Ερώτημα σχετικά με τις Αρχές στην ΕΔ

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Ερώτημα σχετικά με τις Αρχές στην ΕΔ

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 26 Φεβ 2014, 14:29

Με την ίδρυση του PPEU θα πρέπει να αλλάξει η εξής πρόταση στις Αρχές μας https://www.pirateparty.gr/arxes/ και στο Καταστατικό (2.3 https://www.pirateparty.gr/katastatiko- ... ty-greece/ )
Το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας συνεργάζεται με τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά και Διεθνή κόμματα (Pirate Parties) και αποτελεί Τακτικό Μέλος της πολιτικής ομάδας “Pirate Parties International”, συμμετέχοντας ενεργά στα όργανα της ομάδας και τη διαμόρφωση των αποφάσεων τους.

και να γίνει περίπου έτσι
Το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας συνεργάζεται με τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά και Διεθνή κόμματα (Pirate Parties). Είναι ιδρυτικό μέλος της πολιτικής ομάδας του Ευρωπαϊκού Κόμματος Πειρατών (Pirate Parties EUropa- PPEU) και αποτελεί Τακτικό Μέλος της πολιτικής ομάδας “Pirate Parties International”, συμμετέχοντας ενεργά στα όργανα της ομάδας και τη διαμόρφωση των αποφάσεων τους.

Ρωτώ λοιπόν: Μετά την υπογραφή του καταστατικού και του μανιφέστου του PPEU εκ μέρους του κόμματος από τον IC Αντώνη Μοτάκη και την επικύρωση από το ΣτΜ των υπογραφών αυτών και εν όψει του Ιδρυτικού συνεδρίου τον προσεχή μήνα η Αρχή αυτή και το Καταστατικό μπορεί να αλλάξει ΑΜΕΣΑ με απόφαση της ΔΕ ή του ΣτΜ ; (και να επικυρωθεί στο επόμενο συνέδριο για το τυπικό;).

Να θεωρηθεί δλδ ότι
10.2 Προσωρινές αποφάσεις επείγοντος χαρακτήρα μπορεί να λαμβάνει η Διοικούσα Επιτροπή, η οποία κατόπιν πρέπει να προσφεύγει για επικύρωση τους στο Σώμα των Μελών.

Το ερώτημα απευθύνεται κυρίως στην ΕΔ αλλά ας ακούσουμε και το ΣτΜ
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Ερώτημα σχετικά με τις Αρχές στην ΕΔ

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 26 Φεβ 2014, 14:31

Δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει πριν το συνέδριο.

Επίσης δεν χρειάζεται, αφού αυτή η πρόταση είναι "informative" και όχι "normative". (Δεν ξέρω πως να το πω καλύτερα :P :mrgreen: )
Verba volant, scripta manent

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ερώτημα σχετικά με τις Αρχές στην ΕΔ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 26 Φεβ 2014, 14:49

@mesitiko:
Αν μου δείξεις το "επείγον" του πράγματος, ίσως προσωπικά να μπορέσω να τοποθετηθώ!
Το 10.2 που επικαλείσαι μιλάει για τρέχουσες αποφάσεις και όχι για αλλαγές του Καταστατικού.
Πέραν αυτού, δεν λαμβάνεις υπ` όψιν το "Προσωρινές....." με το οποίο ξεκινά το 10.2.
"Προσωρινό" κάτι το οποίο καταλήγει σε αλλαγή του Καταστατικού; ;) ;) ;)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Ερώτημα σχετικά με τις Αρχές στην ΕΔ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 26 Φεβ 2014, 15:24

Ευκαιρίας δοθείσης....

Μπορούμε να βάλουμε ένα topic εδώ ή ακόμα καλύτερα στο Κουμπάσο (δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη) και να το ονομάσουμε "Προτάσεις για τις Αρχές και το Καταστατικό".
Έτσι και χρόνος θα υπάρχει μέχρι το επόμενο Συνέδριο για συζήτηση/ανάλυση/επεξεργασία και θα είμαστε και έτοιμοι με προτάσεις για το Συνέδριο και δεν θα έχουμε και παραπονάκια για "δεν προλάβαμε να δούμε τις προτάσεις" κτλ. κτλ.

Έτσι θα φανούν και ποιες προτάσεις έρχονται τελευταία στιγμή εκ του πονηρού (όχι αναγκαστικά).... ;)

Επίσης δεν θα τρέχει το εκάστοτε Προεδρείο του Συνεδρίου να μαζεύει τα ασυμμάζευτα και θα υπάρχει και δυνατότητα για συμμετοχή των μελών στην ωρίμανση των προτάσεων που έρχονται στο Συνέδριο.
Άντε να οργανωθούμε γιατί όπως το βλέπω (αν το 3ο Συνέδριο γίνει κάπου μακρυά με την παρούσα οικονομική κατάσταση δεν με βλέπω να έρχομαι....)
здравствуйте

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ερώτημα σχετικά με τις Αρχές στην ΕΔ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 26 Φεβ 2014, 15:31

Ωχ παναγία μου... Όχι πάλι με το καταστατικό ρε παιδιά!!! Πρώτα πρόγραμμα...
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Ερώτημα σχετικά με τις Αρχές στην ΕΔ

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 26 Φεβ 2014, 15:32

Ναι σίγουρα δεν είναι επείγον και επιπλέον αλλαγές στις Αρχές και στο Καταστατικό πρέπει να προηγείται διεξαγωγή συνεδρίου. Το ρωτώ κυρίως για λόγους "προβολής" του κόμματος, τονίζοντας αυτό: "ιδρυτικό μέλος.....PPEU".....θα μας έκανε καλό εν όψει εκλογών

@Κομπειλάδας, έχει δίκιο, πρέπει να ετοιμάσουμε το επόμενο Συνέδριο. Χαλκίδα το βλέπω το επόμενο πάντως, έχει τοπία για φωτογράφιση ;) :lol:
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ερώτημα σχετικά με τις Αρχές στην ΕΔ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 26 Φεβ 2014, 15:33

Κομπειλάδας έγραψε:Ευκαιρίας δοθείσης....

Μπορούμε να βάλουμε ένα topic εδώ ή ακόμα καλύτερα στο Κουμπάσο (δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη) και να το ονομάσουμε "Προτάσεις για τις Αρχές και το Καταστατικό".
Έτσι και χρόνος θα υπάρχει μέχρι το επόμενο Συνέδριο για συζήτηση/ανάλυση/επεξεργασία και θα είμαστε και έτοιμοι με προτάσεις για το Συνέδριο και δεν θα έχουμε και παραπονάκια για "δεν προλάβαμε να δούμε τις προτάσεις" κτλ. κτλ.

Έτσι θα φανούν και ποιες προτάσεις έρχονται τελευταία στιγμή εκ του πονηρού (όχι αναγκαστικά).... ;)

Επίσης δεν θα τρέχει το εκάστοτε Προεδρείο του Συνεδρίου να μαζεύει τα ασυμμάζευτα και θα υπάρχει και δυνατότητα για συμμετοχή των μελών στην ωρίμανση των προτάσεων που έρχονται στο Συνέδριο.
Άντε να οργανωθούμε γιατί όπως το βλέπω (αν το 3ο Συνέδριο γίνει κάπου μακρυά με την παρούσα οικονομική κατάσταση δεν με βλέπω να έρχομαι....)

Ψηφίζω ναι, με χέρια και με πόδια!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ερώτημα σχετικά με τις Αρχές στην ΕΔ

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 26 Φεβ 2014, 15:47

Γνώμη δίδω, ως απλό μέλος (για το αρχικό θέμα)

ΟΧΙ, καμία αλλαγή στο καταστατικό/αρχές εκτός συνεδρίου.

Οταν γίνει το PPEU μπορούμε να το αναφέρουμε απλά στο site, κτλ
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες