Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 21 Φεβ 2014, 12:50

Κομπειλάδας έγραψε:@mankasp & @laskaris_vasilis
Το ίδιο και για το νέο υλικό, κάποιος το προτείνει, μπαίνει και αν κάποιος άλλος θέλει να βγει/αλλάξει το λέει και γίνεται... Απλά πράγματα.

@Μιχάλης Μαντάς
φιλοφρόνηση ήταν από έναν old dog προς τον άλλον :lol: :lol: :lol: :lol:


Όντως από τεχνικής πλευράς είναι πολύ εύκολο να μπαινοβγαίνουν πράγματα ανά πάσα στιγμή.
Από επικοινωνιακής όμως πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο ... ευπρεπές.
Για το λόγο αυτό εγώ πιστεύω ότι το έντυπο πρέπει να το διαχειρίζεται (όχι από τεχνικής πλευράς, αλλά για τα υπόλοιπα) συγκεκριμένη ομάδα που θα έχει και την ευθύνη να κάνει κρίσεις, επιλογές και επεμβάσεις ως προς το περιεχόμενό του.
Αυτή η ομάδα θα πρέπει να συλλέγει και τις εκάστοτε παρατηρήσεις και να τις ενσωματώνει στο έντυπο σε τακτά διαστήματα, γιατί σε καθημερινή βάση είναι νομίζω αυτονόητο ότι αυτό θα είναι κάτι σαν ... αλαλούμ.
Δηλαδή μπορεί να φανταστεί κανείς πώς μπορεί να γίνει όταν π.χ. στέλνει μήνυμα ο Κομπειλάδας να βγει η φωτό του Στάθη γιατί δεν του αρέσει να προβάλλονται πρόσωπα και κάποιος που ασχολείται την βγάζει και μετά στέλνει μήνυμα ο Στάθης και λέει να ξαναμπεί η φωτό στη θέση της, γιατί αυτόν τον ενδιαφέρει να ... προβάλλεται, οπότε ο ίδιος την ξαναβάζει και φτου κι απ' την αρχή!
Για όλα αυτά εγώ πιστεύω ότι πρέπει να συνταχθεί εκ των προτέρων ένας ολοκληρωμένος κανονισμός εργασίας ώστε να ξέρουν όσοι θα ασχοληθούν τι μπορούν και τι δεν μπορούν να κάνουν. Το πράγμα δεν είναι και τόσο δύσκολο. Ξεκινάμε βάζοντας κάποιους αρχικούς προφανείς κανόνες και στην πορεία τους τροποποιούμε / συμπληρώνουμε ανάλογα και με τα μηνύματα που παίρνουμε κατά τη λειτουργία του συστήματος.

@ Κομπειλάδας
Εγώ όμως είμαι super old dog και όχι σκέτο old και γι' αυτό πρέπει να με σέβεσαι και να βαράς και καμιά προσοχή όταν μου απευθύνεις το λόγο! :lol:

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 21 Φεβ 2014, 13:37

Προσοχ' εεε... ΓΚΑΠ!!!

Συμεών Δαλκυριάδης, Τυφεκιοφόρος, Λοχίας, θέση μάχης ύψωμα Νερομάνα (αυτό άλλαξε νομίζω... τώρα πρέπει να είναι κάπου στην προκάλυψη στα Πετρωτά)
Ευπειθώς αναφέρω, κύριε super old dog ότι κατά την διεξαγωγή των ενεργειών στην προσπάθεια μου να δημιουργήσω μια δομημένη και λειτουργική ΟΜ.ΕΠ..... πήρα τα αρχ....α μου.
Διατάξτε!
здравствуйте

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 21 Φεβ 2014, 14:01

Κομπειλάδας έγραψε:Προσοχ' εεε... ΓΚΑΠ!!!

Συμεών Δαλκυριάδης, Τυφεκιοφόρος, Λοχίας, θέση μάχης ύψωμα Νερομάνα (αυτό άλλαξε νομίζω... τώρα πρέπει να είναι κάπου στην προκάλυψη στα Πετρωτά)
Ευπειθώς αναφέρω, κύριε super old dog ότι κατά την διεξαγωγή των ενεργειών στην προσπάθεια μου να δημιουργήσω μια δομημένη και λειτουργική ΟΜ.ΕΠ..... πήρα τα αρχ....α μου.
Διατάξτε!

Ημιανάπαυση! (Προς το παρόν. Μετά θα δω τι θα σου πω να κάνεις).
Για όλα τ' άλλα έχω να σου σχολιάσω ότι μάλλον δεν ... γαύγιζες σωστά!
Ή μπορεί και μερικά ... δαγκώματα να ήταν χρήσιμα για την περίπτωση! (Ξέρεις... σαγωνιές εκεί ... στο πίσω μέρος).
Επίσης και κανένα ... χεσιματάκι ίσως!
Αυτά μπορώ να σκεφτώ για την ώρα. Επεξεργάσου τα!

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Petros » 21 Φεβ 2014, 14:42

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:Και εγώ θέλω να πω, ότι στην εποχή μου (δηλ. προ πληροφορικής στις γραφ. τέχνες) η ορολογία δεν περιλάμβανε αυτόν τον διαχωρισμό και γι' αυτό δεν τον γνωρίζω. Τότε υπήρχε γραμματοσειρά με την ονομασία serif και αυτά που σήμερα ονομάζονται roman τα λέγαμε απλά ή αττικά.
Αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω σε τι χρησιμεύει όλη αυτή η ανάλυση και ποιος ο λόγος να αναλωνόμαστε σε τέτοιες συζητήσεις.
Αν βέβαια ο αγαπητός Πέτρος πρόκειται να ... "κρατήσει την αναπνοή του μέχρι να σκάσει" αν δεν του βάλουμε τη γραμματοσειρά της αρεσκείας του, τότε να του κάνουμε το χατήρι του παιδιού, το συντομότερο δυνατό.

Η επεξήγηση που θέλω να κάνω, είναι ότι ένα βιβλίο πρέπει να είναι όσο το δυνατό πιο ξεκούραστο στην ανάγνωση. Αυτό που ακριβώς εξήγησε κι ο Βασίλης παρακάτω.
Σε καμία περίπτωση δεν θα κρατήσω την ανάσα μου, καθώς έχω κι ένα σωρό άλλα πράγματα να κάνω για να ασχοληθώ μόνο με αυτο. :mrgreen:
Τέλος πάντων για να το λήξουμε δεν ζήτησα συγκεκριμένη γραμματοσειρά, ζήτησα μια οποιαδήποτε non-serif (επισυνάπτω αρχείο με μερικές Sans γραμματοσειρές και μερικές άλλες πιο περίτεχνες για τίτλους και εξώφυλλα/οπισθόφυλλα)


Vassilis Perantzakis έγραψε:το font ΔΕΝ μπορεί να αλλάξει τελευταία στιγμή καθώς θα αλλάξει και η σελιδοποίηση μαζί του και άντε μάζευέ τα μετά.

Γι αυτό επιμένω εγκαίρως ;)


Κομπειλάδας έγραψε:Γενικά είμαι ΕΝΑΝΤΙΟΝ οποιασδήποτε τοποθέτησης φωτογραφιών από πρόσωπα (εν ζωή) Ελλήνων και ξένων, στο έντυπο.-

Κι εγώ μαζί σου

laskaris_vasilis έγραψε:
Θα έχεις καταλάβει βέβαια ότι η επιλογή του υλικού δεν είναι δική μου υπόθεση.

Αλήθεια, η επιλογή του υλικού ........... πως έγινε;

μπορείς να ανατρέξεις στο νήμα και να τα βρεις όλα

laskaris_vasilis έγραψε:Και αυτό το θεωρείτε σοβαρή προσέγγιση!!!
Έτσι βάζουμε ότι μας έρθει αρκεί να μην έχει κανείς αντίρρηση;;
Το τι ακριβώς θέλουμε να κάνουμε, που απευθυνόμαστε, η χρονική περίοδος ...... δεν έχουν καμία σημασία;
Η copy-paste ανάρτηση του "διαφημιστικού" για το LQFB μπορείτε να μου πείτε που κολλάει;
Στην "Ρευστή Δημοκρατία" μήπως;
Γιατί, αναφερόμενοι στο LQFB λέτε την μισή αλήθεια;
Τέλος πάντων, το πως και γιατί χώθηκε στο συγκεκριμένο έντυπο, μου φαντάζει έως ύποπτο!!!

σου είπα ανάτρεξε στο νήμα και θα τα βρείς όλα. Όλα τα άλλα είναι ιστορίες γι' αρκούδες...

Και για να μην κάνουμε την ίδια κουβέντα πάλι για το τι σημαίνει και είναι η Ρευστή Δημοκρατία, ρίξε μια ματιά κι εδώ ;)
Συνημμένα
fonts.pdf
(142.42 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 228 φορές
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 21 Φεβ 2014, 15:06

Petros έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:το font ΔΕΝ μπορεί να αλλάξει τελευταία στιγμή καθώς θα αλλάξει και η σελιδοποίηση μαζί του και άντε μάζευέ τα μετά.

Γι αυτό επιμένω εγκαίρως ;)

Αυτό που είπε ο Βασίλης δεν ισχύει, (έχω ήδη κάνει ολόκληρη ανάλυση περί αυτού) και άρα δεν χρειάζεται να επιμένεις για τίποτα, αφού δεν υπάρχει λόγος. Και οι γραμματοσειρές μπορούν να αλλάξουν και όλα τα άλλα οποτεδήποτε με ελάχιστη επιβάρυνση. Αυτή άλλωστε είναι και η ευκολία που παρέχουν τα επαγγελματικά προγράμματα σελιδοποίησης, αν βέβαια ξέρεις να τα χρησιμοποιείς.
Όσον αφορά τις γραμματοσειρές που μου γνωστοποιείς πρέπει να σου πω ότι το πρόγραμμα που δουλεύω (το συζητήσαμε ήδη τηλεφωνικά αν θυμάσαι) δεν τις δουλεύει. Έχω όμως αρκετές που είναι σχεδόν ακριβώς ίδιες, οπότε μάλλον θα σε ... ικανοποιήσω με τη δεύτερη προσπάθεια. Πάντως σ' ευχαριστώ για την καλοσύνη σου να τις βρεις.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Petros » 21 Φεβ 2014, 15:23

Όλες οι γραμματοσειρές που παρέθεσα αποτελούν Ελεύθερο λογισμικό και μπορεί κανείς να τις βρει εύκολα από την σχετική λίστα που συνεχώς εμπλουτίζω στο forum.

Φυσικά και μπορεί πολύ εύκολα να αλλάξει η γραμματοσειρά μετά (και το TeX που δουλέυω εγώ το κάνει) το θέμα είναι να μην μπαίνουμε σε extra δουλειά χωρίς λόγο.
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 21 Φεβ 2014, 15:27

Petros έγραψε:Όλες οι γραμματοσειρές που παρέθεσα αποτελούν Ελεύθερο λογισμικό και μπορεί κανείς να τις βρει εύκολα από την σχετική λίστα που συνεχώς εμπλουτίζω στο forum.

Φυσικά και μπορεί πολύ εύκολα να αλλάξει η γραμματοσειρά μετά (και το TeX που δουλέυω εγώ το κάνει) το θέμα είναι να μην μπαίνουμε σε extra δουλειά χωρίς λόγο.


Το Ventura δεν τις δουλεύει επαναλαμβάνω και δεν θα ήθελα να το συζητήσω άλλο.
Ευχαριστώ για τις προσπάθειές σου.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 21 Φεβ 2014, 16:18

Για να μην γίνεται μαντάρα η κουβέντα σχετικά με το έντυπο, παρακαλώ τους διαχειριστές να ανοίξουν ένα άλλο νήμα τύπου: "Διαφωνίες σχετικά με το έντυπο", όπου να μεταφερθούν τα σχετικά σχόλια.
Θα μου πείτε γιατί δεν το κάνω εγώ!
Διότι, θέλω να ξεκινήσει κουβέντα σχετική με την διαφωνία μου (ίσως και άλλων για διαφορετικά ζητήματα) και εγώ δεν έχω δικαίωμα να μετακινήσω σχόλια από ένα νήμα σε άλλο!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Petros » 21 Φεβ 2014, 19:21

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:Το Ventura δεν τις δουλεύει επαναλαμβάνω και δεν θα ήθελα να το συζητήσω άλλο.
Ευχαριστώ για τις προσπάθειές σου.

To Ventura δεν παίζει κάποιο ρόλο σε αυτό το κομμάτι, απεναντίας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το αν οι γραμματοσειρές είναι εγκατεστημένες στο σύστημά σου.
Δεν νομίζω ότι η στάση σου βοηθά αλλά και δεν πρόκειται να κάτσω να πιέσω.
Σε κάθε περίπτωση ποιές Sans γραμματοσειρές έχει αυτή τη στιγμή εγκατεστημένες;
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 21 Φεβ 2014, 20:12

@ Πέτρος
Σου στέλνω μερικές από τις γραμματοσειρές που ζήτησες:
Είναι αυτές που χρησιμοποιώ για κείμενα.
Για εξώφυλλα και διαφημιστικά υπάρχει πολύ μεγάλη συλλογή γραμματοσειρών με διάφορα ... παιχνίδια.
Συνημμένα
Γραμματοσειρές.pdf
(40.8 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 225 φορές


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες