Εναλλακτική για oracle - taxisnet

Σχολιάζουμε ενδιαφέρουσες καταχωρήσεις και απόψεις από ιστολόγια και ιστοχώρους. Δεν παραλείπουμε να αναφέρουμε την πηγή!
ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Εναλλακτική για oracle - taxisnet

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 24 Φεβ 2015, 15:22

Προφανώς θα έχετε διαβάσει το άρθρο Χωρίς σύμβαση συντήρησης λειτουργούν ΤΑΧΙS και TAXISnet
Η απάντηση του κ. Τσαβδάρη ξεκαθαρίζει τα πράγματα ορθώς, κατα εμένα. Δηλαδή, άμα δε φτιάξεις τις @@ συμβόλαιο δε ξαναέχει...

Υπάρχει λύση σε open source να την προτείνουμε στη ΓΓΠΣ?
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Εναλλακτική για oracle - taxisnet

Δημοσίευσηαπό pav » 24 Φεβ 2015, 16:22

Μα τι να προτείνουμε; Δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες.

Ακόμη κι αν αντί για Oracle είχανε κάποια άλλη Β.Δ., κάποιον θα πληρώνανε για συντήρηση του συστήματος (χωρίς να έχω άποψη για το κόστος της Oracle). Σωστά;

Επίσης δεν ξέρουμε πως φτιάχτηκαν οι εφαρμογές αλλά και πως χακεύτηκαν. Μπορεί να τους χακέψανε μέσω της φανταστικής εφαρμογής του taxisnet, ενώ η Oracle να ευθύνεται μόνο για τις βάσεις δεδομένων.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτική για oracle - taxisnet

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 24 Φεβ 2015, 18:49

Το θέμα δεν είναι η Β.Δ. αλλά η συνολική λύση που έχει δοθεί. Επίσης, η αλλαγή σε μία άλλη βάση δεδομένων απαιτεί και αλλαγές στην εφαρμογή.

Πρακτικά η MySQL και η Postgres είναι αρκετά δυνατές για big data όπως αυτά του Ε9. Θέλουν όμως εμπειρία σε αυτόν τον τομέα.

Από ότι έχω δει, η εμπειρία που έχουν στην ΓΓΠΣ είναι πολύ μικρή σε σχέση με big data ακόμα και στην Oracle. Τα προβλήματα του Ε9 είναι πιθανότερο να είναι θέμα σχεδιασμού και διαχείρισης, παρά προβλήματος της Β.Δ. Οπότε και η απάντηση του Τσαβδάρη μου φαίνεται περίεργη.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες