Ποιος έχει δικαίωμα...

Ερωτήσεις, συζήτηση, ιδέες και προτάσεις για την κεντρική σελίδα, το φόρουμ, το wiki και τις υπόλοιπες ψηφιακές υποδομές.

Ποιος έχει δικαίωμα...

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 23 Φεβ 2013, 22:18

... και με ποια λογική να κλειδώνει/ξεκλειδώνει, διαχειρίζεται, συζητήσεις μεταξύ των μελών;
ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΑΝ ΚΥΡΙΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ.
Δεν πρόκειται να ανεχτώ αυτής της μορφής το Mod!!
Ο τρόπος που διαχειρίζονται κάποιοι το forum, μου φαντάζει αυταρχικός!!
Το διαβάζει κανείς από την ΔΕ ή θέλουν επώνυμη καταγγελία;
Ή....... Έχουν άλλες ασχολίες;
.... Προσωπική καταγγελία δεν πρόκειται να κάνω ποτέ από την στιγμή που θεωρώ πως: Βρίσκομαι σε ένα κόμμα με "μηχανισμούς"
Σας προκαλώ να αποδείξετε πως οι μηχανισμοί λειτουργούν (Προς ΔΕ)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Re: Ποιος έχει δικαίωμα...

Δημοσίευσηαπό kailor » 23 Φεβ 2013, 22:23

laskaris_vasilis έγραψε:... και με ποια λογική να κλειδώνει/ξεκλειδώνει, διαχειρίζεται, συζητήσεις μεταξύ των μελών;
.... Προσωπική καταγγελία δεν πρόκειται να κάνω ποτέ από την στιγμή που θεωρώ πως: Βρίσκομαι σε ένα κόμμα με "μηχανισμούς"

έρχονται reports από μέλη, τι θες να κάνουμε?

δεν κάνουμε σχεδόν κανένα moderation εκτός από αυτά που έρχονται reports, και αυτά που βρίζουν ασύστολα άλλα μέλη.

Τα θέματα όταν παραβαίνουν τους κανόνες του φόρουμ συνεχόμενα και δεν σταματάτε τα κλειδώνουμε.

εάν υπάρχουν άλλες προτάσεις ρίξτε τες εδώ....

Αλλά διαβάστε και τους κανόνες γιατί και εμείς κάνουμε λίγο στραβά μάτια, αλλά δεν μπορούμε να τα αγνοούμε όλα και να μην κάνουμε τίποτα. Ηδάλως γιατί ψηφίσαμε για moderators?
kailor

Δημοσίευσηαπό chprokop » 23 Φεβ 2013, 22:28

ειστε για γελια.... :D :D :D
chprokop

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 23 Φεβ 2013, 22:31

Πριν ένα μήνα φωνάζαμε ότι το φόρουμ έχει γίνει ζούγκλα και δεν συνεννοείται κανείς. Τώρα φωνάζουμε ότι δεν μας αφήνουν να τσακωθούμε μεταξύ μας!!!

Εγώ θέλω να ξέρω για αρχή... ποιο είναι το πρόβλημα ακριβώς;

(α) Το πρόβλημα είναι το moderation σαν concept γενικότερα;
-> Που ήταν αυτοί οι προβληματισμοί όταν γινόντουσαν οι ανάλογες συζητήσεις για moderation του φόρουμ; Απ όσο θυμάμαι υπήρχαν ψηφοφορίες...
(β) Το πρόβλημα είναι η εφαρμογή;
-> Συγκεκριμένα παραδείγματα παρακαλώ, γιατί εγώ πως θα σχηματίσω άποψη υπέρ ή κατά χωρίς να μυρίσω τα νύχια μου;
(γ) Το πρόβλημα είναι τα άτομα;
-> Ψηφίσαμε, όποιου δεν του αρέσει take a hike. Ή ας γυρίσει στο (β).

Αυτά γιατί πλέον πρέπει να σταματήσουμε να δεχόμαστε ως θεμιτή την γκρίνια... χωρίς όμως προτάσεις ή έστω επιχείρημα ότι όντως υπάρχει πρόβλημα.
Verba volant, scripta manent
tvelocity

Δημοσίευσηαπό chprokop » 23 Φεβ 2013, 22:36

Αντωνη δεν εχεις παρα να πας στο "Βραζιλιανικο χρεος" και να δεις τι αφησαν και τι κοψαν.
Χωρις κανενα αλλο σχολιο.
chprokop

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 23 Φεβ 2013, 22:40

kailor έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:... και με ποια λογική να κλειδώνει/ξεκλειδώνει, διαχειρίζεται, συζητήσεις μεταξύ των μελών;

έρχονται reports από μέλη, τι θες να κάνουμε?

δεν κάνουμε σχεδόν κανένα moderation εκτός από αυτά που έρχονται reports, και αυτά που βρίζουν ασύστολα άλλα μέλη.

Τα θέματα όταν παραβαίνουν τους κανόνες του φόρουμ συνεχόμενα και δεν σταματάτε τα κλειδώνουμε.

Τι λες ρε kailor!!! (και όχι μόνο)
Παρακαλω: Όρισέ μου τους κανονισμούς που προδιαγράφουν το mod, με σαφήνεια!!! (Υπάρχουν;;;)
εάν υπάρχουν άλλες προτάσεις ρίξτε τες εδώ....

Αλλά διαβάστε και τους κανόνες γιατί και εμείς κάνουμε λίγο στραβά μάτια, αλλά δεν μπορούμε να τα αγνοούμε όλα και να μην κάνουμε τίποτα. Ηδάλως γιατί ψηφίσαμε για moderators?
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 23 Φεβ 2013, 22:47

chprokop έγραψε:Αντωνη δεν εχεις παρα να πας στο "Βραζιλιανικο χρεος" και να δεις τι αφησαν και τι κοψαν.
Χωρις κανενα αλλο σχολιο.

Το είδα το thread. Ήταν offtopic. Άρα κλειδώνεται.

Anyway, επειδή παρατηρώ ένα trend να ψάχνουμε πάντα το ποιο βολικό άτομο για να τα ρίξουμε και δεν γίνεται σχεδόν ποτέ με παραγωγικό τρόπο. Οπότε: είτε μιλάμε για mods, είτε για Ε.Δ. είτε για Δ.Ε. είτε οτιδήποτε, το βάρος είναι σε αυτόν που κατηγορεί να μας δείξει τι γίνεται λάθος. Από default παραδοχή ότι οι mods κάνουν κακό moderation ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ. Εγώ δεν το είδα, εσύ το είδες. ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. Όχι εγώ να χτενίζω το φόρουμ για να βρω που σε αδικήσανε οι mods!!!
Τελευταία επεξεργασία από tvelocity και 23 Φεβ 2013, 22:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Verba volant, scripta manent
tvelocity

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 23 Φεβ 2013, 22:48

Κάνε μία πραπομπή ντε!!!
Χωρίς καμία προσωπική αντιπαράθεση, όποιος προσπαθεί να μου επιβάλλει κανόνες, δυστυχώς για αυτόν, πρέπει να τους "στηρίζει"!!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό chprokop » 23 Φεβ 2013, 22:57

Αντωνη, πες μου εσυ αντικειμενικα, ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να κοβεις αυτο
Το πραγματικο προβλημα στην Αθηνα που δεν φερνει νεο κοσμο ειναι η ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΝΤΡΑ και η ειρωνεια καποιων πολυ συγκεκριμενων. Δεν προκειται για κανενα χαρτι δηθεν, αλλα για καποιους δηθεν που μας απειλουν με αποχωρηση... Το θεμα θα τεθει και με υπογραφες...
και να αφηνεις αυτο
Αν δεν γίνει σοβαρή συζήτηση για το χρέος και τα οικονομικά γενικότερα σε καμιά δεκαριά μέρες, εγώ προσωπικά θα σας αφήσω να παίξετε τις κουμπάρες. Και όταν λέω σοβαρή εννοώ σοβαρή και όχι με μαλακίες του τύπου να "προσελκύσουμε" νέα μέλη. Η όποια πρόταση πρέπει να έχει βάσεις στην πραγματικότητα και όχι στην μαλακία που δέρνει τον καθένα. Επίσης η πρόταση πρέπει να έχει και προθεσμίες. Όχι γενικά και αόριστα το "μέλλον".

Όποιος νομίζει πως με 12 ευρώ το χρόνο από 100 άτομα μπορεί να κάνει κόμμα είναι ηλίθιος. Επίσης όποιος βλέπει το χρέος σαν τελευταία προτεραιότητα και όχι πρώτη είναι μέρος του προβλήματος και όχι της λύσης. Επίσης είναι ένας απλός απατεώνας..

Αυτή την στιγμή η αξιοπιστία του ΠΕΙΡ είναι -100. Κανείς δεν εμπιστεύεται τους κλέφτες και αυτό είμαστε. Αν δεν παρθεί η ομόφωνη απόφαση να ασχοληθούμε μόνο με την λύση του οικονομικού αντί να ασχολούμαστε με πουτσιλίκια δεν έχουμε λόγω ύπαρξης. Αποτυχημένους πολιτικάντηδες που κάνουν το κέφι τους με τα λεφτά των άλλων έχει ένα σωρό δεν χρειαζόμαστε κι άλλους.

Και μετα το κλειδωμα παραμενει εκει να θυμιζει την απυθμενη ΟΞΥΔΕΡΚΕΙΑ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: των λογοκριτων.
chprokop

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 23 Φεβ 2013, 23:18

chprokop έγραψε:Αντωνη, πες μου εσυ αντικειμενικα, ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να κοβεις αυτο
Το πραγματικο προβλημα στην Αθηνα που δεν φερνει νεο κοσμο ειναι η ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΝΤΡΑ και η ειρωνεια καποιων πολυ συγκεκριμενων. Δεν προκειται για κανενα χαρτι δηθεν, αλλα για καποιους δηθεν που μας απειλουν με αποχωρηση... Το θεμα θα τεθει και με υπογραφες...
και να αφηνεις αυτο
Αν δεν γίνει σοβαρή συζήτηση για το χρέος και τα οικονομικά γενικότερα σε καμιά δεκαριά μέρες, εγώ προσωπικά θα σας αφήσω να παίξετε τις κουμπάρες. Και όταν λέω σοβαρή εννοώ σοβαρή και όχι με μαλακίες του τύπου να "προσελκύσουμε" νέα μέλη. Η όποια πρόταση πρέπει να έχει βάσεις στην πραγματικότητα και όχι στην μαλακία που δέρνει τον καθένα. Επίσης η πρόταση πρέπει να έχει και προθεσμίες. Όχι γενικά και αόριστα το "μέλλον".

Όποιος νομίζει πως με 12 ευρώ το χρόνο από 100 άτομα μπορεί να κάνει κόμμα είναι ηλίθιος. Επίσης όποιος βλέπει το χρέος σαν τελευταία προτεραιότητα και όχι πρώτη είναι μέρος του προβλήματος και όχι της λύσης. Επίσης είναι ένας απλός απατεώνας..

Αυτή την στιγμή η αξιοπιστία του ΠΕΙΡ είναι -100. Κανείς δεν εμπιστεύεται τους κλέφτες και αυτό είμαστε. Αν δεν παρθεί η ομόφωνη απόφαση να ασχοληθούμε μόνο με την λύση του οικονομικού αντί να ασχολούμαστε με πουτσιλίκια δεν έχουμε λόγω ύπαρξης. Αποτυχημένους πολιτικάντηδες που κάνουν το κέφι τους με τα λεφτά των άλλων έχει ένα σωρό δεν χρειαζόμαστε κι άλλους.

Και μετα το κλειδωμα παραμενει εκει να θυμιζει την απυθμενη ΟΞΥΔΕΡΚΕΙΑ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: των λογοκριτων.

Και ποιος "καραγκιόζης" το "κλείδωσε";
Και με βάση ποιους κανόνες άραγε;
Και οι "κανόνες" αυτοί είναι "αφ` εαυτού" του ή καθ` υπόδειξη του ΣτΜ;
Παρακαλώ.... Εξηγήσεις!!!
... Αν "μιλάει" το ΣτΜ σωπαίνω αλλά, Συμβαίνει αυτό; Prove it
laskaris_vasilis

Επόμενο

Επιστροφή στο Διαδικτυακές υποδομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες