Κέρκυρα: Φήμες και πραγματικότητα

Συζήτηση για την περιφέρεια ή την τοπική κοινωνία, όπως δράσεις και συναντήσεις.
kostasrose
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 21:12
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Κέρκυρα: Φήμες και πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό kostasrose » 28 Φεβ 2013, 13:51

Καλημέρα παιδιά από Κέρκυρα,

Χθες και σήμερα είχα επικοινωνία με 2 μέλη του κόμματος στην Ελλάδα οι οποίοι μου ανέφεραν την φήμη και την ανησυχία ότι όλα τα μέλη της Κέρκυρας θα αποχωρήσουν από το κόμμα...

Η αλήθεια είναι ότι:
1)Η Κέρκυρα μέχρι και σήμερα έχει επίσημα 10 μέλη από όσο γνωρίζω.
2) Έχουμε κάνει αρκετές ανοιχτές συγκεντρώσεις και μαζευτήκαμε το ελάχιστο 5 το μέγιστο 8 από τα 10 και δυστυχώς ούτε ένας από συμπολίτες μας που θα ήθελαν να μάθουν για τους Πειρατές.
3) Όλοι εξέφρασαν την αγωνία τους για τα εσωτερικά του κόμματός ΟΧΙ όμως ότι θα αποχωρήσουν, πέραν ενός μέλους.
4) Ο ένας, λοιπόν που έχει δηλώσει ανοικτά προβληματισμένος και ότι σκέφτεται να αποχωρήσει αν δεν αλλάξει η κατάσταση ή δεν δει συμμετοχή από όλους μας στα κοινά των Πειρατών είναι οικονομικά τακτοποιημένος για το 2013 και μέχρι σήμερα δηλώνει Πειρατής, συμμετέχει ενημερώνεται και ενημερώνει τους υπόλοιπους. Χθες μιλάγαμε στο τηλέφωνο και με ενημέρωνε για το κόμμα.
5) Προσπαθούμε να μαζέψουμε τις 10 υπογραφές για την δημιουργία και επίσημα του τοπικού αλλά και περιφερειακού γραφείου. Πράγμα λίγο δύσκολο γιατί ο ένας κάνει την στρατιωτική του θητεία και ένας άλλος δυστυχώς λείπει μακροχρόνια από Κέρκυρα.
6) Κάποιοι από εμάς αδυνατούμε να πληρώσουμε την ετήσια συνδρομή μας. Προσωπικά τόσο εγώ όσο και η σύζυγος μου δεν μπορούμε να δώσουμε ακόμα και αυτά τα 12 ευρώ. Είναι κάτι που το έχω δηλώσει ανοικτά σε όλους στην τελευταία συνάντησή μας προ 2 εβδομάδων. Όσοι δεν το έχουμε κάνει είναι γιατί είμαστε μακροχρόνια άνεργοι ή με μηδενικό εισόδημα τους τελευταίους μήνες. Σε καμία περίπτωση κανείς μας δεν έχει δηλώσει ότι δεν πληρώνουμε γιατί σκεφτόμαστε να αποχωρήσουμε.
7) Ο μόνος λόγος που αναφέρθηκε για αποχώρηση μέλους είναι να αλλάξει κάτι στο καταστατικό και να μην τον εκφράζει. Αυτό είναι κάτι που αφορά τον καθένα ατομικά και όχι συνολικά όλα τα μέλη της Κέρκυρας. Προς το παρών έχουν εκφραστεί κάποιες παρατηρήσεις σε άρθρα που θα ήθελαν διόρθωση αλλά κανείς μας δεν δήλωσε ότι θα αποχωρήσει για αυτόν τον λόγο.

Η συνέχεια της Πειρατικής προσπάθειας στην Κέρκυρα:
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία, χθες το βράδυ, με τον Στάθη Λειβαδίτη μου ανέφερε ότι σκέφτεται να κάνει επίσκεψη στην Κέρκυρα. Μου ανέθεσε αρχικά κάποια πράγματα για μεταφορά, διαμονή κλπ. τα οποία σήμερα κιόλας το πρωί του έχουν αποσταλεί όλες οι σχετικές πληροφορίες που τον ενδιέφερε και υπάρχει η διάθεση και το ενδιαφέρων να πραγματοποιηθεί τέλη Μαρτίου με αρχές Απριλίου.

Κατόπιν τον παραπάνω λοιπόν και από όσο προσωπικά γνωρίζω και μου έχουν μεταφέρει τα υπόλοιπα "Πειρατώνια" της Κέρκυρας η φήμη περί μαζικής ή ακόμα και ολικής αποχώρησης ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΗΘΗΣ
Παρακαλούνται όσοι μεταδίδουν την παραπάνω πληροφορία να ασχοληθούν με κάτι πιο δημιουργικό που θα βοηθήσουν την Πειρατική ιδέα.

Η Κέρκυρα μέχρι σήμερα έχει 10 μέλη. Είμαστε Πειρατές και λειτουργούμε αμεσοδημοκρατικά.

Κωνσταντίνος Μπουχάγιαρ
μέλος Πειρατών Ελλάδας

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Κέρκυρα: Φήμες και πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 28 Φεβ 2013, 14:03

Κώστα, ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις και εδώ. Πήγε η καρδιά μου στην θέση της.
Αμάν, πια με τις "κασσάνδρες" και τις ανεδαφικές φήμες τους :evil: .
Η αναφορά σου βάζει τα πράγματα στην θέση τους.
Χαιρετισμούς στην πανέμορφη Κέρκυρα και στα εκεί "Πειρατώνια" (<- ωραίο αυτό, θα το χρησιμοποιώ όταν αναφέρομαι στους Πειρατές της Κέρκυρας)

:)
здравствуйте

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Κέρκυρα: Φήμες και πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό baskin » 28 Φεβ 2013, 14:06

kostasrose έγραψε:4) Ο ένας, λοιπόν που έχει δηλώσει ανοικτά προβληματισμένος και ότι σκέφτεται να αποχωρήσει αν δεν αλλάξει η κατάσταση ή δεν δει συμμετοχή από όλους μας στα κοινά των Πειρατών...


Από που την περιμένει την αλλαγή ή την συμμετοχή; Ο ίδιος τι κάνει;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1412
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Κέρκυρα: Φήμες και πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό gounara » 28 Φεβ 2013, 14:07

Κωστα αν και ειχαμε ακουσει τις φημες ποτε δεν τις πιστεψαμε
Καλη συνεχεια λοιπον στο ταξιδι μας :)
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

kostasrose
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 21:12
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Κέρκυρα: Φήμες και πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό kostasrose » 28 Φεβ 2013, 14:16

baskin έγραψε:
kostasrose έγραψε:4) Ο ένας, λοιπόν που έχει δηλώσει ανοικτά προβληματισμένος και ότι σκέφτεται να αποχωρήσει αν δεν αλλάξει η κατάσταση ή δεν δει συμμετοχή από όλους μας στα κοινά των Πειρατών...


Από που την περιμένει την αλλαγή ή την συμμετοχή; Ο ίδιος τι κάνει;


συμμετέχει όσο μπορεί κυρίως στην ομάδα περιβάλλοντος και lequid από όσο γνωρίζω και ήταν παρών σε όλες τις συναντήσεις μας στην Κέρκυρα. Γράφει και στο forum και έχει την διάθεση. Απλά έχει δηλώσει προβληματισμένος και ότι έχει σκεφτεί την αποχώρηση. Όπως όμως προείπα μέχρι και σήμερα δηλώνει Πειρατής και προσπαθεί μαζί μας.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Κέρκυρα: Φήμες και πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό baskin » 28 Φεβ 2013, 14:43

Δεν έθεσα καμία μομφή, απλά το βρίσκω λίγο άκυρο να λες "θα αποχωρήσω" επειδή δεν υπάρχει συμμετοχή...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Κέρκυρα: Φήμες και πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό James » 28 Φεβ 2013, 14:46

Αφήστε τη γκρίνια, Κώστα πιστεύω ότι το τυπικό της υπόθεσης σχετικά με την ίδρυση του τοπικού γραφείου δεν είναι πρόβλημα, κάντε την αίτησης σας στη ΔΕ και έχω την εντύπωση ότι θα σας εγκρίνει.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Κέρκυρα: Φήμες και πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 01 Μαρ 2013, 04:41

ΟΚ.Καλως εγινε η διευκρινηση γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν ηταν απλως φημη.Εκφραστηκε απο αποχωρων μελος της ΔΕ με νοημα.Χαιρομαι που δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Ελπιζω να τα ξαναπουμε συντομα απο κοντα. :D
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Κέρκυρα: Φήμες και πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό James » 01 Μαρ 2013, 10:41

6) Κάποιοι από εμάς αδυνατούμε να πληρώσουμε την ετήσια συνδρομή μας. Προσωπικά τόσο εγώ όσο και η σύζυγος μου δεν μπορούμε να δώσουμε ακόμα και αυτά τα 12 ευρώ. Είναι κάτι που το έχω δηλώσει ανοικτά σε όλους στην τελευταία συνάντησή μας προ 2 εβδομάδων. Όσοι δεν το έχουμε κάνει είναι γιατί είμαστε μακροχρόνια άνεργοι ή με μηδενικό εισόδημα τους τελευταίους μήνες. Σε καμία περίπτωση κανείς μας δεν έχει δηλώσει ότι δεν πληρώνουμε γιατί σκεφτόμαστε να αποχωρήσουμε.

Έχει την αίσθηση ότι το παραπάνω είναι προσβλητικό γιά όσους είναι σε παρόμοια κατάσταση, αλλά παρόλα αυτά βρίσκουν το τρομερό ποσό των 12 ευρώ. Είναι επίσης και άτοπο, τι στιγμή που χρωστάμε να έχουμε το Στάθη να κάνει ταξίδια, που σημαίνουν έξοδα? αν θέλει να βοηθήσει το κόμμα. Να βάλει αυτά τα χρήματα που χαλάει, στο κόμμα για να εξοφλήσουμε το χρέος, δε ξέρω αν έβαλε στη συμφωνία κυριών που υπήρχε , αλλά για να πηγαίνει να βγάλει φωτογραφία με το Καμμένο χάλασε.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

JudgeD
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 09:24

Re: Κέρκυρα: Φήμες και πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό JudgeD » 01 Μαρ 2013, 11:07

James, τωρα κανεις σαν τον Ιουδα. Η αποπληρωμη του χρεους σας ειναι πανευκολο ζητημα.
Αν εισαστε πιο σοβαροι, το πιο πιθανο ειναι να το λαμβανατε το ποσο απο εναν μονο δωρητη.
Αν ο Προεδρος ή οποιος εκπρόσωπος δεν περιοδευει, τελειωσατε...
Η περιοδεια ειναι σημαντικοτερη απο το χρεος (!!) για πολιτικο σχηματισμο...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες