Κοινή χρήση "Πειρατικών" εργαλείων

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
koulaxizis
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 19:57

Κοινή χρήση "Πειρατικών" εργαλείων

Δημοσίευσηαπό koulaxizis » 29 Ιούλ 2015, 14:34

Προτείνω την σύνταξη άρθρου σχετικά με την κοινή χρήση των εργαλείων μας, όπως το Etherpad. Μπορούμε να γράψουμε έναν σύντομο αλλά περιεκτικό οδηγό για την χρήση του και να το προωθήσουμε στον κόσμο. Τα οφέλη θα είναι τα εξής: Θα εξοικειωθεί ο κόσμος με ένα open-source εργαλείο. Θα μπει στη διαδικασία να πειραματιστεί και να δοκιμάσει την εφαρμογή του στη δουλειά του. Θα μας ψάξει για να μάθει περισσότερα για εμάς. Παρόλο που το etherpad είναι ήδη διαθέσιμο στο κοινό, δεν έχει γίνει (απ' όσο γνωρίζω) καμία ουσιαστική προώθηση του και κανείς δεν γνωρίζει την ύπαρξη του στον server μας, εκτός από εμάς. Ας γίνει μια αρχή και ίσως μελλοντικά να μπορέσουμε να προωθήσουμε κι άλλα εργαλεία φιλοξενούμενα από εμάς (owncloud, open-source blogging platforms, mediagoblin instance κτλ).

Πριν βιαστείτε να πείτε "γιατί δεν το γράφεις εσύ;", να πω το εξής: ευχαρίστως να το γράψω. Ευχαρίστως να κάνω οτιδήποτε για να βοηθήσω. Αλλά επειδή δεν θέλω να μπω στην διαδικασία και να απορριφθεί - δεν έχει κανένα νόημα να κάνουμε διπλές δουλειές - πρώτα κάνω την πρόταση και αν συμφωνείτε, το προχωράω σε pad ώστε να συμμετέχει και να βοηθήσει όποιος θέλει.

Τι λέτε λοιπόν; :)
Τελευταία επεξεργασία από 1 και koulaxizis, έχει επεξεργασθεί 29 φορά/ες συνολικά

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Κοινή χρήση "Πειρατικών" εργαλείων

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 29 Ιούλ 2015, 14:37

Ίσως αυτό να σε/μας βοηθήσει λίγο:

Καλωσορίσατε στο wiki του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας.
Διαδικτυακές πλατφόρμες οργάνωσης και συνεργασίας
Τα μέλη και οι φίλοι του ΠΕΙΡ χρησιμοποιούν διάφορες διαδικτυακές πλατφόρμες συνεργασίας και οργάνωσης. Μερικές από αυτές είναι οι εξής:
https://www.pirateparty.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B5%CF%82

;)
здравствуйте

koulaxizis
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 19:57

Re: Κοινή χρήση "Πειρατικών" εργαλείων

Δημοσίευσηαπό koulaxizis » 29 Ιούλ 2015, 14:42

Κομπειλάδας έγραψε:Ίσως αυτό να σε/μας βοηθήσει λίγο:

Καλωσορίσατε στο wiki του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας.
Διαδικτυακές πλατφόρμες οργάνωσης και συνεργασίας
Τα μέλη και οι φίλοι του ΠΕΙΡ χρησιμοποιούν διάφορες διαδικτυακές πλατφόρμες συνεργασίας και οργάνωσης. Μερικές από αυτές είναι οι εξής:
https://www.pirateparty.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B5%CF%82

;)


Σ' ευχαριστώ για την παραπομπή, δεν το είχα δει. :)

Το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας δεν παρέχει προς το παρόν υπηρεσία Etherpad (Ιούνιος 2012). Τα μέλη του χρησιμοποιούν εξωτερικές ιστοσελίδες, όπως οι παρακάτω...


Αυτό μάλλον θα πρέπει να αλλάξει, αφού οι μισοί σύνδεσμοι που παρουσιάζονται, δεν λειτουργούν καν! Και το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας να παρέχει την υπηρεσία Etherpad και να την προωθήσει κιόλας με άρθρο στην αρχική σελίδα, σχεδόν κανείς δεν διαβάζει τα wiki! :lol:

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Κοινή χρήση "Πειρατικών" εργαλείων

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 29 Ιούλ 2015, 14:53

Για την ομάδα επικοινωνίας (ΟΜ.ΕΠ.) είχα φτιάξει λογαριασμό σε αυτό:

https://press-ppgr.titanpad.com/

όπου μπορού(σα)με να έχουμε και ανοιχτά και "κλειδωμένα" pad εργασίας....

για τα "κλειδωμένα" χρειαζόταν απλά να μου ζητήσει κάποιος να του ανοίξω έναν λογαριασμό.

Παρέχει πολλά εργαλεία διαχείρισης (μαζικό back-up, templates για τα pad, ενεργά και παροπλεισμένα pads κά.) και με είχε βολέψει πολύ.
Βέβαια το δικό μας είναι σε δικό μας server και έτσι "δεν κρεμόμαστε από αλλουνού @@", όπως συναίβει με το etherpad του Καναδά που ενώ νομίζαμε ότι είναι free και ανήκει στο PPCA, κάποια στιγμή αυτός που το είχε το κλείδωσε και ζητούσε λύτρα για να σου δώσει τα pads σου!!!!!!! :evil:
здравствуйте

koulaxizis
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 19:57

Re: Κοινή χρήση "Πειρατικών" εργαλείων

Δημοσίευσηαπό koulaxizis » 29 Ιούλ 2015, 15:07

Κομπειλάδας έγραψε:Για την ομάδα επικοινωνίας (ΟΜ.ΕΠ.) είχα φτιάξει λογαριασμό σε αυτό:

https://press-ppgr.titanpad.com/

όπου μπορού(σα)με να έχουμε και ανοιχτά και "κλειδωμένα" pad εργασίας....

για τα "κλειδωμένα" χρειαζόταν απλά να μου ζητήσει κάποιος να του ανοίξω έναν λογαριασμό.

Παρέχει πολλά εργαλεία διαχείρισης (μαζικό back-up, templates για τα pad, ενεργά και παροπλεισμένα pads κά.) και με είχε βολέψει πολύ.
Βέβαια το δικό μας είναι σε δικό μας server και έτσι "δεν κρεμόμαστε από αλλουνού @@", όπως συναίβει με το etherpad του Καναδά που ενώ νομίζαμε ότι είναι free και ανήκει στο PPCA, κάποια στιγμή αυτός που το είχε το κλείδωσε και ζητούσε λύτρα για να σου δώσει τα pads σου!!!!!!! :evil:


Βασικό - ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ - να είναι σε δικό σου server τα εργαλεία δουλειάς σου, δε σε παίρνει να σου τύχει κάτι όπως με το etherpad του Καναδά!

Γιατί δεν το εγκαθιστούμε αφού σε βολεύει για την ομάδα επικοινωνίας (που δεν υπάρχει πλέον αλλά θα έπρεπε να ανασυνταχθεί ;) και γενικά να μοιραστούν κάποιοι ρόλοι ώστε να μη μένουν πίσω οι δουλειές); https://github.com/titanpad/titanpad

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Κοινή χρήση "Πειρατικών" εργαλείων

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 29 Ιούλ 2015, 15:20

Δούλευα την μηχανή σε πολύ υψηλές στροφές για πάρα πολύ καιρό και κουράστηκα.... τώρα που με έχουν πει και ψεύτη..... ε, δεν πανά.....

Τεσπά, όπως έχω ξαναπεί κράτησα μερικά βασικά που μου αρέσουν κιόλας και όπου μπορώ βοηθάω. That's all.

Όταν ξε-ψευτίσω και με πιάσει ξανά η φαγούρα θα έρθω να ξυθώ, ξανά.... (τόσα ξ σε μια πρόταση δεν έχω ξαναβάλει, ξξξξξξξξξξξ) :mrgreen:
здравствуйте

koulaxizis
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 19:57

Re: Κοινή χρήση "Πειρατικών" εργαλείων

Δημοσίευσηαπό koulaxizis » 29 Ιούλ 2015, 15:37

Κομπειλάδας έγραψε:Δούλευα την μηχανή σε πολύ υψηλές στροφές για πάρα πολύ καιρό και κουράστηκα.... τώρα που με έχουν πει και ψεύτη..... ε, δεν πανά.....

Τεσπά, όπως έχω ξαναπεί κράτησα μερικά βασικά που μου αρέσουν κιόλας και όπου μπορώ βοηθάω. That's all.

Όταν ξε-ψευτίσω και με πιάσει ξανά η φαγούρα θα έρθω να ξυθώ, ξανά.... (τόσα ξ σε μια πρόταση δεν έχω ξαναβάλει, ξξξξξξξξξξξ) :mrgreen:


Κατανοητό και σεβαστό, ειλικρινά... :)

Κάποια πράγματα πρέπει να διορθωθούν σύντομα και οριστικά, προτού μείνουν 2 άνθρωποι όλοι κι όλοι να δουλεύουν για το κόμμα. :|

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Κοινή χρήση "Πειρατικών" εργαλείων

Δημοσίευσηαπό chprokop » 29 Ιούλ 2015, 18:26

koulaxizis έγραψε:
Κομπειλάδας έγραψε:Δούλευα την μηχανή σε πολύ υψηλές στροφές για πάρα πολύ καιρό και κουράστηκα.... τώρα που με έχουν πει και ψεύτη..... ε, δεν πανά.....

Τεσπά, όπως έχω ξαναπεί κράτησα μερικά βασικά που μου αρέσουν κιόλας και όπου μπορώ βοηθάω. That's all.

Όταν ξε-ψευτίσω και με πιάσει ξανά η φαγούρα θα έρθω να ξυθώ, ξανά.... (τόσα ξ σε μια πρόταση δεν έχω ξαναβάλει, ξξξξξξξξξξξ) :mrgreen:


Κατανοητό και σεβαστό, ειλικρινά... :)

Κάποια πράγματα πρέπει να διορθωθούν σύντομα και οριστικά, προτού μείνουν 2 άνθρωποι όλοι κι όλοι να δουλεύουν για το κόμμα. :|


Πολλους λες... Αυτο το κομμα ειναι νεολαια και αυτη ακομη κοιτα με κυαλια...

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Κοινή χρήση "Πειρατικών" εργαλείων

Δημοσίευσηαπό Petros » 29 Ιούλ 2015, 19:16

koulaxizis έγραψε:Γιατί δεν το εγκαθιστούμε αφού σε βολεύει για την ομάδα επικοινωνίας (που δεν υπάρχει πλέον αλλά θα έπρεπε να ανασυνταχθεί ;) και γενικά να μοιραστούν κάποιοι ρόλοι ώστε να μη μένουν πίσω οι δουλειές); https://github.com/titanpad/titanpad

Γιατί ο κώδικας που δίνουν δεν έχει αρχεία για να γίνει το install, επίσης το έχουν παρατήσει σαν project κάτι που αφήνει κενά στη ασφάλεια του server

chprokop έγραψε:Αυτο το κομμα ειναι νεολαια και αυτη ακομη κοιτα με κυαλια...

Τότε Προφανώς δεν είναι καλά τα κυάλια! :lol:
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

koulaxizis
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 19:57

Re: Κοινή χρήση "Πειρατικών" εργαλείων

Δημοσίευσηαπό koulaxizis » 29 Ιούλ 2015, 20:16

Petros έγραψε:
koulaxizis έγραψε:Γιατί δεν το εγκαθιστούμε αφού σε βολεύει για την ομάδα επικοινωνίας (που δεν υπάρχει πλέον αλλά θα έπρεπε να ανασυνταχθεί ;) και γενικά να μοιραστούν κάποιοι ρόλοι ώστε να μη μένουν πίσω οι δουλειές); https://github.com/titanpad/titanpad

Γιατί ο κώδικας που δίνουν δεν έχει αρχεία για να γίνει το install, επίσης το έχουν παρατήσει σαν project κάτι που αφήνει κενά στη ασφάλεια του server


Χμ... κατάλαβα! Εσύ τι λες για την προώθηση του etherpad στο κοινό; Συμφωνείς με ένα άρθρο/πρόσκληση προς τον κόσμο να το χρησιμοποιήσει, να μην είναι μόνο εργαλείο του κόμματος;


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες