Μήπως να επέστρεφαν οι δικοί μας ;

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Μήπως να επέστρεφαν οι δικοί μας ;

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 23 Σεπ 2014, 18:11

Άλλη μια πρόταση, λόγω των συζητήσεων των τελευταίων ημερών.
Μήπως να επέστρεφαν τα πρώην μέλη μας;

Μια ανακοίνωση της ΑΔΕ ότι επιστρέφουν ή συμμαχούν μαζί μας θα ήταν καλό από πλευράς δημοσιότητας (της όποιας δημοσιότητας, εν όψει ΔΙ. Το τι σημαίνει ΔΙ μην αναφερθεί εδώ) και θα ενδυναμώσει την θέση μας από πολλές απόψεις. ;) ;)
Ήδη το συζητούν, αν υπάρξει "προσχώρηση" θα γίνει μετά το συνέδριό μας.

Η ερώτηση στο Loomio τους είναι <<Εφ' όσον γίνει αλλαγή στο συνέδριο του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας, θέλετε να επιστρέψουμε πίσω στο Κόμμα Πειρατών Ελλάδας και να κάνουμε μια νέα αρχή με ιδέες για το μέλλον, όλοι μαζί ενωμένοι? >>

*Αυτά τα έχω σε pm που μου έστειλαν μετά την κατάθεση των προτάσεων μου για τις αλλαγές στο Καταστατικό.
Θα βάλω και δημοσκόπηση για να καταγραφούν οι απόψεις του ΣτΜ.
Η συζήτηση γίνεται σε αυτό το topic
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Μήπως να επέστρεφαν οι δικοί μας ;

Δημοσίευσηαπό baskin » 23 Σεπ 2014, 20:02

Για πια αλλαγή μιλάμε;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Μήπως να επέστρεφαν οι δικοί μας ;

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 23 Σεπ 2014, 20:05

Όλες αυτές για το καταστατικό που κατέθεσα, προφανώς.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Voyager-1, έχει επεξεργασθεί 23 φορά/ες συνολικά
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Μήπως να επέστρεφαν οι δικοί μας ;

Δημοσίευσηαπό adrian » 23 Σεπ 2014, 20:05

What the fuck.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Μήπως να επέστρεφαν οι δικοί μας ;

Δημοσίευσηαπό baskin » 23 Σεπ 2014, 20:15

Voyager-1 έγραψε:Όλες αυτές για το καταστατικό που κατέθεσα, προφανώς.


δηλαδή αν περάσουν οι δικές σου επιστρέφουν; δεν κατάλαβα την σχέση... νόμιζα ότι μιλάνε για συγκεκριμένη αλλαγή.

Υ.Γ. Το κόμμα είναι ανοιχτό.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Μήπως να επέστρεφαν οι δικοί μας ;

Δημοσίευσηαπό geraki » 23 Σεπ 2014, 20:23

baskin έγραψε:Για πια αλλαγή μιλάμε;


Voyager-1 έγραψε:Όλες αυτές για το καταστατικό που κατέθεσα, προφανώς.


Για αλλαγές για καλύτερη συμμετοχή των μελών... Του Voyager-1 όλα όσα προτείνει για το 3ο συνέδριο είναι σε σωστή βάση!

Μιλάμε για αλλαγή σε όλους τους τομείς, με το να κοιτάξουμε πραγματικά το μέλλον και όχι μόνο το παρών, να είμαστε ίσοι και όχι να χαρακτηριστούμε σαν προδότες και πολλά ακόμα που θα πρέπει να τα συζητήσουμε...

ΣΥΖΗΤΗΣΗ γίνεται και δεν έχει αποφασιστεί ακόμη τίποτα, και μπορεί στο τέλος να αποφασιστεί και άκυρο όλο αυτό! Η αρχή είναι...

Στο ΤΕΛΟΣ θα πρέπει να κάτσουμε και οι 2 πλευρές και να συμφωνήσουμε σε διάφορα θέματα που θα πέσουν στο τραπέζι, εφ' όσον ήδη έχουμε συμφωνήσει για αρχή να ξεχάσουμε τα παλιά και να προσπαθήσουμε να κάνουμε νέα αρχή ΕΝΩΜΕΝΟΙ!
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Μήπως να επέστρεφαν οι δικοί μας ;

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 23 Σεπ 2014, 20:34

baskin έγραψε:
Voyager-1 έγραψε:Όλες αυτές για το καταστατικό που κατέθεσα, προφανώς.


δηλαδή αν περάσουν οι δικές σου επιστρέφουν; δεν κατάλαβα την σχέση... νόμιζα ότι μιλάνε για συγκεκριμένη αλλαγή.

Υ.Γ. Το κόμμα είναι ανοιχτό.

Δεν ξέρω ποια/ποιες τους άρεσαν, ειλικρινά ξαφνιάστηκα που έλαβα pm που επικροτούσαν τις αλλαγές που προτείνω. (αν μου επιτρέψουν τα δημοσιεύω κιόλας για να μην υπάρχει κάτι σκοτεινό)
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Μήπως να επέστρεφαν οι δικοί μας ;

Δημοσίευσηαπό geraki » 23 Σεπ 2014, 20:57

Voyager-1 έγραψε:Δεν ξέρω ποια/ποιες τους άρεσαν, ειλικρινά ξαφνιάστηκα που έλαβα pm που επικροτούσαν τις αλλαγές που προτείνω. (αν μου επιτρέψουν τα δημοσιεύω κιόλας για να μην υπάρχει κάτι σκοτεινό)


ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μου άρεσαν τα εξής:

3.3Α εφ'όσον το ΠΕΙΡ δεν συμμετάσχει σε κάποια εκλογική διαδικασία, τα μέλη του μπορούν να συμμετέχουν σε ψηφοδέλτια άλλων κομμάτων μόνο με την προϋπόθεση ότι καθ'όλη τη διάρκεια της προβολής τους ως υποψήφιοι τονίζουν ότι είναι συνεργαζόμενοι πειρατές.


Πρόταση 1
Απλό
Κατάργηση της ΕΔ και των Άρθρων και σημείων που αναφέρεται στο καταστατικό (στην παλαιά πρόταση για Καταστατικό μιας σελίδας)

Οι αρμοδιότητες της περνούν στα χέρια του ΣτΜ


Αυτό που έλεγα από την αρχή, να μην είναι φυσικά γραφεία αλλά ψηφιακά...
Εισάγεται ως εσωτερικός κανονισμός και αλλάζει ο αριθμός των μελών που απαιτούνται για ίδρυση Περιφερειακού ή Τοπικού γραφείου. Πλέον χρειάζονται τουλάχιστον (5) μέλη αντί των (10). Δεν είναι υποχρεωτική η φυσική έδρα των γραφείων, μπορεί να είναι ΚΑΙ ψηφιακά γραφεία.


Πρόταση 5
Συγχώνευση των Άρθρων 6 και 7 (βάσει της Πρότασης 1) και απαλοιφή όποιων είναι περιττά μετά την συγχώνευση και την κατάργηση της ΕΔ.


3.12 Η συμμετοχή των μελών σε κάθε είδους συνδικαλιστικούς, φοιτητικούς, εκπαιδευτικούς, επαγγελματικούς φορείς και στην αυτοδιοίκηση γίνεται με δική τους πρωτοβουλία, με τον όρο οι φορείς αυτοί να μην συνδέονται με άλλο κόμμα. Σε αυτήν την περίπτωση τα μέλη δεν εκπροσωπούν το κόμμα και δεν ελέγχονται από αυτό.


Απόλυτα σωστό ηθικά και το
Για μέλη που αποχώρησαν, παραιτήθηκαν ή στερήθηκαν την ιδιότητα μέλους με την επάνοδό τους αποκτούν άμεσα όλα τα δικαιώματα του μέλους εκτός της εκλογής τους στα όργανα του κόμματος όπου απαιτείται η συμπλήρωση έξι (6) μηνών από την επάνοδό τους.


Όσο περισσότερα μέλη τόσο καλύτερα!
Πρόταση 9
Αύξηση του αριθμού των μελών της ΔΕ σε 9 εφόσον καταργηθεί η ΕΔ και οι θέσεις Υ.Ο. και Αναπλ.Υ.Ο.

Αλλαγές όπου αναφέρεται ο αριθμός μελών της ΔΕ και επιφέρουν αλυσιδωτές αλλαγές (π.χ η πλειοψηφία των 4 γίνεται 5)


Πολύ σωστό κοιτάζοντας το μέλλον και όχι μόνο το παρών!
Πρόταση Α.1
Στις αρχές:
- Βασικό εισόδημα άνευ όρων για όλους


Ηλεκτρονικά και γρήγορα!!!
Πρόταση Λ.1
Μυστικές Ψηφοφορίες μέσω helios (ή άλλου ψηφιακού εργαλείου). Με online παρουσία με web camera, αποστολή κωδικού-κλειδιού από την εφορευτική επιτροπή με e-mail ΜΟΝΟ σε όσους μπουν online στην web camera στην διάρκεια της ψηφοφορίας . Ψηφοφορία μικρής διάρκειας, μερικών ωρών, άνοιγμα κάλπης από την εφορευτική με την λήξη της ψηφοφορίας.
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Μήπως να επέστρεφαν οι δικοί μας ;

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 23 Σεπ 2014, 21:39

3.3Α εφ'όσον το ΠΕΙΡ δεν συμμετάσχει σε κάποια εκλογική διαδικασία, τα μέλη του μπορούν να συμμετέχουν σε ψηφοδέλτια άλλων κομμάτων μόνο με την προϋπόθεση ότι καθ'όλη τη διάρκεια της προβολής τους ως υποψήφιοι τονίζουν ότι είναι συνεργαζόμενοι πειρατές.

Αυτό δεν το κατέθεσα εγώ, αλλά συμφωνώ.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες