ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΖΗΤΟΝΤΑΙ

Συζήτηση για την περιφέρεια ή την τοπική κοινωνία, όπως δράσεις και συναντήσεις.
Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΖΗΤΟΝΤΑΙ

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 28 Νοέμ 2012, 08:26

Στα πλαισια της προσφορας στους ελληνες διαθεση προιοντων χωρις μεσαζωντες ζητω οσοι παραγοωγοι εχουν την διαθεση γιακατι τετιο να εποικηνωνησουν μαζι μου στα τηλεφωα μου. προγραματιζω να γινει στο Περαμα και στην Σαλαμινα. ιδη εχω μια μικρη βοηθεια απο τους ιδιοκτητες των μυλων καρδιτσας οσο αφορα το αλευρι και να μου βρουν και αλλους παραγωγους , καθως και τον τροπο που οργανωνετε μις ΚΑΙ ΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕΡΟς ΣΕ πολα στην αττικη παρομοια.
επησεις μια πλατφορμα για την κρατηση παραγγελιων μεσα απο ενα σαιτ που θα φτιαχρει για αυτο τον σκοπο. οι παραγγελιες το μονο νοημα που εχουν ειναι για να ξερουν οι παραγωγοι στο περιπου την ποσοτητα που θα κατεβασουν . οποιος μπορει να βοηθησει ας μου κανει τηλεφωνο κυριως απογευματινες ωρες
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΖΗΤΟΝΤΑΙ

Δημοσίευσηαπό chprokop » 29 Νοέμ 2012, 11:03

Αν θελεις οριτζιναλ πατατα Νευροκοπίου, δες εδω http://www.dasoton.com/ (δεξιά στο κλικ για τα τηλεφωνα των παραγωγών).

drafte
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2012, 21:01

Re: ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΖΗΤΟΝΤΑΙ

Δημοσίευσηαπό drafte » 29 Νοέμ 2012, 11:50

Μήπως να δημιουργούσαμε και κάποια πειρατικά κουπόνια με αντίκρισμα σε υπηρεσίες, τα οποία να τα δίναμε στους παραγωγούς αντί για χρήματα; Ελπίζω το σδοε που κυκλοφορεί ακριβώς πάνω... από το κεφάλι μου, να μην μας καρφώσει. Το σημαντικό βέβαια είναι πάνω από όλα η δέσμευση, ότι οι υπηρεσίες αυτές είναι πραγματικές. Αυτό σημαίνει ότι όποιος δεν πραγματοποιήσει την υπηρεσία που υπόσχεται στο κουπόνι, θα πρέπει να έχει penalty. Το οποίο αυτομάτως σημαίνει δημιουργία μιας βάσης δεδομένων με αυτά τα κουπόνια, στα πρότυπα των ΤΕΜ. Αλλά να το κάνουμε the pirate way, δηλαδή ανώνυμα και με την βάση ορατή και διαθέσιμη σε όλους. Και πως μπορεί να γίνει αυτό , παρά μόνο βασιζόμενοι σε αυτό; Δηλαδή σε ένα ανώνυμο meeting κλειδιών, στο οποίο θα πρέπει να μπάσουμε μέσα και τους παραγωγούς. Κάτι που δεν είναι φυσικά εύκολο, γιαυτό και η καλύτερη λύση είναι η εκτύπωση πλαστικών καρτών , με τα κλειδιά μέσα.

drafte
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2012, 21:01

Re: ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΖΗΤΟΝΤΑΙ

Δημοσίευσηαπό drafte » 01 Δεκ 2012, 01:52

Εδώ φαίνεται τo απλούστερο iso κάρτας. Μπορείς να παράγεις τέτοιες κάρτες φτηνά, υπάρχουν και σχετικά φτηνά μηχανήματα. Όμως επειδή δεν εκτελούν εσωτερικά κάποιο κομμάτι κώδικα, είναι εύκολο να κλαπεί το κλειδί τους.

Οπότε η τεχνολογία έχει προχωρήσει και υπάρχουν πιο εξελιγμένα Iso. Eδώ φαίνεται ένα παράδειγμα για το πως μπορούμε να γράψουμε μια εφαρμογή που επικοινωνεί με μια (java) smart card.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και drafte, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΖΗΤΟΝΤΑΙ

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Δεκ 2012, 02:01

Αυτή είναι μια ωραία ιδέα. Να την θυμηθείς στην ώρα της!
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

drafte
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2012, 21:01

Re: ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΖΗΤΟΝΤΑΙ

Δημοσίευσηαπό drafte » 01 Δεκ 2012, 02:02

baskin έγραψε:Αυτή είναι μια ωραία ιδέα. Να την θυμηθείς στην ώρα της!


Παλιά ιδέα. Υπάρχει εδώ και καιρό.
Το χρήμα των βρυκολάκων με τέτοιες κάρτες δουλεύει εδώ και πολλά χρόνια.
Γιατί να μην δουλέψει έτσι και το καινούργιο χρήμα;
Και πότε είναι η ώρα του; Η τεχνολογία είναι έτοιμη, η ώρα έχει έρθει. Απλά εμείς είμαστε εκτός χρόνου.

drafte
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2012, 21:01

Re: ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΖΗΤΟΝΤΑΙ

Δημοσίευσηαπό drafte » 02 Δεκ 2012, 19:06

Και αυτό βεβαίως πρέπει να ψαχτεί κατά πόσο κάνει την δουλειά του.

Διαβάζουμε
http://wiki.debian.org/Smartcards/OpenPGP
http://wiki.debian.org/Smartcards

Εδώ βλέπουμε κάποιες ενδεικτικές τιμές του προϊόντος.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες