Καλημέρα από έναν Δημοκρατικό

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
dimokratikos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 03 Οκτ 2014, 17:24

Καλημέρα από έναν Δημοκρατικό

Δημοσίευσηαπό dimokratikos » 04 Οκτ 2014, 15:09

Αγαπητοί φίλοι, καλημέρα προς όλους σας!

Προσωπικά είμαι μέλος του κόμματος των Δημοκρατικών και τα ενδιαφέροντά μου άπτονται και των δικών σας ανησυχιών και επιδιώξεων, μιας και ακόμα στην ηλικία των πενήντα πέντε ετών παραμένω ακόμα ενεργός "κομπουτεράς" αναπτύσσοντας συνεχώς διάφορα projects για δική μου ευχαρίστηση ή επαγγελματικά για να συμπληρώνω τα εισοδήματά μου.

Θα ήθελα να επισημάνω ότι το καταστατικό σας προϋποθέτει ότι το να γίνει κανείς μέλος του κόμματός σας θα πρέπει να μην είναι μέλος κανενός άλλου κόμματος, ή πρέπει πρώτα να έχει παραιτηθεί από μέλος ενός κόμματος πριν υποβάλλει αίτηση να γίνει δεκτός!

Νομίζω ότι είναι λίγο αυστηρή και μη παραγωγική αυτή η προσέγγιση μιας και υπάρχουν πολίτες σαν και εμένα π.χ. που αισθάνονται ότι εκφράζονται, έστω και συμπληρωματικά το ένα με το άλλο, από ένα ή περισσότερα μικρά κόμματα, και το να είναι μέλος και των δύο, ή περισσότερων μικρών κομμάτων, και να τα ενθαρρύνει οικονομικά ή με την προσωπική του συνεισφορά δεν είναι κάτι το μεμπτό η μη επιθυμητό από κανέναν μας.

Ιδιαίτερα σε ένα πολιτικό περιβάλλον, όπως το Ελληνικό σκηνικό της μεταπολίτευσης, που κυριαρχείται από τους ογκόλιθους των κρατικίστικων νοοτροπίας κομμάτων, οφείλουμε όσοι έχουμε ανησυχίες έξω από τα καθιερωμένα και τετριμμένα ζητήματα της στείρας πολιτικής αντιπαράθεσης να επιδιώκουμε την συνεργασία με όλους τους τρόπους, ακόμα και αν αυτό επιβάλλει το να είναι κανείς ενεργό μέλος σε πάνω από ένα μικρό κόμμα.

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε, και ελπίζω σε κάποια μελλοντική σας απόφαση να αλλάξετε αυτή την προσέγγιση στο καταστατικό σας όσον αφορά το ποιοί μπορεί να είναι μέλη.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,


Ένας Δημοκρατικός

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Καλημέρα από έναν Δημοκρατικό

Δημοσίευσηαπό Petros » 04 Οκτ 2014, 23:28

Η πρότασή σου είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, αλλά προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο για το λόγο ότι θα είναι ένα μπάχαλο το κόμμα μετά από κάτι τέτοιο.
Εκτιμώ ότι θα μπορούσαμε να συζητήσουμε να δημιουργηθεί ειδική κατηγορία χρηστών στο forum, αλλά μέχρι εκεί.

Έως τότε είναι αυτονόητο πως μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις στο ανοικτό μέρος του forum ή να ξεκινήσεις δικές σου για θέματα που σε αφορούν/ενδιαφέρουν.

Επίσης δεν ξέρω αν γνωρίζεις για το συνέδριο μας, σε ένα μήνα από τώρα που θα πραγματοποιηθεί στην Χαλκίδα
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Καλημέρα από έναν Δημοκρατικό

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Οκτ 2014, 14:40

Εγώ δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ με το φίλο... πρέπει να φύγουμε από τα "πατροπαράδοτα". Περισσότερα αργότερα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Καλημέρα από έναν Δημοκρατικό

Δημοσίευσηαπό mankasp » 05 Οκτ 2014, 19:39

Και εγώ συμφωνώ με τον φίλο. Γενικά είμαι κατά των κομμάτων, είμαι υπέρ των ιδεών, οι οποίες εκφράζονται από πρόσωπα και όχι από κόμματα.
Τα κόμματα θα έπρεπε να δημιουργούνται μέσα στη βουλή μετά τις εκλογές, και μάλιστα θα μπορούσαν να είναι και διαφορετικά ανάλογα με το θέμα συζήτησης/νομοσχέδιο προς ψήφιση.
Ας ξεκολλήσουμε και ας δούμε λίγο το μέλλον.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Καλημέρα από έναν Δημοκρατικό

Δημοσίευσηαπό Petros » 05 Οκτ 2014, 21:47

baskin έγραψε:Εγώ δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ με το φίλο... πρέπει να φύγουμε από τα "πατροπαράδοτα". Περισσότερα αργότερα.


οκ, δηλαδή αν εγώ είμαι γραμμένος στον Τζάγριο, τον Μάνο και στους Οικολόγους θα είναι σωστό να γραφτώ και στους πειρατές; :mrgreen:
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Καλημέρα από έναν Δημοκρατικό

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 05 Οκτ 2014, 21:59

Δεν πας και παραπέρα βρε Πέτρο ; στο ΚΚΕ, το ΛΑΟΣ και Πειρατής !! :D
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Καλημέρα από έναν Δημοκρατικό

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Οκτ 2014, 22:36

Petros έγραψε:οκ, δηλαδή αν εγώ είμαι γραμμένος στον Τζάγριο, τον Μάνο και στους Οικολόγους θα είναι σωστό να γραφτώ και στους πειρατές; :mrgreen:


Δεν βρίσκω πρόβλημα από την στιγμή που το ΣτΜ αποφασίζει...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Καλημέρα από έναν Δημοκρατικό

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 06 Οκτ 2014, 13:59

@Μανώλη το ανάποδο!!!!!

Τα κόμματα θα έπρεπε να σταματάνε έξω από την πόρτα της βουλής. Οι βουλευτές δεν (θα έπρεπε να) είναι των κομμάτων αλλά να είναι οι εκπρόσωποι της βούλησης του λαού, όλου του Λαού. Αυτό που λες δεν είναι "κόμματα" αλλά τάσεις και συγκεντρώσεις πάνω στην βούληση του λαού που εκπροσωπείται από τους εκλεγμένους βουλευτές (και φυσικά οι κοινοβουλευτικές ομάδες ΔΕΝ είναι κάτι τέτοιο)....

Τα κόμματα ΔΕΝ θα έπρεπε να έχουν καμιά "επιρροή" στην Βουλή.

Φυσικά κάτι τέτοιο και δεν συμβαίνει και δεν πρόκειται να συμβεί αν δεν γίνει διαχωρισμός των εξουσιών και δεν "σπάσει" η κομματοκρατία μέσα στην βουλή.

Δες το λίγο σαν τις πολιτικές ομάδες που υπάρχουν στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, αυτό είναι πιο κοντά σε αυτό που μάλλον εννοείς. Όχι κόμματα αλλά πολιτικές ομάδες, οι οποίες μάλιστα δεν είναι "ελεγχόμενες" και δεν πάνε μονοκούκι (απλά δηλώνεις ως Ευρωβουλευτής σε ποια θέλεις να ανήκεις, πχ. όπως η Πειρατίνα MEP "ανήκει" στους The Green/EFA), μπορείς κάλλιστα ως Ευρωβουλετής να ψηφίσεις κατά πως κρίνει η συνείδησή σου άσχετα με το από πιο κόμμα προέρχεται και άσχετα με το σε ποια Πολιτική Ομάδα ανήκει, χωρίς να "κινδυνεύεις" από "διαγραφές" και "αναγκαστικές ανεξαρτητοποιήσεις", πχ. δες τι έγινε με την ACTA, αυτό ΗΤΑΝ/ΕΙΝΑΙ Δημοκρατία.
здравствуйте

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Καλημέρα από έναν Δημοκρατικό

Δημοσίευσηαπό Petros » 06 Οκτ 2014, 15:39

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Καλημέρα από έναν Δημοκρατικό

Δημοσίευσηαπό mankasp » 06 Οκτ 2014, 16:40

Κομπειλάδας έγραψε:@Μανώλη το ανάποδο!!!!!

Τα κόμματα θα έπρεπε να σταματάνε έξω από την πόρτα της βουλής. Οι βουλευτές δεν (θα έπρεπε να) είναι των κομμάτων αλλά να είναι οι εκπρόσωποι της βούλησης του λαού, όλου του Λαού. Αυτό που λες δεν είναι "κόμματα" αλλά τάσεις και συγκεντρώσεις πάνω στην βούληση του λαού που εκπροσωπείται από τους εκλεγμένους βουλευτές (και φυσικά οι κοινοβουλευτικές ομάδες ΔΕΝ είναι κάτι τέτοιο)....

Τα κόμματα ΔΕΝ θα έπρεπε να έχουν καμιά "επιρροή" στην Βουλή.

Φυσικά κάτι τέτοιο και δεν συμβαίνει και δεν πρόκειται να συμβεί αν δεν γίνει διαχωρισμός των εξουσιών και δεν "σπάσει" η κομματοκρατία μέσα στην βουλή.

Δες το λίγο σαν τις πολιτικές ομάδες που υπάρχουν στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, αυτό είναι πιο κοντά σε αυτό που μάλλον εννοείς. Όχι κόμματα αλλά πολιτικές ομάδες, οι οποίες μάλιστα δεν είναι "ελεγχόμενες" και δεν πάνε μονοκούκι (απλά δηλώνεις ως Ευρωβουλευτής σε ποια θέλεις να ανήκεις, πχ. όπως η Πειρατίνα MEP "ανήκει" στους The Green/EFA), μπορείς κάλλιστα ως Ευρωβουλετής να ψηφίσεις κατά πως κρίνει η συνείδησή σου άσχετα με το από πιο κόμμα προέρχεται και άσχετα με το σε ποια Πολιτική Ομάδα ανήκει, χωρίς να "κινδυνεύεις" από "διαγραφές" και "αναγκαστικές ανεξαρτητοποιήσεις", πχ. δες τι έγινε με την ACTA, αυτό ΗΤΑΝ/ΕΙΝΑΙ Δημοκρατία.


Δεν με κατάλαβες. Ξέχνα τη λέξη "κόμματα" και κάνε την "ομάδες" βουλευτών που αυτο-οργανώνονται και συνεργάζονται για να περάσουν κάτι το οποίο πιστεύουν. Κάτι σαν τους εισηγητές στο LQFB.
https://twitter.com/e_kastrinakis


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες