Μηνύει τους ρακοσυλλέκτες ο Μπουτάρης

Σχολιάζουμε ενδιαφέρουσες καταχωρήσεις και απόψεις από ιστολόγια και ιστοχώρους. Δεν παραλείπουμε να αναφέρουμε την πηγή!
Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Μηνύει τους ρακοσυλλέκτες ο Μπουτάρης

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 30 Ιουν 2014, 16:22

Μηνύει τους ρακοσυλλέκτες ο Μπουτάρης

Εικόνα

Ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης κατέθεσε μήνυση εναντίον «ομάδων ατόμων που τελούν διακεκριμένες κλοπές κατ΄ εξακολούθηση, κατ΄ επάγγελμα και κατά συνήθεια, ενώ παράλληλα προκαλούν καταστροφές και βλάβες στους κάδους ανακύκλωσης»

Μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο αντιδήμαρχος Ανακύκλωσης και Καθαριότητας, Θανάσης Παππάς ανέφερε σχετικά:

«Είναι μεγάλο πρόβλημα και πρέπει να λυθεί σε εθνικό επίπεδο, σε επίπεδο αστυνομίας, ΣΔΟΕ και εισαγγελίας. Είναι Βουλγαρόγυφτοι, Αλβανοί και Έλληνες που κλέβουν χαρτί και μέταλλα και στη συνέχεια τα πηγαίνουν και τα πωλούν σε επιχειρήσεις εντός της Θεσσαλονίκης».

«Δεν είναι μόνο η οικονομική ζημιά που προκαλούν στο Δήμο και κατ΄ επέκταση από τους κατοίκους που αντλούν ωφέλεια από την ανακύκλωση των προϊόντων. Είναι θέμα λειτουργικό και αισθητικό, καθώς δίπλα σε κάθε κάδο βλέπεις και από έναν να κλέβει. Στη συνέχεια, πετά ότι δεν του χρειάζεται βρομίζοντας όλο τον τόπο» πρόσθεσε.

Η ενέργεια αυτή βρίσκει σύμφωνο και τον διευθυντή της Ελληνικής Εταιρίας Αξιοποίησης Ανακύκλωσης Γ. Ραζή.

Να υπενθυμίσουμε ότι ο Δήμος Θεσσαλονίκης έχει συνάψει από τις 9 Μαΐου 2011 σύμβαση συνεργασίας για την διαχείριση δημοτικών αποβλήτων συσκευασίας με την ανώνυμη εταιρία με την επωνυμία «Ελληνική Εταιρία Αξιοποίησης - Ανακύκλωσης ΑΕ».

Σύμφωνα με τον κ. Ραζή: «πρόκειται για συνέπεια της κρίσης, που έχει ενταθεί σε μέγιστο βαθμό κυρίως σε αστικές περιοχές και ιδιαίτερα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Το 2013 εκτιμάται ότι από τους μπλε κάδους αφαιρέθηκαν περίπου 30.000 τόνοι υλικών«.

Τοποθετώντας το ζήτημα σε μία πολύ πιο στέρεα βάση, ο Γ. Ραζής σημείωσε:

«Κατά τη γνώμη μας αυτό που κρίνεται σημαντικότερο είναι η διερεύνηση, από τις Αρχές, της διαδρομής κατά την περαιτέρω διακίνηση και εμπορία των αφαιρούμενων υλικών και όχι κυρίως κατά τη φάση της αφαίρεσης, ώστε να διαπιστωθεί κατά πόσο πρόκειται για περιβαλλοντικά ορθή και οικονομικά/φορολογικά σύννομη πρακτική και να ληφθούν τα ανάλογα, κατά περίπτωση, μέτρα».
здравствуйте

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Μηνύει τους ρακοσυλλέκτες ο Μπουτάρης

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 30 Ιουν 2014, 16:24

Έχω την εντύπωση ότι "η μήνυση" δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος....

Ίσως μια οργάνωση των "ρακοσυλλεκτών" με πρωτοβουλία του Δήμου θα ήταν κάπως πιο θετική προσέγγιση.

ΔΞ, για πείτε γνώμες.
здравствуйте

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μηνύει τους ρακοσυλλέκτες ο Μπουτάρης

Δημοσίευσηαπό mankasp » 01 Ιούλ 2014, 12:28

κάδοι μέσα στις πολυκατοικίες, τουλάχιστον της ανακύκλωσης δεν μυρίζουν, προγραμματισμένα δρομολόγια των απορριματοφόρων ανακύκλωσης και ευθύνη της οικοδομής να βγάζει έξω / βάζει μέσα τον κάδο με πρόστιμο αν δεν το κάνει.
https://twitter.com/e_kastrinakis

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Μηνύει τους ρακοσυλλέκτες ο Μπουτάρης

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 01 Ιούλ 2014, 13:58

Όταν παύουμε να σεβόμαστε την ιστορία και την παράδοση "χάριν των σύγχρονων αντιλήψεων", θεωρώ πως έχουμε "έλλειμμα"!
Οι ρακοσυλλέκτες υπήρχαν στην κοινωνία μας ΠΟΛΥ πριν επικρατήσουν οι, δήθεν, σύγχρονες τάσεις περί ανακύκλωσης!
Τώρα, αν ο Μπουτάρης απέκτησε νταλγκά υπέρ μιας ιδιωτικής εταιρείας (διότι περί αυτού πρόκειται), δεν έχω λόγια!!
Προσωπικά είμαι υπέρ όσων, προκειμένου να βγάλουν τον επιούσιο (μην μου πει κανείς πως όλοι αυτοί οι "διάβολοι" εξυπηρετούν εταιρείες!!!), "Πειρατεύουν" τους κάδους!!
Διότι αυτό κάνουν!

Δεν γνωρίζω ακριβώς τι συμβαίνει στην Θεσσαλονίκη σχετικά με το θέμα αλλά ...... έχω φαντασία και μία μικρή εμπειρία.
Τελευταία επεξεργασία από 2 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Μηνύει τους ρακοσυλλέκτες ο Μπουτάρης

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 01 Ιούλ 2014, 14:02

Για την ιστορία:
Έχω δουλέψει ρακοσυλλέκτης από τα 18 μέχρι τα 20. Για τις νεανικές ανάγκες
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Μηνύει τους ρακοσυλλέκτες ο Μπουτάρης

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 01 Ιούλ 2014, 14:08

Δυστυχώς ο σύγχρονος τρόπος είναι τα πάντα ελεγχόμενα... εκτός από το πως θα ζήσουν οι άνθρωποι. Οι ρακοσυλέκτες μετατράπηκαν ξαφνικά σε "κλέφτες" γιατί η ανακύκλωση τώρα γίνεται από δημοτική εταιρία. Το άχρηστο υλικό που πετάω εγώ είναι κοινό. Δεν είναι του δήμου. Δεν βλέπω γιατί να μην μπορεί να το πάρει ένας ρακοσυλέκτης.

Αν πραγματικά θέλει να λύσει το πρόβλημα ο Μπουτάρης καλό θα είναι να μην κυνηγάει φαντάσματα. Μήπως είναι μάλιστα και ευκαιριά να το τονίσουν ιδιαίτερα οι Πειρατές στην Θεσσαλονίκη;
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Μηνύει τους ρακοσυλλέκτες ο Μπουτάρης

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 01 Ιούλ 2014, 14:15

Vassilis Perantzakis έγραψε: Μήπως είναι μάλιστα και ευκαιριά να το τονίσουν ιδιαίτερα οι Πειρατές στην Θεσσαλονίκη;

Αν προσωποποιήσει ο Μπουτάρης κάποια κατηγορία, και αποφασίσουν οι Πειρατές να αντιδράσουν, θα ανέβω πάνω.
Αλλά........ και να μην αντιδράσουν οι Πειρατές ....... πάλι θα ανέβω για το ζήτημα αυτό!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Μηνύει τους ρακοσυλλέκτες ο Μπουτάρης

Δημοσίευσηαπό Petros » 01 Ιούλ 2014, 17:05

laskaris_vasilis έγραψε:Όταν παύουμε να σεβόμαστε την ιστορία και την παράδοση

Εγώ ξέρω ότι την ιστορία και την παράδοση οφείλουμε να την γνωρίζουμε για να διατηρήσουμε τα σωστά και να αλλάξουμε τα λάθος.
Όχι για να τα κρατήσουμε όλα ανεξαιρέτως ή απλά για να τα "σεβόμαστε"...

laskaris_vasilis έγραψε:ΠΟΛΥ πριν επικρατήσουν οι, δήθεν, σύγχρονες τάσεις περί ανακύκλωσης!

Εγώ πάλι είμαι πιο μικρός, από παιδί θυμάμαι την ανακύκλωση, δεν ξέρω πόσο σύγχρονη είναι ή παλιά, προσωπικά την βρίσκω αυτονόητη πράξη σεβασμού προς το περιβάλλον και τον συνάνθρωπο.

Τώρα από κει και πέρα δεν γνωρίζω τι θα μπορούσε να γίνει με την ανακύκλωση της Θεσσαλονίκης, μιας και συζητώντας με Θεσσαλονικιούς μου έχουν πει ότι πολλάκις έχουν δει με τα μάτια τους το απορριματοφόρο να κάνει αποκομιδή και από τους κάδους ανακύκλωσης

Για τον δε Μπουτάρη το μόνο που έχω να πω είναι ότι έκανε πατάτα.
Το επόμενο βήμα είναι να κάνει εξώδικο σε αδέσποτους σκύλους...

Κι επειδή το έθιξες:
laskaris_vasilis έγραψε:μην μου πει κανείς πως όλοι αυτοί οι "διάβολοι" εξυπηρετούν εταιρείες!!!

Όχι, δεν εξυπηρετούν εταιρείες, ανατροφοδοτούν κυκλώματα εκμετάλλευσης ανθρώπων (όχι επειδή το θέλουν, το αντίθετο μάλιστα, το κάνουν παρ'όλα αυτά) κάτι που είναι πολύ χειρότερο.
Κι ο δε Μπουτάρης αντί για το γάιδαρο, βαράει το σαμάρι...
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Μηνύει τους ρακοσυλλέκτες ο Μπουτάρης

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 01 Ιούλ 2014, 17:18

Κι ο δε Μπουτάρης αντί για το γάιδαρο, βαράει το σαμάρι...

Έχω καλυφθεί!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Μηνύει τους ρακοσυλλέκτες ο Μπουτάρης

Δημοσίευσηαπό Petros » 01 Ιούλ 2014, 17:22

χαίρομαι! :D
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 19 και 0 επισκέπτες