Δράση 'BLACK PEARL'

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Δράση 'BLACK PEARL'

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 25 Οκτ 2012, 20:15

Αγαπητοί φίλοι Πειρατές,
Μια κίνηση ανθρωπιάς γεννήθηκε στη Γερμανία, με πρωτοβουλία του συλλόγου «Φίλοι των Πειρα-τών Ελλάδας». Η πρωτοφανής κρίση που μαστίζει τη χώρα μας, τόσο σε οικονομικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο, συγκίνησε και ευαισθητοποίησε απλούς Γερμανούς πολίτες, που θέλησαν να εκφράσουν έμπρακτα τη συμπαράστασή τους στο χειμαζόμενο ελληνικό λαό. Η αυθόρμητη και ανιδιοτελής πρωτοβουλία τους έχει ως σκοπό τη συγκέντρωση ανθρωπιστικού υλικού (τρόφιμα, φάρμακα, είδη ένδυσης και υπόδησης, παιχνίδια, γραφική ύλη κ.ά.) και τη διανομή του σε ελληνικές οικογένειες, που δοκιμάζονται από τη χειρότερη οικονομική κρίση των τελευταίων δεκαετιών.
Στην προσπάθεια υλοποίησης της κίνησης αυτής, τα μέλη του συλλόγου ήρθαν σε επαφή με Έλληνες Πειρατές, ζητώντας τη συνδρομή τους, ώστε η διανομή του υλικού αυτού να καταστεί όσο αποτελεσματικότερη γίνεται. Έτσι, δημιουργήθηκε η ομάδα «Black Pearl». Η ομάδα αποτελεί ένα είδος ενδιάμεσου, ανάμεσα στους Γερμανούς φίλους και τους Έλληνες αποδέκτες της ανθρωπιστικής βοήθειας. Αυτή τη στιγμή το όλο εγχείρημα βρίσκεται στη φάση της οργάνωσης και του συντονισμού στην Ελλάδα, ενώ στη Γερμανία έχει ήδη αρχίσει η συγκέντρωση του υλικού.
Μερικά από τα θέματα που τίθενται, για όσους επιθυμούν να βοηθήσουν στην προσπάθεια, είναι τα ακόλουθα:
• Η εύρεση πραγματικά αναξιοπαθούντων συμπολιτών μας και η συνεργασία με φορείς εκτός πειρατικού κόμματος για τη διανομή του υλικού.
Πολύτιμη μπορεί να αποδειχθεί η συνδρομή: των Κοινωνικών Τομέων των Δήμων, των Συλλόγων Τριτέκνων και Πολυτέκνων, των τοπικών ενοριών, των τοπικών συλλόγων κοινωνικής δράσης, των ορφανο¬τροφείων, ασύλων, μονάδων φροντίδας παιδιών/ενηλίκων/υπερηλίκων, όπως και των ιδιωτών που έχουν ιδία γνώση μεμονωμένων περιπτώσεων κλπ.
• Το είδος του προς διανομή υλικού.
Στην παρούσα φάση:
- αποκλείεται η απευθείας προσφορά οικονομικής βοήθειας, για ευνοήτους λόγους
- ως προς το ιατροφαρμακευτικό υλικό υπάρχει περιορισμός στα είδη (ζητούνται π.χ. παιδικά σιρόπια, αντιβιοτικά, αποχρεμπτικά, αντιπυρετικά καθώς και αντιβηχικά και αποχρεμπτικά για ενήλικες κλπ), ώστε να μη δημιουργηθεί οποιαδήποτε καχυποψία.
• Η προβολή της κίνησης.
Με διακριτικό και αποτελεσματικό τρόπο.
• Η ενημέρωση των μελών του γερμανικού συλλόγου για την ευόδωση της προσπάθειας.

Παρακαλούμε, όσοι θέλουν να βοηθήσουν στην προσπάθεια, είτε προσφέροντας οι ίδιοι υλικό, είτε καταθέτοντας προτάσεις, να τοποθετηθούν στο forum, μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη, 1η Νοεμβρίου 2012.
Ο Υπεύθυνος του «Black Pearl» για την Ελλάδα,
Μιχάλης Πετρόπουλος
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Δράση 'BLACK PEARL'

Δημοσίευσηαπό mankasp » 25 Οκτ 2012, 20:23

Μιχαλη υπαρχει καποιο site που μπορουμε να δουμε παραπανω λεπτομέρειες και για να το προωθησουμε?
https://twitter.com/e_kastrinakis

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Δράση 'BLACK PEARL'

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 25 Οκτ 2012, 20:29

Παράλειψή μου στο αρχικό κείμενο.
Όποιος επιθυμεί μπορεί να βρει περισσότερες πληροφορίες εδώ http://www.facebook.com/HelpBlackPearl?ref=hl
Τα περισσότερα κείμενα είναι στα γερμανικά.
Κάθε βοήθεια, όχι απλώς ευπρόσδεκτη...
Ευχαριστώ
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Δράση 'BLACK PEARL'

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 25 Οκτ 2012, 21:02

Επειδή είμαι θρασύς, θα ονόμαζα την πρωτοβουλία αυτή: Η αλληλεγγύη, ενάντια στους ακαμάτηδες και "κλέφτες".
Για τους πολιτικούς μιλάω, και περιμένω (εκλιπαρώ) να με μηνύσουν!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Δράση 'BLACK PEARL'

Δημοσίευσηαπό manos_ » 25 Οκτ 2012, 22:10

Συνέχισε να ταΐζεις για μια ακόμη μέρα τον αναξιοπαθούντα για να συντηρείς την κατάντια του
και να την εκμεταλλεύεσαι.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Δράση 'BLACK PEARL'

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 25 Οκτ 2012, 22:45

Τι θέλεις να πεις βρε _manos;
Οι αναξιοπαθούντες στον "Καιάδα";;
....Προσπάθησα, φιλότιμα, να καταλάβω το νόημα των λεγομένων σου και κετέληξα στο σχόλιο που έκανα!!!
Την αναφορά περί "εκμετάλευσης" δεν την σχολιάζω!!! Προσπαθώ να είμαι ήπιος!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Δράση 'BLACK PEARL'

Δημοσίευσηαπό manos_ » 25 Οκτ 2012, 23:02

Εννοώ πως προτιμώ να ψάξει κανείς να βρει τρόπο να σωθεί μια για πάντα ο φτωχός
από το να "σώζεται" κάθε μέρα. Μου θυμίζει τις φιλανθρωπίες των πλουσίων,
τη βοήθεια στον τρίτο κόσμο που συντηρεί τη φτώχεια του αλλά πολιτική λύση μηδέν κλπ.

Αν θες αλλάζεις το "συντηρεί τη φτώχεια του" σε
"συντηρεί τη ζωή στη φτώχεια του" ή
"συντηρεί τη φτώχεια στη ζωή του".

Αυτά σε αντιδιαστολή του "συντηρεί τη ζωή του".
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Δράση 'BLACK PEARL'

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 25 Οκτ 2012, 23:17

Ωραία!!!!
Μέχρι τότε, στο "πληκτρολόγιο" και όλα καλά!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Δράση 'BLACK PEARL'

Δημοσίευσηαπό manos_ » 26 Οκτ 2012, 09:10

Μέχρι τότε κάνουμε το δυνατόν, όμως από τώρα σκεφτόμαστε και καλλιεργούμε
πως αυτή η επιλογή πρέπει να έχει ημερομηνία λήξης.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

TZP
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 12:51

Re: Δράση 'BLACK PEARL'

Δημοσίευσηαπό TZP » 27 Οκτ 2012, 14:20

Συγχαρητηρια για τη πρωτοβουλια .

Εγω γνωριζω τουλαχιστο 3 οικογενειες στην ευρυτερη περιοχη μου , που εχουν ουσιαστικη αναγκη , τροφης κατα πρωτον .
Η μια απ τις τρεις , ως ηλικιωμενοι , ισως και καποιες αναγκες σε φαρμακα (αλλα θελω πρωτα να μαθω σε τι ειδος)

Μπορω να προμηθευτω και να προσφερω ? Πρεπει να γινει απο καποιο αλλο οργανο του κομματος , κι εγω να δωσω απλα τις διευθυνσεις των ?
Εννοω , δηλαδη , ας δωθουν τα τηλεφωνα η , τα email , για να αναφερουμε τι θελουμε κατ αρχην .

Υγ.
Καλο θα ηταν να ετοιμασθει ,ενα κειμενο ευκολο-αναγνωσιμο , που θα μπαινει σε καθε πακετο προσφορας , και θα καταδικνυει τη προέλευση του .
Διακριτικα μεν , καιρια δε .
Μην μαστιγωνεις το σκοταδι ... Ενδυναμωσε το φως !


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες