Κανόνες καλής (και αποδοτικής λειτουργίας)

Ερωτήσεις, συζήτηση, ιδέες και προτάσεις για την κεντρική σελίδα, το φόρουμ, το wiki και τις υπόλοιπες ψηφιακές υποδομές.

Κανόνες καλής (και αποδοτικής λειτουργίας)

Δημοσίευσηαπό baskin » 07 Μάιος 2012, 19:09

Πριν μπούμε στην συζήτηση για αναδιοργάνωση (θα γίνει και αυτή συντονισμένα) και αλλαγές στο forum, θα πρέπει να καταλάβουμε κάποια πράγματα.

Το πρώτο και βασικό είναι το να είμαστε ΕΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ. Για να προκύπτει εξέλιξη σε ένα νήμα, δεν μπορεί ο καθένας να πετάγεται και να γράφει άσχετα με το νήμα πράγματα. Πρέπει να προσπαθήσουμε όλοι να είμαστε ΕΝΤΕΛΩΣ επικεντρωμένοι στην ουσία του νήματος. Αν κάποιος θέλει να πει κάτι άλλο, ας ανοίξει άλλο νήμα, ελεύθερα είναι.

Δεύτερον (και εγώ σταματάω για τώρα). Προσωπική μου γνώμη τα +1 πρέπει να κοπούν ή κάνουμε συζήτηση ή κλάνουμε. Τα +1 posts κάνουν δυσανάγνωστο ένα νήμα και δεν προσθέτουν κάτι στην ουσία της συζήτησης, πέραν τις επιβεβαίωσης ότι κάποιος συμφωνεί με κάποιον άλλον. Αν δεν έχετε κάτι να γράψετε, αφήστε την σιωπή σας να δείχνει την συμφωνία σας και κρατήστε τα +1 για τις ψηφοφορίες.

Περιμένω απόψεις για την καλή λειτουργία του forum μας (που δε υπάρχει τώρα).

ΠΑΡΑΚΑΛΩ, όχι ζητήματα αναδιοργάνωσης, κατηγοριοποίησης κλπ κλπ. Εδώ μιλάμε για κανόνες καλής συμπεριφοράς-δημοσίευσης.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Re: Κανόνες καλής (και αποδοτικής λειτουργίας)

Δημοσίευσηαπό plessas » 07 Μάιος 2012, 19:14

Επιπλέον, κατά τη γνώμη μου καλό είναι να μην ανοίγουμε νέα θέματα με το παραμικρό. Επίσης, επειδή το φόρουμ είναι δημόσιο και είναι ο καθρέφτης μας καλό είναι να το έχουμε στο μυαλό μας στις συζητήσεις που γίνονται, γιατί οι παρεκτροπές αφήνουν άσχημες εντυπώσεις.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info
plessas

Δημοσίευσηαπό agelos » 07 Μάιος 2012, 19:19

δεν εχω κατι αλλο να προτεινω περα απο τον τροπο της εφαρμοσγης της σειρας. αν πχ καποιος απανταει εκτος θεματος να σβηνεται η να μεταφερεται αλλου.
και καποιος η καποιοι να κανουν την επιβλεψη και εφαρμογη της σειρας.

τωρα για ποιος θα αναάβει αυτη την εξτρα δουλεια μιας και εσυ και ο γιαννης εχετε κανει πολυ δουλεια δεν ξερω. εγω ειμαι ασχετος αλλα αφου εχω πολυ χρονο θα μπορουσα να μαθω και να βοηθησω.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.
agelos

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 07 Μάιος 2012, 19:21

δεν γνωρίζω αν γίνεται να υπάρχει like όπως στο fb γιατί σε μια συζήτηση καταλαβαίνεις που συμφωνεί καποιος και που όχι και αποφευγονται οι παρεξηγήσεις.
Rainmaker

Δημοσίευσηαπό baskin » 07 Μάιος 2012, 19:24

Rainmaker έγραψε:δεν γνωρίζω αν γίνεται να υπάρχει like όπως στο fb γιατί σε μια συζήτηση καταλαβαίνεις που συμφωνεί καποιος και που όχι και αποφευγονται οι παρεξηγήσεις.

Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. Αυτό λέω. Δεν είναι facebook το forum να δηλώνουμε τι μας αρέσει ή όχι. ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_forum
baskin

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 07 Μάιος 2012, 19:36

baskin έγραψε:
Rainmaker έγραψε:δεν γνωρίζω αν γίνεται να υπάρχει like όπως στο fb γιατί σε μια συζήτηση καταλαβαίνεις που συμφωνεί καποιος και που όχι και αποφευγονται οι παρεξηγήσεις.

Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. Αυτό λέω. Δεν είναι facebook το forum να δηλώνουμε τι μας αρέσει ή όχι. ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_forum

δεν ξέρω αγγλικά! και έχω αρχίσει να κουράζομαι μου θυμιζει αστυνομία θέσε τους κανόνες αναρτησέ τους σε εμφανή σημείο να το βλέπουν όλοι και μην προσπαθείς να τους δημιουργήσεις τώρα. καλά έκανες και το άνοιξες ως θέμα συζήτησης αλλά δεν ειδα να τέθηκε τελικό αποτέλεσμα συζήτησης και κανόνων συμπεριφοράς.
Rainmaker

Δημοσίευσηαπό sirfun2 » 07 Μάιος 2012, 19:37

baskin έγραψε:..............
ΠΑΡΑΚΑΛΩ, όχι ζητήματα αναδιοργάνωσης, κατηγοριοποίησης κλπ κλπ. Εδώ μιλάμε για κανόνες καλής συμπεριφοράς-δημοσίευσης.

για αναδιοργάνωση κατηγοριοποίηση δεν πέφτει λόγος σε ταπεινά μέλη?
sirfun2

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 07 Μάιος 2012, 19:41

sirfun2 έγραψε:

δε βλεπω λογο να μαλωνουμε με υπονοουμενα. ενηλικοι ειμαστε. :)
Προφανως, η αναδιοργανωση και η κατηγοριοποιηση πηγαινει στο αναλογο θεμα
Τα οποια ειναι ηδη τρια viewtopic.php?f=12&t=1437
viewtopic.php?f=12&t=245 viewtopic.php?f=12&t=152
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----
Thermaikos

Δημοσίευσηαπό baskin » 07 Μάιος 2012, 19:44

sirfun2 έγραψε:για αναδιοργάνωση κατηγοριοποίηση δεν πέφτει λόγος σε ταπεινά μέλη?

Θα γίνει και αυτή η συζήτηση στην ώρα της. ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ. ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΚΑΘΑΡΟ.
baskin

Δημοσίευσηαπό sirfun2 » 07 Μάιος 2012, 19:45

Thermaikos έγραψε:
sirfun2 έγραψε:

δε βλεπω λογο να μαλωνουμε με υπονοουμενα. ενηλικοι ειμαστε. :)
Προφανως, η αναδιοργανωση και η κατηγοριοποιηση πηγαινει στο αναλογο θεμα
Τα οποια ειναι ηδη τρια viewtopic.php?f=12&t=1437
viewtopic.php?f=12&t=245 viewtopic.php?f=12&t=152

δεν μαλώνω χιουμορ κάνω ;)
πολύ θέμα έχει ανοιχτεί πάντως
sirfun2

Επόμενο

Επιστροφή στο Διαδικτυακές υποδομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης