Ομάδα Επικοινωνίας - Μια καινούρια αρχή

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Ομάδα Επικοινωνίας - Μια καινούρια αρχή

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 08 Νοέμ 2012, 11:09

Φίλοι Πειρατές,

Η Ομάδα Επικοινωνίας (συντομογραφία: ΟΜ.ΕΠ.) χρειάζεται να αποκτήσει έναν Κανονισμό Λειτουργίας. Οι εθελοντές που συμμετέχουν στην ΟΜ.ΕΠ. καλούνται να τον διαμορφώσουν και να τον εφαρμόσουν. Μετά την χθεσινή 1η σύσκεψη της νέας Διοικούσας Επιτροπής αποφασίστηκε και προτάθηκε το εξής:
Μέχρι να γίνει η εσωτερική επιλογή των Συντονιστών (Τακτικός και Αναπληρωματικός) από/για την ΟΜ.ΕΠ. και προσωρινά, ο Σίμος Δαλκυριάδης, αναλαμβάνει αυτό τον ρολό. Επίσης, καθορίστηκε πως η ΟΜ.ΕΠ θα επιλέξει μόνη της το πως θα λειτουργεί/εργάζεται και μέσα από μια εσωτερική διαδικασία υποψηφιοτήτων και επιλογής θα βγουν οι νέοι Συντονιστές της.

Από την μεριά μου, αποδέχτηκα αυτόν τον προσωρινό ρόλο και θα ήθελα να επισημάνω πως η ΟΜ.ΕΠ θα αποτελείτε από εθελοντές με "τακτικές" αρμοδιότητες που θα αναλάβουν και το "βάρος" να διεκπεραιώνουν τις εργασίες που απαιτούνται. Η συμμετοχή στην ομάδα είναι ανοιχτή προς όλα τα μέλη του κόμματος και προς τους φίλους του κόμματος.

Όμως όλα αυτά που παραθέτω εδώ είναι "προσωρινά", τον Κανονισμό μας θα τον "φτιάξουμε" οι συμμετέχοντες στην Ομάδα.
Ξεκινάμε λοιπόν και "επίσημα" πλέον να λειτουργήσουμε ως ομάδα.

Πρωτίστως, θα πρέπει να φτιάξουμε τον Κανονισμό μας και γι’ αυτό έβαλα αυτό το topic για να κάνουμε το προσχέδιο του, με προτάσεις από όλους μας.
Κατά την διάρκεια της κατάρτισης του κανονισμού και παράλληλα, θα "τρέξει" και η διαδικασία επιλογής των Συντονιστών, μόλις καθορίσουμε τα σχετικά με τις αρμοδιότητές τους.
Επίσης, μέχρι να βάλουμε τα πράγματά μας σε μια σειρά προτείνω (για την ακρίβεια εφαρμόζω προσωρινά) τα εξής (καθαρά για λόγους λειτουργίας μας κατά την διάρκεια καθορισμού του κανονισμού μας):
    1) Όλα τα κείμενα (άρθρα, δελτία τύπου, ανακοινώσεις κτλ.) προς την ΟΜ.ΕΠ. θα πρέπει να αποστέλλονται στην mailing list μας pressteam@lists.pirateparty.gr
    (μόνο έτσι θα τα "δίνουμε σημασία")
    2) Ερωτήσεις του τύπου "μήπως να λέγαμε κάτι για το τάδε" θα πέφτουν στο κενό. Όποιος επιθυμεί να πούμε κάτι για οτιδήποτε, θα το συνοδεύει με ένα κείμενο για να δουλέψουμε πάνω σε αυτό, ειδάλλως απλά θα το αφήνουμε χωρίς να του δίνουμε σημασία.
    3) Όποιες εργασίες έχουμε να κάνουμε θα δρομολογούνται από εμένα (συνήθως σε κάποιο συνεργατικό pad) και θα πηγαίνουν, όταν ολοκληρωθούν, στα αντίστοιχα κανάλια μας.
    4) Όλα τα κείμενα θα βγαίνουν σε τελική μορφή για κοινοποίηση/δημοσίευση θα φέρουν την υπογραφή:
    Ομάδα Επικοινωνίας
    Κόμμα Πειρατών Ελλάδας
    (δηλ. θα υπογράφονται "ως ομάδα" και όχι ως "Κόμμα Πειρατών Ελλάδας")
    Η Ομάδα Επικοινωνίας δεν θα υπογράφει κείμενα αντί του κόμματος και σε καμιά περίπτωση δεν απαγορεύεται τα μέλη να βγάζουν κείμενα με την υπογραφή τους. Θα "δαγκώνω" όμως όποιον οικειοποιείται είτε την υπογραφή της ομάδας είτε την υπογραφή του κόμματος και αυτό ως απλό μέλος και όχι ως ο προσωρινός συντονιστής της ομάδας. Για κάθε "υπογεγραμμένο" κείμενο (από την ΟΜ.ΕΠ.) που θα βγαίνει θα φέρω την ευθύνη εγώ και μόνο εγώ, οπότε όποιος θέλει να "βαρέσει" θα βαράει εμένα και μόνο εμένα.-
Στο χέρι μας είναι να φτιάξουμε μια δυνατή ομάδα και να πάμε μπροστά όλο το κόμμα μέσα από την εθελοντική μας εργασία.

Ξεκινάμε λοιπόν δουλειά. Βάλτε εδώ ότι θεωρείται σχετικό με τον Κανονισμό μας (το τελικό κείμενο του κανονισμού θα το φτιάξουμε σε κάποια από τις συνεργατικές πλατφόρμες που υπάρχουν πχ. Κουμπάσο ή στο titan pads, θα τον ψηφίσουμε τα μέλη της ΟΜ.ΕΠ και θα τον ανακοινώσουμε), εννοείται ότι ο κανονισμός θα είναι ευμετάβλητος και σε συνεχή συμπλήρωση και διόρθωση πατώντας πάντα στα προηγούμενα, σε 2ο χρόνο θα βγάλουμε συντονιστές.

Αναμένω εδώ τις προτάσεις σας.
:)
здравствуйте

petrogazz
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 15:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Σύρος
Επικοινωνία:

Re: Ομάδα Επικοινωνίας - Μια καινούρια αρχή

Δημοσίευσηαπό petrogazz » 08 Νοέμ 2012, 12:41

Καλή αρχή εύχομαι στο νέο ξεκίνημα της ΟΜ.ΕΠ. και ακόμα καλύτερη συνεργασία!

Έχω να κάνω δύο μικρές παρατηρήσεις-προτάσεις

1. Πρέπει να αναζητήσουμε διαύλους επικοινωνίας με περισσότερα μέσα, ηλεκτρονικά κυρίως αλλά και παραδοσιακά γιατί έχω την εντύπωση ότι τα δελτία τύπου και οι ανακοινώσεις μας δεν διακινούνται αρκετά. Μήπως ένα κομμάτι της ΟΜ.ΕΠ. πρέπει να επικεντρωθεί σε αυτό (στη συγγραφή νομίζω καλά τα πάμε συμμετέχουν αρκετοί);

2. Το pad της ΟΜ.ΕΠ. γιατί πρέπει να είναι κλειδωμένο με κωδικό και εκτός υποδομών του pirateparty.gr.
Κάποια στιγμή ήθελα να συμμετάσχω σε ένα κείμενο και δεν το έκανα λόγω περιορισμού σε χρόνο αφού θα έπρεπε να μπω στην διαδικασία να μου ανοίξετε κωδικούς. Δεν το λέω σαν δικαιολογία αλλά πιστεύω πως το pad πρέπει μεν να διακινείται μέσω της mailing list, αλλά να είναι ανοικτό για τα πιστοποιημένα (και τακτοποιημένα :twisted: ) μέλη του κόμματος.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Ομάδα Επικοινωνίας - Μια καινούρια αρχή

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Νοέμ 2012, 14:19

petrogazz έγραψε:2. Το pad της ΟΜ.ΕΠ. γιατί πρέπει να είναι κλειδωμένο με κωδικό και εκτός υποδομών του pirateparty.gr.
Κάποια στιγμή ήθελα να συμμετάσχω σε ένα κείμενο και δεν το έκανα λόγω περιορισμού σε χρόνο αφού θα έπρεπε να μπω στην διαδικασία να μου ανοίξετε κωδικούς. Δεν το λέω σαν δικαιολογία αλλά πιστεύω πως το pad πρέπει μεν να διακινείται μέσω της mailing list, αλλά να είναι ανοικτό για τα πιστοποιημένα (και τακτοποιημένα :twisted: ) μέλη του κόμματος.


Έχω ήδη στήσει pad στον server, αλλά στερείτε μηχανισμού (σωστού) authentication. Το titan pad νομίζω έχει custom μηχανισμό authentication που δεν υπάρχει στα open source διαθέσιμα εργαλεία, όπως το etherpad-lite που έχω βάλει στον server.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Ομάδα Επικοινωνίας - Μια καινούρια αρχή

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 08 Νοέμ 2012, 14:37

petrogazz έγραψε:2. Το pad της ΟΜ.ΕΠ. γιατί πρέπει να είναι κλειδωμένο με κωδικό και εκτός υποδομών του pirateparty.gr.
Κάποια στιγμή ήθελα να συμμετάσχω σε ένα κείμενο και δεν το έκανα λόγω περιορισμού σε χρόνο αφού θα έπρεπε να μπω στην διαδικασία να μου ανοίξετε κωδικούς. Δεν το λέω σαν δικαιολογία αλλά πιστεύω πως το pad πρέπει μεν να διακινείται μέσω της mailing list, αλλά να είναι ανοικτό για τα πιστοποιημένα (και τακτοποιημένα :twisted: ) μέλη του κόμματος.


Ειδικά το titanpad θα χρησιμοποιείται μόνο για ειδικές εργασίες (εσωτερικές της ΟΜ.ΕΠ.) ή και για μεγάλης διάρκειας επεξεργασία κείμενα ή/και τελικά κείμενα πάλι για "εσωτερική" χρήση. Όλες οι δουλειές θα γίνονται αρχικά σε απλά pads. Υπάρχουν πολλές τεχνικές λεπτομέρειες που κάνουν την ζωή του admin (άρα και του συντονιστή) πιο εύκολη στο titanpad. Αλλά και αυτό είναι "υπο συζήτηση" εμείς ΟΛΟΙ μαζί θα καταλήξουμε πως θα δουλεύουμε. Τα εργαλεία είναι απλά για να μας διευκολύνουν και κάθε εργαλείο είναι και "ειδικό" για διαφορετικές δουλειές...
Τεσπά, όπου καταλήξουμε να δουλεύουμε εκεί και θα δουλεύουμε, εδώ να είμαστε να το στήσουμε καλά, γρήγορα και άνετα για εμάς του ίδιους… ;)
здравствуйте

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Ομάδα Επικοινωνίας - Μια καινούρια αρχή

Δημοσίευσηαπό agelos » 08 Νοέμ 2012, 16:38

μια απορια. τα κειμενα της ΟΜ.ΕΠ θα περνανε απο ψηφοφορια η θα φευγουν ετσι?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Ομάδα Επικοινωνίας - Μια καινούρια αρχή

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 08 Νοέμ 2012, 17:31

Αυτό θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες. Το βασικό είναι παράγωνται κείμενα από την ΟΜ.ΕΠ. Τώρα ανάλογα με το κείμενο θα πηγαίνει και η έγκριση. Αναλυτικά θα το δούμε ανά το χρόνο και όπως προκύψουν οι καταστάσεις. Εγώ πάντως, θα ήθελα να είμαστε και γρήγοροι στην παραγωγή και επιβεβαιωμένοι από το σώμα (πχ. με LQfb) αλλά ακόμα και αυτό θα το δούμε πως θα γίνεται (απλά δεν είναι της ώρας τώρα για να ασχοληθούμε). Κάτσε να δούμε πρώτα την παραγωγή και μετά βάζουμε και την διαδικασία έγκρισης...
:|
здравствуйте

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Ομάδα Επικοινωνίας - Μια καινούρια αρχή

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Νοέμ 2012, 19:07

Για ζητήματα που δεν απαιτούν "ακαριαία" αντίδραση, προτιμώ τον τρόπο που έχουν διαλέξει μερικοί. Δηλαδή, βάζουν το κείμενο για διαβούλευση και ψήφιση στο lqfb και μετά την έγκριση πάει στην ΟΜΕΠ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Ομάδα Επικοινωνίας - Μια καινούρια αρχή

Δημοσίευσηαπό adrian » 08 Νοέμ 2012, 19:34

αν ανακοινωνεται το link για το pad μονο εσωτερικα στην ομεπ (mailing list), γιατι να εχει κωδικο?
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Ομάδα Επικοινωνίας - Μια καινούρια αρχή

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 09 Νοέμ 2012, 00:16

Αν η IT μου βρει ένα "titanpad" χωρίς login εγώ δεν έχω πρόβλημα. Το admining του titanpads είναι που "λιγουρεύτηκα" (όλα τα pad σε έναν πίνακα, μεταφορά pads σε archive, backup όλων pads με την μια σε zip αρχείο στον δίσκο μου, λίστα με συμμετέχοντες και πολλά πολλά άλλα καλούδια) και τίποτα άλλο.
Φυσικά δεν ζητάω κάτι ανάλογο από την IT (αν και θα το προτιμούσα), καλύτερα με login και έτοιμο παρά να σας φορτώσω με επιπλέον δουλειά, ακόμα προτιμώ και να δουλεύουμε σε "ανοιχτά" pads παρά να σας "τρέχω".
:)
здравствуйте

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Ομάδα Επικοινωνίας - Μια καινούρια αρχή

Δημοσίευσηαπό kailor » 09 Νοέμ 2012, 00:30

Κομπειλάδας έγραψε:Αν η IT μου βρει ένα "titanpad" χωρίς login εγώ δεν έχω πρόβλημα. Το admining του titanpads είναι που "λιγουρεύτηκα" (όλα τα pad σε έναν πίνακα, μεταφορά pads σε archive, backup όλων pads με την μια σε zip αρχείο στον δίσκο μου, λίστα με συμμετέχοντες και πολλά πολλά άλλα καλούδια) και τίποτα άλλο.
Φυσικά δεν ζητάω κάτι ανάλογο από την IT (αν και θα το προτιμούσα), καλύτερα με login και έτοιμο παρά να σας φορτώσω με επιπλέον δουλειά, ακόμα προτιμώ και να δουλεύουμε σε "ανοιχτά" pads παρά να σας "τρέχω".
:)


Μα ουτοσάλως ρε Σίμο στο TitanPad, μπορείς να αλλάξεις στο κάθε pad, και να το έχεις private (μόνο για τα μέλη) ή public (και να το βλέπουν και να το επεξεργάζονται όλοι χωρίς να εγγράφονται)....

Στην επ. περιβάλλοντος που το χρησιμοποιούμε δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες