Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Συζήτηση για την περιφέρεια ή την τοπική κοινωνία, όπως δράσεις και συναντήσεις.
omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό omissman » 11 Φεβ 2014, 18:32

Παρακολουθωντας , σαν απλό μελος του κομματος Πειρατων, με ενδιαφερον την πορεια της «ομάδας» Πειρατές στην Αθήνα, που ιδρυσε το μελος της ΔΕ Θανασης Γουναρης, με στοχο τη συμμετοχη στις επερχομενες Δημοτικες εκλογες στις οποιες προτεινεται από την παραπανω ομαδα ως υποψήφιος δημαρχος, θα ηθελα να μοιραστω με τα μελη του κομματος ορισμενες αποριες και ερωτήματα που μου δημιουργηθηκαν :

1. Ποια είναι τα μελη της ομαδας, πως ιδρυθηκε και που ανακοινωθηκε η πρόθεση δημιουργιας της ;

2. Με ποιες διαδικασιες αποφασιστηκε από την ομαδα η επιλογη του υποψηφιου δημαρχου ;

3. Η χρηση της «ταμπελας» των Πειρατων εχει συμφωνηθει από το κομμα Πειρατων και με ποια διαδικασια αποφασιστηκε αυτό ;

4. Που συνεδριαζει η ομαδα και με ποιες ακριβως συλλογικες διαδικασιες παιρνει τις αποφασεις της σχετικα με τη σχεδιαζομενη προεκλογικη της εκστρατεια ; τους στοχους της ; τις συνεργασιες της ; τη χρηματοδότησή της ;

5. Ποιες είναι οι Αρχες και ποιοι είναι οι προγραμματικοί στόχοι της ομαδας , δεδομενου ότι με βαση αυτά καλουμαστε ως μελη ή και φιλοι του κομματος Πειρατων να υπερψηφισουμε την ομαδα αυτή ;

6. Μια γρηγορη ματια στο site της ομαδας εδώ δεν υπηρξε ιδιαιτερα διαφωτιστικη αφου κατω από τις διαφορες ετικεττες δεν υπηρχε κανενα απολυτως κειμενο… επομενως τι ακριβως καλουμαστε να υποστηριξουμε ; τα «άτομα» (λογω της σχεσης τους με το κομμα Πειρατων) ή τα ιδια ατομα (λογω της ταυτοπροσωπιας τους με τους «πειρατες στην εκπαιδευση» - την επιτυχημενη προσωπικη προσπαθεια του Θ. Γουναρη) ;

7. με αφορμη αυτό :
Την τέταρτη το βράδυ θα έχουμε συνάντηση με Δημοτικό συνδυασμό που είναι σε φάση διερεύνησης για ίδρυση και την Προηγούμενη μέρα τριτη. με γνωστή προσωπικοτητα για να την πείσουμε να συνεργαστουμε στο Δήμο .
> Επίσης αυτή τη βδομάδα θά έχουμε συνομιλίες Με το Κίνημα δεν πληρωνω . Μου ζήτησαν να κάνουμε συζήτηση εφ όλης της ύλης και όχι μονο για την Αθήνα . θα συναντηθω και θα σας ενημέρωσω .
> Ακόμα υπάρχει πιθανότητα κοινής δράσης μαζί τους ( Πειρ Αθήνα πειρ Εκπαίδευση ) για τα διόδια !!! Αυτοί για το οικονομικό κομματι και εμείς για τις κάμερες και την ελευθερία στη μετακίνηση .

Επειδη τα παραπανω είναι ιδιαιτερως ασαφη και αοριστα, μηπως μπορει η ομαδα να δωσει περισσοτερες διευκρινισεις ; η Δ.Ε. και το σωμα των μελων τι γνωμη εχουν για την πολιτικη συμπραξη με τους «δεν πληρωνω» και τον αγνωστο «δημοτικο συνδυασμο» από τη στιγμη που αυτό μπορει να αποφασιστει εντελως ανεξαρτητα από την ομαδα ΑΛΛΑ κατω από την ταμπελα ΠΕΙΡΑΤΕΣ στην Αθηνα ;;;

8. Στη βαση ποιων ακριβως προγραμματικων αρχων για την Αθηνα και τα συγκεκριμενα προβλήματά της γινονται οι συνεννοησεις με άλλες κινησεις, κομματα, γκρουπουσκουλα κλπ για το ενδεχομενο συνεργασιας και συμπραξης , ενδεχομενως και κοινης εκλογικης καθοδου ;

9. Τι γνωμη εχει π.χ. η ομαδα για το ζητημα της μεταναστευσης ;

10. Για την πεζοδρομηση της Πανεπιστημιου ;

11. Για τα οικονομικα του Δημου Αθηναιων και τους χειρισμους της διοικησης Καμινη ;

12. Οι αναρτησεις της ομαδας στο Facebook group, οι οποιες γινονται σχεδον αποκλειστικα από τον Θ. Γουναρη εκφραζουν ολη την ομαδα (π.χ. η Μερκελ είναι τρομοκρατης ή παιδοφιλος ;;;) ή και όχι ;

13. τι θεση παιρνει το κομμα Πειρατων δια της ΔΕ οσον αφορα συνολικα στο ζητημα δημιουργιας, οργανωσης, στελεχωσης, λειτουργιας, εκφρασης πολιτικων αποψεων κλπ… από την ομαδα ; δεδομενης της δημοσιας χρησης της ταμπελας ΠΕΙΡΑΤΕΣ μεσω της οποιας δηλωνεται εμμεσως πλην σαφως η σχεση της ομαδας αυτης με το κομμα …

Αυτα τα ολιγα και εντελως ενδεικτικα για να μαθουμε και εμεις οι υπολοιποι πιθανοι "ψηφηφοροι"...
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 11 Φεβ 2014, 18:53

Δεν έχει θέσεις πλην των πειρατικών. Αυτά έχουν συμφωνηθεί. Και εγώ που ήμουν παρών σήμερα στην συνάντηση με τον Καμίνη είπαμε μόνο αυτά και ότι δεν είμαστε επί παντός επιστητού.

Προσωπικά το βλέπω και ως θέμα εμπιστοσύνης. Βάζουμε κάποιον σε μία θέση και ελέγχουμε τι κάνει και συζητάμε τα θέματα ή πρέπει να εξαντλήσουμε όλη την πολιτική και μετά να εμπιστευτούμε κάποιον.

Όσο για την χρήση του ονόματος, όπως έχουμε πει και παλαιότερα δεν υπάρχει θέμα όσο δεν λέει ότι εκπροσωπεί το Κόμμα Πειρατών. Άλλο είναι μέλος του κόμματος και το κόμμα στηρίζει μία προσπάθεια και άλλο είναι εκπροσώπηση του κόμματος.

Θεωρώ ότι για όλα θα πρέπει να υπάρξει ενημέρωση και συζήτηση. Αλλά ας κάνουμε και κάτι χωρίς διυλίσουμε τον κώνωπα... Αν χρειαστεί τον περνάμε και από τον Ασπρόπυργο.

Για τα οικονομικά του Δήμου Αθηναίων, ο ίδιος ο Καμίνης μας κάλεσε να κατεβάσουμε πρώτα τον απολογισμό από το site και μετά να το συζητήσουμε και να τον ρωτήσουμε ότι νομίζουμε. Προσωπικά, μου φάνηκε πολύ ανοιχτός, ενώ το ύφος του ήταν ενός ανθρώπου που παίρνει στα σοβαρά την δουλειά του και δεν παίζει με τον δήμο.

Ομολογώ ότι εξεπλάγην ευχάριστα. Εγώ περίμενα αυτόν που παρουσίαζαν τα ΜΜΕ. Έναν άνθρωπο που δεν ξέρει τι λέει και που του πάνε τα τέσσερα. Το αντίθετο είδα.

Τα υπόλοιπα ας τα απαντήσει και ο Θανάσης ή ας με διορθώσει αν κάτι κάνω λάθος.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό omissman » 11 Φεβ 2014, 19:42

Vassilis Perantzakis » Φεβρουάριος 11th, 2014, 6:53 pm
Δεν έχει θέσεις πλην των πειρατικών. Αυτά έχουν συμφωνηθεί. Και εγώ που ήμουν παρών σήμερα στην συνάντηση με τον Καμίνη είπαμε μόνο αυτά και ότι δεν είμαστε επί παντός επιστητού.

και ποιες ειναι παρακαλω οι "πειρατικες" θεσεις ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ;;;
Βασιλη, ακριβως αυτο ρωταω, οχι το ποιες ειναι οι γενικες πειρατικες θεσεις...ειμαι σαφης, νομιζω.
Για δημοτικες εκλογες προκειται, οχι για πολιτικες εκλογες !

Προσωπικά το βλέπω και ως θέμα εμπιστοσύνης. Βάζουμε κάποιον σε μία θέση και ελέγχουμε τι κάνει και συζητάμε τα θέματα ή πρέπει να εξαντλήσουμε όλη την πολιτική και μετά να εμπιστευτούμε κάποιον.

Δλδ με αυτη τη λογικη σε τι ακριβως διαφερουμε απο τους παλαιοκομματικους που ζητανε την "εμπιστοσυνη" μας 1/4 χρονια και μετα κανουν "αλλα"...
Ακριβως αυτο ρωταω και εγω. ατομα ψηφιζουμε ή αρχες - προγραμμα κλπ... εκτος απο τον Θαναση δε, εγω δεν γνωριζω κανενα αλλο μελος της "ομαδας"...

Και, ΟΧΙ, δεν δυιλιζω κανενα κωνωπα, ρωταω απλα και συγκεκριμενα πραγματα για τις διαδικασιες με τις οποιες λειτουργει η ομαδα Πειρατες στην Αθηνα, μια και κουβαλαει αυτο τον βαρυ τιτλο, ο οποιος νομιζω μας αφορα ΟΛΟΥΣ !
Εαν ονομάζονταν "3 πουλακια καθονται στου Κιτσου τη μαγκουρα" ή "Δημοκρατικοι ντοματοκεφτεδες" προφανως και δεν θα ρωτουσα απολυτως τιποτα !

Τωρα αυτο το ...όσο δεν λέει ότι εκπροσωπεί το Κόμμα Πειρατών.... ομολογω πως δεν το καταλαβαινω. Δεν ειναι Γιαννης, ειναι Γιαννακης δλδ !
Π.χ. μπορει να βγαινει και να λεει [προσοχη ! σαν ΠΕΙΡΑΤΗΣ στην Αθηνα ! ] οτι πρεπει να κανουμε δημοτικα δημοψηφίσματα για το θεμα της μεταναστευσης ;;; και αυτο να μη μας αφορα σαν κατ' εξοχην πολιτικο θεμα ;;; Δες τι παθανε οι ...Ελβετοι !
Μονο κατι ...ψωνια δικα μας γραφουνε θριαμβικα σχολια για τον ευτυχισμενο λαο που αποφασιζει μονος του !!!

Και για να το κανω ταλληρακια, αν οι Πειρατες στην Αθηνα ταυτιζονται με τις θεσεις Καζακη (δραχμη, εξοδος απο την ΕΕ, σοσιαλιστικη επανασταση Εδω και Τωρα κλπ) αυτο τι επιπτωση εχει στην πολιτικη εικονα του κομματος που μεταφερεται στους Αθηναιους δημοτες ;;;
Γιατι π.χ. στη σελιδα Φ/Β που εχει στησει ο Θανασης αναρτωνται σχεδον αποκλειστικα ανακοινωσεις του ΕΠΑΜ και οχι π.χ της Δρασης, των 58 , κλπ...;;;

Ας μη κρυβομαστε πισω απο το δάχτυλό μας.

Μηπως χανουμε λιγο τη μπαλλα εδω ;;;

Υ.Γ. για τον Καμινη δεν σχολιαζω (οσοι τον ξερουμε δεν συζηταμε τα αυτονοητα /αξιοπρεπεια, σοβαροτητα κλπ / αλλα τα αλλα που επρεπε να γινουν και δεν εγιναν, τα πολιτικα βαρίδια που κουβαλαει κλπ) ετσι κι'αλλοιως δεν νομιζω οτι υπάρχει καμμια αλλη επιλογη για τους Αθηναιους... τα μιντια τον υποτιμουν γιατι εχει κοψει τη ...μασα απο αρκετους !
Ο Θανασης ομως εχει κανει μια τουλαχιστον υποτιμητικη αναρτηση για τον Καμινη στη σελιδα του Φ/Β-γκρουπ !
Εεεεε ;
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 11 Φεβ 2014, 22:54

Επειδή, και εγώ έχω παρόμοια ερωτήματα με του omissman (επί της ουσίας αλλά και τυπικά), καλό θα ήταν να υπάρξει ενδελεχής ενημέρωση του ΣτΜ!!
........ Στα πλαίσια της διαφάνειας φυσικά!! ...... που ευαγγελιζόμαστε!
Και φυσικά, την ενημέρωση την περιμένω/ουμε εδώ και όχι σε συνεδρίαση της ΔΕ!!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 11 Φεβ 2014, 23:34

Διαφάνεια, ηλεκτρονική διακυβέρνηση, συμμετοχή με δημοψηφίσματα. Μιλήσαμε για αυτά. Μας είπε ο Καμίνης για τα προβλήματα που είχε στον δήμο, για την γραφειοκρατία που τον σταματάει να κάνει κάποια πράγματα για την βοήθεια που του έδωσε στην διαφάνεια η πλατφόρμα που φτιάξανε ώστε να φαίνεται ο προϋπολογισμός σε realtime σε συνεργασία με την διαύγεια και για την ηλεκτρονική πλατφόρμα που ετοιμάζουν τώρα για την υποβολή προβλημάτων από τους πολίτες. Ήταν ανοιχτός στο θέμα των δημοψηφισμάτων, αρκεί να πιστοποιούνται οι κάτοικοι, και τοπικά και σε όλη την πόλη και μάλιστα το θεωρεί θετικό βήμα και σίγουρα θέλει να γίνει πιλοτική εφαρμογή. Αναφέραμε και το liquid ως παράδειγμα σχετικής πλατφόρμας που έχει προταθεί Ευρωπαϊκά από τους Πειρατές αλλά δεν μιλήσαμε περισσότερο τεχνικά.

Κάντε μου ερωτήσεις, αλλά παρακαλώ χωρίς ύφος... :)

Τα υπόλοιπα που λέει ο omissman για Καζάκη και λοιπά δεν τα ξέρω (εκτός από τις βλακείες που έλεγε ο Καζάκης στο FTZ). Εγώ ξέρω τι είπαμε με τον Καμίνη σήμερα.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 11 Φεβ 2014, 23:41

Μας είπε ο Καμίνης για τα προβλήματα που είχε στον δήμο, για την γραφειοκρατία που τον σταματάει να κάνει κάποια πράγματα για την βοήθεια που του έδωσε στην διαφάνεια η πλατφόρμα που φτιάξανε ώστε να φαίνεται ο προϋπολογισμός σε realtime σε συνεργασία με την διαύγεια και για την ηλεκτρονική πλατφόρμα που ετοιμάζουν τώρα για την υποβολή προβλημάτων από τους πολίτες. Ήταν ανοιχτός στο θέμα των δημοψηφισμάτων, αρκεί να πιστοποιούνται οι κάτοικοι, και τοπικά και σε όλη την πόλη και μάλιστα το θεωρεί θετικό βήμα

Βασίλη, ποσώς με ενδιαφέρει τι σας ΕΙΠΕ ο Καμίνης!!
Με ενδιαφέρει, τι του ΕΙΠΑΤΕ!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 11 Φεβ 2014, 23:45

laskaris_vasilis έγραψε:
Μας είπε ο Καμίνης για τα προβλήματα που είχε στον δήμο, για την γραφειοκρατία που τον σταματάει να κάνει κάποια πράγματα για την βοήθεια που του έδωσε στην διαφάνεια η πλατφόρμα που φτιάξανε ώστε να φαίνεται ο προϋπολογισμός σε realtime σε συνεργασία με την διαύγεια και για την ηλεκτρονική πλατφόρμα που ετοιμάζουν τώρα για την υποβολή προβλημάτων από τους πολίτες. Ήταν ανοιχτός στο θέμα των δημοψηφισμάτων, αρκεί να πιστοποιούνται οι κάτοικοι, και τοπικά και σε όλη την πόλη και μάλιστα το θεωρεί θετικό βήμα

Βασίλη, ποσώς με ενδιαφέρει τι σας ΕΙΠΕ ο Καμίνης!!
Με ενδιαφέρει, τι του ΕΙΠΑΤΕ!!!


Μα νομίζω το έγραψα και στην αρχή και τώρα. Επαναλαμβάνω. Εμείς του είπαμε με τι ασχολούμαστε και του είπαμε ότι αν συνεργαστούμε, θα συνεργαστούμε πάνω σε αυτά τα θέματα. Διαφάνεια, συμμετοχή των πολιτών και ηλεκτρονική διακυβέρνηση. Τα πειρατικά. Του είπαμε ότι δεν είμαστε επί παντός επιστητού και έχουμε να προτείνουμε συγκεκριμένα πράγματα πάνω στην ψηφιακή κουλτούρα.

Μία συνάντηση γνωριμίας ήταν. Όχι συνομιλίες ωρών.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1412
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό gounara » 12 Φεβ 2014, 02:28

Omissman οι περισσότερες απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς βρίσκονται στα ηχογραφημένα πρακτικα της ΔΕ .
Αλήθεια οι απορίες σου δημιουργήθηκαν μετα την αιφνιδιαστική έξωση απο την έδρα ?
Σε προεκλογική περίοδο δεν έχουμε ουτε τηλέφωνο
Ουτε μια εκτροπή σε κάποιον που ασχολείται . Α ναι ξεχασα το τηλέφωνο βγάζει αρχιτεκτονικό γραφείο .
Επίσης για τις αναρτησεις μου δεν απολογουμαι σε κανένα .Απο ποτε έγινες κριτής των δημοσιεύσεων μου ?
Το οτι τις ψαχνεις και τις παρακολουθεις με κολακεύει .
Anyway. Keep calm and become a pirate
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Petros » 12 Φεβ 2014, 10:12

Παίδες ηρεμία... :|

Αλήθεια οι υπόλοιποι Πειρατές στην Αθήνα θα περάσουν από εδώ ή από irc ή από mumble να ανταλλάξουμε δυο κουβέντες;
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 12 Φεβ 2014, 10:59

Δεν είναι ούτε θέμα "ηρεμίας" αλλά ούτε και θέμα "έντασης". Σε καμιά περίπτωση δεν έχουμε την αποκλειστικότητα της λέξης "Πειρατής/Πειρατές", μόνο τον τίτλο "Πειρατικό Κόμμα /Pirate Party" χρησιμοποιούμαι ως αναγνωριστικό και τον διακριτικό τίτλο "Κόμμα Πειρατών Ελλάδας" έχουμε ως ταμπέλα. Αν τώρα αυτά είναι "βαριά" ή "ελαφριά" είναι μια άλλη συζήτηση που δεν με ενδιαφέρει.

Το βασικό που εγώ έχω καταλάβει είναι πως η πειρατική ιδεολογία προσπαθεί να δώσει λύσεις στα προβλήματα (πολιτικά, κοινωνικά, διοικητικά, οικονομικά κτλ. κτλ.) μέσω μερικών βασικών αρχών. Μέσα από αυτές τις αρχές προσπαθεί να δώσει απαντήσεις ή για την ακρίβεια προσπαθεί να κάνει προτάσεις, όταν, άμα, όπου και όπως ζητηθεί/χρειαστεί. Η προσπάθεια εντοπίζεται στο να εφαρμοστούν όσο το δυνατόν περισσότερο και καλύτερα αυτές οι αρχές (και κατά συνέπεια και οι πρακτικές) όπως η δημοκρατία, η διαφάνεια, η συμμετοχή και οι κοινή συναίνεση αποφάσεις για την αντιμετώπιση του τώρα και του μετά.

Το να ζητάς από έναν πειρατή να σου δώσει συγκεκριμένο πρόγραμμα και έτοιμες λύσεις είναι σαν να του ζητάς να φορέσει το κουστούμι του παλαιοκομματισμού και να παίξει τον ρόλο του παντογνώστη και του σωτήρα. Όχι κύριοι, οι Πειρατές δεν μπαίνουν σε τέτοιες αλλοκομματικές, ιδεολογικές και ξεπερασμένες στενωπούς. Οι "Πειρατές στον/στην/στο Οπουδήποτε" ΔΕΝ είναι Κόμμα Πειρατών (Ελλάδας) είναι απλά Πειρατές και ως τέτοιοι χαρακτηρίζονται και λειτουργούν.-

Τα περί "στήριξης από το κόμμα" εγώ τα ακούω βερεσέ. Δεν υφίσταται, είναι μια αναχρονιστική μη-πειρατική λογική και πρακτική.

Ο σκοπός των Πειρατών στην Αθήνα (και οπουδήποτε αλλού) στο πλαίσιο της αυτοδιοίκησης, έχει να κάνει με την ίδια προσέγγιση που έχουν (ή θα έπρεπε να έχουν) οι Πειρατές οπουδήποτε και σε οποιαδήποτε κατάσταση. Έχουμε τις πειρατικές αρχές μας, την πειρατική μας ιδεολογία, το πειρατικό μας "πλαίσιο" αν προτιμάται και βάση αυτών πειρατευόμαστε (εμένα δεν με πειράζει καθόλου και το "πειραματιζόμαστε"). Θέτουμε προσεγγίσεις (βάση των αρχών αυτών) και προσπαθούμε να εφαρμόσουμε τα βασικά μας. Για το τι θα κάνουμε για να αντιμετωπίζουμε/διορθώσουμε/λειτουργήσουμε πάνω σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, καταστάσεις και θέματα αυτό έχει να κάνει μόνο με το τι θέλουν να κάνουν αυτοί που εμπλέκονται στο θέμα (πειρατές ή μη).

Η δημοκρατία, η διαφάνεια και η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ των πολιτών είναι η ουσία, όλα τα άλλα είναι ασκήσεις επί χάρτου.

Δημοτικά δημοψηφίσματα (ακόμα και σε επίπεδο γειτονιάς αν χρειαστεί, για συγκεκριμένα "τοπικά" θέματα βέβαια) και το να παρέχεις την δυνατότητα της συμμετοχής των πολιτών στις προτάσεις και τις αποφάσεις (σε μια αμφίδρομη σχέση ενημέρωσης/πληροφόρησης πολιτών και διοίκησης) είναι η "πανάκεια" λύση/πρόταση των Πειρατών για την αυτοδιοίκηση μαζί με την ανοιχτή/διαφανή διοίκηση (σε όλη την δομή της, τηρουμένης της προστασίας της ιδιωτικής ζωής και των προσωπικών δεδομένων) και μαζί με την χρήση της τεχνολογίας (με ΕΛ/ΛΑΚ πάντα και κατά προτεραιότητα και προτίμηση), σε μια πρώτη προσέγγιση.

Η πειρατική ιδεολογία δεν περιέχει "σωτήρες", "παντογνώστες" και προσεγγίσεις του τύπου "εγώ έχω ΤΗΝ λύση για το τάδε θέμα", κατά την δικιά μου βεβαίως κατανόηση/άποψη πάντα.

Πειρατές στην Αθήνα, συνεχίστε την καλή προσπάθεια (γιατί προσπάθεια είναι) και ως μέλος του ΠΕΙΡ και κατά προσπάθεια πειρατής και εγώ, θα βοηθήσω όσο μπορώ αν και δεν βρίσκομαι εκεί κοντά σας για να συμμετέχω και στις δράσεις σας.

Τα λόγια πολλοί ελάλησαν, τις πράξεις όμως ολίγοι έπραξαν.
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες