PPEU Athens 2013

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: PPEU Athens 2013

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 26 Οκτ 2013, 16:56

Εξ αλλου στη γειτονια υπάρχουν τα πάντα (ασχετο αν δεν τα ξερουν οι πειρατες επειδη δεν πατανε ποτε στα γραφεια τους :mrgreen: !)

Καλά!!! ...... Μην τρελαίνεσαι!!!!
4 φορές έχω έρθει στα γραφεία το τελευταίο δίμηνο και...... Άντε μην πω! (Πνίγω την "απογοήτευσή" μου στα σουβλατζίδικα της περιοχής :( :( :( :( )
Οι δύο τελευταίες, χθες και την προηγούμενη Παρασκευή!!
..... Βέβαια, από ότι διάβασα, συναντηθήκατε στις 20.00 ενώ εγώ ήρθα στις 19.00!!!
Άλλες φορές, που ήρθα στις 20.00, πάλι δεν συνάντησα κάποιον διότι "ήρθα αργά"!!
Εν κατακλείδει: Οργανωθείτε αδέλφια!!! "Έχω φάει τέσσερις και δεν έχω ρίξει κανένα"!! (από παλιό ανέκδοτο)

Θα το κάνω λιανά, γιατί βαρέθηκα τις "μπηχτές":
Πότε βρε "πειρατόπουλα" ανακοινώσατε την συνάντηση την χθεσινή;
.....Ποτέ!!!!
Το ότι έγινε, την ώρα που συνέβη, το πληροφορήθηκα (εκ των υστέρων) μέσα από τις λίστες της ΔΕ (νομίζω)!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Rainmaker

Re: PPEU Athens 2013

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 26 Οκτ 2013, 17:08

laskaris_vasilis έγραψε:..... Βέβαια, από ότι διάβασα, συναντηθήκατε στις 20.00 ενώ εγώ ήρθα στις 19.00!!!


εεε!!! παραλίγο να συναντιόμασταν εγώ ήρθα στις 18:30 :)

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: PPEU Athens 2013

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 26 Οκτ 2013, 17:12

Rainmaker έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:..... Βέβαια, από ότι διάβασα, συναντηθήκατε στις 20.00 ενώ εγώ ήρθα στις 19.00!!!


εεε!!! παραλίγο να συναντιόμασταν εγώ ήρθα στις 18:30 :)

Αυτό όμως λέει κάτι Rain!!
Δεν μπορώ να ακούω τις "παπαριές" που λέγονται εδώ μέσα από τον κάθε ανευθυνοϋπεύθυνο!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: PPEU Athens 2013

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 27 Οκτ 2013, 15:37

laskaris_vasilis έγραψε:
Rainmaker έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:..... Βέβαια, από ότι διάβασα, συναντηθήκατε στις 20.00 ενώ εγώ ήρθα στις 19.00!!!


εεε!!! παραλίγο να συναντιόμασταν εγώ ήρθα στις 18:30 :)

Αυτό όμως λέει κάτι Rain!!
Δεν μπορώ να ακούω τις "παπαριές" που λέγονται εδώ μέσα από τον κάθε ανευθυνοϋπεύθυνο!!!


Παιδάκια πέρνουνε και κανά τηλέφωνο πρώτα. Δεν θα ανοίγω από τις 5 μέχρι τις 12 και θα κάθομαι μόνος μου για να ερθείτε τα δύο σας ΑΜΑ σας την καυλώσει να κάνετε καμιά βόλτα. Για ένα χρόνο άνοιγα ανελλοιπως κάθε παρασκευή στις 16.30 και άντε να ήρθατε 3 φορές. Οπότε να μην λέμε και μαλακίες πως βρίσκατε κλειστά. Κλειστά βρήκατε γιατί δεν έρχεται κανένας και εγώ έχω και άλλες δουλειές να κάνω. Ας κοιτάγατε το πρόγραμμα στο facebook ή ας πέρνατε τηλέφωνο αντί να περνάτε νομίζωντας πως έχω καμία υποχρέωση να ανοίγω βρέξει χιονίσει.

Ο υπεύθυνος δλδ εγω σας λέει πως λέτε παπαριές.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: PPEU Athens 2013

Δημοσίευσηαπό Petros » 27 Οκτ 2013, 15:51

zio_donnie έγραψε:Aς κοιτάγατε το πρόγραμμα στο facebook ή ας πέρνατε τηλέφωνο αντί να περνάτε νομίζωντας πως έχω καμία υποχρέωση να ανοίγω βρέξει χιονίσει.

Ο υπεύθυνος δλδ εγω σας λέει πως λέτε παπαριές.



Το πρόγραμμα γιατί βγαίνει στο facebook; :shock:
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: PPEU Athens 2013

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 27 Οκτ 2013, 16:38

Petros έγραψε:
zio_donnie έγραψε:Aς κοιτάγατε το πρόγραμμα στο facebook ή ας πέρνατε τηλέφωνο αντί να περνάτε νομίζωντας πως έχω καμία υποχρέωση να ανοίγω βρέξει χιονίσει.

Ο υπεύθυνος δλδ εγω σας λέει πως λέτε παπαριές.



Το πρόγραμμα γιατί βγαίνει στο facebook; :shock:


Γιατί αυτό βλέπουν οι περισσότεροι. Επίσης υπάρχει και τηλέφωνο και ΠΜ και ότι άλλο. Και δεν είναι πρόγραμμα, απλά ενημέρωση αν θα ανοίξουμε ή όχι. Μετά την αδιαφορία όλων πλην 4-5 μελών βαρέθηκα και πηγαίνω μόνο κατόπιν συννενοήσεως. Δεν φταίω αν μερικοί καλόμαθαν και το θεωρούν δεδομένο πως όταν θέλουν θα περάσουν και θα βρουν ανοιχτά.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: PPEU Athens 2013

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 28 Οκτ 2013, 01:37

Και για να επιστρέψουμε εντός θέματος, να αναφέρω ότι θα προσγειωθώ στην Αθήνα την Παρασκευή 14:00. Σε περίπτωση που θέλετε να με «ψυχαγωγήσετε» :mrgreen: , ή να με βάλετε να βοηθήσω σε κάτι.
Verba volant, scripta manent

Στάθης Λειβαδίτης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 23 Απρ 2012, 00:27

Re: PPEU Athens 2013

Δημοσίευσηαπό Στάθης Λειβαδίτης » 28 Οκτ 2013, 13:49

Τελικά η συνάντηση έγινε την Παρασκευή 25/10, μετά τις 8 το βράδυ. Ήταν στην έδρα οι omissman, zio, Γιάννης, Θανάσης και ο γράφων. Μια σύνοψη από τα θέματα που συζητήθηκαν, για την καλύτερη διοργάνωση της συνεδρίασης (αν γράφω κάτι λάθος, ας διορθώσετε):

Η αίθουσα για τη συνεδρίαση είναι έτοιμη, από άποψης χωροθέτησης, η καλύτερη λύση είναι τα τραπέζια να είναι σε σχήμα Π. Έχουμε υπολογίσει ότι μάξιμουμ 15 σύνεδροι μπορούν να καθίσουν και να παρακολουθήσουν με άνεση τη συνεδρίαση.

Προτζέκτορας > Θα έχουμε, έχει μεριμνήσει ο Θανάσης

HD webcam > απαιτείται για την καλύτερη μετάδοση του Live Streaming και έχει βρεθεί μια λύση, αλλά αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να διαθέσει μια καλή κάμερα, ας το γράψει στη συζήτηση.

Καρέκλες > Μας λείπουν 4 τουλάχιστον, ο Γιάννης είπε ότι μπορεί να φέρει, αν υπάρχουν και βοηθητικές, θα είναι καλύτερα, γιατί από ότι φαίνεται θα υπάρχουν Πειρατίνες και Πειρατές που θα περάσουν από την έδρα το Σ/Κ

Ρούτερ > Είμαστε ΟΚ

Εκτυπωτές > Είμαστε ΟΚ, ίσως χρειαστούμε μελάνια για τον ένα από του 2 εκτυπωτές

Πολύμπριζα > Υπάρχουν, αλλά όσες/όσοι έρθετε από την Παρασκευή για βοήθεια στην τακτοποίηση των τελευταίων λεπτομερειών, αν έχετε πολύμπριζα διαθέσιμα, φέρτα τα καλού-κακού

Remote Delegator > 1) Συζητήθηκε για πως μπορούμε να έχουμε απομακρυσμένη συμμετοχή μέσω Μάμπλ ή και άλλης εφαρμογής, δεν έχουμε καταλήξει
2) Για να έχουμε τη δυνατότητα να ακούμε στην αίθουσα τι λένε οι απομακρυσμένοι αντιπρόσωποι των κομμάτων πρέπει να έχουμε ένα ηχείο. Αναζητείται ή λύθηκε?

Επίσης υπάρχουν προς διάθεση:

40 μπύρες σε ειδικά μπουκάλια με ειδικές ετικέτες που έχει επιμεληθεί ο Διονύσης

60 αναμνηστικές κονκάρδες, με το σήμα του PPEU Άθενς 2013, το ανεπίσημο σήμα του PPEU και το σήμα του κόμματος σε 2 εκδοχές, πορτοκαλί και άσπρο-μαύρο.

Αν υπάρχει κάποια/κάποιος που διαθέτει μηχανή λήψεως (κάμερα) για να μαγνητοσκοπήσουμε τη συνεδρίαση και να πάρουμε συνεντεύξεις και δηλώσεις από τους συμμετέχοντες Πειρατές, αν μπορεί ας τη φέρει. Ακόμα θα χρειαστούμε και φωτογραφική μηχανή (ή μηχανές, όσες περισσότερες τόσο το καλύτερο).

Σημαίες > Θα φέρει ο Θανάσης. Θα τυπώσω σε ένα χαρτόνι διαστάσεων 1μ. x 2 μ. τα σήματα του PPEU Άθενς 2013 και του κόμματος για να καρφιτσώσουμε στον πίνακα που υπάρχει στην αίθουσα

Αφεψήματα > Τσάγια, καφέδες ελληνικό, γαλλικό, νες, μπισκότα, βουτήματα, φρυγανιές, χυμοί, νερά, κ.λ.π. όπως μπορείτε να βοηθήσετε, υπάρχει μηχανή φίλτρου για γαλλικό καφέ, γκαζάκι (θα χρειαστούμε πλαστικά ποτήρια κλπ)

Ποιοι από τους εθελοντές θα έρθουν στην έδρα και από ποτέ?

Και ποιοι Πειρατές σκοπεύουν να περάσουν από την έδρα και πότε?

Αντώνη καλώς να ορίσεις, θα τα πούμε σίγουρα από την Παρασκευή το απόγευμα, θα σου στείλω σε pm το κινητό μου για περαιτέρω.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: PPEU Athens 2013

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 28 Οκτ 2013, 16:06

Για το streaming στο Manchester χρησιμοποιούσαν αυτό: http://www.ustream.tv/. Πιστεύω πως δεν χρειάζονται πειράματα με κάτι άλλο. Δεν ξέρω τι χρει'αζεται για τους remote delegates.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: PPEU Athens 2013

Δημοσίευσηαπό Petros » 28 Οκτ 2013, 23:21

Έχω κάμερα και μπορώ να την διαθέσω για το συνέδριο.

Αν υπάρχει και ένα laptop με firewire μπορούμε να κάνουμε και streaming από την κάμερα.

Επίσης με τον klekkas ψάχνουμε αν θα μπορούσαμε να φτιάξουμε έναν raspberry client για το mumble

Ερώτησεις:
μπορει κάποιος να διαθέσει:
laptop με firewire;
μικρόφωνο πυκνωτικό;
οθόνη με hdmi ή cvbs είσοδο (για το raspberry)

Θα βρίσκομαι καλώς εχόντων των πραγμάτων, Αθήνα, την παρασκευή
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες