Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Petros » 21 Φεβ 2014, 20:27

Ευχαριστώ! :D

Η Antique Olive φαίνεται καλή για τίτλους το εξώφυλλο (για κείμενο είναι νομίζω λίγο κουραστική)

Για κείμενο μου αρέσει η Optima και η Helvetica.

Οι υπόλοιποι τι λέτε;
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 21 Φεβ 2014, 21:16

Petros έγραψε:Ευχαριστώ! :D

Η Antique Olive φαίνεται καλή για τίτλους (για κείμενο είναι νομίζω λίγο κουραστική)

Για κείμενο μου αρέσει η Optima και η Helvetica.

Οι υπόλοιποι τι λέτε;


Αν και η συζήτηση είναι πολύ πρόωρη, – γιατί όπως έχω ήδη εξηγήσει πρωτύτερα, τα τεχνικά ζητήματα είναι δευτερεύοντα σε αυτή τη φάση, όπου ακόμη δεν έχουμε οριστικοποιήσει την απόφαση για έκδοση του εντύπου, οπότε όλα αυτά μπορεί να είναι περιττά και χαμένος χρόνος –, θα συμμετέχω σ' αυτήν για το χατήρι σου και μόνο Πέτρε.
Θα ήθελα λοιπόν να σου πω, ότι σύμφωνα με αυτά που έχω μάθει κατά τη θητεία μου στις γραφικές τέχνες (όπου έτυχε η τεχνολογία να αλλάξει συνολικά τέσσερις φορές στα 40 χρόνια της παρουσίας μου) μία από τις πάγιες αρχές της τυπογραφίας, όταν το θέμα είναι η έκδοση βιβλίου, (γιατί για άλλου τύπου έντυπα ισχύουν άλλα πράγματα), είναι ότι πρέπει στο σύνολο του εντύπου να χρησιμοποιείται αυστηρά μία και μόνο γραμματοσειρά.
Δηλαδή χρησιμοποιούμε π.χ. Helvetica, η οποία στο δικό μου σύστημα, εκτός από την κλασική εμφάνιση σε λευκά (Normal), πλάγια (Italics) και έντονα (Bold) διαθέτει και δυνατότητα λευκά (light), πολύ λευκά (extra light) και πολύ μαύρα ή πολύ παχιά (extra bold), καθώς και στενά (Condensed) και όλα αυτά και σε πλάγια μορφή.
Στο σύστημά μου τις επιλογές αυτές διαθέτει επίσης και η γραμματοσειρά Antique Olive.
Με τη συλλογή αυτή των δυνατοτήτων υπερκαλύπτονται συνήθως όλες οι απαιτήσεις του αντικειμένου (δηλαδή της έκδοσης βιβλίου) σε ότι αφορά το κυρίως κείμενο, τους τίτλους, υπότιτλους κ.λ.π.
Σε ότι αφορά δε το εξώφυλλο, αυτό αντιμετωπίζεται συνήθως ως ξεχωριστό έντυπο, οπότε εκεί μπορεί κανείς να διαφοροποιήσει τις γραμματοσειρές σε σχέση με το εσωτερικό και να χρησιμοποιήσει άλλη οικογένεια. Ανάλογα με τις ανάγκες, για το εξώφυλλο χρησιμοποιούνται διάφορες καλλιτεχνικές, παιχνιδιάρικες κ.λ.π. γραμματοσειρές, οι οποίες παραμορφώνονται ανάλογα με την περίπτωση από τα προγράμματα σχεδίασης. Καμιά φορά σχεδιάζουμε και ειδικές για την περίσταση γραμματοσειρές "επί τόπου".
Εγώ αυτά γνωρίζω και μέχρι σήμερα τα βλέπω καθημερινά να επιλέγονται από την πλειοψηφία των εντύπων που πέφτουν στα χέρια μου.
Αν υπάρχει κάτι άλλο ευχαρίστως να το συζητήσω, γιατί τον παντογνώστη δεν τον παράστησα ποτέ. Άλλωστε στα χρόνια τα δικά μου οι γραφικές τέχνες δεν σπουδάζονταν πουθενά αλλά μεταδίδονταν από μάστορα σε παραγιό και από πατέρα σε γιο. Οι γνώσεις δηλαδή ήταν απολύτως εμπειρικές και έτσι πορευτήκαμε όλοι όσοι επιλέξαμε να βρεθούμε σε αυτά τα επαγγέλματα. Με αυτές τις πρακτικές διαμορφώθηκαν και οι κανόνες τους οποίους σήμερα διδάσκονται αυτοί που σπουδάζουν Γραφικές Τέχνες στις διάφορες σχολές.
Υ.Γ.: Για λόγους καλύτερης γνωριμίας μας να σου γνωστοποιήσω ότι εγώ σπούδασα φυσικός, επάγγελμα που το άσκησα ελάχιστα και το εγκατέλειψα χάριν του έρωτά μου για τις γραφικές τέχνες, ο οποίος εκδηλώθηκε στα χρόνια των σπουδών μου στο Φυσικό τμήμα του Παν/μίου Αθηνών. Την επιλογή μου αυτή δεν την μετάνιωσα ποτέ μέχρι σήμερα που είμαι ήδη συνταξιούχος 3 χρόνια τώρα (είμαι 65 ... άνω και μάλλον ο ... μαθουσάλας του ελληνικού Πειρατικού) και αυτός είναι ο λόγος που προσφέρθηκα να κατασκευάσω το περί ου ο λόγος έντυπο, γιατί ακόμη με συναρπάζει αυτή η δουλειά, πράγμα που σου εύχομαι να σου συμβεί και εσένα σε ότι επιλέξεις να κάνεις στη ζωή σου.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Petros » 21 Φεβ 2014, 21:56

Για αρχή να σε ευχαριστήσω τόσο για το χρόνο που διαθέτεις για να κάνουμε αυτή την προσπάθεια με το βιβλίο, που παρόλο που δεν θα έχει γίνει με ελεύθερο λογισμικό (όπως θα προσωπικά ήθελα) παραμένει πάντα μια καλή προσπάθεια που μπορούμε πάντα να την βελτιώσουμε.

Γνωρίζω ότι χρησιμοποιούμε μία γραμματοσειρά πάντα σε ένα κείμενο (καθώς όπως σου είπα κι από το τηλέφωνο μου αρέσει κι εμένα ο κόσμος της τυπογραφίας και προσπαθώ να μαθαίνω συνεχώς καινούρια πράγματα όσο ασχολούμαι με αυτόν) όμως παραπάνω διατύπωσα λάθος αυτό που ήθελα να πω και το διόρθωσα τώρα.

Όσο για την ευχή ευχαριστώ κι ελπίζω να γίνουν έτσι τα πράγματα! :)
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Petros » 26 Φεβ 2014, 19:41

Σπύρο σου είναι εύκολο να ετοιμάσεις κι αυτό για να το βάλουμε στο βιβλιαράκι;
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 26 Φεβ 2014, 20:01

Petros έγραψε:Σπύρο σου είναι εύκολο να ετοιμάσεις κι αυτό για να το βάλουμε στο βιβλιαράκι;

Νομίζω ότι τα υπόλοιπα τα έχει κάνει ο Μιχάλης, καλό θα ήταν να τα έχει ένας μαζεμένα. Μιχάλη μπορείς ?
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Petros » 26 Φεβ 2014, 20:15

Νόμιζα ότι τα είχες κάνει εσύ, για αυτό σου το ζήτησα.

Ας το κάνει όποιος μπορεί :)
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 26 Φεβ 2014, 21:31

@ mesitiko
@ Petros
Σε ότι αφορά το βιβλίο εγώ είμαι σε αναμονή περιμένοντας να οργανωθεί η όλη εργασία σε κάποια σταθερή βάση.
Πιο συγκεκριμένα έχω από την αρχή εξηγήσει στον mankasp, που ήταν ο πρώτος που μου έθεσε το θέμα του βιβλίου, ότι εγώ προσφέρομαι να ασχοληθώ "μόνο" με το τεχνικό μέρος της υπόθεσης. Δηλαδή ότι μπορώ να "δημιουργήσω" ένα βιβλίο, εφόσον μου δοθεί "επεξεργασμένο" το υλικό που θα το αποτελέσει, δηλαδή τα κείμενα, οι φωτογραφίες, τα σχέδια, τα γραφήματα και ότι άλλο υπάρχει. Το "επεξεργασμένο" σημαίνει ότι τα κείμενα θα έχουν ακριβώς αυτά που θα συμπεριληφθούν στο έντυπο και τίποτα περισσότερο ή λιγότερο, γιατί εγώ θα τα καταχωρήσω χωρίς να ασχοληθώ καθόλου με το περιεχόμενό τους εννοιολογικά, παρά μόνο, εφόσον χρειαστεί, συντακτικά και ορθογραφικά. Αντ' αυτού έλαβα έναν κατάλογο με links που με οδηγούσαν εκεί που υπήρχαν τα κείμενα μαζί και με ότι άλλο τα συνόδευε, και έναν οδηγό που με κατατόπιζε σχετικά με τη σειρά της καταχώρησής τους στο έντυπο. Με βάση αυτά εργάστηκα και κατασκεύασα αυτό που είδατε. Για να προχωρήσω πάρα κάτω θα πρέπει κάποιος να μου πει τι θέλουμε να γίνει στη συνέχεια με το θέμα και όχι να πω εγώ τι θα γίνει. Αν δεν υπάρχει κάποιος που να έχει τη δυνατότητα να το κάνει αυτό (έκανα ολόκληρη ανάλυση πιο πάνω) ή δεν σχηματισθεί κάποια ομάδα που να ασχοληθεί σχετικά η δουλειά "δεν πρόκειται να ολοκληρωθεί ποτέ!".


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες