Απο τα ρολόγια της ΔΕΗ στο...online ρεύμα

Σχολιάζουμε ενδιαφέρουσες καταχωρήσεις και απόψεις από ιστολόγια και ιστοχώρους. Δεν παραλείπουμε να αναφέρουμε την πηγή!
Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Απο τα ρολόγια της ΔΕΗ στο...online ρεύμα

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 24 Ιούλ 2014, 11:59

Ερώτηση 1η: Οι "έξυπνοι μετρητές" θα έχουν δυνατότητα να κλείνουν/ανοίγουν την παροχή ρεύματος με εντολή από τα κεντρικά της ΔΕΗ;

Ερώτηση 2η: Η γνώση του τι καταναλώνω, πότε και πως (σε επίπεδο οικίας και όχι σε επίπεδο οικ. τετραγώνου ή γειτονιάς δηλ. στον κατανεμητή πριν από τις οικιακές καταναλώσεις) σε τι θα βοηθήσει την ΔΕΗ (ας πούμε στην ρύθμιση του δικτύου της);

Ερώτηση 3η: Η καταμέτρηση της κατανάλωσης 24ώρες το 24ώρο (λεπτό προς λεπτό ή ακόμα και ώρα με την ώρα) του κάθε σπιτιού τι διαφορετικό/καλύτερο θα έχει στην τιμολόγηση με την καταμέτρηση πχ. ανά ζώνη ημέρας δηλ. πρωί, μεσημέρι, βράδυ, νύχτα (περίπου 24/4, δηλ. ανά εξάωρο);

... θα μου έρθουν και άλλες....

(Βασίλη Λ., τα "φώτα" σου παρακαλώ)

Από τα ρολόγια της ΔΕΗ στο...online ρεύμα
ΚτΠ, 24 Ιουλίου 2014 - 11:00

Τα παλιά ρολόγια της ΔΕΗ... φεύγουν και και έρχονται οι «έξυπνοι» μετρητές που θα ενημερώνουν τους καταναλωτές μέσα από το κινητό τους, ή τον φορητό τους υπολογιστή για το ρεύμα που καταναλώνουν. Η αντικατάσταση των παλιών ρολογιών της ΔΕΗ θα αρχίσει μέσα στο 2015 καλώς εχόντων των πραγμάτων. Οι καταναλωτές θα ενημερώνονται με μηνύματα στο κινητό τους για το ρεύμα που έχουν ξοδέψει, για τις προγραμματισμένες διακοπές, βλάβες καθώς και τυχόν παραβιάσεις μετρητή, ενώ μέσω του Διαδικτύου θα έχει πρόσβαση σε ιστορικά στοιχεία της κατανάλωσής του για διάστημα 24 μηνών πριν. Πρόσβαση στα παραπάνω στοιχεία θα έχει και μέσω μικρής οθόνης που θα εγκατασταθεί στο εσωτερικό του σπιτιού του και θα είναι συνδεδεμένη με τον μετρητή.

Οι νέοι μετρητές θα τοποθετηθούν πιλοτικά σε περίπου 200.000 κατοικίες και καταστήματα. Σε πρώτη φάση οι οθόνες θα εγκατασταθούν σε 30.000 κατοικίες, όπως αναφέρουν «Τα Νέα». Οι πρώτοι «έξυπνοι» μετρητές θα τοποθετηθούν ως εξής: 60.000 μετρητές στο Νομό Ξάνθης, 80.000 στο Νομό Λέσβου, 20.000 στο Νομό Λευκάδας, 7.000 στην Αττική και 3.000 στην Κεντρική Μακεδονία. Προαιρετικά θα εγκατασταθούν, επίσης, 17.000 στη Σαντορίνη, 3.000 στην Κύθνο και 10.000 στη Μήλο.

Το έργο συνολικού προϋπολογισμού 86,5 εκατ. ευρώ θα αποτελέσει τον «πιλότο» πάνω στο οποίο θα στηριχτεί η μελέτη για την πλήρη αντικατάσταση στη συνέχεια των 7 εκατ. μετρητών χαμηλής τάσης της ΔΕΗ, κόστους άνω των 1 δισ. ευρώ. Την προκήρυξη του πιλοτικού προγράμματος για την εγκατάσταση 170.000 «έξυπνων» μετρητών σε κατοικίες και μικρά εμπορικά καταστήματα δημοσίευσε ο Διαχειριστής του Ελληνικού Συστήματος Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΔΕΔΔΗΕ).
здравствуйте

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Απο τα ρολόγια της ΔΕΗ στο...online ρεύμα

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 24 Ιούλ 2014, 14:01

Απάντηση 1: Βεβαίως! Στην ηλεκτρολογία/ηλεκτρονικά τα ΠΑΝΤΑ γίνονται. Άλλωστε και τώρα η ενεργοποίηση του "νυχτερινού" γίνεται κεντρικά.

Απάντηση 2: Δεν βοηθάει ...... Απαιτείται! Στον καταμερισμό των φορτίων ούτως ώστε μακροπρόθεσμα, σαν πάροχος, να έχει οικονομία. Την βοηθάει επίσης να μην κάνει επενδύσεις "κουτουρού" σε μέρη όπου δεν υπάρχει ανάγκη.
Αντίθετα, εξοικονομεί χρήματα για να τα επενδύσει όπου χρειάζεται. (μιλάω για υπεύθυνο σχεδιασμό φυσικά!!)
Για να το κάνω "νιανιά": Στην Σκύρο π.χ. όπου έχω καταναλώσεις 22 MW (αυθαίρετο νούμερο) δεν θα στήσω μονάδες παραγωγής δυναμικότητας 80 MW!

Απάντηση 3: Δεν κατάλαβα ακριβώς το ερώτημα!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Απο τα ρολόγια της ΔΕΗ στο...online ρεύμα

Δημοσίευσηαπό pav » 24 Ιούλ 2014, 14:20

Γνωρίζει κανείς αν έχει γίνει κάτι τέτοιο στο εξωτερικό και που; Άλλαξε τίποτα για τους καταναλωτές; Ξέρουμε ποιες ακριβώς συσκευές θα εγκατασταθούν (εταιρία / μοντέλο);

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Απο τα ρολόγια της ΔΕΗ στο...online ρεύμα

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 24 Ιούλ 2014, 14:26

pav έγραψε:Γνωρίζει κανείς αν έχει γίνει κάτι τέτοιο στο εξωτερικό και που; Άλλαξε τίποτα για τους καταναλωτές; Ξέρουμε ποιες ακριβώς συσκευές θα εγκατασταθούν (εταιρία / μοντέλο);

Αν μιλάς για τις συσκευές μέτρησης, δεν γνωρίζω.
Τώρα αν αλλάζει τίποτα για τους καταναλωτές (και το δημόσιο κατ` επέκταση) σου υπογράφω με "πέντε χέρια" πως μπορούν να αλλάξουν πάρα πολλά!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Απο τα ρολόγια της ΔΕΗ στο...online ρεύμα

Δημοσίευσηαπό pav » 24 Ιούλ 2014, 14:29

laskaris_vasilis έγραψε:μπορούν να αλλάξουν πάρα πολλά!

Λέγε!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Απο τα ρολόγια της ΔΕΗ στο...online ρεύμα

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 24 Ιούλ 2014, 14:35

pav έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:μπορούν να αλλάξουν πάρα πολλά!

Λέγε!

Τι να πω βρε!!
Από το ότι μπορείς να δημιουργήσεις φραγή διακοπής σε ευαίσθητες ομάδες (για να αποφύγεις αυτό που συνέβη στην Κρήτη προχθές, αν θυμάμαι καλά), μέχρι το να δημιουργήσεις κλιμακούμενο κοστολόγιο χρησιμοποιώντας ένα κάρο παραμέτρους.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Απο τα ρολόγια της ΔΕΗ στο...online ρεύμα

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 24 Ιούλ 2014, 14:43

laskaris_vasilis έγραψε:
pav έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:μπορούν να αλλάξουν πάρα πολλά!

Λέγε!

Τι να πω βρε!!
Από το ότι μπορείς να δημιουργήσεις φραγή διακοπής σε ευαίσθητες ομάδες (για να αποφύγεις αυτό που συνέβη στην Κρήτη προχθές, αν θυμάμαι καλά. Σχετικά: http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231336741), μέχρι το να δημιουργήσεις κλιμακούμενο κοστολόγιο χρησιμοποιώντας ένα κάρο παραμέτρους.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Απο τα ρολόγια της ΔΕΗ στο...online ρεύμα

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 24 Ιούλ 2014, 14:50

Μάλλον το "βλέπουμε" ΔΕΗτζίδικα.....

Ερώτηση 1η: Οι "έξυπνοι μετρητές" θα έχουν δυνατότητα να κλείνουν/ανοίγουν την παροχή ρεύματος με εντολή από τα κεντρικά της ΔΕΗ;
Αν ναι, μου κόβεις ότι ώρα θέλεις το ρεύμα, σωστά; ή ακόμα, ακόμα, μπορείς να κάνεις (έχει την δυνατότητα) και "επιλεκτικές διακοπές ρεύματος" (πχ. να κλείσεις το ρεύμα σε μια γειτονιά σε όλα τα σπίτια και να αφήσεις μόνο του "υπουργού". Και όταν σε ρωτήσουμε γιατί έτσι, να πεις κάποια στερεότυπη δικαιολογία τύπου "ε, υπήρξε απότομη ζήτηση και κλείσαμε κάποιες παροχές για να αντεπεξέλθει το δίκτυο...")

Ερώτηση 2η: Η γνώση του τι καταναλώνω, πότε και πως (σε επίπεδο οικίας και όχι σε επίπεδο οικ. τετραγώνου ή γειτονιάς δηλ. στον κατανεμητή πριν από τις οικιακές καταναλώσεις) σε τι θα βοηθήσει την ΔΕΗ (ας πούμε στην ρύθμιση του δικτύου της);
Η ΔΕΗ δεν χρειάζεται να ξέρει τι καταναλώνω εγώ προσωπικά (το σπίτι μου) αν πάσα στιγμή, για να "ρυθμίζει καλύτερα" τα φορτία του δικτύου και τα άλλα στοιχεία. Της αρκεί (και της περισσεύει) να γνωρίζει τα φορτία για ένα μπλοκ σπιτιών (όπως είπα από το κατανεμητή για μια γειτονιά, που μπορεί να έχει 10-20-30 σπίτια).

Ερώτηση 3η: Η καταμέτρηση της κατανάλωσης 24ώρες το 24ώρο (λεπτό προς λεπτό ή ακόμα και ώρα με την ώρα) του κάθε σπιτιού τι διαφορετικό/καλύτερο θα έχει στην τιμολόγηση με την καταμέτρηση πχ. ανά ζώνη ημέρας δηλ. πρωί, μεσημέρι, βράδυ, νύχτα (περίπου 24/4, δηλ. ανά εξάωρο);
Η ΔΕΗ δεν χρειάζεται να ξέρει πότε άναψα τον θερμοσίφωνα ή την ηλεκτρική κουζίνα, της φτάνει και της περισσεύει να ξέρει τι κατανάλωσα συνολικά για μια χρονική περίοδο (πχ. μήνας). Όλες οι άλλες "πραγματικού χρόνου" μετρήσεις της είναι άχρηστες... αλλά ταυτόχρονα μπορεί να γίνουν και πολύ χρήσιμες για κάποιους άλλους....
здравствуйте

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Απο τα ρολόγια της ΔΕΗ στο...online ρεύμα

Δημοσίευσηαπό Petros » 24 Ιούλ 2014, 17:08

Κομπειλάδας έγραψε:Ερώτηση 2η: Η γνώση του τι καταναλώνω, πότε και πως (σε επίπεδο οικίας και όχι σε επίπεδο οικ. τετραγώνου ή γειτονιάς δηλ. στον κατανεμητή πριν από τις οικιακές καταναλώσεις) σε τι θα βοηθήσει την ΔΕΗ (ας πούμε στην ρύθμιση του δικτύου της);

Θα βοηθήσει την ΔΕΔΔΗΕ στην σχεδίαση του δικτύου με πιο έξυπνο τρόπο ώστε να μειωθούν κόστη συντήρησης, και αν μετράει και άεργα, να γίνει καλύτερος σχεδιασμός του που θα γίνει αντιστάθμιση στο δίκτυο και θα μειώσει τις ανάγκες σε εργατοώρες καταμέτρησης καταναλώσεων. (<-πιθανολογώ ότι γι αυτό το προωθεί η κυβέρνηση)

Βέβαια στην Ελλάδα έχουμε μεγαλύτερα προβλήματα στην ενέργεια με το μεγαλύτερο από αυτά ότι άλλος φορέας είναι υπεύθυνος για την παραγωγή και άλλος για την διανομή και κατανάλωση. (κάτι που ναι μεν στο εξωτερικό ίσως να λειτουργεί, αλλά στην Ελλάδα που λόγω γεωμορφολογίας δεν έχει διασυνδεδεμένο δίκτυο αλλά πολλές αυτόνομες μονάδες είναι καταδικασμένο σε αποτυχία.)
Παράδειγμα: Σε ένα μη διασυνδεδεμένο δίκτυο, κόβεται ο αγωγός μίας φάσης μιας γραμμής μέσης τάσης που εκείνη την ώρα έχει μια κατανάλωση ~8 MW. ο ΔΕΔΔΗΕτζής δεν κάνει "bypass" στο δίκτυο επειδή δεν έχει δυνατότητα και αναγκαστικά "βγάζει" την γραμμή "έξω" για να ξεκινήσουν ο εργασίες αποκατάστασης. Στο εργοστάσιο της ΔΕΗ οι μηχανικοί βάρδιας βλέπουν ότι έχει πέσει η κατανάλωση αλλά ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ.
Γιατί; Γιατί ο εξοπλισμός επίβλεψης ΔΕΝ της ανήκει, αλλά ανήκει στην ΔΕΔΔΗΕ, με αποτέλεσμα να μην έχει πλέον πρόσβαση σε αυτόν.
Εννοείται ότι το να βγάζεις γραμμές εκτός δεν είναι κάτι που έχεις την δυνατότητα να το κάνεις όποτε να 'ναι, πόσο μάλλον όταν το δίκτυο δεν είναι διασυνδεδεμένο ώστε να διασφαλίζεται η επάρκεια ισχύος, ενώ οι μεγάλες διακυμάνσεις στη ζήτηση μπορούν να προκαλέσουν σοβαρές ζημιές στα τυλίγματα αλλά και στα μηχανολογικά μιας ηλεκτρογεννήτριας.
Ευτυχώς λόγω καλής συνεννόησης μεταξύ των εργαζομένων σε ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ πολλές ζημιές έχουν αποφευγθεί, προσωπικά όμως το βρίσκω ανεπαρκές μιας και τα περιθώρια ανθρωπινου λάθους είναι ΓΙΓΑΝΤΙΑ
Που θέλω να καταλήξω; Μπροστά στα κόστη σε υλικό και εργατοώρες που χάνονται λόγω βλαβών και blackouts (άρα και βλαβών λόγω blackouts - κύκλος αέναος είναι αυτός) λόγο του αρρωστημένου διαχωρισμού παραγωγής/διανομής τα υποτιθέμενα λιγότερα κόστη καταμέτρησης είναι τρίχες.


Πάμε και στις "πειρατικές" μου ανησυχίες (που πριν βρουν εφαρμογή είναι -ευτυχώς- θεωρητικές): Βρίσκω παράλογη (και τολμω να πω και επικίνδυνη) την καταμετρηση και συλλογή της κατανάλωσής μου σε κεντρικό επίπεδο τη στιγμή που δεν έχω σαν πελάτης πρόσβαση στον κώδικα του συστήματος συλλογής και δεν έχω κάποια ρητή δήλωση για το ποιός μπορεί να γνωρίζει τα δεδομένα από τις καταναλώσεις μου στο συμβόλαιο με την ΔΕΔΔΗΕ.

@Κομπειλάδας: η ΔΕΗ δεν έχει δίκτυο
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Απο τα ρολόγια της ΔΕΗ στο...online ρεύμα

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 24 Ιούλ 2014, 17:25

Petros έγραψε:Θα βοηθήσει την ΔΕΔΔΗΕ στην σχεδίαση του δικτύου με πιο έξυπνο τρόπο ώστε να μειωθούν κόστη συντήρησης, και να γίνει καλύτερος σχεδιασμός του που θα γίνει αντιστάθμιση στο δίκτυο και θα μειώσει τις ανάγκες σε εργατοώρες καταμέτρησης καταναλώσεων. (<-πιθανολογώ ότι γι αυτό το προωθεί η κυβέρνηση)


α) Με την γνώση στην κατανάλωση (ζήτηση) στους υποσταθμούς κατανομής πριν από τις οικιακές καταναλώσεις, μια χαρά μπορεί να κάνει όλα αυτά που μου λες, δεν χρειάζεται να ξέρει την ΚΑΘΕ οικιακή κατανάλωση ΚΑΘΕ στιγμή.
β) Η καταμέτρηση γίνεται 3 φορές το χρόνο (4μηνα) και έχει ένα κόστος 0,20 λεπτά την μέτρηση, αν υποθέσουμε ότι ένα κόστος (μόνο απόκτησης, χωρίς να βάλουμε μέσα άλλα κόστη) ενός "έξυπνου μετρητή" είναι πχ. 50€, κάνε την διαίρεση για το πότε θα γίνει εξόφληση. Και αλήθεια, ποιος θα το πληρώσει άραγε αυτό το κόστος;
Και δεν λέω να μην υπάρχει οικιακή καταμέτρηση με αυτόματο/ηλεκτρονικό τρόπο, απλά λέω ότι δεν χρειάζεται να είναι "έξυπνος μετρητής" που να μετράει συνεχώς, να καταγράφει δηλαδή σχεδόν κάθε στιγμή τι καταναλώνω, να στέλνει τα στοιχεία στα κεντρικά και να καταγράφονται στην καρτέλα μου για επεξεργασία. Γίνεται ταυτοποίηση εμού και του τι καταναλώνω, πότε, πώς, κτλ., κτλ.

Petros έγραψε:@Κομπειλάδας: η ΔΕΗ δεν έχει δίκτυο

Το ξέρω... χάριν συντομίας.

Επίσης, αυτό με το centralizing να το κοιτάξεις όσο είναι νωρίς και αντιμετωπίσημο... αν σου γίνει χρόνιο, θα είναι δύσκολα τα πράματα. :twisted:
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες