Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογές

Συζήτηση για την περιφέρεια ή την τοπική κοινωνία, όπως δράσεις και συναντήσεις.
Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 10 Φεβ 2014, 19:00

Το ανέφερα το ανοιχτό λογισμικό. Η συμμετοχή του πολίτη και οι υπηρεσίες που παρέχονται θα πρέπει να γίνονται με ανοιχτό λογισμικό.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 10 Φεβ 2014, 19:01

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:Έστω και για έναν ψήφο παραπάνω σε όλα ναι θα πουν αυτοί κι ας μην τα καταλαβαίνουν.
"Μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου" (δηλ. τη Δευτέρα το πρωί) όμως, ούτε τη φάτσα μας δεν θα αναγνωρίζουν. Αυτό είναι το θέμα.


Εξαρτάται. Αν ο υποψήφιος έχει δείξει ήδη σημάδια προς αυτή την κατεύθυνση, μπορείς να τον εμπιστευτείς. Υπάρχουν δήμοι όπως τα Τρίκαλα π.χ. ή και η Αθήνα ακόμα που έχουν δείξει προόδους προς τα εκεί. Αν βάλουμε και έναν δικό μας μπορεί να αναλάβει τα παραπάνω.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Rainmaker

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 10 Φεβ 2014, 19:05

Vassilis Perantzakis έγραψε:Το ανέφερα το ανοιχτό λογισμικό. Η συμμετοχή του πολίτη και οι υπηρεσίες που παρέχονται θα πρέπει να γίνονται με ανοιχτό λογισμικό.


Η δε μέγιστη συμμετοχή του πολίτη στα κοινά καλύπτει και την ανάγκη για περισσότερη δημοκρατία και φυσικά το δικαίωμα στην χρήση διαδικτύου και του ανοιχτού λογισμικού με μία απλή αναφορά τους ως εργαλεία συμμετοχής.


ανέφερες το ανοιχτό λογισμικό ως δικαίωμα όχι ως προσπάθεια επιβολής του στις δομές των δήμων και φυσικά μέσα στην πρόταση σου αναφέρεις κι άλλα πράγματα και καταλήγεις "...με μία απλή αναφορά τους ως εργαλεία συμμετοχής" που προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 10 Φεβ 2014, 19:18

Vassilis Perantzakis έγραψε:
Μιχάλης Μαντάς έγραψε:Έστω και για έναν ψήφο παραπάνω σε όλα ναι θα πουν αυτοί κι ας μην τα καταλαβαίνουν.
"Μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου" (δηλ. τη Δευτέρα το πρωί) όμως, ούτε τη φάτσα μας δεν θα αναγνωρίζουν. Αυτό είναι το θέμα.


Εξαρτάται. Αν ο υποψήφιος έχει δείξει ήδη σημάδια προς αυτή την κατεύθυνση, μπορείς να τον εμπιστευτείς. Υπάρχουν δήμοι όπως τα Τρίκαλα π.χ. ή και η Αθήνα ακόμα που έχουν δείξει προόδους προς τα εκεί. Αν βάλουμε και έναν δικό μας μπορεί να αναλάβει τα παραπάνω.


Θέλω να πω Βασίλη, ότι για όλα αυτά, που δεν είναι και λίγα, πρέπει να υφίσταται μια δομημένη μεθοδολογία, για να έχει και κάποιο αποτέλεσμα το όποιο εγχείρημα. Και για να μη μακρηγορώ άλλο, ολοκληρώνω τη σκέψη μου με αυτό:
Οι Δημοτικές εκλογές είναι όντως μια ευκαιρία να "εκθέσουμε" την πειρατική λογική στα μάτια των τοπικών κοινωνιών, στις διοικήσεις (δηλ. στους ΟΤΑ) των οποίων πιστεύω ότι έχει πολλά να καταθέσει / προσφέρει. Το αν θα μας ακούσουν είναι δικό τους θέμα. Από τις εμπειρίες μου πάντως, μπορώ να υποθέσω βάσιμα ότι δεν είναι καθόλου απίθανο να ανακαλύψουμε ότι η Τοπική Αυτοδιοίκηση μπορεί στο μέλλον να αποτελέσει "ευκολότερο στόχο" από την διεκδίκηση μεριδίου της Γενικής Διοίκησης, δηλ. στην κεντρική πολιτική σκηνή.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 10 Φεβ 2014, 19:36

Rainmaker έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:Το ανέφερα το ανοιχτό λογισμικό. Η συμμετοχή του πολίτη και οι υπηρεσίες που παρέχονται θα πρέπει να γίνονται με ανοιχτό λογισμικό.


Η δε μέγιστη συμμετοχή του πολίτη στα κοινά καλύπτει και την ανάγκη για περισσότερη δημοκρατία και φυσικά το δικαίωμα στην χρήση διαδικτύου και του ανοιχτού λογισμικού με μία απλή αναφορά τους ως εργαλεία συμμετοχής.


ανέφερες το ανοιχτό λογισμικό ως δικαίωμα όχι ως προσπάθεια επιβολής του στις δομές των δήμων και φυσικά μέσα στην πρόταση σου αναφέρεις κι άλλα πράγματα και καταλήγεις "...με μία απλή αναφορά τους ως εργαλεία συμμετοχής" που προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.


Εννοώ ότι στην ανακοίνωση δεν χρειάζεται να μπουν λεπτομέρειες. Δεν θα τις καταλάβει κανείς. Αν αναφερθεί απλά ότι "για την οργάνωση των υπηρεσιών θα προκριθεί το ανοιχτό λογισμικό ώστε να μειωθεί το κόστος" δεν χρειαζόμαστε κάτι παραπάνω.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 10 Φεβ 2014, 19:38

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:
Μιχάλης Μαντάς έγραψε:Έστω και για έναν ψήφο παραπάνω σε όλα ναι θα πουν αυτοί κι ας μην τα καταλαβαίνουν.
"Μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου" (δηλ. τη Δευτέρα το πρωί) όμως, ούτε τη φάτσα μας δεν θα αναγνωρίζουν. Αυτό είναι το θέμα.


Εξαρτάται. Αν ο υποψήφιος έχει δείξει ήδη σημάδια προς αυτή την κατεύθυνση, μπορείς να τον εμπιστευτείς. Υπάρχουν δήμοι όπως τα Τρίκαλα π.χ. ή και η Αθήνα ακόμα που έχουν δείξει προόδους προς τα εκεί. Αν βάλουμε και έναν δικό μας μπορεί να αναλάβει τα παραπάνω.


Θέλω να πω Βασίλη, ότι για όλα αυτά, που δεν είναι και λίγα, πρέπει να υφίσταται μια δομημένη μεθοδολογία, για να έχει και κάποιο αποτέλεσμα το όποιο εγχείρημα. Και για να μη μακρηγορώ άλλο, ολοκληρώνω τη σκέψη μου με αυτό:
Οι Δημοτικές εκλογές είναι όντως μια ευκαιρία να "εκθέσουμε" την πειρατική λογική στα μάτια των τοπικών κοινωνιών, στις διοικήσεις (δηλ. στους ΟΤΑ) των οποίων πιστεύω ότι έχει πολλά να καταθέσει / προσφέρει. Το αν θα μας ακούσουν είναι δικό τους θέμα. Από τις εμπειρίες μου πάντως, μπορώ να υποθέσω βάσιμα ότι δεν είναι καθόλου απίθανο να ανακαλύψουμε ότι η Τοπική Αυτοδιοίκηση μπορεί στο μέλλον να αποτελέσει "ευκολότερο στόχο" από την διεκδίκηση μεριδίου της Γενικής Διοίκησης, δηλ. στην κεντρική πολιτική σκηνή.


Συμφωνώ ότι από πίσω πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη συμφωνία και φυσικά αρκετά λεπτομερής.

Δεν πιστεύω να μας νοιάζει να αναφερθεί όμως το όνομα των Πειρατών. Μας νοιάζει να γίνει δουλειά από πίσω.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1412
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό gounara » 10 Φεβ 2014, 22:10

θα ήθελα να σας ενημέρωσω οτι την τριτη το πρωι στις 10 , θα συναντηθεί αντιπροσωπεία των πειρατών στην Αθήνα με το Δήμαρχο της Αθήνας κο Καμίνη στο Γραφείο του στο Δημαρχείο παρουσια και δημοτικών συμβούλων .
Στόχος είναι να βολιδοσκοπισουν και οι 2 πλευρες το ενδεχόμενο εκλογικής συνεργασίας στο Δήμο και όχι μόνο . .
Η συνάντηση γίνεται με πρωτοβουλία του Δημάρχου και του Δ.συμβούλου κυρίου Δραγούμη .
> Απο εμας θα παρευρεθούν 3 μέλη της πειρατικής ομάδας της Αθήνας
.Επίσης έχουν δηλώσει οτι θα παρευρεθούν για να βοηθήσουν στις διαπραγματεύσεις ο Στάθης και η Πηνελόπη .
Επίσης και ο Βασίλη Περαντζακης .

> Την τέταρτη το βράδυ θα έχουμε συνάντηση με Δημοτικό συνδυασμό που είναι σε φάση διερεύνησης για ίδρυση και την Προηγούμενη μέρα τριτη. με γνωστή προσωπικοτητα για να την πείσουμε να συνεργαστουμε στο Δήμο .
> Επίσης αυτή τη βδομάδα θά έχουμε συνομιλίες Με το Κίνημα δεν πληρωνω . Μου ζήτησαν να κάνουμε συζήτηση εφ όλης της ύλης και όχι μονο για την Αθήνα . θα συναντηθω και θα σας ενημέρωσω .
> Ακόμα υπάρχει πιθανότητα κοινής δράσης μαζί τους ( Πειρ Αθήνα πειρ Εκπαίδευση ) για τα διόδια !!! Αυτοί για το οικονομικό κομματι και εμείς για τις κάμερες και την ελευθερία στη μετακίνηση .

> Τέλος μεγάλη ευκαιρία υπάρχει στο Δημο Ζωγραφου .
Πολύ καλη μου φιλη και παλαιά συνεργατης και νυν δημοτική σύμβουλος ( νομιζω για δεύτερη φορά ) θα κατέβει για Δήμαρχος .
> Το έμαθα τυχαία.
> Δεν έχω επικοινωνήσει μαζί της αλλά αν την πάρω θα είναι πανευκολο να κουμπωσουμε στο ψηφοδέλτιο της ενα δικο μας .
> Οποτε βρείτε μου κάποιον .....
> Αυτά για την ώρα .
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 10 Φεβ 2014, 23:14

Έτσι, gounara, γερά, κάνε μας ενέσεις ενθάρρυνσης.... Ότι χρειαστείς σφυράς κλέφτικα και τρέχουμε στην ΟΜ.ΕΠ. ... ε, τρέχω ήθελα να πω... :D

( Ο Στάθης... είναι ο γνωστός... της "ευκαιρία για φωτό"; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )
здравствуйте

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 11 Φεβ 2014, 12:21

Θέλουμε ενημέρωση με την λήξη της συνάντησης. Τι λέτε για mumble αργότερα;
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 11 Φεβ 2014, 13:15

-mesitiko- έγραψε:Θέλουμε ενημέρωση με την λήξη της συνάντησης. Τι λέτε για mumble αργότερα;


Αρχικά να πω ότι εγώ είμαι θετικός με μία συνεργασία. Βέβαια δεν είμαι στο δήμο Αθηναίων και έχουν να γίνουν ακόμα και άλλες συναντήσεις, οπότε για αυτά θα αποφασίσουν οι Αθηναίοι. Χωρίς να προλάβουμε πάντως να πούμε τίποτα, ο Καμίνης μίλησε για διαφάνεια για τις αναρτήσεις στο διαδίκτυο, για την κατάσταση της δημοκρατίας και την ανάγκη περισσότερης συμμετοχής. Δέχτηκε θετικά νομίζω αυτά που του είπαμε και μας έφερε σε επαφή ήδη με τμήματα του δήμου που ασχολούνται με το διαδίκτυο και τις δράσεις συμμετοχής.

Για περισσότερα σας παραπέμπω στον Θανάση.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες