Ψηφοφορίες και ψηφιακές υπογραφές

Ερωτήσεις, συζήτηση, ιδέες και προτάσεις για την κεντρική σελίδα, το φόρουμ, το wiki και τις υπόλοιπες ψηφιακές υποδομές.

Ψηφοφορίες και ψηφιακές υπογραφές

Δημοσίευσηαπό iznogood » 10 Φεβ 2012, 18:30

Σύμφωνα με αυτή τη δήλωση το παρόν φόρουμ είναι το μέρος όπου παίρνονται οι επίσημες αποφάσεις για το κόμμα.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Είναι δυνατόν ένα κόμμα πειρατών, να ψηφίζει χωρίς ψηφιακές υπογραφές;
πως διασφαλίζεται η εγκυρότητα των ψηφοφορίων;
iznogood

Re: Ψηφοφορίες και ψηφιακές υπογραφές

Δημοσίευσηαπό baskin » 10 Φεβ 2012, 18:36

Υπονοείς ότι εμείς τα εγγεγραμμένα μέλη, μπορεί να είμαστε πράκτορες της τρόικας ή του ΠΑΣΟΚ και να κάνουμε χαλάστρα; Ή υπονοείς ότι θα μπει ο Μπάμπης ο Σουγιάς με τον κωδικό μου και θα ψηφίσει να γίνει θρησκεία ο ΜΠΑΟΚ;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Δημοσίευσηαπό iznogood » 10 Φεβ 2012, 18:41

baskin έγραψε:Υπονοείς ότι εμείς τα εγγεγραμμένα μέλη, μπορεί να είμαστε πράκτορες της τρόικας ή του ΠΑΣΟΚ και να κάνουμε χαλάστρα;

αμφιβάλεις ότι ανάμεσά σε όσους καλόπιστα θέλουν να συμμετέχουν σε αυτό το κόμμα, ότι υπάρχουν και οι πράκτορες που έχουν γίνει μέλη για να "κόψουν" φάτσες;
baskin έγραψε:Ή υπονοείς ότι θα μπει ο Μπάμπης ο Σουγιάς με τον κωδικό μου και θα ψηφίσει να γίνει θρησκεία ο ΜΠΑΟΚ;

υπονοώ ότι ένα κόμμα που σέβεται την άμεση δημοκρατία, οφείλει να κάνει το παν για να διασφαλίσει ότι το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας είναι αξιόπιστο. Αν δεν το κάνει, τότε μάλλον οι πράκτορες είναι η πλειοψηφία.
iznogood

Δημοσίευσηαπό baskin » 10 Φεβ 2012, 18:46

iznogood έγραψε:αμφιβάλεις ότι ανάμεσά σε όσους καλόπιστα θέλουν να συμμετέχουν σε αυτό το κόμμα, ότι υπάρχουν και οι πράκτορες που έχουν γίνει μέλη για να "κόψουν" φάτσες;

Στο συνέδριο θα φέρω και την katana.

υπονοώ ότι ένα κόμμα που σέβεται την άμεση δημοκρατία, οφείλει να κάνει το παν για να διασφαλίσει ότι το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας είναι αξιόπιστο. Αν δεν το κάνει, τότε μάλλον οι πράκτορες είναι η πλειοψηφία.

Όσοι είναι εγγεγραμμένα μέλη έχουν επιβεβαιώσει το email τους, με το οποίο έχουν κάνει εγγραφή και στο forum. Αν μας χακέψουν, θα βάλουμε όλοι κουκούλες.
baskin

Δημοσίευσηαπό adrian » 10 Φεβ 2012, 18:49

Για το πρώτο έχουμε πρόβλεψη στο καταστατικό ότι κάποιος δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα μέλος αλλου κόμματος. Τώρα κάποιος μπορει ναι πει πως αυτο μπορει να πιστοποιηθεί. Δεν μπορει, εκτός και αν κάνουμε πλήρες background check σε κάθε νέο μέλος. Νομίζω δεν χρειάζεται να επεκταθώ σε αυτήν την ιδέα.

Για το δεύτερο. Πρότεινε μου μια λυση υλοποιησιμη. Δεν ξέρω αυτήν την στιγμή κάτι καλύτερο, που να μην απαιτεί απο τον χρήστη να είναι security guru. Υπάρχουν διάφορα project που αναπτύσσονται, αλλα τα περισσότερα είναι σε alPha ή beta version. Δηλαδή "μπαζουν".
Αλλα ξέφυγε απο την ιδεολογία "γκρινιαζω για τα πάντα χωρίς να έχω αντιπρόταση"
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr
adrian

Δημοσίευσηαπό iznogood » 10 Φεβ 2012, 18:53

Ωραία, προτείνω

1) Δημιουργία βάσης με τα δημόσια κλειδιά όλων των μελών του κόμματος.
2) Όποιος ψηφίζει, είτε με φανερή ψήφο είτε με μυστική, να το κάνει με ψηφιακή υπογραφή.
3) Τα αποτελέσματα των ψηφοφοριών, να είναι creative commons License, και η βάση mysql του φόρουμ όπου φυλλάσονται οι ψηφοι και τα αποτελέσματα των ψηφοφοριών να είναι clustered ή mirrored, έτσι ώστε ο καθένας να μπορεί να έχει μια κόπια, για να τσεκάρεται από οποιονδήποτε ανα πάσα στιγμή ότι το μέτρημα των ψήφων είναι σωστό και ότι δεν υπάρχει περίπτωση κάποιες ψήφοι να "εξαφανιστούν".
Τελευταία επεξεργασία από iznogood και 10 Φεβ 2012, 19:01, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
iznogood

Δημοσίευσηαπό adrian » 10 Φεβ 2012, 18:56

Οκ, τώρα μιλάμε.

Σε παραπεμπω στον Yiannis, διαχειριστή του backend μας. Θα έχει καλύτερες απαντήσεις απο τις δικές μου, γιατί πολυ απλά δεν έχω το κατάλληλο τεχνικό υπόβαθρο (ήδη έχω άγνωστες λέξεις στις προτάσεις σου. Φεύγω για googling)
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr
adrian

Δημοσίευσηαπό iznogood » 10 Φεβ 2012, 18:58

οκ :)
iznogood

Δημοσίευσηαπό baskin » 10 Φεβ 2012, 19:05

Οι διαδικασίες μας είναι ακόμη υπό συζήτηση και δεν είναι οριστικές. Εννοείται ότι με τον χρόνο θα αλλάξουν και γίνουν πολλά πράγματα. Μην ξεχνάς ότι μόλις σήμερα καταθέσαμε την αίτηση για ίδρυση. Έχουμε δρόμο ακόμη και πολλά θα προστεθούν και θα αλλάξουν. Μέχρι στιγμής τα καταφέρνουμε να συνεννοηθούμε με αυτά που έχουμε, στημένα μόνο με προσωπικό κόστος και χρόνο.
baskin

Δημοσίευσηαπό iznogood » 10 Φεβ 2012, 19:08

Ρίξτε μια ματιά εδώ
Τελευταία επεξεργασία από iznogood και 10 Φεβ 2012, 19:23, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
iznogood

Επόμενο

Επιστροφή στο Διαδικτυακές υποδομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης