Ποιος έχει δικαίωμα...

Ερωτήσεις, συζήτηση, ιδέες και προτάσεις για την κεντρική σελίδα, το φόρουμ, το wiki και τις υπόλοιπες ψηφιακές υποδομές.

Re: Ποιος έχει δικαίωμα...

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 24 Φεβ 2013, 01:02

λοιπον ως mod κι εγω να εξηγησω μερικα πραγματα για να μην παρεξηγουμαστε:
νομιζετε οτι οι mods δεν εχουν αλλη ορεξη απο το να κλειδωνουν θεματα και να τα ακουνε απο τα μελη?απλα πρεπει να υπαρχει καποια αυστηροτητα για να μην ειναι ζουγκλα το φορουμ. δεν σας αρεσει η αποφαση ενος mod (που παρεπιπτοντως σε λεπτα θεματα ποτε δεν αποφασιζει ενας mod μονο)? στειλτε του ενα προσωπικο μηνυμα και ανθρωπινα βρειτε μια λυση στο ζητημα που προκυπτει.

κατα την γνωμη μου,τα μελη πρεπει να συνηθισουν στο νεο moderation,επιβαλλεται.
koslibpro
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Δημοσίευσηαπό piroga » 24 Φεβ 2013, 01:26

koslibpro έγραψε:κατα την γνωμη μου,τα μελη πρεπει να συνηθισουν στο νεο moderation,επιβαλλεται.

Φυσικά και δεν θα το συνηθίσουν! Μάλλον θα βάλουν μια ψηφοφορία , και θα καταργήσουν την πεντάδα της συμφοράς!

Μια ψηφοφορία στην οποία τα μέλη θα κλιθούν να διαλέξουν ένα από τα παρακάτω σχέδια moderation:
1) το σχέδιο thanks for Posts+only my friends for mods
2) το σχέδιο όλα τα μέλη Mods
3) το σχέδιο 5 mods εκλεγμένοι από τα μέλη
Τελευταία επεξεργασία από piroga και 24 Φεβ 2013, 01:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
piroga

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 24 Φεβ 2013, 01:38

piroga έγραψε:
koslibpro έγραψε:κατα την γνωμη μου,τα μελη πρεπει να συνηθισουν στο νεο moderation,επιβαλλεται.

Φυσικά και δεν θα το συνηθίσουν! Μάλλον θα βάλουν μια ψηφοφορία , και θα καταργήσουν την πεντάδα της συμφοράς!

η πενταδα απο ψηφοφορια προεκυψε.οχι απο τον ουρανο.οποτε ολα οσα λες ειναι ακυρα.
koslibpro

Δημοσίευσηαπό piroga » 24 Φεβ 2013, 01:52

koslibpro έγραψε:
piroga έγραψε:

η πενταδα απο ψηφοφορια προεκυψε.οχι απο τον ουρανο.οποτε ολα οσα λες ειναι ακυρα.

Αλήθεια, γιατί να είναι 5 οι mods και όχι 115 ή 12; Από που προέκυψε ο μαγικός αυτός αριθμός; Υπάρχει κάποια λογική ή σαν τον είπε η ... πυθία; :lol: :lol:

Από ψηφοφορία προέκυψαν οι μαγικοί πέντε Mods, και με ψηφοφορία θα φύγουν.

Με μια ψηφοφορία στην οποία τα μέλη θα κλιθούν να διαλέξουν ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ένα από τα παρακάτω σχέδια moderation:
1) το σχέδιο thanks for Posts+only my friends for mods
2) το σχέδιο όλα τα μέλη του κόμματος Mods
3) το σχέδιο πέντε mods εκλεγμένοι από τα μέλη
4) το σχέδιο 5% (επί των ενεργών αναγνωστών του φόρουμ) να είναι mods, εκλεγμένοι από τα μέλη του κόμματος.
5) το σχέδιο 3% (επί των ενεργών αναγνωστών του φόρουμ) να είναι mods, με κλήρωση.

...και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μπορεί να σκεφτεί κάποιος ως εναλλάκτική.
piroga

Δημοσίευσηαπό manos_ » 24 Φεβ 2013, 02:17

Τα μόνα που χρειάζεται να απομακρύνονται
είναι οι φλυαρίες, τα οφτόπικ και οι προσωπικές επιθέσεις.

Αν δεν γίνει κατανοητό τι είναι προσωπική επίθεση από τους mods
και όσο κάνουν τα στραβά μάτια σε αυτές θα υπάρχει πρόβλημα.
Τα άλλα δύο είναι απλώς σπαστικά και όχι κατ' ανάγκη δόλια,
όμως πρέπει να μάθουν να συζητούν οι πειρατές οπότε, mod.

mods πρέπει να εκλέγονται αυτοί που έχουν διάθεση να βοηθούν
το φόρουμ και όχι αυτοί που πετούν χαρταετό περιμένοντας κάποιον
να πει στη μαμά του ότι τον πείραξαν.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.
manos_

Δημοσίευσηαπό piroga » 24 Φεβ 2013, 02:25

manos_ έγραψε:Τα μόνα που χρειάζεται να απομακρύνονται
είναι οι φλυαρίες, τα οφτόπικ και οι προσωπικές επιθέσεις.

Από που και ως που μια προσωπική σου άποψη μας την παρουσιάζεις ως δεδομένο και ως θέσφατο; Εγώ διαφωνώ με την παραπάνω πρόταση.

Για μένα τα μόνα που χρειάζονται να απομακρύνονται είναι αυτά που μπορούν να οδηγήσουν τους ιδιοκτήτες του φόρουμ στο δικαστήριο. Διαφωνώ με την οποιαδήποτε μετακίνηση ή διαγραφή μηνύματος (εκτός της παραπάνω εξαίρεσης), και είμαι ο οπαδός του meta-moderation, δηλαδή ο καθένας να διαλέγει κάποιους φίλους ή άτομα που εμπιστεύεται για να του κάνουν το Moderation.
piroga

Δημοσίευσηαπό manos_ » 24 Φεβ 2013, 02:31

Ξέχασα να πω πως είναι η προσωπική μου άποψη για το φόρουμ των πειρατών
βασισμένη στην εμπειρία μου από την κοινότητα της Βικιπαίδειας καταρχήν.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.
manos_

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 24 Φεβ 2013, 16:20

chprokop έγραψε:Αντωνη, πες μου εσυ αντικειμενικα, ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να κοβεις αυτο
Το πραγματικο προβλημα στην Αθηνα που δεν φερνει νεο κοσμο ειναι η ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΝΤΡΑ και η ειρωνεια καποιων πολυ συγκεκριμενων. Δεν προκειται για κανενα χαρτι δηθεν, αλλα για καποιους δηθεν που μας απειλουν με αποχωρηση... Το θεμα θα τεθει και με υπογραφες...
και να αφηνεις αυτο
Αν δεν γίνει σοβαρή συζήτηση για το χρέος και τα οικονομικά γενικότερα σε καμιά δεκαριά μέρες, εγώ προσωπικά θα σας αφήσω να παίξετε τις κουμπάρες. Και όταν λέω σοβαρή εννοώ σοβαρή και όχι με μαλακίες του τύπου να "προσελκύσουμε" νέα μέλη. Η όποια πρόταση πρέπει να έχει βάσεις στην πραγματικότητα και όχι στην μαλακία που δέρνει τον καθένα. Επίσης η πρόταση πρέπει να έχει και προθεσμίες. Όχι γενικά και αόριστα το "μέλλον".

Όποιος νομίζει πως με 12 ευρώ το χρόνο από 100 άτομα μπορεί να κάνει κόμμα είναι ηλίθιος. Επίσης όποιος βλέπει το χρέος σαν τελευταία προτεραιότητα και όχι πρώτη είναι μέρος του προβλήματος και όχι της λύσης. Επίσης είναι ένας απλός απατεώνας..

Αυτή την στιγμή η αξιοπιστία του ΠΕΙΡ είναι -100. Κανείς δεν εμπιστεύεται τους κλέφτες και αυτό είμαστε. Αν δεν παρθεί η ομόφωνη απόφαση να ασχοληθούμε μόνο με την λύση του οικονομικού αντί να ασχολούμαστε με πουτσιλίκια δεν έχουμε λόγω ύπαρξης. Αποτυχημένους πολιτικάντηδες που κάνουν το κέφι τους με τα λεφτά των άλλων έχει ένα σωρό δεν χρειαζόμαστε κι άλλους.

Και μετα το κλειδωμα παραμενει εκει να θυμιζει την απυθμενη ΟΞΥΔΕΡΚΕΙΑ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: των λογοκριτων.

Έχεις δίκιο... έπρεπε να είχαν κοπεί και τα δύο!!! Όμως αυτό δεν στηρίζει την θέση σου... (btw το πρώτο ήταν περισσότερο offtopic από το δεύτερο).

Επίσης αν σου κλειδώσουν όλα τα threads για το moderation πάλι θα φωνάζεις για λογοκρισία, αλλά δεν θα μπορούσες να έχεις περισσότερο άδικο. Αντί να δώσεις μια σοβαρή εξήγηση για το τι σε προβληματίζει, τρολάρεις (προς έκπληξη μου) το φόρουμ. Είναι η ίδια κατάσταση που είχε κάνει το φόρουμ αχρησιμοποίητο για μήνες.

Επίσης περιμένω να σκεφτείς σοβαρά αυτό
Anyway, επειδή παρατηρώ ένα trend να ψάχνουμε πάντα το ποιο βολικό άτομο για να τα ρίξουμε και δεν γίνεται σχεδόν ποτέ με παραγωγικό τρόπο.

Μετά από προηγούμενα όσο με την Δ.Ε. όσο και με την Ε.Δ., ήταν θέμα χρόνου να επαναληφθεί το ίδιο μοτίβο και με τους moderators: ο πρώτος που δεν του αρέσει το αποτέλεσμα κάποιας απόφασης, τα βάζει με τα άτομα που την υλοποιούν. Το έχω δει το έργο πλέον, και δεν με πείθει πια. Θα ήθελα το φόρουμ να επιστρέψει σε χρησιμοποιήσιμη κατάσταση.
Verba volant, scripta manent
tvelocity

Δημοσίευσηαπό baskin » 24 Φεβ 2013, 16:25

Κανείς δεν είναι αλάνθαστος...

Μετέφερα από ένα νήμα και κάτω. Δεν θα κάθομαι να κάνω mod σε όλον τον ελεύθερο χρόνο μου.

Μπορείς να κάνεις report τα post που θεωρείς ότι πρέπει να φύγουν, αντί να συνεχίζεις το off-topic και το σκίσιμο του νήματος.

Υ.Γ. και μετά φωνάζουμε για τα troll...

Αλλά έχει δίκιο ο Αντώνης...

Υ.Γ. όλο το νήμα είναι τίγκα στις παραβιάσεις τον κανόνων και σε trolάρισμα, αλλά στ' @@@@ μου...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...
baskin

Δημοσίευσηαπό chprokop » 24 Φεβ 2013, 16:31

Προσωπικα , Αντωνη, δεν μπορώ να δω το φορουμ για δουλεια. Το Κουμπασο ειναι για δουλεια...
Ο σχολιασμος (στον οποιο ολοι διαπρεπουν) μπορει να γινει στο φορουμ. Ξερεις κανενα θεμα που να λυθηκε στο φορουμ?

Το moderation αλιμονο αν δεν κρινεται. Δεν ειμαι υπερ, αλλα αφου το αποφασισε η πλειοψηφια, LET IT BE!
Δεν θα ανεχθω σε καμια περιπτωση ομως λογοκρισια με οποιοδηποτε προσχημα.
Ιδιως οταν κοβουν την πολιτικη αντιπαραθεση και κρατανε τις βρισιες.

Ποτε δεν λεω τι με προβληματιζει. Σε ενα κομμα λεμε θετικες προτασεις ή σχολιαζουμε ΓΕΓΟΝΟΤΑ (εγω τουλαχιστο).
Το πως πολιτευομαστε εδω ειναι οι συν-Πειρατες και μας κρινουν. Υποδειξεις ομως καλο ειναι να μη γινονται σε ενηλικες και μαλιστα πεπειραμενους.

Το πως υλοποιειται το moderation αστο καλυτερα...
chprokop

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διαδικτυακές υποδομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης