Επιστολή: Εκπαιδευτικοί φορείς και "σύγχρονη" Ελλάδα

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
kanellia
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2015, 19:27

Επιστολή: Εκπαιδευτικοί φορείς και "σύγχρονη" Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό kanellia » 31 Ιούλ 2015, 21:40

Link για ανάγνωση, διορθώσεις, επεξεργασία: https://pads.pirateparty.gr/p/bureaucracy2015


ΤΙΤΛΟΣ


Εκπαιδευτικοί φορείς και "σύγχρονη" Ελλάδα

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Καλησπέρα. Θα ήθελα να σας μιλήσω για τις πρόσφατες εμπειρίες μου με εκπαιδευτικούς φορείς.


Σχετικά με την πιστοποίηση:

Πριν ένα μήνα σχεδόν έδωσα πιστοποίηση για το πτυχίο μου διότι σπούδασα σε ιδιωτική σχολή. Μέχρι πριν κάποιους μήνες εάν είχες την βεβαίωση σπουδών της σχολής μπορούσες να δουλέψεις σε ιδιωτικό τομέα αλλά όχι σε δημόσιο. Αυτός ο νόμος όμως άλλαξε πριν ένα χρόνο σχεδόν και πλέον εάν δεν έχεις πιστοποίηση δεν μπορείς να δουλέψεις πουθενά.
Αφού ψηφίστηκε αυτός ο νόμος αποφάσισε το υπουργείο να βγάλει ανακοίνωση για εξετάσεις πιστοποίησης μετά από τουλάχιστον τρία χρόνια. Υπό φυσιολογικές συνθήκες έδινε κάποιος πιστοποίηση με το που έπαιρνε την βεβαίωση σπουδών καθώς οι εξετάσεις είναι ανά έξι μήνες. Πριν κάποια χρόνια δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα στην διεύθυνση του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. (Εθνικός Οργανισμός Πιστοποίησης Προσόντων & Επαγγελματικού Προσανατολισμού) κι απλά σταμάτησαν. Φυσικά αυτό είναι που κυκλοφορούσε ως φήμη μεταξύ των φοιτητών, κανείς ποτέ δεν μας ενημέρωσε τι πραγματικά συμβαίνει.
Το πρόβλημα είναι πως το ίδιο το υπουργείο δεν ενημερώνει τις σχολές για τις όποιες ανακοινώσεις πιστοποίησης κάνει, επομένως και η διεύθυνση στην εκάστοτε σχολή σου λέει: "Πρέπει να μπαίνεις στην σελίδα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα ή να παίρνεις τηλέφωνο στα γραφεία και να ρωτάς για την πιστοποίηση".
Κανείς δεν γνωρίζει πότε μπορεί να βγει ανακοίνωση. Και ύστερα από πόσα χρόνια η πρώτη ανακοίνωση που βγάζουν για πιστοποίηση είναι μέσα στο καλοκαίρι και με περιθώριο να καταθέσεις τα χαρτιά σου γύρω στις 20 μέρες. Φυσικά πολλοί από εμάς δεν το είδαμε. Βέβαια μετά από λίγο καιρό βγήκε κι άλλη ανακοίνωση και με περιθώριο αρκετών μηνών (υποψιάζομαι λόγω του ότι είχαμε εκλογές τότε).


Αφού λοιπόν καταθέτω τα χαρτιά μου και μου στέλνουν e-mail πως όλα είναι εντάξει περιμένω να δω πότε θα βγει το πρόγραμμα. Κυριολεκτικά ανανεώνω την σελίδα πολλάκις καθημερινά για να δω τι γίνεται.
Οι αιτήσεις ξεκίνησαν Ιανουάριο και δεν γνωρίζαμε καθόλου τις ημερομηνίες που δίναμε, θα μπορούσε να είναι κυριολεκτικά ανά πάσα ώρα και στιγμή μετά την λήξη των αιτήσεων η οποία ήταν τέλος Μαρτίου. Ύστερα ανακοινώνουν στις 31 Μαρτίου πως οι αιτήσεις παίρνουν παράταση μέχρι 16 Απριλίου. Αφού τελείωσε και αυτό το κομμάτι περιμέναμε.
Το πρόγραμμα βγήκε στις 23 Ιουνίου και οι εξετάσεις ξεκινούσαν 2 Ιουλίου (όπου έτυχε να είναι και η δική μου ειδικότητα), δηλαδή 9 μέρες μετά και φυσικά δεν είχε βγει ακόμα ανακοίνωση για το που θα δώσουμε και αν δίνουμε την ίδια μέρα πρακτικό και θεωρητικό κομμάτι ή διαφορετική. Για την ακρίβεια την επόμενη μέρα βγήκε η εξής "κατατοπιστική" ανακοίνωση :

Η ώρα προσέλευσης στα Εξεταστικά Κέντρα για το Θεωρητικό μέρος ορίζεται από 17:00, αυστηρά μέχρι και 17:30.

Η ώρα έναρξης των εξετάσεων ορίζεται στις 18:00 και η ώρα λήξης στις 21:00.

Η εξέταση του Πρακτικού Μέρους των εξετάσεων μπορεί να διεξαχθεί την ίδια μέρα με την εξέταση του Θεωρητικού Μέρους ή σε διαφορετική μέρα κατά τη διάρκεια της εξεταστικής περιόδου. Το ακριβές πρόγραμμα καθώς και τα Εξεταστικά Κέντρα του Πρακτικού Μέρους των εξετάσεων θα ανακοινωθούν στη ιστοσελίδα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π τις προσεχείς μέρες.

Η ανακοίνωση τελειώνει ως εξής: ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘ ΌΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ, ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΡΤΩΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.
Και για του λόγου το αληθές, ορίστε και η σχετική ανακοίνωση http://eoppep.gr/images/IEK/announce_ex ... r_2015.pdf

Κοινώς δεν ξέρουμε που θα δώσουμε, και τι θα δώσουμε.
Δύο μέρες πριν την ημέρα των εξετάσεων βγήκε σε ποιο εξεταστικό κέντρο θα δώσουμε αλλά όχι τι ώρα κι αν θα δώσουμε και τα δύο μέρη (πρακτικό & θεωρητικό). Με βάση προηγούμενη ανακοίνωση λόγω του ότι ήταν καθημερινή δίναμε στις έξι το απόγευμα. Μία μέρα πριν με παίρνουν τηλέφωνο από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. να με ενημερώσουν πως δίνω και τα δύο μέρη και πρέπει να είμαι εκεί στις 9 το πρωί. Τους εξηγώ πως αυτό δεν υπάρχει σε καμιά ανακοίνωση και μου λένε πως γι' αυτό παίρνουν όσους μπορούν να ενημερώσουν.

Τυχαία αργότερα ανακαλύπτω πως στην ανακοίνωση που έχουν βγάλει για το σε ποιο εξεταστικό κέντρο δίνουμε έχουν κάνει ανανέωση κι έχουν βάλει και τις ώρες. Όπου ανακαλύπτω πως έπρεπε να είμαι εκεί στη 13:00 κι όχι στις 9:00 το πρωί για το πρακτικό μέρος. Και στις 18:00 έδινα κανονικά το θεωρητικό. Προφανώς δεν είχαν ενημερωθεί ούτε οι ίδιοι οι υπάλληλοι και παίρναν όποιον μπορούσαν και του έλεγαν για όσο πιο νωρίς γίνεται να είναι σίγουροι ότι δεν θα χάσουν τις εξετάσεις. Η συγκεκριμένη ανακοίνωση μέχρι και τις 2 Ιουλίου (τουλάχιστον) υπήρχε στην σελίδα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. αλλά τώρα δεν μπορώ να την ανακτήσω.
Υπήρχαν παιδιά από άλλες πόλεις (πχ. Καλαμάτα) όπου ήταν όλη μέρα εκεί λόγω της κακής ενημέρωσης. Κάποιο παιδί που μιλούσαμε το είχαν στείλει αλλού για το πρακτικό κομμάτι και αλλού για το θεωρητικό και κανείς δεν του είπε γιατί.

Επί έξι μήνες περιμέναμε για να μάθουμε κυριολεκτικά τελευταία στιγμή που θα δώσουμε εξετάσεις, πότε και τι ακριβώς θα δώσουμε. Δεν είναι δυνατόν να παρακαλάμε για να μας εξετάσουν.
Όλα όσα σας είπα μπορείτε να τα επιβεβαιώσετε μπαίνοντας στις ανακοινώσεις της σελίδας του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. http://eoppep.gr/index.php/el/announcem ... mitstart=0
Δυστυχώς η ανακοίνωση για το πρόγραμμα δεν φαίνεται να υπάρχει πια όπως φαίνεται, ο σύνδεσμος δεν οδηγεί κάπου http://www.eoppep.gr/index.php/el/annou ... t_all_2015


Οι ίδιες οι εξετάσεις δε, είναι λίγο σαν τις Πανελλήνιες: λίγη τύχη, λίγη καλή διάθεση των εξεταστών, λίγο προσευχή και άντε και λίγο διάβασμα για να πεις ότι πέρασες.
Θα σας αναφέρω μόνο πως ήρθε διευκρίνηση από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. πάνω στις ερωτήσεις που μας έδωσαν μία ώρα αφού πήραμε τα θέματα(ακριβώς το ίδιο έτυχε να γίνει όταν έδινα Πανελλήνιες). Υποτίθεται πως είχαν πόσους μήνες για να δουν τα θέματα διεξοδικά αλλά προφανώς δεν του ενδιέφερε και τόσο το ότι διακυβευόταν ένα σοβαρό κομμάτι του μέλλοντός μας σε εκείνες τις εξετάσεις.

Καμία συνεννοήση με το υπουργείο. Μου φαίνεται αδιανόητο να μην ενημερώνονται καν οι σχολές για το πως θα κινηθούν τα πράγματα. Εάν ενημερωνόταν η σχολή δε (ή αν έμπαιναν στην σελίδα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. και οι ίδιοι οι υπεύθυνοι από την σχολή), να σας πω πως μπορούσαν απλά να μας στείλουν ένα μαζικό μήνυμα όπως κάνουν για άλλες ανακοινώσεις.

Δεν έχω παράπονο όμως, έχουν εξυγχρονιστεί, χρησιμοποιούν σελίδα στο ίντερνετ για να μας ενημερώσουν. Πότε θα καταλάβουμε πως το διαδίκτυο είναι ένα τρομερό εργαλείο αλλά για να χρησιμοποιηθεί σωστά χρειάζεται και η αντίστοιχη ενημέρωση και ενασχόληση με αυτό;

Αυτά όσον αφορά την πιστοποίηση.

<------------------------------------------------------------------------------------->

Σχετικά με το πρόγραμμα VOUCHER

Πριν λίγες μέρες έκανα αίτηση για το πρόγραμμα VOUCHER.

Καταρχήν να πω πως προσωπικά το έμαθα τελευταία στιγμή διότι δεν έχει τύχει να ξαναμπώ στο πρόγραμμα αυτό και ενημερώθηκα από φίλους, επομένως ο χρόνος προφανώς ήταν περιορισμένος.

Τα δικαιολογογητικά που μου ζητήθηκαν ήταν τα εξής με βάση τη σελίδα του ΚΕΚ (Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης) ΑΙΑΣ Α.Ε. :

Δικαιολογητικά:

Αντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου

Αντίγραφο βιβλιαρίου για ΑΜΚΑ και Α.Μ.ΙΚΑ

Αντίγραφο Εκκαθαριστικού 2014 (εισοδήματα 2013)

Αντίγραφο ανανεωμένης κάρτας ανεργίας/ Βεβαίωση ύπαρξης και ισχύος της κάρτας ανεργίας από τον ΟΑΕΔ

Αντίγραφο βιβλιαρίου τράπεζας με IBAN

Αντίγραφο τίτλου σπουδών (απολυτήριου Γυμνασίου, Λυκείου ή μεταδευτεροβάθμιας εκπ/σης (ΙΕΚ, Σχολές ΟΑΕΔ κ.α.) ή πτυχίου ΑΕΙ//ΤΕΙ

6α. Στην περίπτωση αποφοίτων υποχρεωτικής, δευτεροβάθμιας ή μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης:
– Αντίγραφο τίτλου σπουδών αναγνωρισμένης σχολής τουριστικών επαγγελμάτων εφόσον υπάρχει – Αντίγραφο πιστοποιητικού γνώσης ξένης γλώσσας εφόσον υπάρχει
– Αντίγραφο πιστοποιητικού γνώσης δεύτερης ξένης γλώσσας εφόσον υπάρχει
6β.Στην περίπτωση πτυχιούχων, απαιτούνται επιπλέον, εφόσον υπάρχουν:
– μεταπτυχιακός τίτλος στον τουρισμό ή άλλο αντικείμενο (προαιρετικό)
– πιστοποιητικό γνώσης ξένης γλώσσας, αν υπάρχει (προαιρετικό)
– πιστοποιητικό γνώσης δεύτερης ξένης γλώσσας, αν υπάρχει (προαιρετικό)
0.7. Υπεύθυνη Δήλωση


Στην πραγματικότητα λοιπόν χρειαζόταν να παραδώσω (σχεδόν) όλα τα παραπάνω κι επίσης να περάσω από σύμβουλο εργασίας και να ζητήσω την βεβαίωση Εξατομικευμένης Παρέμβασης στον ΟΑΕΔ, βιογραφικό (το οποίο δεν γνωρίζω αν ήταν προαιρετικό) και ταυτότητα επικυρωμένη από ΚΕΠΠ.

Όλα αυτά λοιπόν προσωπικά τα έμαθα μέσω φίλης η οποία είχε τις πληροφορίες λόγω του ότι γνώριζε σε ποιο φορέα να απευθυνθεί διότι είχε μπει και πέρυσι στο πρόγραμμα. Της έδωσαν ελλιπείς πληροφορίες (δεν της είπαν για την βεβαίωση ύπαρξης και ισχύος της κάρτας ανεργίας από τον ΟΑΕΔ) και δυστυχώς και οι πληροφορίες στο site δεν είναι σωστές (Αντίγραφο βιβλιαρίου για ΑΜΚΑ και Α.Μ.ΙΚΑ δεν ζητήθηκε κι επίσης δεν ενημερώνει για επικύρωση ταυτότητας από ΚΕΠΠ).

Πάω λοιπόν στον ΟΑΕΔ, παίρνω τα χαρτιά που χρειάζομαι (τα οποία γνώριζα ποια ήταν διότι συνάντησε πρόβλημα η φίλη μου την προηγούμενη μέρα) και ύστερα πάω στο ΚΕΠΠ για την επικύρωση αντιγράφου ταυτότητας. Τους εξηγώ ότι το χρειάζομαι για το VOUCHER στο ΚΕΚ και μου λένε πως δεν χρειάζεται επικύρωση ταυτότητας σε δημόσιο φορέα. Ωστόσο άκουσα σε τηλεφώνημα να λένε πως θα φύγουν 13:30 και ρωτάω τι ώρα κλείνουν και μου λένε πως ήρθε εντολή σήμερα (30/07/2015) να φύγουν νωρίς. Η ώρα ήταν 13:10 και μόλις τους είχαν πάρει τηλέφωνο. Όταν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά "Εντολή". Αργότερα έμαθα πως αυτό γίνεται λόγω ζέστης, για να μην καίνε τα aircodition όλη μέρα.

Πάω λοιπόν στο ΚΕΚ και μου λένε είμαστε ιδιωτικός τομέας, χρειαζόμαστε επικύρωση. Ευτυχώς στο ΚΕΚ ήταν πλήρως εξυπηρετικοί και ανέλαβε ένας άνθρωπος την ευθύνη να το πάει ο ίδιος στο ΚΕΠΠ την επόμενη μέρα το αντίγραφο για επικύρωση διότι όπως προανέφερα το ΚΕΠΠ "ζεστάθηκε" κι έκλεινε. Τους πήγα λάθος εκκαθαριστικό και είχαν φαξ αλλά και e-mail, στο οποίο έγινε και η αποστολή του σωστού εκκαθαριστικού και απλά το εκτύπωσαν.
Με ενημέρωσαν επίσης πως την αίτηση μπορούσα να την κάνω και ηλεκτρονικά αλλά και πάλι χρειαζόμουν όλα αυτά τα αντίγραφα τα όποια μάλιστα, εφόσον έκανα την αίτηση, θα έπρεπε να τους τα στείλω.

Στον ΟΑΕΔ εάν δεν έχεις τα σωστά αντίγραφα σε καμία περίπτωση δεν στα βγάζουν οι ίδιοι και σε στέλνουν σε τυπογραφείο για να πας να τα βγάλεις και να περιμένεις πάλι στην σειρά για να τα παραδώσεις. Δεν έχω μπει καν στην διαδικασία να τους ρωτήσω εάν γνωρίζουν τι είναι το e-mail.

Χρειάστηκα ένα 2ωρο διότι οι υπηρεσίες δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους και λόγω ελλιπής ενημέρωσης των πολιτών. Οι ίδιοι άνθρωποι στο ΚΕΚ αγανάκτησαν που οι κάτοικοι της περιοχής δεν τους γνωρίζουν. Όλα αυτά θα μπορούσαν να γίνουν ηλεκτρονικά, πιο γρήγορα και με λιγότερη ταλαιπωρία. Δεν είναι δυνατόν στην εποχή που ζούμε να έχουμε προβλήματα τύπου "Δεν υπάρχει μελάνι" ή "Ο φορέας που απευθύνεσαι δεν είναι ιδιωτικός αλλά δημόσιος οπότε δεν σε εξυπηρετώ". Δεν γίνεται να απευθύνομαι στο δίκτυο ή τηλεφωνικά σε φορέα και να μην παίρνω μια σωστή ενημέρωση για τα δικαιολογητική που χρειάζονται. Είναι τόσο μπερδεμένο το σύστημα που καταλήγουμε να τρέχουμε από υπηρεσία σε υπηρεσία και να τους εξηγούμε τι μας ζητήθηκε και να τους παρακαλούμε να μας εξυπηρετήσουν.

Χρειάστηκα δύο ώρες κι όχι παραπάνω επειδή ετυχε να γνωρίζω άνθρωπο που είχε κάνει τις ίδιες κινήσεις και με ενημέρωσε για να μην συναντήσω κι εγώ τα ίδια προβλήματα. Όπως επίσης χρειάστηκα δύο ώρες κι όχι παραπάνω, διότι έχω μεταφορικό μέσο. Εάν αυτή την διαδικασία την έκανε άνθρωπος με ΜΜΜ θα ήθελε τουλάχιστον 3 ώρες διότι φυσικά και δεν είναι δίπλα στο σπίτι μας όλες αυτές οι υπηρεσίες.

Π******Σ******
~~~~~~~~~
Σημειώσεις:

Σχετικό νήμα στο φόρουμ:
Εικόνα: http://www.tornosnews.gr/files/paperles ... 158479.jpg


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 18 και 0 επισκέπτες