Αχ οι πολύτεκνοι...

Σχολιάζουμε ενδιαφέρουσες καταχωρήσεις και απόψεις από ιστολόγια και ιστοχώρους. Δεν παραλείπουμε να αναφέρουμε την πηγή!
ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Αχ οι πολύτεκνοι...

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 15 Νοέμ 2012, 15:10

http://www.aspe.gr/index.php?option=com ... 9&Itemid=2

Δεν ξέρω αν έχουμε πολύτεκνους Πειρατές, αλλά άσχημα τα πράγματα ...
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Αχ οι πολύτεκνοι...

Δημοσίευσηαπό kailor » 15 Νοέμ 2012, 15:22

εγώ ανήκω στους τρίτεκνους και ήδη όλα τα λεφτά που παίρναμε καταργήθηκαν...

άρα σειρά των πολύτεκνων τώρα...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Αχ οι πολύτεκνοι...

Δημοσίευσηαπό baskin » 15 Νοέμ 2012, 15:24

kailor έγραψε:εγώ ανήκω στους τρίτεκνους και ήδη όλα τα λεφτά που παίρναμε καταργήθηκαν...

άρα σειρά των πολύτεκνων τώρα...


Οι γονείς σου θέλεις να πεις. (εκτός κι αν έχεις τρία παιδιά και δεν το ξέρουμε!!!).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Αχ οι πολύτεκνοι...

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 15 Νοέμ 2012, 15:33

Για τρίτεκνους ξέρω δύο-τρείς.

Δεν κάναμε παιδιά για να πλουτίσουμε.Έχουμε πλούτο ευτυχίας.
Ψίχουλα έδιναν πριν και τώρα τα πετσοκόβουν κι αυτά.Ούτε με τα 40 ευρώ το μήνα που δίνουν ανά παιδί,μπορείς να το μεγαλώσεις.Είναι μιά ακόμα κοροϊδία της συνέχειας και της συνέπειας του ελληνικού κράτους.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Αχ οι πολύτεκνοι...

Δημοσίευσηαπό kailor » 15 Νοέμ 2012, 15:42

baskin έγραψε:
kailor έγραψε:εγώ ανήκω στους τρίτεκνους και ήδη όλα τα λεφτά που παίρναμε καταργήθηκαν...

άρα σειρά των πολύτεκνων τώρα...


Οι γονείς σου θέλεις να πεις. (εκτός κι αν έχεις τρία παιδιά και δεν το ξέρουμε!!!).


ε ναι οι γονείς μου. απλώς συνηθίζω να τους τα τρώω τα λεφτά σε βλακείες οπότε πάλι σε εμένα περνούσαν. :D

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Αχ οι πολύτεκνοι...

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 15 Νοέμ 2012, 16:48

Τα επιδόματα πολυτέκνων σαν concept δημιουργήθηκαν για να αντιμετωπίσουν την υπογεννητικότητα, πρόβλημα που αντιμετωπίζουν όλες οι ανεπτυγμένες χώρες. Περιληπτικά είναι αποδεδειγμένο το γεγονός πως όσο ανεβαίνει το βιοτικό επίπεδο τόσο μειώνονται οι γεννήσεις. Σε κάθε περίπτωση αυτά τα επιδόματα δεν πέτυχαν ποτέ τον σκοπό τους (πουθενά όχι μόνο στην Ελλάδα).

Ειδικότερα στην Ελλάδα υπήρχαν παραδείγματα που οι οικογενειακές πολιτικές είχαν τραγελαφικά αποτελέσματα (ξέρω προσωπικά γυναίκα που πήρε σύνταξη στα 35 με υπηρεσία στο δημόσιο 15 ετών (με απολυτήριο λυκείου) επειδή είχε 2 παιδιά. Παίρνει σύνταξη από το 1983). Τα παιδιά δεν είναι προιον. Να βοηθήσουμε τις οικογένειες με υπηρεσίες όχι με μετρητά και οικονομικά προνόμια. Δωρεάν περίθαλψη, δωρεάν σχολείο/παιδικό σταθμό, δωρεάν τραίνο και λεωφορείο, ευνοικές διατάξεις στο στρατό και τα πανεπιστήμια κτλ. Το να μοιράζουμε μετρητά και συντάξεις προκαλεί και δεν βοηθάει στο να κάνει ο κόσμος παιδιά.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Αχ οι πολύτεκνοι...

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 15 Νοέμ 2012, 16:56

Τα παιδιά δεν είναι προιον. Να βοηθήσουμε τις οικογένειες με υπηρεσίες όχι με μετρητά και οικονομικά προνόμια. Δωρεάν περίθαλψη, δωρεάν σχολείο/παιδικό σταθμό, δωρεάν τραίνο και λεωφορείο, ευνοικές διατάξεις στο στρατό και τα πανεπιστήμια κτλ.

Συμφωνώ πως αυτή είναι η λύση!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Αχ οι πολύτεκνοι...

Δημοσίευσηαπό chprokop » 15 Νοέμ 2012, 17:07

zio_donnie έγραψε:Τα επιδόματα πολυτέκνων σαν concept δημιουργήθηκαν για να αντιμετωπίσουν την υπογεννητικότητα, πρόβλημα που αντιμετωπίζουν όλες οι ανεπτυγμένες χώρες. Περιληπτικά είναι αποδεδειγμένο το γεγονός πως όσο ανεβαίνει το βιοτικό επίπεδο τόσο μειώνονται οι γεννήσεις. Σε κάθε περίπτωση αυτά τα επιδόματα δεν πέτυχαν ποτέ τον σκοπό τους (πουθενά όχι μόνο στην Ελλάδα).

Ειδικότερα στην Ελλάδα υπήρχαν παραδείγματα που οι οικογενειακές πολιτικές είχαν τραγελαφικά αποτελέσματα (ξέρω προσωπικά γυναίκα που πήρε σύνταξη στα 35 με υπηρεσία στο δημόσιο 15 ετών (με απολυτήριο λυκείου) επειδή είχε 2 παιδιά. Παίρνει σύνταξη από το 1983). Τα παιδιά δεν είναι προιον. Να βοηθήσουμε τις οικογένειες με υπηρεσίες όχι με μετρητά και οικονομικά προνόμια. Δωρεάν περίθαλψη, δωρεάν σχολείο/παιδικό σταθμό, δωρεάν τραίνο και λεωφορείο, ευνοικές διατάξεις στο στρατό και τα πανεπιστήμια κτλ. Το να μοιράζουμε μετρητά και συντάξεις προκαλεί και δεν βοηθάει στο να κάνει ο κόσμος παιδιά.


Και ομως αυτη ηξεκαθαρη θεση δεν ετυχε καμιας αποδοχης απο τους υπευθυνους που στο πλαισιο των συνδικαλιστικων διεκδικησεων ηθελαν ΜΟΝΟ ΚΟΝΔΥΛΙΑ.
Μολις εκλεισε η κανουλα, εξαφανιστηκε και το "ενδιαφερον".

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Αχ οι πολύτεκνοι...

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 15 Νοέμ 2012, 17:17

Και ομως αυτη ηξεκαθαρη θεση δεν ετυχε καμιας αποδοχης απο τους υπευθυνους που στο πλαισιο των συνδικαλιστικων διεκδικησεων ηθελαν ΜΟΝΟ ΚΟΝΔΥΛΙΑ


Προφανώς, καθώς ο συνδικαλισμός έχει σαν έννοια μετατραπεί από δικαίωμα και συλλογικό όργανο διαπραγματευτικής ισχύος και δικαιοσύνης σε συντεχνιακό τσιφλίκι και προθάλαμος για τους μπακαλόγατους που προαλείφονται για δημόσια θεσούλα. Βλέπουν μόνο το χρήμα και το γλείψιμο κώλων, δεν τους απασχολεί το πως, που πότε και γιατί δημιουργήσαμε τα επιδόματα και τις κοινωνικές πολιτικές. Όταν η Μενεγάκη δικαιούται επίδομα πολυτέκνων (προσοχη: δεν το έκλεψε, το δικαιούταν) καταλαβαίνεις πως όλο το σύστημα είναι λάθος. Και οι εργατοπατέρες υπερασπίζονται την αδικία. Το να συνδέσεις τα επιδόματα με το εισόδημα είναι φασισμός. Τι να λέμε τώρα.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 18 και 0 επισκέπτες