Υπενθύμιση για την ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
theofanis1987
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 17 Οκτ 2011, 23:15

Re: Υπενθύμιση για την ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό theofanis1987 » 02 Οκτ 2012, 23:30

baskin έγραψε:
chprokop έγραψε:Η ανακοινωση τυπου δεν ειναι ΘΕΣΗ. Να ξερουμε τι λεμε.


Σωστό, αλλά μου αρνείσαι το δικαίωμα να κρίνω την ιδέα και κίνηση και όχι το περιεχόμενο. Αν θεωρώ ότι το κόμμα πλήττεται από παλαιοκομματικού τύπου συμπεριφορές, δεν μπορώ να έχω γνώμη;

Με λίγα λόγια η Δ.Ε. και ΟΜΕΠ έχουν το ιερό δισκοπότηρο της ορθής προβολής.

Εγώ προσωπικά θεωρώ την ιδέα της επιστολής, επιεικώς γελοία (το έκανε πρώτος ο Τζήμερος). Να προσφύγω στην Ε.Δ.;

Αυτός είναι ο μηχανισμός λειτουργίας που προτείνεις δηλαδή;


Οχι και φυσικα δεν προτεινω αυτα που λες.Μην ξεχνας οτι ειμαστε ενα κομμα που τωρα γεννηθηκε και προσπαθουμε συλλογικα να κανουμε ενα νεο κομμα το οποιο θα πεταξει απο πανω του τα παλαιοκομματικα καθεστωτα. Μην ξεχνας οτι ολοι προερχομαστε απο καπου αρα ολοι εχουμε λιγη πετρια παλαιοκομματικου τυπου στο μυαλο μας και θα παρει λιγο χρονο για να να την πεταξουμε απο πανω μας. και οταν την πεταξουμε απο πανω μας και συνεργαζομαστε συλλογικα ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΟΓΩΜΑΣΤΕ τοτε και μονο τοτε θα γινουμε το κομμα που ονειρευομαστε. Και θα ημαστε ενα κομμα που θα το ζηλευουν τα παλαια κομματα και θα αναγκαστουν για να μας συναγωνιστουν να γινουν σαν και εμας. Ενα κομμα που θα υπηρετει τον λαο και οχι τα συμφεροντα. Η επιστολη ηταν μια χαρα δεν ηταν γελοια και για μενα το ξαναλεω καλα καναμε και την στειλαμε. Καιρος να δειξουμε οτι ειμαστε παρον σε αυτα που γινονται εδω στην χωρα μας και δειχνουμε ενδιαφερον και αγωνιουμε για τον λαο και οτι ημαστε διπλα στον λαο και οχι απεναντι του.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και theofanis1987, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Υπενθύμιση για την ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό chprokop » 02 Οκτ 2012, 23:30

Σε ΕΔ δεν αναφερθηκα εγω. Δικαιωμα σου...
Την αρμοδιοτητα την εχουν βασει Καταστατικου. Στο Συνεδριο μπορεις να τους κρινεις...

Αλλα σε θεωρω αρκετα εξυπνο για να μην καταλαβαινεις, οποτε συναγεται οτι συντηρεις μια κοντρα με τους Mumble-δες (που το θεωρω απαραδεκτο).

Και νομιζω οτι αντιλαμβανεσαι επισης οτι δεν μπορεί η Ομαδα ΙΤ να εχει αρμοδιοτητες και η ΟΜ.ΕΠ. να χρειαζεται να τρεχει στο Σωμα των Μελων...
Οπερ εδει δειξαι...

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Υπενθύμιση για την ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό adrian » 02 Οκτ 2012, 23:36

τι εχει κανει η ΙΤ που ειναι παρατυπο?

το lqfb δεν το βγαζουμε απο δοκιμαστικη λειτουργια μεχρι να υπαρξει καποιου ειδους εγκριση. ακομα ειναι ανοιχτη η διαβουλευση για ποσοστα συμμετοχης, απαρτιες, κλπ.
τα εργαλεια που εχουμε αποφασισει να στησουμε ειναι ολα open source (συμφωνα με τις αρχες)
ειδικα στην αρχη, υπηρχαν διαφορα θεματα υπο διαβουλευση στο σωμα για θεματα ΙΤ, οπως πχ η διαμορφωση του φορουμ
τα ευαισθητα τεχνικα θεματα της ΙΤ δεν τα διαχειριζεται η ιδια, αλλα η ΔΕ (βαση μελων, newsletters)
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Υπενθύμιση για την ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό baskin » 02 Οκτ 2012, 23:48

chprokop έγραψε:Καιρος να δειξουμε οτι ειμαστε παρον σε αυτα που γινονται εδω στην χωρα μας και δειχνουμε ενδιαφερον και αγωνιουμε για τον λαο και οτι ημαστε διπλα στον λαο και οχι απεναντι του.


Το "Νέο Λειτουργικό" που πήγε όμως; Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα; Πρέπει να κάνουμε ακριβώς τα ίδια επικοινωνιακά, λαϊκιστικά παιχνίδια των άλλων για να δείξουμε την αγωνία μας. Άσε που εγώ δεν θέλω να είμαι δίπλα στον λαό θέλω να είμαι ο λαός. Δίπλα είναι τα άλλα κόμματα.

chprokop έγραψε:Σε ΕΔ δεν αναφερθηκα εγω. Δικαιωμα σου...


Όταν λες ότι κρίνονται στο τέλος, τι εννοείς; Κάνει ο καθένας ότι του καβλώσει και στο τέλος απλά του βάζουμε βαθμολογία ή τον αλλάζουμε;

chprokop έγραψε:Την αρμοδιοτητα την εχουν βασει Καταστατικου. Στο Συνεδριο μπορεις να τους κρινεις...


Σου απάντησε παραπάνω κι άλλος ότι δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από το καταστατικό. Η αρμοδιότητα που έχει η Δ.Ε. (γιατί η ΟΜΕΠ δεν υπάρχει στο καταστατικό) είναι διοικητική και όχι ιδεολογική (γιατί ιδεολογικό θέμα είναι και ο τρόπος που επιλέγεις π.χ. την προβολή του κόμματος).

chprokop έγραψε:Αλλα σε θεωρω αρκετα εξυπνο για να μην καταλαβαινεις, οποτε συναγεται οτι συντηρεις μια κοντρα με τους Mumble-δες (που το θεωρω απαραδεκτο).


Δεν μπορώ να σε καταλάβω. Δεν έχω κόντρα με κανέναν. Αν θέλεις να αναλύσουμε τι είναι το mumble ρώτα αυτούς πρώτα που λένε τον εαυτό τους mumblers και μετά το συνεχίζουμε, αλλά εγώ θα σου πω την τεχνική μου άποψη, γιατί μόνο τέτοια έχω για ένα software.

chprokop έγραψε:Και νομιζω οτι αντιλαμβανεσαι επισης οτι δεν μπορεί η Ομαδα ΙΤ να εχει αρμοδιοτητες και η ΟΜ.ΕΠ. να χρειαζεται να τρεχει στο Σωμα των Μελων...
Οπερ εδει δειξαι...


Η Ομάδα ΙΤ δεν έχει επιλέξει ποτέ κάτι. Παρουσιάζει έργο και κρίνεται από τα μέλη. Όπως επίσης λέει την τεχνική της άποψη επί των θεμάτων των εργαλείων (όπως το mumble π.χ.). Συν όσα είπε ο Ανδριανός.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Υπενθύμιση για την ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό chprokop » 02 Οκτ 2012, 23:53

Αν νομιζεις οτι εισαι ο λαος, δεν νομιζω οτι θα συνεννοηθουμε.

Σαν Πειρατης ομως σου λεω οτι η πλειοψηφια στο Συνεδριο θα αποφασισει αρμοδιως.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Υπενθύμιση για την ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό baskin » 02 Οκτ 2012, 23:56

chprokop έγραψε:Αν νομιζεις οτι εισαι ο λαος, δεν νομιζω οτι θα συνεννοηθουμε.

Σαν Πειρατης ομως σου λεω οτι η πλειοψηφια στο Συνεδριο θα αποφασισει αρμοδιως.


Δίπλα δεν θέλω να είμαι πάντως, είδαμε τι είναι το δίπλα.

Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω τι εννοείς με το αρμοδίως. Μιλάμε για συγκεκριμένο θέμα στο οποίο δεν αποφάσισε καμία πλειοψηφία.

Και βεβαίως είμαι ο λαός, είμαι μία ψήφος.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Υπενθύμιση για την ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Οκτ 2012, 00:02

Από το Facebook με το account της επίσημης σελίδας (γράψε ρε Μαριότι με το δικό σου και μην βάζεις υπογραφή)

Το κείμενο γράφτηκε από την επίσημη επιτροπή επικοινωνίας του κόμματος μετά από ανοιχτή πρόσκληση για συμμετοχή. Η ανακοίνωση είναι επίσημη. Γιώργος Μαριόττι Δ.Ε.


Κοροϊδευόμαστε; Η ανακοίνωση σου Μαριότι με την απειλή ότι θα κινηθείς μόνο σου είναι "ανοιχτή πρόσκληση"; Όπως δεν είδα να ορίζεται κάποια συνάντηση.

Οπότε μην πετάμε παπαριές αβέρτα. Καλά είναι.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Υπενθύμιση για την ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό mankasp » 03 Οκτ 2012, 00:28

Πάντως έχουμε ψηφίσει αυτό έπειτα από ψηφοφορία που άνοιξε η Δ.Ε. που σημαίνει πως η ίδια αναγνώρισε πως δεν είναι υπεύθυνη για την επικοινωνία.

1. Ομάδα Επικοινωνίας

Η Ομάδα Επικοινωνίας θα συμπεριλαμβάνει και τις μέχρι τώρα ξεχωριστές παρακάτω ομάδες:

1.1. Ομάδα Διεθνών και δημοσίων Σχέσεων
1.2. Ομάδα Οπτικοακουστικού Υλικού
1.3. Ομάδα Ψηφιακής Ενημέρωσης Νέων Μελών

Η λειτουργία ξεχωριστών υποομάδων είναι στην ευχέρεια των συμμετεχόντων μελών.

Η ομάδα είναι υπεύθυνη για την παραγωγή του επίσημου υλικού (δελτία τύπου, θέσεις σε ζητήματα επικαιρότητας, διαφημιστικού υλικού κλπ) κατ' απαίτηση του σώματος.
Η παραγωγή της ομάδας τίθεται σε διαβούλευση για την έγκριση του τελικού επίσημου υλικού. Κάθε μέλος (και φίλος) είναι ελεύθερο να τροφοδοτεί την ομάδα με υλικό, ανεξαρτήτως αν συμμετέχει στην ομάδα ή όχι.


Και για το διαδικαστικό, η τελευταία πρόταση τα λέει όλα.

Εγώ δέχομαι ότι έγινε διαβούλευση αφού τουλάχιστον είχε ανακοινωθεί κάτι από το φόρουμ και κανείς δεν αμφιβάλλει ότι πήραν μέρος στη διαμόρφωση του κειμένου αρκετά άτομα. Αυτό που δεν έγινε όμως είναι η έγκριση.
https://twitter.com/e_kastrinakis

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Υπενθύμιση για την ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό adrian » 03 Οκτ 2012, 00:32

cool μανωλη

ηθικο διδαγμα (ενα ακομα): καλυτερο αρχειο αποφασεων
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Υπενθύμιση για την ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Οκτ 2012, 00:34

mankasp έγραψε:
Η ομάδα είναι υπεύθυνη για την παραγωγή του επίσημου υλικού (δελτία τύπου, θέσεις σε ζητήματα επικαιρότητας, διαφημιστικού υλικού κλπ) κατ' απαίτηση του σώματος.
Η παραγωγή της ομάδας τίθεται σε διαβούλευση για την έγκριση του τελικού επίσημου υλικού. Κάθε μέλος (και φίλος) είναι ελεύθερο να τροφοδοτεί την ομάδα με υλικό, ανεξαρτήτως αν συμμετέχει στην ομάδα ή όχι.


Και για το διαδικαστικό, η τελευταία πρόταση τα λέει όλα.

Εγώ δέχομαι ότι έγινε διαβούλευση αφού τουλάχιστον είχε ανακοινωθεί κάτι από το φόρουμ και κανείς δεν αμφιβάλλει ότι πήραν μέρος στη διαμόρφωση του κειμένου αρκετά άτομα. Αυτό που δεν έγινε όμως είναι η έγκριση.


Α γεια σου. Αυτό έχουμε ψηφίσει και εγκρίνει.

Με την διαβούλευση διαφωνώ, γιατί μονόλογος συνοδευόμενος από απειλή δεν είναι κλήση προς διαβούλευση.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 18 και 0 επισκέπτες