Κανόνες καλής (και αποδοτικής λειτουργίας)

Ερωτήσεις, συζήτηση, ιδέες και προτάσεις για την κεντρική σελίδα, το φόρουμ, το wiki και τις υπόλοιπες ψηφιακές υποδομές.

Re: Κανόνες καλής (και αποδοτικής λειτουργίας)

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 10 Μάιος 2012, 03:39

baskin έγραψε:Έχεις παρακολουθήσει τις συζητήσεις για τα Liquidfeedback, Adhocracy και Liquidizer;

Επειδή συνέχεια λέτε και ξαναλέτε για αυτά τα δύο φανταστικά προγράμματα, πώς μπορούμε εμείς οι αδαείς να δούμε πώς λειτουργούν αυτά;;;;;
Και μην μου στείλεις την ιστοσελίδα των Γερμανών γιατί δεν αναφέρει τίποτα σπό την διαδικασίες παρά μόνο πόσο φανταστικά είναι.
Μία μικρή παρουσίαση της διαδικασίας κατάθεσης προτάσεων, διαβούλευσης, ψηφοφορίας των προτάσεων και τελικής διαμόρφωσης του τελικού κειμένου, και πώς αυτό εξασφαλίζει την συμμετοχη σε όλα τα παραπάνω στάδια όλων των μελών, από εσάς που το γνωρίζετε και το έχετε χειριστεί θα ήταν αρκετή να το κατανοήσουμε και οι υπόλοιποι.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.
Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Δημοσίευσηαπό crisal » 10 Μάιος 2012, 07:21

Την στιγμη που θα θελω να γραψω κατι και για να το γραψω πρεπει να στειλω αιτημα σε καποιον διαχειριστη - συντονιστη - μεγαλο τιμονιερη κλπ για να μου ανοιξει το θεμα και μετα να γραψω θα σταματησω να μπαινω σε αυτο το Forum.

Επίσης συμφωνω απολυτα με την αποψη οτι οτι διαχειριστες ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΕΥΡΙΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να φαιρονται κόσμια, ηρεμα και να προσεχουν ΠΟΛΥ την γλωσα τους.

Στην ουσια αυτοι που χειριζονται το forum ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΘΕΜΑ, και φυσικα ΝΑ ΜΗΝ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ Θεμα που τον ενδιαφερει προσωπικα. πχ. Ειναι ο Γιώργος Διαχειριστης και ξεκιναει μια συζητηση για το πως ο Γιωργος δεν κανει καλα την δουλεια του. Το Θεμα αυτο ΠΡΕΠΕΙ να το χειριστει ο Στέλιος (αλλος διαχειριστης) και όχι ο Γιώργος.

Αλλιως κλαφτα Χαραλαμπε..Θα ξεκινησει μια Αεναη κοντρα αναμεσα στα μελη και στους Διαχειριστες και τοτε αντιο forum....
crisal

Δημοσίευσηαπό James » 10 Μάιος 2012, 10:12

ήδη από χτες ξεκίνησαν τα προβλήματα, mod έστειλε σε μέλος (προειδοποίηση)????????????????? :o
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net
James

Δημοσίευσηαπό adrian » 10 Μάιος 2012, 10:21

Απο την Δευτέρα ξεκίνησε το πρόβλημα, που γράφουμε όλοι ποστ επι ποστ, σωρειες σχολίων, επιθέσεων, κατακριτικης, και γενικότερα μαλακιων
2000 ποστ σε 3 μέρες. Πόσο πιο χαωδη δηλαδη;;;

Αν είναι τώρα μέσα σε αυτο τον χαμό να πρέπει να υπάρχουν και διάφοροι αυθορμητισμοι κλπ μελών που κάποιος θα περίμενε να έχουν μια χ σοβαρότητα, αστα να πάμε.

Είμαστε όλοι εν δυναμει τρολλ. Είναι ο εύκολος δρόμος, που αν συνεχίσουμε έτσι, όλο και πιο πολλοι θα ακολουθήσουμε.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr
adrian

Δημοσίευσηαπό anestis » 10 Μάιος 2012, 10:26

Θα συμφωνήσω με τον Αδριανό
καλό θα ήταν ΟΛΟΙ να περιορίσουμε τα ποστ μας σε μικρότερη ποσότητα
και καλύτερη ποιότητα.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)
anestis

Δημοσίευσηαπό agelos » 10 Μάιος 2012, 11:47

baskin έγραψε:
agelos έγραψε:και κατι αλλο. κουμπι dislike και οτν μαζευει μια απαντηση καποιοναρτθμο να αποσυρεται.

Άγγελε, σε παρακαλώ, μην μπερδεύεις το forum με το facebook. Κουμπιά δεν υπήρχαν ποτέ στα forum και δεν θα υπάρξουν.

με αυτο το κουμπι αν καποιο μηνυμα ενοχλει εναν αριθμο μελων τοτε μαλλον θα πρεπει να αφερεθει οποτε ετσι ειναι και πιο δικαιη η απομακρυνση ενος μηνυματος. ωστε ο διαχειριστης να μην εμπλεκεται προσωπικα. (θα κανει μια τυπικη διαδικασια). {κατι σαν την αποκρυψη μηνυματων στο Fb οταν ενοχλειται καποιος απο κατι}

να εχει δηλαδη καπου την επιλογη του dislike και επιλογη για τον λογο που το παταει. τωρα αν και αυτο φαινεται περιεργο τι να πω. αγνοηστε το.

παε σε κατι αλλο

αν απομακρυνεται ενα μηνυμα να γραφεται ξεκαθαρα ο λογος (ο κανονας στην περιπτωση μας) ωστε και αυτος που το εγραψε να ξερει τι εκανε λαθος, που πηγαινει και ποιος ειναι αυτος που κανει τη μεταφορα.

π.χ.

το μηνυμα μεταφερθηκε ....(στο μερος που πηγε). παραβαση κανονα.....(τον αριθμο και τον κανονα)
υπογραφη του Mod που το εκανε. ωστε αν υπαρξει ενσταση να μπορει να διευκρινηθει και αν ο Mod εκανε λαθος να εχει καποια επιπτωση (δεν ξερω τι, ισως απομακρυνση σε ακραια περιπτωση απο mod ειτε καποια παρατηρηση, σε αυτο δεν εχω προταση)
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.
agelos

Δημοσίευσηαπό adrian » 10 Μάιος 2012, 11:52

agelos έγραψε:με αυτο το κουμπι αν καποιο μηνυμα ενοχλει εναν αριθμο μελων τοτε μαλλον θα πρεπει να αφερεθει οποτε ετσι ειναι και πιο δικαιη η απομακρυνση ενος μηνυματος. ωστε ο διαχειριστης να μην εμπλεκεται προσωπικα. (θα κανει μια τυπικη διαδικασια)

προσωπικα πιστευω οτι αυτο ειναι επικινδυνο. δηλαδη αν καποιος γραψει μια περιεργη ιδεα, με την οποια δεν συμφωνουν τα περισσοτερα μελη, αλλα παρολα αυτα δεν παραβαινει καποιον κανονα ή λογικη (πχ. οχι στον διαχωρισμο κρατους εκκλησιας), τοτε θα φαει ολα τα dislike, και θα τρωει λογοκρισια - αυτοματοποιημενη
κατι αλλο αν απομακρυνεται ενα μηνυμα να γραφεται ξεκαθαρα ο λογος (ο κανονας στην περιπτωση μας) ωστε και αυτος που το εγραψε να ξερει τι εκανε λαθος
π.χ.
το μηνυμα μεταφερθηκε ....(στο μερος που πηγε). παραβαση κανονα.....(τον αριθμο και τον κανονα)
υπογραφη του Mod που το εκανε. ωστε αν υπαρξει ενσταση να μπορει να διευκρινηθει και αν ο Mod εκανε λαθος να εχει καποια επιπτωση (δεν ξερω τι, ισως απομακρυνση σε ακραια περιπτωση απο mod ειτε καποια παρατηρηση, σε αυτο δεν εχω προταση)

αυτο πρεπει να γινεται, συμφωνω
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr
adrian

Δημοσίευσηαπό agelos » 10 Μάιος 2012, 11:57

οκ ανδριανε τοτε ας ξεχαστει αυτη η προταση με το κουμπι (προσπαθω να βρω κατι ωστε να βοηθησω στην ομαλτερη λειτουργια του φορουμ πριν χασουμε τους νεους που μπορει να ερθουν ειδικα τωρα που ακουστηκαμε).

ας κρατηθει μονο η τελευταια προταση προς σκεψη.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.
agelos

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 10 Μάιος 2012, 12:14

Και εγώ θα συμφωνήσω με το δεύτερο σκέλος της πρότασης του Άγγελου.
Με το πρώτο δεν συμφωνώ ούτε εγώ.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 10 Μάιος 2012, 12:19

Πέρα από την "καλή συμπεριφορά" που θα πρέπει να ελέγχεται, μήπως θα έπρεπε να ελέγχονται
και οι αμετροεπείς κομπορρημοσύνες που προσβάλλουν κάποια μέλη;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διαδικτυακές υποδομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης