Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
theodojo
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Μάιος 2012, 22:20
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό theodojo » 11 Ιουν 2014, 11:12

Χαιρετώ σας, είχα ξαναγράψει προ... διετίας στο φόρουμ, τότε που έπαιζε ακόμα το θέμα με την απλή αναλογική (αλλά για σοβαρούς προσωπικούς λόγους δεν μπόρεσα τότε να παρακολουθήσω το θέμα). Οπότε ας ξανασυστηθώ, Γιάννης λέγομαι και είμαι οργανωτικός γραμματέας της Ένωσης Δημοκρατικού Κέντρου (Ε.ΔΗ.Κ.).

Διάβασα τη συζήτησή σας εδώ παραδίπλα, στο χώρο των μελών και θεωρώ πως αξίζει να υπάρξει ένα feedback κι από άτομα που δεν είναι στο κόμμα των Πειρατών.

Από που να αρχίσω όμως...

Πρώτα πρώτα για την ιδέα της κοινής καθόδου των μικρών κομμάτων στις εκλογές. Η ιδέα δεν είναι καινούργια, πρώτη φορά που τη διάβασα ήταν το 2007 σε τούτο δω το άρθρο. Γνώμη μου είναι πως, ως ιδέα δεν είναι κακή, αλλά, ως μέσο, θα έπρεπε να είναι το τελευταίο μέσο στο οποίο θα μπορούσε να καταφύγει κανείς.

Το πολιτικό μου σκεπτικό είναι το εξής: αυτή τη στιγμή έχουν ενισχυθεί τα κόμματα που βρίσκονται μακριά από το κέντρο και τα άκρα. Δε θα περιγράψω την αιτία, αλλά μία πλευρά του φαινομένου είναι πως το σημερινό πολιτικό κέντρο είναι παρωχημένο και ανίκανο να αφομοιώσει τα σύγχρονα αιτήματα της κοινωνίας. Έτσι λοιπόν, ο κόσμος απομακρύνεται από το κέντρο ώστε να το υποχρεώσει να φέρει καινούργιες ιδέες - ο μηχανισμός αυτός έχει περιγραφεί από δε-θυμάμαι-ποιον ως "ο κόσμος εξακολουθεί να έχει ενδιαφέρον χάρη στους ακραίους, αλλά εξακολουθεί να υπάρχει χάρη στους μετριοπαθείς".

ΠΛΗΝ

Όπως τα βλέπω, επειδή και οι μακράν του κέντρου δυνάμεις δε διακρίνονται για τη φρεσκάδα τους, η διαδικασία αυτή δεν είναι καθόλου βέβαιο πως θα πετύχει. Απεναντίας, από νέα κόμματα, όπως το κόμμα σας, των Οικολόγων κ.α. κόμματα, αχνοφαίνεται η δυνατότητα δημιουργίας ενός νέου Κέντρου, το οποίο έρχεται να εκπροσωπήσει σύγχρονα αιτήματα και το οποίο, σε βάθος χρόνου, θα τα εντάξει σε μια καινούργια πλατφόρμα ιδεών (για να αποφύγω το μισητό σε πολλούς όρο «ιδεολογία») η οποία σήμερα δημιουργείται.

Μέρος αυτής της νέας κουλτούρας είναι, φυσικά, η Δημοκρατία σε όλες τις εκφάνσεις της και, φυσικά, θα πρέπει να είναι οι συνεργασίες. Δε νομίζω πως χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω για το πόσο μας σπάνε τα νεύρα κόμματα που δε βλέπουν πέρα από το δικό τους, κατάδικό τους εκλογικό πρόγραμμα ούτε πέρα από τη μύτη τους.

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ (κατά πως λένε :) )

Εγώ θα ήθελα να δω μια συμμαχία ανάμεσα σε κόμματα τα οποία συμφωνούν σε μερικές βασικές αρχές (π.χ. η Ευρωπαϊκή Ιδέα, Ανθρώπινα Δικαιώματα στο φυσικό και τον ψηφιακό χώρο κ.ο.κ.) την οποία τη φαντάζομαι να λειτουργεί περίπου σαν ένα εύρυθμο ομόσπονδο κράτος. Δίνοντας τη δυνατότητα, παράλληλα, και σε μεμονωμένα άτομα να συνεργαστούν, αφού αποδέχονται τις κοινές αρχές.

Αυτά και περιμένω και τα σχόλιά σας.

(ΥΓ. Μην τρομάζετε από τους όρους Αριστερά/Δεξιά/Κέντρο κ.α. όρους που ίσως χρησιμοποιήθηκαν :) )

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 11 Ιουν 2014, 11:33

......... Εγώ θα ήθελα να δω μια συμμαχία ανάμεσα σε κόμματα τα οποία συμφωνούν σε μερικές βασικές αρχές (π.χ. η Ευρωπαϊκή Ιδέα, Ανθρώπινα Δικαιώματα στο φυσικό και τον ψηφιακό χώρο κ.ο.κ.) την οποία τη φαντάζομαι να λειτουργεί περίπου σαν ένα εύρυθμο ομόσπονδο κράτος


Αν κατάλαβα καλά, αποτυπώνεις σε αυτή τη φράση και το δικό μου σκεπτικό!
Το οποίο είναι: "Δημιουργία μίας minimum αζέντας......" και βάσει του οποίου σκέφτομαι την συμμαχία αυτή.
Αλλιώς, φοβάμαι πως δεν θα λειτουργήσει όλο αυτό το πράγμα!
Μην ξεχνάμε πως είμαστε "ετερόκλητοι" σχηματισμοί.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

theodojo
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Μάιος 2012, 22:20
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό theodojo » 11 Ιουν 2014, 11:52

Πρώτον, ναι.

Δεύτερον, από τη μικρή πείρα που έχω μέχρι στιγμής από το πολιτικό σκηνικό, το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να λειτουργήσει αλλιώς. Δε θέλω να σας προϊδεάσω αρνητικά για τον οποιονδήποτε, μιλήστε με όλους, αλλά στην πορεία θα διαπιστώσετε πως κάτω του 3% υπάρχουν πολλοί κολληματίες οι οποίοι θα πουν διάφορα του στυλ "ευχαρίστως, αρκεί να αποδεχτείτε [insert παράλογη απαίτηση here]", "αρκεί να είμαι ΕΓΩ ο πρόεδρος" (πραγματική ιστορία) ή πως ξερά δε θέλουν καμία συνεργασία.

Τρίτον, και για μια τέτοια συμμαχία, επίσης δεν υπάρχει καμία εγγύηση πως θα πετύχει, αλλά τουλάχιστον στα πλαίσιά της κάθε κόμμα μπορεί να ελέγξει περισσότερους παράγοντες οι οποίοι, σε άλλη περίπτωση, θα ήταν απρόβλεπτοι.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Ιουν 2014, 01:02

Γιάννη, το κειμενάκι του 2007 που έδωσες στο λινκ τα λέει μια χαρά και με βρίσκει σύμφωνο.

Για το "κοινό πρόγραμμα" έχουμε ήδη εντοπίσει ΠΙΘΑΝΑ σημεία, τα οποία ΠΙΘΑΝΑ θα θέλουμε να προωθήσουμε/υπερασπιστούμε όλοι. (δες παράρτημα)
Ταυτόχρονα χρειάζεται προσοχή, να μην το παρακάνουμε στις απαιτήσεις και δεν συμπληρωθεί η κρίσιμη μάζα.
Μόλις γίνει ο πυρήνας της ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ, θα έρθουν κι άλλοι...

ΥΓ Προσωπικά εκτιμώ την προσπάθεια για τη (νέα) ΕΔΗΚ, δεν μ'αρέσει που λοξοκοιτάζετε προς τον συριζα.

--ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ--
Διαχωρισμός των εξουσιών
Σωστή, δίκαιη εκπροσώπηση στη Βουλή. (αναλογικότητα)
Πραγματική λειτουργία της Βουλής ως νομοθετικό σώμα. (Διαχωρισμός εξουσιών)
ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟΤΕΡΗ-ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟΤΕΡΗ Δημοκρατία.
Δημοψηφίσματα.
Δίκαιοι νόμοι - Τήρηση του Συντάγματος.
Διαφάνεια σε δημόσιο-βουλή-κυβέρνηση.
Έλεγχος των θεσμών.
Μονοετή θητεία για τους εκλεγμένους βουλευτές με παραίτηση υπέρ επόμενου (ή διετή) <<διετή καλύτερα
Δημιουργία Συνταγματικού δικαστηρίου
Επιτάχυνση απόδοσης δικαιοσύνης
Αλλαγή της επιδότησης κομμάτων στα 0,5Ευρώ ανά ψήφο, χωρίς όριο το 1,5% καθώς και των κανόνων χρηματοδότησης με τα κουπόνια (όχι ανώνυμα πλέον ώστε να υπάρχει το ίδιο όριο ανά δωρητή και στα μεγάλα κόμματα)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό Petros » 15 Ιουν 2014, 01:10

anestis έγραψε:δεν μ'αρέσει που λοξοκοιτάζετε προς τον συριζα


Ανέστη, η ΕΔΗΚ συμμετείχε στο ψηφοδέλτιο του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. το 2012, ενώ αν δεν κάνω λάθος δεν είναι συνιστώσα.

theodojo διόρθωσε όπου έχω λάθος...
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

theodojo
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Μάιος 2012, 22:20
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό theodojo » 15 Ιουν 2014, 16:04

anestis έγραψε:Γιάννη, το κειμενάκι του 2007 που έδωσες στο λινκ τα λέει μια χαρά και με βρίσκει σύμφωνο.


Να σου πω την αλήθεια, το 2007 που το διάβασα κι εγώ, μου είχε φανεί πολύ καλή ιδέα. Σήμερα όμως, βλέπω πως πρακτικά δεν είναι εφικτό. Για τους λόγους πως δε θα ενδιαφέρονται όλοι, ούτε μπέσα υπάρχει σε πολλά θέματα.

anestis έγραψε:Για το "κοινό πρόγραμμα" έχουμε ήδη εντοπίσει ΠΙΘΑΝΑ σημεία, τα οποία ΠΙΘΑΝΑ θα θέλουμε να προωθήσουμε/υπερασπιστούμε όλοι. (δες παράρτημα)
Ταυτόχρονα χρειάζεται προσοχή, να μην το παρακάνουμε στις απαιτήσεις και δεν συμπληρωθεί η κρίσιμη μάζα.
Μόλις γίνει ο πυρήνας της ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ, θα έρθουν κι άλλοι...


Κι άλλοι. Όχι όλοι. ;)

anestis έγραψε:--ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ--
Διαχωρισμός των εξουσιών
Πραγματική λειτουργία της Βουλής ως νομοθετικό σώμα. (Διαχωρισμός εξουσιών)


Αυτά τα δύο πάνε μαζί φυσικά και εννοείται πως συμφωνούμε.

anestis έγραψε:Σωστή, δίκαιη εκπροσώπηση στη Βουλή. (αναλογικότητα)


Εννοείς συνταγματική κατωχύρωση της απλής αναλογικής ως πάγιου εκλογικού συστήματος. Συμφωνούμε, βεβαίως εμείς εξετάζουμε (κι έχουμε προτείνει υπό άλλες συνθήκες) πιο τολμηρά συστήματα, όπως π.χ. Μονή Μεταφερόμενη Ψήφο (Single Transferable Vote) - αλλά ας κρατήσουμε την απλή αναλογική και τα πιο τολμηρά τα συζητάμε πιο ήρεμα.

anestis έγραψε:ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟΤΕΡΗ-ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟΤΕΡΗ Δημοκρατία.
Δημοψηφίσματα.


Εννοείται πως συμφωνούμε.

anestis έγραψε:Δίκαιοι νόμοι - Τήρηση του Συντάγματος.


Αυτό, ξέρεις, δεν μπορεί να μπει σε κάποιο πολιτικό πρόγραμμα - διακήρυξη. Τουλάχιστον με αυτήν τη διατύπωση. Πως να το πω, υποτίθεται πως όλοι το θέλουν αυτό.

Αυτό που μπορείς να ζητήσεις είναι σύγχρονο κράτος δικαίου, το οποίο θα μπορεί να εμπιστευτεί ο πολίτης. Και, παράλληλα, χρειάζονται και συγκεκριμένα βήματα ώστε να γίνει αυτό. Π.χ., σε μια πρόσφατη εκδήλωσή μας με θέμα «10+1 προτάσεις από το υπόγειο στην ταράτσα» (παρουσιάσαμε προτάσεις με τις οποίες θεωρήσαμε πως όλοι συμφωνούν και οι οποίες δεν έχουν κόστος και θα αλλάζανε σημαντικά τη χώρα μας) προτείναμε, μέσα σε όλα, μια «νομοθετική δίαιτα»: κωδικοποίηση και σύμπτηξη του νομικού corpus της Ελλάδας, ώστε να παταχθεί η πολυνομία και, αφού γίνει αυτό, το Εθνικό Τυπογραφείο να τυπώσει (και να διαθέσει σε ηλεκτρονική μορφή, εννοείται) νομικούς οδηγούς για τα κεφαλαιώδη ζητήματα. Για να τηρούνται οι νόμοι, πρέπει να είμαστε σίγουροι για το τι ορίζει ο νόμος άλλωστε.

anestis έγραψε:Διαφάνεια σε δημόσιο-βουλή-κυβέρνηση.
Έλεγχος των θεσμών.


Συμφωνούμε.

anestis έγραψε:Μονοετή θητεία για τους εκλεγμένους βουλευτές με παραίτηση υπέρ επόμενου (ή διετή) <<διετή καλύτερα


Έχουμε προτείνει όριο τα 8 έτη για όλα τα αξιώματα, ακόμα κι εκλεγμένους συνδικαλιστές. Εκτός αν λες για τους βουλευτές που θα εκλέξει η συμμαχία για την οποία μιλάμε - στο οποίο προτιμώ τη διετή, για το λόγο πως τον πρώτο χρόνο, όσοι αναλάβουν πρώτη φορά, θα είναι και λίγο «ψάρια». :)

anestis έγραψε:Δημιουργία Συνταγματικού δικαστηρίου
Επιτάχυνση απόδοσης δικαιοσύνης


Εδώ μπορεί να υπάρχουν κάποιες αντιρρήσεις. Ως προς τη δημιουργία Συνταγματικού Δικαστηρίου υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα εναντίον - τουλάχιστον όσο δεν είναι πλήρως διαχωρισμένες οι εξουσίες. Δε θες να έχεις ένα Συνταγματικό Δικαστήριο που να αποφασίζει κατά τις επιθυμίες της εκάστοτε κυβέρνησης. Για την επιτάχυνση απόδοσης δικαιοσύνης, να κοιτάξουμε πρώτα το πως.

anestis έγραψε:Αλλαγή της επιδότησης κομμάτων στα 0,5Ευρώ ανά ψήφο, χωρίς όριο το 1,5% καθώς και των κανόνων χρηματοδότησης με τα κουπόνια (όχι ανώνυμα πλέον ώστε να υπάρχει το ίδιο όριο ανά δωρητή και στα μεγάλα κόμματα)


Έχουμε προτείνει ακριβώς το ίδιο για τη χρηματοδότηση! Και δωρεάν εκτύπωση των ψηφοδελτίων από το κράτος σε συνδυασμούς που κατεβαίνουν στο 75% της επικράτειας κι έχουν υποψήφιους με εντοπιότητα.

Να κάνω μια γενικότερη παρατήρηση - την οποία τη γράφεις κι εσύ από όσο κατάλαβα. Οι αρχές είναι καλές, μπορούν να είναι όμως μόνο σημείο αφετηρίας. Προκειμένου να πεισθούν οι ψηφοφόροι πως τις εννοούμε, θα πρέπει να τις στηρίξουμε από συγκεκριμένες προτάσεις κι από τεκμηρίωση. Τις οποίες πιστεύω πως μπορούμε να βρούμε, αν βάλουμε όλοι τα κεφάλια μας να δουλέψουν, τι στην ευχή.

anestis έγραψε:ΥΓ Προσωπικά εκτιμώ την προσπάθεια για τη (νέα) ΕΔΗΚ, δεν μ'αρέσει που λοξοκοιτάζετε προς τον συριζα.


Petros έγραψε:
Ανέστη, η ΕΔΗΚ συμμετείχε στο ψηφοδέλτιο του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. το 2012, ενώ αν δεν κάνω λάθος δεν είναι συνιστώσα.

theodojo διόρθωσε όπου έχω λάθος...


Δεν υπήρξαμε ποτέ συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ. Συνεργαστήκαμε στις εκλογές του 2012 ως μέλη του ΕΚΜ (το ψηφοδέλτιο ήταν ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ). Ήταν μια απόφαση που δεν την πήραμε έτσι αψήφιστα. Και, σε κάθε περίπτωση, λήφθηκε υπό την προϋπόθεση πως θα διατηρήσουμε την αυτοτέλειά μας. Στο ιδρυτικό συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ που αποφάσισαν οι συνιστώσες να συστήσουν ένα ενιαίο κόμμα, εμείς δηλώσαμε ξεκάθαρα πως δεν πρόκειται να διαλυθούμε.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 30 Ιουν 2014, 02:52

ekfrasi έγραψε:
sorry, οι Πειρατές δεν είναι ευρωσκεπτικιστες, το αντίθετο μάλλον, πριν λίγες μέρες ιδρύθηκε το PP-EU.
Ευρωπαιστές to the bone είμαστε. ;)

Συμπληρώνοντας την ekfrasi (αν και κάπως καθυστερημένα) θα ήθελα να καταθέσω τα εξής:

Τελικά, όπως φαίνεται, αυτό το καινούργιο φρούτο, της δήθεν «Μεγάλης Συμμαχίας», (για το οποίο ως Πειρατές συζητάμε ήδη σοβαρά, αν κατάλαβα καλά!), συναθροισμένο μαζί με το (επίσης) καινοφανές (και φραστικά σοφιστικέ) σλόγκαν των «ευροσκεπτικιστών»(;), σε λίγο θα διαφημίζεται και στα καπάκια της Κόκα - Κόλα.
Επειδή λοιπόν αυτά που διαβάζω με ξενίζουν πάρα πολύ, θα ήθελα να τοποθετηθώ καθαρά και ξάστερα, σε ότι τουλάχιστον με αφορά, για να «εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε».
Εντάχθηκα στους «Πειρατές» γιατί αποκωδικοποίησα τα εκπεμπόμενα μηνύματα του υπερεθνικού αυτού κινήματος ως μια προσπάθεια εκσυγχρονισμού (ή πειρατικού διεμβολισμού προς το δημοκρατικότερο) του συστήματος, μέσω της προβολής καινοτόμων προτάσεων, που έλκουν την καταγωγή τους στην εξέλιξη της ψηφιακής τεχνολογίας, πράγμα που το θεώρησα ως εξαιρετικά ελπιδοφόρο για το μέλλον (κυρίως) των επερχόμενων γενεών, γιατί ο δικός μου μελλοντικός ορίζοντας είναι εκ της φύσης ήδη σημαντικά περιορισμένος.
Όλα αυτά υπέθεσα (ομολογώ αυθαίρετα) ότι θα συντελεστούν εντός της ευρωπαϊκής κοινωνικοπολιτικής οντότητας και με τη χρήση των ήδη θεσμοθετημένων πολιτικών μεθόδων / διαδικασιών, αναγνωρίζοντας έτσι εμμέσως πλην σαφώς ότι το ευρωπαϊκό κεκτημένο, αποτελεί ήδη εμπεδωμένη και μη αμφισβητούμενη πολιτική πρακτική / πραγματικότητα «και» για το κόμμα μας.
Θέλω δηλαδή να πω, ότι είναι διαφορετικό πράγμα να θέλεις να «διορθώσεις» τις εφαρμοζόμενες πρακτικές προς το καλύτερο, από το να τις αμφισβητείς και να θέλεις να αλλάξεις «εκ βάθρων» τη φιλοσοφία του όλου συστήματος.
Με άλλα λόγια εγώ δεν θέλω σε καμία περίπτωση την έξοδο της χώρας μου από την Ευρωπαϊκή Κοινότητα, ούτε σε ότι αφορά την πολιτική, ούτε σε ότι αφορά την οικονομική της διάσταση.
Δεν είμαι δηλαδή Ευρωσκεπτικιστής, αλλά είμαι και θέλω να εξακολουθήσω να είμαι, Ευρωπαϊστής, διατεθειμένος μάλιστα να αγωνιστώ για τη διατήρηση αυτής της πολιτικοκοινωνικής φοράς / κατεύθυνσης.
Δεν θέλω να φύγουμε από την Ευρώπη και να πάμε με την Ασία, την Αφρική ή την Αμερική ή να σφραγίσουμε τα σύνορά μας και να ... βράσουμε στο Ελληνικό ζουμί μας.
Θεωρώ ότι ο ευρωπαϊκός «χώρος», νοούμενος ως πολιτικοκοινωνική οντότητα, είναι ο καλύτερος για να ζεις, να δρας, να αγωνίζεσαι και ότι σου δίνει τη δυνατότητα να ελπίζεις για το καλύτερο.
Αν κάτι δεν κατάλαβα καλά και βρίσκομαι σε λάθος μέρος, παρακαλώ κάποιος να μου το διευκρινίσει δεόντως για να ... αποχωρήσω εγκαίρως.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό Petros » 30 Ιουν 2014, 09:08

αδυνατώ να βρω το σημείο της ενδεχόμενης διαφωνίας...
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 30 Ιουν 2014, 12:46

@Μαντάς
Τι σχέση έχει ο "ευρωσκεπτικισμός" με τους Πειρατές;;;;;;;
Που είδες ότι το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας έχει έστω και ψήγματα "ευρωσκεπτικισμού" (αν υποθέσουμε ότι ευρωσκεπτικιστής είναι αυτός που θέλει να "βγει" από την Ευρωπαϊκή Ένωση και όχι αυτός που θέλει η ΕΕ να γίνει πιο δημοκρατική κτλ. κτλ.);

Η "συμμαχία" που επιχειρείται έχει πολύ συγκεκριμένο σκεπτικό και βάση (βλ. ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: https://www.pirateparty.gr/2014/06/deltio_tupou_2906_2014/) και είναι περιορισμένη στα έσω της Ελλάδας, (για Ευρωεκλογές θα πρέπει να περιμένουμε 5 χρόνια και μέχρι τότε θα έχουν γίνει 2 τουλάχιστον βουλευτικές εκλογές), τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Το να συμμαχήσεις με κάποιον (οποιονδήποτε που πιστεύει στην Δημοκρατία) για τον συγκεκριμένο σκοπό σε κάνει αυτόματα "ομοϊδεάτη" του;
Και γιατί οι Πειρατές να είναι αυτοί που ντε και καλά θα γίνουν "ομοϊδεάτες" με τους άλλους "συμμάχους" και όχι οι άλλοι με τους Πειρατές;

Σαν να τα έχεις μπερδέψει λίγο φίλε μου Μιχάλη... :|

Αν αυτός που θέλει να να βγει από την ΕΕ τον βαφτίζουμε "ευρωσκεπτικιστή", τότε αυτός που θέλει η ΕΕ να γίνει πιο δημοκρατική, να αλλάξει δηλαδή από αυτό που είναι σε κάτι άλλο, πώς να τον βαφτίσουμε "ευρω-αλλαγιτή" ή μήπως ΕΥΡΩΠΕΙΡΑΤΗ!!!!!! :mrgreen:
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες