ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ?

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ?

Δημοσίευσηαπό chprokop » 26 Φεβ 2014, 18:14

Η πειρατική ιδέα είναι πολύ συγκεκριμένη. Υποστηρίζει ότι στη σύγχρονη εποχή για να εμβαθύνουμε τη δημοκρατία πρέπει να διαφυλάξουμε ως κόρη οφθαλμού
την "ανοικτότητα" (openness) τόσο στην λήψη αποφάσεων (από τους μετόχους και όχι από τη διοίκηση κεντρικά) όσο και στην υποδομή μας (ανοικτα δικτυα, μειωση
των περιορισμων στην εφευρετικοτητα-δημιουργια μεσω κοπυραιτ κλπ.)

Μόνο έτσι θα γινει πραξη η ανοικτή κοινωνία.

Ο ακτιβισμός (για την προωθηση της πειρατικης ατζεντας) δεν προκυπτει από τα πιστεύω του, αλλά από την πράξη. Η διαπίστωση ότι μεγάλα συμφέροντα εχουν συνασπιστεί για τον έλεγχο και της λήψης αποφάσεων και της υποδομής οδηγει τους απανταχού Πειρατές σε δυναμικές ενεργειες. Και σε εναν τετοιο αγωνα χρειαζεται ΟΜΟΨΥΧΙΑ.
Διαφορετικα, η εκβαση της μαχης ειναι σιγουρα εναντιον μας.

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ υπάρχει και δεν ειναι αλλος από τον ολοκληρωτισμό. Για το λόγο αυτό ΠΕΙΡΑΤΕΣ δεν μπορουν να συναγελαζονται με τους εκπροσωπους (χρονια τωρα) της πολιτικης που καταδικασε μια ολοκληρη γενιά.

Η αντιμετωπιση των "αντιμνημονιακων-αντισυστημικων κλπ κλπ" ως γραφικων ειναι εσκεμμενη. Στοχευει στο να αποτρεψει τους πολιτες να ασχοληθουν ενεργά με την υπερασπιση της Δημοκρατίας και των συμφερόντων της πλειοψηφίας. Η "τεχνοκρατικη" αντιληψη επιβλήθηκε στην Ευρωπη και την Αμερικη. Επιστημονικα εχει αποδειχθει ότι ελάχιστη σχέση εχει με την εξειδικευμενη και μεθοδικη δραση. Τι το καινοτομο εφερε το Μνημονιο? Μήπως δεν δοκιμαζει καθημερινα τη λογικη του μέσου πολίτη?

Τα προσχήματα έχουν τελειώσει. Δεν μπορούμε να συζητάμε ακόμη ακαδημαικα αν εχουμε βρει κοινο τοπο σε κατι τοσο συγκεκριμενο.
Η εξευρεση "πειρατικου προσανατολισμού" είναι ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣΗ του κινήματος. Δεν ειναι ΜΚΟ εδώ. Είναι κόμμα με σαφη πολιτικό προσανατολισμό
που επιβεβαιωνεται καθημερινα απο τις εξελιξεις (αλλο θεμα αν πασχει ακομη από πολιτικο προσωπικο ή/και χρηματοδοτηση).

Σε αυτη την ιδεα δεν χωρανε μεταμοντερνες σχετικιστικες αντιληψεις. Ειναι σαν τη Φιλικη Εταιρια. Είσαι μέλος ή όχι?

:arrow: Αν συμφωνειτε, ποσταρετε.

:arrow: Αν διαφωνειτε, ανοιξτε άλλο θεμα και ποστάρετε εκεί.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ?

Δημοσίευσηαπό Petros » 26 Φεβ 2014, 19:32

Εγώ είμαι μαζί!
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Mary-Li
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Ιαν 2014, 20:52

Re: ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ?

Δημοσίευσηαπό Mary-Li » 26 Φεβ 2014, 19:51

Και εγώ (αν και το liquid με δυσκόλεψε για να μπω :!: )

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ?

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 26 Φεβ 2014, 20:17

Να το ξεκαθαρίσω
Ο ακτιβισμός (για την προωθηση της πειρατικης ατζεντας) δεν προκυπτει από τα πιστεύω του, αλλά από την πράξη.
θέλω πράξεις, διαφορετικά μια από τα ίδια θα είναι, θα γράφουμε στο forum κατεβατά, χωρίς να αγγίζουμε και να ζούμε μέσα στην κοινωνία με τα τωρινά προβλήματά της.
Είμαι παρών.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ?

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 26 Φεβ 2014, 21:29

Έχουμε νέο μανιφέστο για τους Πειρατές; Για να καταλάβω τι λέει ο Χριστόφορος. Όταν όλοι γίναμε μέλη των Πειρατών διαβάσαμε ένα καταστατικό, κάποιες αρχές και τις δεχτήκαμε.

Δεν βρήκα μέσα πουθενά λογική "Μνημονίου" ή "Αντιμνημονίου". Δεν βρήκα πουθενά αφορισμούς "δεν συνεργάζομαι" με όσους "θεωρώ" κάτι άλλο!!!

Ο Χριστόφορος έχει ξεκινήσει μία "κίνηση" που δεν έχει να κάνει με το Πειρατικό, αλλά με τις προσωπικές του απόψεις. Το όλο θέμα ξεκίνησε από την πιθανή συνεργασία με τον Καμίνη ή με οποιοδήποτε άλλο. Απλά ο Χριστόφορος θεωρεί ότι είναι λάθος κάτι τέτοιο. Αν δεν ισχύει αυτό και το "μανιφέστο" δεν έχει σχέση με αυτό, ας με διαψεύσει λέγοντας ότι θα αφήσει τους "Αθηναίους" να αποφασίσουν αν θα κάνουν κάτι στην Αθήνα. Θα το χαρώ πολύ.

Η προσωπική του γνώμη βέβαια είναι σεβαστή, αλλά δεν αποφασίζει αυτός τι είναι Πειρατικό και τι δεν είναι. Όλα τα μέλη θα αποφασίσουν. Ούτε θα αποφασίσει ποιος είναι μαζί του και ποιος δεν είναι. Είμαστε όλοι στο Κόμμα Πειρατών και συζητάμε. Δεν αφορίζουμε "Αθηναίους" ή "Θεσσαλονικιούς" ούτε ασχολούμαστε με μνημονιακούς και μη μνημονιακούς χαρακτηρισμούς.

Είμαστε μαζί, όταν συζητάμε καθαρά και ανοιχτά. Όχι όταν αφορίζουμε.
Είμαστε μαζί, όταν θέλουμε να κάνουμε πράξη αυτά που λέμε και δεν βγάζουμε "μανιφέστα".

Θέλετε να πράξουμε ή να συμφωνήσουμε να μην κάνουμε τίποτα, για να συμφωνήσουμε;

Άκουσε κανείς τις ανοησίες που είπε προηγουμένως ο Σπηλιωτόπουλος για την Αθήνα; Η κυβέρνησή του ανάγκασε σε περικοπή της χρηματοδότησης της αυτοδιοίκησης κατά 60% και όμως είχε το θράσος να κατηγορήσει τον Καμίνη για μνημονιακό! Έτσι μου ακούγεται και αυτό που γράφει ο Χριστόφορος γνωρίζοντας από που προέρχεται αυτό που λέει. Αν δεν ήξερα από που προέρχεται μπορεί να έκανα και εγώ το λάθος να "εμπνευστώ".

Μου φτάνουν οι αρχές μας και με αυτές πορεύομαι. Είστε μαζί τους ή μαζί με ένα νεόκοπο μανιφέστο;

Δεν θα ξαναγράψω σε αυτό το θέμα. Απλά προς ενημέρωση όλων, είπα την γνώμη μου για τα κίνητρα ενός τέτοιου μανιφέστου και ελπίζω να κάνω λάθος και να με διαψεύσει ο Χριστόφορος.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ?

Δημοσίευσηαπό chprokop » 27 Φεβ 2014, 13:51

1. Το ποστ εχει να κανει με αυτους που συμφωνουν με αυτο που αποκαλεις Μανιφεστο.
Δεν επρεπε να γραψεις εδω και ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ.

2. Οι Αθηναιοι θα αποφασισουν για την Αθηνα. Σε καθε ποστ το εγραφα, αποκλειεται να παρεξηγησες.
Με διαστρεβλώνεις ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ.

3.Ο Καμινης ειναι ενα καλό παραδειγμα ΠΟΙΟΥΣ πρεπει να αποφευγουμε. Καποιοι ειναι ετοιμοι να πανε
με οποιονδηποτε για να γινουν ΚΑΤΙ. Οι Πειρατες συγκρουονται με τους αντιπάλους τους για τις ιδεες τους.
Δεν είναι οι ουρές του συστήματος.

4. Για μενα καποιος που δεν αποζητα ελευθερια στην ληψη αποφασεων και ανοικτα δικτυα δεν ενστερνιζεται την πειρατικη ιδεολογια.
Αυτη ειναι και η αιτια που εγραψα το ανωτερω ποστ. Οι Πειρατες δεν ειναι ασπονδυλα "που κολλανε παντου".
Ιδιως δεν κολλανε στους πτωχευμενους του υπαρχοντος πολιτικου συστηματος. Και σιγουρα δεν τρωνε πολιτικα (προεκλογικα) φουμαρα.

Γι αυτο λοιπον ζητω αυτους που ενδιαφερονται για την πειρατικη ιδεολογια και την "ανοικτότητα"
και οχι οσους αποζητουν πολιτικο κεραμιδι. Οι τελευταιοι ας πανε στα πολλα -τελευταια- διαμερισματα των "πολυκατοικιων"
της Αριστερας, της Δεξιας κτο.

Το Πειρατικό είναι καράβι και δένει σε ευρύχωρες μαρίνες.... Θέλει ανθρώπους ανοιχτόμυαλους και τολμηρους.
Με τίποτα "συνεργάσιμους".

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ?

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 27 Φεβ 2014, 14:06

:shock: :? :cry: :arrow: καμία διάψευση. Ακριβώς για τους λόγους που λέω έγραψες το "μανιφέστο"

1) Δικός σου κανόνας και δεν τον δέχομαι σε ανοιχτή συζήτηση. Επίσης, συμφωνούν σε τι;Το καταστατικό και οι αρχές μας δεν αναφέρονται σε μνημόνια και αντίστοιχα θέματα.

2) ναι, απλά δεν τους δέχεσαι ως Πειρατές αν αποφασίσουν κάτι που δεν σου αρέσει! Το να κάνεις την άποψή σου μανιφέστο, πως είναι πειρατικό;

3) το λες, αλλά δεν λες γιατί. Απλά λες ότι "ξέρεις" και πάνω σε αυτό βασίζεις ένα νεόκοπο μανιφέστο!!! Σου το είπα. ΠΕΣ τι ξέρεις, αλλιώς δεν έχω λόγο να θεωρώ σοβαρό αυτό που λες.

4) οι πειρατές θέλουμε να πετύχουμε συγκεκριμένα πράγματα. Πάνω σε αυτά δουλεύουμε. Οι ταμπέλες δεν μας ενδιαφέρουν.

Δεν με νοιάζουν τα καράβια και οι βάρκες. Οι ανοιχτόμυαλοι και τολμηροί πράττουν. Δεν μένουν στα λόγια.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ?

Δημοσίευσηαπό chprokop » 27 Φεβ 2014, 22:20

Σοβαρέψου και μην κανεις σαν νεολαιος!

Μιλας με τον Καμινη και δεν μπορεις να απαντησεις (ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ) τι θεωρεις λάθος ή που διαφωνεις με το ποστ?

Αν θεωρεις ότι αξιζει να συνεργαστειτε με τον εν λογω ανοιξε θεμα και θα εχεις πληρη την αποψη μου!

[Θα με ενδιεφερε να γραψεις εκει τι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ σας ειπε ο εν λογω. Γιατι μαλλον
θα εμεινε στα λογια...]

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ?

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 27 Φεβ 2014, 23:43

chprokop έγραψε:Σοβαρέψου και μην κανεις σαν νεολαιος!

Μιλας με τον Καμινη και δεν μπορεις να απαντησεις (ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ) τι θεωρεις λάθος ή που διαφωνεις με το ποστ?

Αν θεωρεις ότι αξιζει να συνεργαστειτε με τον εν λογω ανοιξε θεμα και θα εχεις πληρη την αποψη μου!

[Θα με ενδιεφερε να γραψεις εκει τι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ σας ειπε ο εν λογω. Γιατι μαλλον
θα εμεινε στα λογια...]


Χριστόφορε, μπορείς να διαβάσεις τι ουσιαστικό μας είπε. Μπορείς επίσης να δεις τι έχει κάνει. Εγώ πήγα και έκανα και συγκρίσεις στο έργο που έχει κάνει με το 40% της χρηματοδότησης που είχε ο Κακλαμάνης. Δοκίμασε το ίδιο. Θα είναι πολύ ενδιαφέρον να ακούσω την γνώμη σου. Τα στοιχεία είναι ανοιχτά στο δήμο.

Όσο για σοβαρότητα, έχω αρκετή να περιμένω να ακούσω τι ακριβώς είναι αυτό που ξέρεις και δεν ξέρουμε εμείς που πάσχουμε από "πολιτική μυωπία" και είμαστε "αφελείς" όπως έγραψες. Γιατί σίγουρα κάτι γενικεύσεις για τους Αθηναίους Πειρατές που έχουν έλλειψη "πειρατικού ήθους" δεν είναι σοβαρή άποψη ή ολοκληρωμένη άποψη ούτε αποδεικνύει αυτό που έγραψες!

Εκτός από τις 3 πρώτες γραμμές που είναι η ουσία αυτού που θέλουμε να κάνουμε πράξη, μετά το έχασες. Ο υπόλοιπος λόγος σου είναι τόσο ξύλινος που θα μπορούσε να είχε βγει από το ΚΚΕ generator. Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Λες

Η "τεχνοκρατικη" αντιληψη επιβλήθηκε στην Ευρωπη και την Αμερικη. Επιστημονικα εχει αποδειχθει ότι ελάχιστη σχέση εχει με την εξειδικευμενη και μεθοδικη δραση.


Έχει αποδειχθεί επιστημονικά από ποιόν; Με ποια έρευνα; Όταν μάλιστα η "τεχνοκρατική" αντίληψη είναι μία ΑΚΡΩΣ εξειδικευμένη και μεθοδική δράση που απλά αγνοεί τον ανθρώπινο παράγοντα και βασίζεται στην μελέτη κυρίως των αντικειμενικών δεδομένων και των οικονομικών μηχανισμών.

Ω μπορώ και εγώ, πίστεψέ με να γράψω αντίστοιχα σεντόνια. Θα είναι όμως κενά γράμματος όπως αυτή σου η φράση για την οποία περιμένω και την βιβλιογραφία ώστε να αποδειχτώ λάθος.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ?

Δημοσίευσηαπό omissman » 01 Μαρ 2014, 15:00

Χριστοφορε, οι διευκρινιστικες ερωτησεις επιτρεπονται ή απαγορευονται απο το Μανιφεστο ;

περιμενω μια απαντηση πριν συνεχισω, με την ελπιδα οτι θα μου "επιτρεψεις" να σου υποδειξω καποια σημεια που εντοπιζω ως σοβαρα μεθοδολογικα και επιστημολογικα λαθη...
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες