Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογές

Συζήτηση για την περιφέρεια ή την τοπική κοινωνία, όπως δράσεις και συναντήσεις.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 16 Φεβ 2014, 14:09

καλή συμφωνία» θα είναι η συμμετοχή Πειρατών σε ένα συνδυασμό ως «Συνεργαζόμενοι» και όχι «στηρίζοντας» το συνδυασμό

Το θεωρώ εκ των ων ουκ άνευ στην περίπτωση που "συμπορευτούμε" στις δημοτικές με άλλον συνδυασμό.
Αλλιώς θα μείνουμε απλοί "χειροκροτητές"!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 16 Φεβ 2014, 17:27

Ζόρια, μεγάλα ζόρια, λέμε... (1 κουκί, 2 κουκιά, 3 και ο κούκος)

Καμίνης: «Σκληρότερη από την προηγούμενη η επικείμενη μάχη των εκλογών»
Δηλώσεις του σε ανοικτή πολιτική εκδήλωση
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: πριν 11'

Εικόνα

Σε ανοιχτή πολιτική εκδήλωση υποστήριξης της νέας υποψηφιότητάς του για τον Δήμο της Αθήνας, που διοργάνωσαν η Κίνηση Πολιτών για μία «Δυναμική Ελλάδα», καθώς και η «Ένωση Πολιτών για την Παρέμβαση» μίλησε ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης δηλώνοντας ότι «Μπαίνουμε σε μια σκληρή μάχη, περισσότερο σκληρή από την προηγούμενη».

Κάνοντας έναν απολογισμό της θητείας του στο δήμο της Αθήνας ο κ. Καμίνης σημείωσε πως ο κόσμος δεν ξέρει πως λειτουργεί ένας δήμος, ομολογώντας πως και ο ίδιος στην αρχή δεν γνώριζε. «Πήγανε να μας εμφανίσουν ότι δεν υπάρχουμε», τόνισε σχολιάζοντας πως για ένα μεγάλο διάστημα ήταν εξαφανισμένος, διότι υπήρχε μια ετερόκλητη δημοτική ομάδα, με παραιτήσεις αντιδημάρχων με αφορμή την υπόθεση του Μεγάρου Υπατία, ενώ η διοικητική δομή του δήμου όταν παρέλαβε τον δήμο ήταν διαλυμένη. «Η τριβή με την πραγματικότητα μας ωρίμασε», υπογράμμισε.

Στη συνέχεια ο κ. Γ. Καμίνης ανέλυσε την πορεία οικονομικής εξυγίανσης που ακολούθησε η δημοτική αρχή με την σημαντική μείωση των χρεών του δήμου προς τράπεζες και ιδιώτες, σε μια περίοδο που η κρατική επιδότηση μειώθηκε κατά 60% σε σχέση με το 2009, υπογραμμίζοντας πως «ο Δήμος Αθηναίων αυτή τη στιγμή δεν έχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα».

Ο Γ. Καμίνης υπογράμμισε τη φθορά και τη δυσκολία στη διαδικασία λήψης αποφάσεων κατά τη διάρκεια της δημαρχίας του υπογράμμισε την κεντρική θέση του προγράμματος του για μητροπολιτική δομή σε όλο το λεκανοπέδιο. «Δεν μπορεί το λεκανοπέδιο να λειτουργεί με 66 δήμους. Βασικός άξονας είναι ένας άνθρωπος να έχει την ευθύνη», προσθέτοντας ότι «η χώρα έχει ανάγκη από μεγάλες μεταρρυθμίσεις. Και η δημιουργία ενός μητροπολιτικού δήμου είναι μία από αυτές. Πρέπει να το καταλάβει πλέον το πολιτικό σύστημα».

Κάνοντας αναφορά στην «ανθρωπιστική κρίση που βρέθηκε μπροστά ο δήμος», τόνισε οι δομές προσαρμόστηκαν σε άλλα μεγέθη, αναζητήθηκαν νέοι τρόποι παρέμβασης με συνεργασίες με εταιρείες, με την παράλληλη εξασφάλιση 120 εκατ. ευρώ από ευρωπαϊκούς πόρους. Στη συνέχεια ο δήμαρχος της Αθήνας μίλησε για τη σύνδεση του δήμου με την κοινωνία των πολιτών και ομάδες εθελοντών, τη διαφάνεια σε θέματα ηλεκτρονικής διακυβέρνησης, τονίζοντας τα προβλήματα που εμφανίστηκαν και την αρρυθμία που προκάλεσε η διάλυση της δημοτικής αστυνομίας.

Σε ερώτηση σχετικά με τους συνυποψηφίους του στην μάχη για το δήμο της Αθήνας στις ερχόμενες δημοτικές εκλογές του Μαΐου απέφυγε να τοποθετηθεί, ενώ σχετικά με δημοσκοπήσεις που τον εμφανίζουν να προηγείται έναντι των αντιπάλων του, τόνισε πως είναι πολύ νωρίς ακόμη για να σχηματιστεί μια εικόνα.

Εκ μέρους της «Δυναμικής Ελλάδας» ο Ηλίας Μόσιαλος τόνισε πως «η υποστήριξη στον Γιώργο Καμίνη είναι αυτονόητη». «Είμαστε δίπλα σε έναν άνθρωπο αυτοδημιούργητο, σε έναν πετυχημένο δημόσιο λειτουργό, σε έναν βαθύτατα δημοκρατικό άνθρωπο που αξίζει να επανεκλεγεί δήμαρχος της Αθήνας όχι για τον ίδιο, αλλά για όσους κατοικούν σε αυτή την πόλη», είπε.

Ο Περικλής Βασιλόπουλος από την μεριά της «Ένωσης Πολιτών για την Παρέμβαση», τόνισε πως «ο Γ. Καμίνης έδειξε, ενάντια σε αυτούς που πίστευαν το αντίθετο, ότι μπορεί και συνδυάζει τσαγανό και χαμηλό προφίλ», ενώ ο Νίκος Μουζέλης στη σύντομη παρέμβαση του σημείωσε πως «όσοι νοιάζονται για την Αθήνα ανεξαρτήτως κόμματος πρέπει να ψηφίσουν τον κ. Καμίνη».
здравствуйте

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 17 Φεβ 2014, 15:19

Να ενημερώσω ότι έχουμε και πρόσκληση από την Φιλελεύθερη Συμμαχία. Μου ήρθε μέσω το Κώστα Λυμπουρίδη (του ανθρώπου την δίκη γα το site της προεδρίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης):

Βασίλη καλημέρα. Ο Γρηγόρης Βαλλιανάτος, πρόεδρος της Φιλελεύθερης Συμμαχίας, κατεβαίνει για Δήμαρχος Αθήνας. Θα θέλαμε να προτείνουμε στο Κόμμα Πειρατών να συμμετάσχει στην προσπάθεια με υποψήφιους και την ατζέντα του. Τι θα έλεγες να το συζητήσουμε;


Τον παρέπεμψα στον Θανάση για να συνεννοηθούν και να μας κρατήσουν ενήμερους.

Παρακαλώ όλους τους Πειρατές που είναι στην Αθήνα να πάρουν στα σοβαρά την συμμετοχή μας.

Προς το παρών η προσωπική μου άποψη, μετά την συνάντηση με τον Καμίνη, είναι ότι περισσότερη δουλειά μπορούμε να κάνουμε μαζί του εφόσον το αποφασίσουμε. Δεν είμαι όμως δημότης τους Δήμου Αθηναίων, οπότε ίσως δεν μετράει τόσο η γνώμη μου.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 17 Φεβ 2014, 15:39

Ούτε εγώ είμαι δημότης Αθηναίων....
συμφωνώ με τον Vasper αν αυτοσκοπός είναι να φέρουμε αποτέλεσμα εκλογικό (εκλογή πειρατών) και να διαφημιστούμε και να παράξουμε έργο και να μπούμε στο κλίμα μιας ενεργής συμμετοχής στις αποφάσεις, με την πλήρη αποδοχή της ατζέντας μας από το άλλο μέρος....τότε θεωρώ ότι πρέπει να συμπράξουμε με Καμίνη.

Διαφορετικά (αν δεν επιδιώκουμε πάση θυσία εκλογή) καλοβλέπω και τον Γ. Αμυρά, "ανεξάρτητος" παρουσιαστής του "Μένουμε Ελλάδα" για πολλούς λόγους.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Στάθης Λειβαδίτης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 23 Απρ 2012, 00:27

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Στάθης Λειβαδίτης » 17 Φεβ 2014, 17:25

Δίκτυο υποστηρικτών Καμίνη: https://www.facebook.com/gkaminis.diktyo & http://www.gkaminis.gr/diktyo/

Μέχρι στιγμής Καμίνη στηρίζουν ΔΗΜΑΡ (όπως και το 2010) και Δράση (Σκυλακάκης).

Σε δημοσκόπηση της metron analysis (της περασμένης εβδομάδας) ο Καμίνης προηγείται με 20% και ακολουθούν: Κακλαμάνης 14%, Σπηλιωτόπουλος 13%, Κασιδιάρης 11%, Σακελλαρίδης 10%, Σοφιανός 6%, Καπερνάρος 5%, Αμυράς 5%. Από το ίδιο γκάλοπ, 59% κρίνει αρνητικά το έργο Καμίνη και 32% θετικά.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 17 Φεβ 2014, 18:33

Για να γίνω, ως συνήθως, το "κωλόπαιδο"!!
Έχετε λόγους, βρε Πειρατές, που υποστηρίζετε "με τα τσαρούχια" τον Καμίνη; (δεν μπαίνω στον κόπο να κάνω copy-paste τις δημοσιεύσεις)
Αν ναι, εξηγήστε σας παρακαλώ και στην "πλέμπα"!
.............
.... Δεν δέχομαι με τίποτα, προσωπικά, την λογική "είμαστε ψηφοφόροι στον συγκεκριμένο Δήμο και δικαιούμαστε να κάνουμε ότι θέλουμε"!!
Απαντώ:
Κάνετε ότι θέλετε, Πειρατές είσαστε άλλωστε αλλά, ....... τι σκατά σημαίνει, σε τελική ανάλυση, η Πειρατική ιδεολογία;
Προσωπικά, θέλω ΠΛΗΡΗ ενημέρωση!!
Αν έχω άδικο......... χαστουκίστε με!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 17 Φεβ 2014, 18:51

laskaris_vasilis έγραψε:Για να γίνω, ως συνήθως, το "κωλόπαιδο"!!
Έχετε λόγους, βρε Πειρατές, που υποστηρίζετε "με τα τσαρούχια" τον Καμίνη; (δεν μπαίνω στον κόπο να κάνω copy-paste τις δημοσιεύσεις)
Αν ναι, εξηγήστε σας παρακαλώ και στην "πλέμπα"!
.............
.... Δεν δέχομαι με τίποτα, προσωπικά, την λογική "είμαστε ψηφοφόροι στον συγκεκριμένο Δήμο και δικαιούμαστε να κάνουμε ότι θέλουμε"!!
Απαντώ:
Κάνετε ότι θέλετε, Πειρατές είσαστε άλλωστε αλλά, ....... τι σκατά σημαίνει, σε τελική ανάλυση, η Πειρατική ιδεολογία;
Προσωπικά, θέλω ΠΛΗΡΗ ενημέρωση!!
Αν έχω άδικο......... χαστουκίστε με!!!!


Slap... :lol: (δεν έχεις άδικο, απλά μου αρέσει ο ήχος)

Η δική μου άποψη "γιατί πρέπει να πάμε με τον Καμίνη", και όχι "γιατί τον υποστηρίζουμε" είναι γιατί θα έχουμε δυνατότητα να κάνουμε έργο στην Αθήνα. Αν γλιτώσουμε 1 εκ. ευρώ από την πληροφορική και το πάμε σε άλλους τομείς θα είναι άσχημα; Αν μπορούμε να εφαρμόσουμε σε μεγάλη κλίμακα τοπικά δημοψηφίσματα που το δέχτηκε ως ιδέα ο Καμίνης θα είναι άσχημα; Αν μπορεί κάποιος άλλος να τα κάνει αυτά, να τον στηρίξουμε εκείνον. Για μένα δεν είναι θέμα προσώπου. Είναι θέμα έργου.

Δεν είμαι ψηφοφόρος όμως στο δήμο Αθήνας. Ας αποφασίσουν οι Πειρατές που είναι και θέλουν να έχουν άποψη. Το δικό μου επιχείρημα είναι αυτό που είπα πριν. Βεβαίως προϋποθέτει ότι ο Καμίνης θα έχει Πειρατές στον συνδυασμό του για να τα κάνουμε αυτά.

Ένα παράδειγμα πρακτικό που σκέφτομαι εγώ είναι δημοψήφισμα στο πρώτο διαμέρισμα Αθήνας για την πεζοδρόμηση της Πανεπιστημίου. Δίνουν στην δημοσιότητα τις μελέτες, βγάζουν φυσικά μια σοβαρή περίληψη και μέσα σε 2-3 μήνες κάνουν δημοψήφισμα με αποδεικτικό στοιχείο συμμετοχής έναν λογαριασμό ΔΕΚΟ και την ταυτότητα (εντοπιότητα). Νταξ... έχει και άλλα όπως που θα γίνει κλπ, αλλά αυτά είναι θέμα οργάνωσης.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 17 Φεβ 2014, 19:07

Αν γλιτώσουμε 1 εκ. ευρώ από την πληροφορική και το πάμε σε άλλους τομείς θα είναι άσχημα; Αν μπορούμε να εφαρμόσουμε σε μεγάλη κλίμακα τοπικά δημοψηφίσματα που το δέχτηκε ως ιδέα ο Καμίνης θα είναι άσχημα

Αν δεσμευτεί,,,,, θα γίνω ο καλύτερός του "φίλος"!!!!! (Μέχρι που μεταφέρω τα δικαιώματά μου!)
Αλλά......... να δεσμευτεί!!!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 17 Φεβ 2014, 19:14

laskaris_vasilis έγραψε:
Αν γλιτώσουμε 1 εκ. ευρώ από την πληροφορική και το πάμε σε άλλους τομείς θα είναι άσχημα; Αν μπορούμε να εφαρμόσουμε σε μεγάλη κλίμακα τοπικά δημοψηφίσματα που το δέχτηκε ως ιδέα ο Καμίνης θα είναι άσχημα

Αν δεσμευτεί,,,,, θα γίνω ο καλύτερός του "φίλος"!!!!! (Μέχρι που μεταφέρω τα δικαιώματά μου!)
Αλλά......... να δεσμευτεί!!!!!!


Μόνο έτσι....
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1412
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Συμμετοχή Πειρατών στις Δημοτικές – Περιφερειακές εκλογέ

Δημοσίευσηαπό gounara » 18 Φεβ 2014, 11:31

Στα πλαισια των επαφων μας για τις δημοτικες εκλογες σημερα Τριτη θα συναντηθουμε με το Γενικο Γραμματεα του Δημου Αθηναιων .
Το ραντεβου το ειχε υποσχεθει ο Δημαρχος και θα συζητηθουν θεματα λειτουργιας του Δημου

Αρμοδιοτητες Γενικου Γραμματεα

Ο Γενικός Γραμματέας έχει τις ακόλουθες αρμοδιότητες:

Παρέχει οδηγίες, δίνει κατευθύνσεις και γενικότερα συντονίζει τις Υπηρεσίες του Δήμου κατά την άσκηση του έργου τους.
Προβαίνει στην μελέτη και εισήγηση μέτρων για την βελτίωση και προαγωγή των λειτουργιών του Δήμου
Μεριμνά για την επεξεργασία από τις αρμόδιες Υπηρεσίες των θεμάτων που είναι προς συζήτηση ενώπιον του Δημοτικού Συμβουλίου, της Οικονομικής Επιτροπής ή της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής σύμφωνα με την ημερήσια διάταξη ή έχουν ήδη συζητηθεί σε αυτά, καθώς και να τα υποστηρίζει ενώπιον των ανωτέρω οργάνων, εφόσον κρίνεται απαραίτητο από τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου, της Οικονομικής Επιτροπής ή της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής.
Παρακολουθεί τη διαδικασία εφαρμογής των αποφάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου, της Οικονομικής Επιτροπής ή της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής από τις αρμόδιες Υπηρεσίες του Δήμου.
Μεριμνά για την έγκαιρη ετοιμασία των περιοδικών απολογισμών δράσης του Δήμου σύμφωνα με τα αντίστοιχα προγράμματα ή τις συγκεκριμένες αποφάσεις και ενημερώνει σχετικά το Δημοτικό Συμβούλιο και την Οικονομική Επιτροπή.
Μεριμνά για τη συνεχή βελτίωση της αποτελεσματικής δράσης των Υπηρεσιών του Δήμου, την προσαρμογή της λειτουργίας τους στις ανάγκες της τοπικής κοινωνίας και τη βελτίωση της απόδοσης του στελεχιακού δυναμικού και των τεχνικών μέσων του Δήμου.
Οργανώνει κάθε νέα Υπηρεσία που δημιουργείται στο Δήμο.
Ειδικότερα εκτελεί τις αρμοδιότητες με τις οποίες εξουσιοδοτείται από τον Δήμαρχο με απόφασή του.
Υπογράφει τις αποφάσεις χορήγησης αδειών με ή χωρίς αποδοχές και μετακίνησης εκτός έδρας στο εσωτερικό και εξωτερικό των υπαλλήλων του Δήμου.
Ο Γενικός Γραμματέας προΐσταται όλου του προσωπικού του Δήμου και ασκεί ανώτατη εποπτεία και έλεγχο σε όλες τις δημοτικές Υπηρεσίες. Εκτελεί τις αρμοδιότητες που του εκχωρεί ο Δήμαρχος με απόφασή του.
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες