωθεί και παραπάνω, είναι να φτιάξουμε ειδικό section με συγκεκριμενο υλικό του κόμματος με δυνατότητα εμπορικής χρήσης.
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM
Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 01 Ιουν 2013, 23:35

Η καλύτερη λύση όπως έχει ειπωθεί και παραπάνω, είναι να φτιάξουμε ειδικό section με συγκεκριμενο υλικό του κόμματος με δυνατότητα εμπορικής χρήσης.

Αν θέλεις, εξήγησέ το αυτό, για να το καταλάβουμε όλοι!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό Petros » 01 Ιουν 2013, 23:38

να φτιαχτεί ένα subdomain, (για παράδειγμα multimedia.pirateparty.gr) όπου θα ανεβάζουμε υλικό που ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει για εμπορική χρήση.
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
Petros

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 02 Ιουν 2013, 00:12

Πάλι δεν κατάλαβα!!

Αν κατάλαβα ...... , αυτό που νομίζω πως κατάλαβα....... :roll: !
...... Ας το κάνουμε, και μετά να δέσουμε και μια μεγάλη πέτρα στον λαιμό μας και να βουτήξουμε στο πρώτο ποτάμι που θα βρούμε!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 02 Ιουν 2013, 04:03

Petros έγραψε:Για το πολυμεσικό υλικό η μία τεχνική λύση γι αυτό είναι το copyright. (που όμως δημιουργεί πιο πολλά προβλήματα από όσα λύνει.)
Η τρίτη (Το CC0) ούτε ισχύει στην Ελλάδα, ούτε και μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε, καθώς με βάση το CC0, όλα τα στοιχεία γίνονται δημόσια.

Διάβασε ξανα αυτά που έχουν γραφτεί.
Να βοηθησω?
tldr version.
Τα CC ειναι copyright.
To CC0 ισχύει στην Ελλάδα.
Δεν είναι Public domain (που είναι κατάσταση), αλλά ισχύει (σαν άδεια) (με την επιφύλαξη του ηθικού δικαιώματος που δεν είναι μεταβιβάσιμο)

, καθώς με βάση το CC0, όλα τα στοιχεία γίνονται δημόσια

Care to elaborate?

Αλλά το θέμα μου είναι οτι το Status quo δεν μπορεί είναι σε ψηφοφορία, γιατί αν καμιά εναλλακτική δεν κερδίσει έχουμε απορρίψει ταυτόχρονα και την αλλαγή της άδειας και την μη αλλαγή της, και μας εχει μεινει το κενό. Είναι λάθος η ψηφοφορία και πρέπει να γίνει από την αρχή.
hrsfpgyjrnptrd

Δημοσίευσηαπό James » 02 Ιουν 2013, 04:29

Petros έγραψε:Εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα, αλλά εμένα με ενοχλεί το να κάθομαι να παράγω κείμενο και πολυμέσα δωρεάν και ο άλλος να τα χρησιμοποιεί για να βγάζει κέρδος.

Για το πολυμεσικό υλικό η μία τεχνική λύση γι αυτό είναι το copyright. (που όμως δημιουργεί πιο πολλά προβλήματα από όσα λύνει.)

Ρε βλάκα ( γιατί κάποιος πρέπει να σε βάλει σε τάξη) τι ηλιθιότητες γράφεις? τι έργο έχεις παράγει που θα το πάρει κάποιος και θα το εκμεταλλευτεί ?
Επιτέλους είμαστε πειρατές ? ή περνάμε τις ελεύθερες ώρες μας λέγοντας λαλακίες???
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net
James

Δημοσίευσηαπό James » 02 Ιουν 2013, 04:32

Και να σου θυμίσω ότι εσυ δε διαμαρτυρήθηκες για τα flash στον ιστοχώρο μας ? τώρα τι τσαμπουνάς??
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net
James

Δημοσίευσηαπό Petros » 02 Ιουν 2013, 08:13

laskaris_vasilis έγραψε:Πάλι δεν κατάλαβα!!

Ποιο κομμάτι δεν κατάλαβες;

headofthebored έγραψε:Τα CC ειναι copyright.
Δεν είναι Public domain (που είναι κατάσταση), αλλά ισχύει (σαν άδεια) (με την επιφύλαξη του ηθικού δικαιώματος που δεν είναι μεταβιβάσιμο)

γι αυτό ψάχνοντας ελληνική βιβλιογραφία δεν βρήκαμε τίποτα;

headofthebored έγραψε:Αλλά το θέμα μου είναι οτι το Status quo δεν μπορεί είναι σε ψηφοφορία, γιατί αν καμιά εναλλακτική δεν κερδίσει έχουμε απορρίψει ταυτόχρονα και την αλλαγή της άδειας και την μη αλλαγή της, και μας εχει μεινει το κενό. Είναι λάθος η ψηφοφορία και πρέπει να γίνει από την αρχή.

Εγώ πάλι θα σταθώ στο γεγονός ότι αυτό το λες στην 2 μέρα ψηφορφορίας, μετά από 8 ημέρες συζήτησης και μίας παγωμένο.
Ήτοι πέρασαν 10 ημέρες μετά την κατάθεση της πρωτοβουλίας i215 και αποφάσισες ξαφνικά να το πετάξεις στο τραπέζι...
Πες μου τι περιμένεις να κάνω εγώ τώρα;

James έγραψε:Ρε βλάκα ( γιατί κάποιος πρέπει να σε βάλει σε τάξη)

τώρα μάλιστα... :lol:
(και σε παρακαλώ με μη ξαναπεις ρε, γιατί θίγομαι! :mrgreen: )

James έγραψε:τι ηλιθιότητες γράφεις? τι έργο έχεις παράγει που θα το πάρει κάποιος και θα το εκμεταλλευτεί ?

Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε κάτι. Δες το θέμα εντελώς θεωρητικά.
Είναι άλλο το να φτιάξεις κάτι με σκοπό να το μοιραστείς (μαζί σου σε αυτό) κι άλλο το να φτιάξεις κάτι, το οποίο οκ, το διανέμεις δωρεάν, όμως επιτρέπεις παράλληλα σε τρίτους να το χρησιμοποιήσουν με σκοπό το να βγάλουν κέρδος.
Οποιαδήποτε άδεια επιτρέπει την εμπορική χρήση (παράλληλα με την δωρεάν διανομή πάντα) θα λειτουργήσει αποτρεπτικά για την δημιουργία νέων έργων.
James έγραψε:Επιτέλους είμαστε πειρατές ? ή περνάμε τις ελεύθερες ώρες μας λέγοντας λαλακίες???

κοίτα, εγώ νόμιζα ότι ήμασταν πειρατές, όχι; :?

James έγραψε:Και να σου θυμίσω ότι εσυ δε διαμαρτυρήθηκες για τα flash στον ιστοχώρο μας ? τώρα τι τσαμπουνάς??

Διαμαρτυρήθηκα για την flash σαν flash, κι όχι σαν υλικό του κόμματος...

Λέμε για
εκτεταμένη χρήση Ανοικτών Προτύπων και Ελεύθερου Λογισμικού.

αλλά εσωκομματικά στα αρίδια μας...

Μιλάμε για συνέπεια, όχι αστεία... :roll:

αν θες να πεις όμως κάτι σχετικό, πες το εδώ
Petros

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 02 Ιουν 2013, 12:15

Petros έγραψε:
headofthebored έγραψε:Τα CC ειναι copyright.

γι αυτό ψάχνοντας ελληνική βιβλιογραφία δεν βρήκαμε τίποτα;

Γιατί όπως και πολλές αλλες άδειες δεν έχει τεσταριστεί στα δικαστήρια, είναι λογικό αυτό άλλα απέχει από το δεν ισχύει. Για τυχόν απορίες υπάρχουν και οι λίστες του creativecommons.gr

Petros έγραψε:
headofthebored έγραψε:Αλλά το θέμα μου είναι οτι το Status quo δεν μπορεί είναι σε ψηφοφορία, γιατί αν καμιά εναλλακτική δεν κερδίσει έχουμε απορρίψει ταυτόχρονα και την αλλαγή της άδειας και την μη αλλαγή της, και μας εχει μεινει το κενό. Είναι λάθος η ψηφοφορία και πρέπει να γίνει από την αρχή.

Εγώ πάλι θα σταθώ στο γεγονός ότι αυτό το λες στην 2 μέρα ψηφορφορίας, μετά από 8 ημέρες συζήτησης και μίας παγωμένο.
Ήτοι πέρασαν 10 ημέρες μετά την κατάθεση της πρωτοβουλίας i215 και αποφάσισες ξαφνικά να το πετάξεις στο τραπέζι...
Πες μου τι περιμένεις να κάνω εγώ τώρα;

Τίποτα, αν θεωρείς μαλακία να το λέω αργά και φέρνω προβλήματα, θέλω να μου πεις τι πρέπει να θεωρήσω εγώ για αυτό που γράφτηκε 4 μήνες μετά την προηγούμενη ψηφοφορία και παρουσιάστηκε σαν λόγος μη εφαρμογής της.

Η εφαρμογή της παλιάς ψηφοφορίας δε γίνεται... είναι άτοπη. Άδεια PD δεν υπάρχει.
[...]
ΥΓ. James αν έχεις πρόβλημα, στην Ε.Δ.

Ίδια μέτρα και σταθμά παρακαλώ. Απλά συφιλιάζομαι όταν με δουλεύουν. Και πάλι ξαναλέω οτι δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί σου, με τη επιλεκτική εφαρμογή έχω. Είπα απο την αρχή

headofthebored έγραψε:Ξαναλέω, χέστε το και καντε το οτι θέλετε, Αφού αν δεν αρέσει κάτι πάντα κολλάει κάπου.
Σε πραγματικό ή οχι πρόβλημα, αλλά πάντα κολλάει.
Καταλάβετε επιτελούς οτι η επίκληση του καταστατικού και των θεσμικών οργάνων ΣΥΝΕΧΩΣ μέσα στο κόμμα είναι κατάντια, οχι διέξοδος.
Δεν θέλετε, οκ, ζούμε και με CC-BY άλλα μην δουλευόμαστε.

αλλά δεν με ακούει κανένας γιατί θέλουμε τον φερετζέ τις δημοκρατικής νομιμοποίησης.
Τελευταία επεξεργασία από hrsfpgyjrnptrd και 02 Ιουν 2013, 13:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
hrsfpgyjrnptrd

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 02 Ιουν 2013, 13:00

Δυστυχώς βιαζόμαστε ξανά...
Είναι μεγάλο θέμα και θέλει ενδελεχή νομική έρευνα.
Εμένα η ανησυχία μου είναι η databases και ειδικά η βάση των μελών. Τα database rights έχουν ειδική νομοθεσία στην EU και ακόμα και στον 2121/1993 εδώ, και το CC-0 τα αποποιείται όλα πράγμα άκρως επικίνδυνο.
Πρέπει να διαχωρίσουμε κάθε τομέα στον οποίο αναφερόμαστε και όχι γενικά το *.pirateparty.gr γιατί εκεί υπάρχουν πολλά.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.
ekfrasi

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διαδικτυακές υποδομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες