Πρόταση: Δημιουργία Πειρατικού ραδιοφώνου

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
nellos siakavaras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:17

Re: ΕΝΑΡΞΗ INTERNET RADIO ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΝ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΣ

Δημοσίευσηαπό nellos siakavaras » 15 Ιαν 2012, 20:34

Μπορω να βοηθήσω θέλω λίγο χρόνο για να βρω ενα φίλο provider

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: ΕΝΑΡΞΗ INTERNET RADIO ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΝ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΣ

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 16 Ιαν 2012, 12:56

Δεν φαντάζεστε πόσο συμφωνώ... και μπορώ να ηχογραφήσω εκπομπή για podcast ή να κάνω εκπομπή με relay server.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Re: ΕΝΑΡΞΗ INTERNET RADIO ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΝ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΣ

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 16 Ιαν 2012, 15:41

Ίσος η ιδέα του podcast να είναι πιο σωστή.

Μια προσπάθεια στον Καναδά είχε γίνει εδώ http://www.rantmedia.ca/piratepartyradio/(διστυχώς σταμάτησαν τα επεισόδια)

Μία άλλη προσπάθεια στην Ελβετία είναι εδώ http://parrot.fm/

Πάντως ένα τέτοιο εγχείρημα για να γίνει σωστά θέλει πολύ δουλειά και άτομα αφοσιωμένα σε αυτό..
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

nellos siakavaras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:17

Re: ΕΝΑΡΞΗ INTERNET RADIO ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΝ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΣ

Δημοσίευσηαπό nellos siakavaras » 16 Ιαν 2012, 15:47

Yiannis έγραψε:Ίσος η ιδέα του podcast να είναι πιο σωστή.

Μια προσπάθεια στον Καναδά είχε γίνει εδώ http://www.rantmedia.ca/piratepartyradio/(διστυχώς σταμάτησαν τα επεισόδια)

Μία άλλη προσπάθεια στην Ελβετία είναι εδώ http://parrot.fm/

Πάντως ένα τέτοιο εγχείρημα για να γίνει σωστά θέλει πολύ δουλειά και άτομα αφοσιωμένα σε αυτό..

Γιάννη καλησπέρα νομίζω οτι είμαστε εδώ για να δουλέψουμε και όχι μονο να γράφουμε. Προτείνω να μαζευτούμε 4-5 άτομα να μιλήσουμε πάνω στο θέμα και μετά το παρουσιάζουμε για να δούμε αν αρέσει

AleksTria
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:57

Re: ΕΝΑΡΞΗ INTERNET RADIO ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΝ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΣ

Δημοσίευσηαπό AleksTria » 17 Ιαν 2012, 02:26

Πολύ σωστή ιδέα και σχετικά φτηνή που θα βοηθήσει να διαδοθούνn πολύ οι πειρατές. Βεβαια θεωρώ καλο πως θα ήταν καλύτερο να είναι live οι εκπομπές, οι οποιες μπορούν να αντιγράφονται και να αποθηκεύονται για κάποιο διάστημα, ώστε να τις ακούνε οι άνθρωποι οποτε θέλουν. Τις υπόλοιπες ώρες που δεν θα έχει εκπομπές η μουσική μπορεί απλά να παίζεται με playlist άμα κάποιος δεν μπορεί να είναι live και να βάζει. Όπως και να έχει και όπως και να γίνει είναι πολύ καλή ιδέα

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΕΝΑΡΞΗ INTERNET RADIO ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΝ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΣ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 17 Ιαν 2012, 13:31

Δεν ξέρω αν κανείς σας έχει ασχοληθεί ποτέ με το Internet Radio αλλά δεν είναι και τόσο απλό να το στήσεις και να το τρέξεις. Εγώ κάνω ήδη εκπομπή σε ένα και έχω προσφερθεί να αφιερώσω ένα δίωρο σε συζήτηση αλλά για να στήσεις σταθμό θέλει αρκετά λεφτά και κυριως τρέξιμο οπότε το βλέπω ανέφικτο αυτή την στιγμή.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

nellos siakavaras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:17

Re: ΕΝΑΡΞΗ INTERNET RADIO ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΝ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΣ

Δημοσίευσηαπό nellos siakavaras » 17 Ιαν 2012, 13:47

zio_donnie έγραψε:Δεν ξέρω αν κανείς σας έχει ασχοληθεί ποτέ με το Internet Radio αλλά δεν είναι και τόσο απλό να το στήσεις και να το τρέξεις. Εγώ κάνω ήδη εκπομπή σε ένα και έχω προσφερθεί να αφιερώσω ένα δίωρο σε συζήτηση αλλά για να στήσεις σταθμό θέλει αρκετά λεφτά και κυριως τρέξιμο οπότε το βλέπω ανέφικτο αυτή την στιγμή.

zio καλημέρα αν δουλέψουμε 4-5 άτομα δεν θα είναι τοσο δύσκολο μη τα βλέπεις ολα βουνό. Όσο για το κόστος θα μαθω σύντομα.Και κατι άλλο κάνεις δε γεννήθηκε με γνώσεις μέσα στο κεφάλι του όσοι ξέρουν μαθαίνουν και τους άλλους

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΕΝΑΡΞΗ INTERNET RADIO ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΝ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΣ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 17 Ιαν 2012, 13:53

Δεν τα βλέπω βουνό, απλά ρεαλιστικά. Και λέω την γνώμη μου επειδή ξέρω ακριβώς πως είναι, το βλέπω κάθε μέρα και δεν είναι καθόλου εύκολο.

Οσο για το κόστος υπολόγισε γύρω στα 350 ευρώ το εξάμηνο για server, και μετά ότι θες για ενοικίαση χώρου, τηλέφωνο και μηχανήματα.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΕΝΑΡΞΗ INTERNET RADIO ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΝ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΣ

Δημοσίευσηαπό anestis » 17 Ιαν 2012, 13:56

Επιτρέψτε μου να προτείνω ξανά:

Βάση δεδομένων με τη CC μουσική που θα χρησιμοποιηθεί (random playlist αν είναι ομοιογενής)
Οποιος θέλει ας ξεκινήσει δουλειά!

Podcasts μέσω Mumble/skype (στη διάθεσή σας για συνεντεύξεις, εδώ δώσαμε αλλού κι αλλού... ) :)

Studio τώρα δεν παίζει (οικονομικά) γιατί δεν έχουμε έσοδα, άρα ούτε και έξοδα... :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

nellos siakavaras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:17

Re: ΕΝΑΡΞΗ INTERNET RADIO ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΝ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΣ

Δημοσίευσηαπό nellos siakavaras » 17 Ιαν 2012, 14:06

zio_donnie έγραψε:Δεν τα βλέπω βουνό, απλά ρεαλιστικά. Και λέω την γνώμη μου επειδή ξέρω ακριβώς πως είναι, το βλέπω κάθε μέρα και δεν είναι καθόλου εύκολο.

Οσο για το κόστος υπολόγισε γύρω στα 350 ευρώ το εξάμηνο για server, και μετά ότι θες για ενοικίαση χώρου, τηλέφωνο και μηχανήματα.

Ωραία είναι δύσκολο και? Τι είναι καλύτερο να προσπαθήσεις να φτιάξεις αυτό η να βγεις έξω με τις ντουντούκες και για αρχή ας φτιάξουμε κατι απλό δεν είναι ανάγκη να πάμε κατευθείαν στο 10!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες