Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 20 Φεβ 2014, 10:35

Petros έγραψε:Επίσης (αυτό δεν θα σταματήσω να το λέω) για πιο λόγο Serif γραμματοσειρά; :|

Θα σου πρότεινα να μην ξαναασχοληθείς με αυτό γιατί είναι το ελάχιστα σημαντικό, αφού μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή πανεύκολα και χωρίς παρενέργειες.
Επίσης η γραμματοσειρά δεν είναι Serif αλλά Times New Roman, αν και όπως ήδη σου είπα αυτό ελάχιστη έως καθόλου σημασία δεν έχει προς το παρόν.
Επειδή όμως βλέπω ότι αρχίζουμε ήδη να ... πελαγοδρομούμε, θα προσπαθήσω αύριο ή μεθαύριο να γράψω εδώ ένα ... κατεβατό το οποίο να βάζει τη σωστή σειρά εργασιών ώστε να προχωρήσουμε προς τα εμπρός και όχι μπρος - πίσω.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό mankasp » 20 Φεβ 2014, 11:30

Αυτό φαντάζομαι που θέλει να πει ο Μιχάλης είναι να μην κάτσουμε και αναλωθούμε στα τεχνικά αλλά να δούμε το περιεχόμενο.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 20 Φεβ 2014, 11:54

mankasp έγραψε:Αυτό φαντάζομαι που θέλει να πει ο Μιχάλης είναι να μην κάτσουμε και αναλωθούμε στα τεχνικά αλλά να δούμε το περιεχόμενο.


Ακριβώς!
Εκτός αν κάποιος είναι ειδικός περί τα τεχνικά, οπότε ίσως θα πρέπει και να αναλάβει κάποιο τεχνικό κομμάτι της εργασίας, πράγμα το οποίο είναι άλλης τάξεως ζήτημα.
Εν πάσει περιπτώσει, επειδή το πράγμα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται, εγώ, όπως σημείωσα και πιο πάνω, σε πολύ σύντομο χρόνο (1-2 ημέρες το πολύ, αν προλάβω ίσως και σήμερα) θα δημοσιεύσω εδώ έναν πλήρη σχεδιασμό / προγραμματισμό, που θα υποδεικνύει (βάσει της εμπειρίας μου) ποια πρέπει να είναι η σωστή σειρά των πραγμάτων.

Υ.Γ.: Για να δώσω περισσότερη έμφαση στο γεγονός ότι το θέμα δεν είναι τόσο απλό, θα ήθελα εδώ να γνωστοποιήσω ότι παλαιότερα κυκλοφορούσε σχετικό ενημερωτικό βιβλίο, το οποίο είχα συγγράψει και εκδώσει εγώ, με τον χαρακτηριστικό τίτλο "Αγαπητέ Συγγραφέα", το οποίο ήταν στην ουσία ένας πλήρης οδηγός για παρόμοια εγχειρήματα. Δυστυχώς το σύγγραμμα αυτό είχε κυκλοφορήσει "προ πληροφορικής" (1981) και τώρα πια δεν είναι καθόλου χρήσιμο γιατί είναι αναχρονιστικό.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5110
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 20 Φεβ 2014, 12:02

Τα τεχνικά είναι τα τελευταία. Πρώτα το περιεχόμενο. Πολύ καλή δουλειά πάντως μέχρι τώρα παιδιά.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 20 Φεβ 2014, 14:20

Ας προσπαθήσουμε να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά:
Η αρχή ...
Η ιδέα ξεκίνησε όταν κάποιος (νομίζω ο mankasp) σκέφτηκε να συγκεντρωθεί ένας αριθμός ήδη υπαρχόντων (διάσπαρτα στο διαδίκτυο) πειρατικών κειμένων και με αυτά να στοιχειοθετηθεί ένα έντυπο (σε μορφή βιβλίου) το οποίο να παίξει ρόλο αφ’ ενός κομματικού ενημερωτικού εντύπου και αφ’ ετέρου υποβοήθησης της προσπάθειας οικονομικής ενίσχυσής μας.
Για να προχωρήσει αυτό έγινε μια πλήρης καταγραφή των τεχνικών διαδικασιών που έπρεπε να εκτελεστούν καθώς και των οικονομικών δεδομένων και η εργασία συνεχίστηκε με την προσπάθεια συλλογής κειμένων.
Πράγματι λίγο μετά μου διαβιβάστηκε ένας κατάλογος με αρκετά links που οδηγούσαν σε διάφορα κείμενα καθώς και ένας οδηγός για την κεφαλαιοποίηση (δηλ. δόμηση / ομαδοποίηση) του υλικού αυτού.
Η συνέχεια ...
Εγώ προσπάθησα να «κατεβάσω» αυτά τα κείμενα και να τα σελιδοποιήσω σύμφωνα με τις οδηγίες πάνω σε ένα κασέ (πρότυπο σελίδας) που δημιούργησα, με αποτέλεσμα αυτό που ήδη βλέπετε σε μορφή pdf.
Προφανώς πρόκειται για ένα εντελώς πρωτόλειο δείγμα ή αν προτιμάτε για μια «βάση εργασίας», πάνω στην οποία μπορεί κανείς να δουλέψει, τροποποιώντας όλα της τα χαρακτηριστικά οποτεδήποτε το θελήσει ή όταν έχει κάτι καλύτερο να συμπληρώσει / διορθώσει / διευθετήσει.
Οι σκοπιμότητες ...
Ένα πρώτο κέρδος από τη μέχρι τώρα εργασία είναι ότι μπορεί κανείς να δει μαζεμένα και δομημένα / ομαδοποιημένα κείμενα και έννοιες έτσι ώστε να μπορεί να διατυπώσει γνώμη για το αν τα συγκεκριμένα είναι τα καλύτερα, αν πρέπει να παραμείνουν ή να αποσυρθούν, αν υπάρχουν άλλα που πρέπει να προστεθούν, καθώς επίσης και αν η δόμησή τους σε κεφάλαια είναι η ενδεδειγμένη ή μπορεί να προταθεί κάτι άλλο λειτουργικότερο.
Προσωπικά για το θέμα αυτό έχω να πω τα εξής:
– Τα κείμενα στην πλειοψηφία τους είναι σχετικά καλογραμμένα. Κατά τη διαδικασία σελιδοποίησής τους έγιναν μικρές διορθώσεις στη σύνταξη και ορθογραφία, χρειάζεται όμως προσεκτικότερο κοίταγμα και σε ότι αφορά τη σύνταξη και ορθογραφία αλλά και στην ομογενοποίηση ενδεχομένως του ύφους γραφής, το οποίο αναλαμβάνω να το κάνω εγώ, αφού όμως προηγουμένως έχουμε οριστικοποιήσει ποια θα είναι αυτά που θα παραμείνουν, για να μην κάνω τσάμπα εργασίες.
– Η δόμησή τους (κεφαλαιοποίηση / ομαδοποίηση) επίσης μου φαίνεται καλή και νομίζω ότι μπορεί να παραμείνει έτσι. Να σημειωθεί ότι λείπει ένα τελευταίο κεφάλαιο το οποίο είναι παράρτημα και πρόκειται να περιλάβει ενδιαφέροντες νόμους, ενδεχομένως σχετική βιβλιογραφία κ.λ.π. αλλά αυτή τη στιγμή δεν είναι έτοιμο για να παρουσιαστεί.
– Θα συμφωνήσω με την παρατήρηση της Χριστίνας (Ekfrasi) ότι τα κείμενα πρέπει να είναι όλα στην ελληνική για ευνόητους λόγους, άρα αυτά που ήδη καταχωρήθηκαν στην αγγλική θα πρέπει ή να μεταφραστούν ή να αφαιρεθούν ή να αντικατασταθούν με κάτι παρεμφερές.
Η συνέχεια ...
Κατά τη γνώμη μου στη συνέχεια η εργασία πρέπει να προχωρήσει ως εξής:
Όλο το βάρος πρέπει τώρα να πέσει στο περιεχόμενο, δηλαδή στα εξής:
– Στη συλλογή κατάλληλων κειμένων, τα οποία πρέπει να διαβιβαστούν σε κάποια ομάδα που θα συσταθεί για το λόγο αυτό και θα μπορεί να αποφασίσει τελικά ποια από αυτά θα καταχωρηθούν, ποια όχι, ποια χρειάζονται μετάφραση ή διόρθωση κ.λ.π. Εννοείται ότι εκτός από κείμενα, το έντυπο μπορεί να περιλάβει και φωτογραφίες, παραστάσεις, γραφήματα κ.λ.π. τα οποία σε αυτή τη φάση μπορούν να είναι και έγχρωμα. Η τελική επεξεργασία των κειμένων ως προς τη σύνταξη και ορθογραφία θα γίνει από εμένα στο στάδιο της τελικής τους σελιδοποίησης, άρα σε αυτή τη φάση δεν χρειάζεται να ασχοληθεί κανείς άλλος σχετικά.
– Στη σύνταξη ενός πειρατικού editorial / προλόγου το οποίο θα πρέπει να αναλάβουν κάποιοι να το συντάξουν ώστε να μπει και σε διαδικασία έγκρισης αν κριθεί απαραίτητο.
– Στην διαμόρφωση κατάλληλου εξωφύλλου το οποίο μπορώ να φτιάξω και εγώ αν μου δοθούν όμως κάποιες ιδέες σε ότι αφορά το τι θα γράφει.
– Στην εξεύρεση / σύνταξη διαφόρων (πολιτικών / κομματικών) μηνυμάτων που θα καταχωρηθούν (αν προκριθεί κάτι τέτοιο) στους υπόλοιπους χώρους του εξωφύλλου ή και σε διάφορες θέσεις του εσωτερικού.
Όλα αυτά πρέπει να τα επεξεργαστεί κάποια ομάδα που θα έχει και την κατάλληλη γνώση. Εγώ δεν μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά.
Τα τεχνικά ...
Όταν όλα τα παραπάνω ολοκληρωθούν και το υλικό που θα συγκεντρωθεί μου διαβιβαστεί, τότε μπορούμε να κάνουμε σχολιασμό της τελικής μορφή του εντύπου, πράγμα το οποίο είναι αρκετά εύκολο να υλοποιηθεί και στη συνέχεια να συμπεριλάβει όλο το περιεχόμενο που θα έχει συγκεντρωθεί.
Για να το εξηγήσω καλύτερα να πω ότι με τη μέχρι τώρα εργασία μου έχω δημιουργήσει ένα κασέ (πρότυπο) μέσα στο οποίο έχω «ρίξει» τα κείμενα που συγκεντρώθηκαν μέχρι τώρα.
Η τροποποίηση αυτού του κασέ σε όλες του τις παραμέτρους, (μεγέθη και είδη στοιχείων / τυπογραφικών οικογενειών, διαστάσεις, περιθώρια κ.λ.π.) καθώς και η αντικατάσταση ή αφαίρεση των κειμένων / φωτογραφιών κ.λ.π. είναι πολύ εύκολη και είναι εργασία την οποία θα αναλάβω εγώ και επομένως δεν χρειάζεται να ασχοληθεί κανείς άλλος, εκτός αν κάποιος είναι ειδικός και θέλει να συνεργαστούμε.
Το τελικό αποτέλεσμα αυτής της εργασίας, δηλαδή το σελιδοποιημένο κείμενο με το εξώφυλλό του μπορεί να δοθεί σε κοινή θέα ώστε να μπορεί ο καθένας να κάνει τελικές και λεπτομερείς παρατηρήσεις / διορθώσεις. Όταν θα φτάσουμε εκεί θα περιγράψω και αναλυτική μέθοδο με την οποία τελειοποιείται ένα έντυπο μέσα από συλλογική εργασία / συνεισφορά, πράγμα που θα μας βοηθήσει να πλησιάσουμε στο τέλειο.
Το αποτέλεσμα της όλης δουλειάς θα είναι ένα πλήρες ηλεκτρονικό έντυπο (εξαιρετικής ποιότητας αν όλα πάνε καλά) που θα μας εκπροσωπεί και θα έχει τη δυνατότητα να ενημερώνεται / επικαιροποιείται συνεχώς και ανέξοδα στο διηνεκές.
Τα οικονομικά ...
Όπως θα παρατήρησε κανείς, στο σημείωμα αυτό δεν υπάρχει καμία αναφορά σε οικονομικά βάρη (έξοδα). Πράγματι η εργασία αυτή μέχρι το στάδιο που ήδη περιέγραψα θα υλοποιηθεί με μηδενικό κόστος εφόσον φυσικά υπάρξουν εθελοντές που θα αναλάβουν όσες εργασίες δεν έχω ήδη αναλάβει εγώ ή κάποιοι άλλοι.
Χρήματα θα χρειαστούν μόνο εφόσον είτε ολόκληρο είτε τμήμα του εντύπου ζητηθεί να εκτυπωθεί σε μορφή κλασικού βιβλίου.
Για την περίπτωση αυτή η ομάδα εργασίας έχει ήδη στα χέρια της αναλυτικά οικονομικά στοιχεία για όλες τις επιλογές (ασπρόμαυρη ή έγχρωμη εκτύπωση, αριθμούς αντιτύπων κ.λ.π.) ώστε να προχωρήσει στα απαραίτητα.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Petros » 20 Φεβ 2014, 23:47

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:η γραμματοσειρά δεν είναι Serif αλλά Times New Roman, αν και όπως ήδη σου είπα αυτό ελάχιστη έως καθόλου σημασία δεν έχει προς το παρόν.

δεν είπα για τη γραμματοσειρά αλλά για το είδος της

Εικόνα
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 21 Φεβ 2014, 01:08

Petros έγραψε:
Μιχάλης Μαντάς έγραψε:η γραμματοσειρά δεν είναι Serif αλλά Times New Roman, αν και όπως ήδη σου είπα αυτό ελάχιστη έως καθόλου σημασία δεν έχει προς το παρόν.

δεν είπα για τη γραμματοσειρά αλλά για το είδος της

Εικόνα

Τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις Πέτρο; Δεν καταλαβαίνω;

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό mankasp » 21 Φεβ 2014, 01:35

Θέλει να πει πως και η Times New Roman είναι μια serif γραμματοσειρα.

Αλλά Πέτρο, δεν έχει καμία σημασία.....
https://twitter.com/e_kastrinakis

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 21 Φεβ 2014, 10:47

Και εγώ θέλω να πω, ότι στην εποχή μου (δηλ. προ πληροφορικής στις γραφ. τέχνες) η ορολογία δεν περιλάμβανε αυτόν τον διαχωρισμό και γι' αυτό δεν τον γνωρίζω. Τότε υπήρχε γραμματοσειρά με την ονομασία serif και αυτά που σήμερα ονομάζονται roman τα λέγαμε απλά ή αττικά.
Αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω σε τι χρησιμεύει όλη αυτή η ανάλυση και ποιος ο λόγος να αναλωνόμαστε σε τέτοιες συζητήσεις.
Αν βέβαια ο αγαπητός Πέτρος πρόκειται να ... "κρατήσει την αναπνοή του μέχρι να σκάσει" αν δεν του βάλουμε τη γραμματοσειρά της αρεσκείας του, τότε να του κάνουμε το χατήρι του παιδιού, το συντομότερο δυνατό.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 21 Φεβ 2014, 11:04

Εκ πρώτης όψεως είναι καλό το έντυπο (θέλει λίγα τζιβιτζιλίκια, ομορφίες, κτλ.), πολύ καλή προσπάθεια Μιχάλη!

....αλλά αυτό, να μην το σχολιάσω για να μην τσατιστώ ακόμα περισσότερο.... Γενικά είμαι ΕΝΑΝΤΙΟΝ οποιασδήποτε τοποθέτησης φωτογραφιών από πρόσωπα (εν ζωή) Ελλήνων και ξένων, στο έντυπο.-

επίσης και εγώ "θα κρατήσω την αναπνοή μου μέχρι να σκάσω" σαν τον Petros, αν δεν βγει πάραυτα!
Άντε μην αποπατήσω... πρωινιάτικα :evil:

about_stathis_leivaditis.jpg
about_stathis_leivaditis.jpg (88.6 KiB) 9419 προβολές
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες