Σχέση κόμματος και άμεσης δημοκρατίας

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
kostasrose
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 21:12
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Σχέση κόμματος και άμεσης δημοκρατίας

Δημοσίευσηαπό kostasrose » 03 Νοέμ 2013, 07:56

baskin έγραψε:
kostasrose έγραψε:Δεν ξέρουμε τι λέμε η ερμηνεύουμε το καταστατικό κατά το δοκούν;


Είναι βίβλος το καταστατικό για να έχεις δογματική πίστη; (άλλη ερώτηση, αλλά επίκαιρη...).


Έχεις συνειδητοποιήσει ότι μιλάμε για μια από τις αρχές του κόμματος;
Ότι το συγκεκριμένο επιχείρημα το έχουμε χρησιμοποιήσει σε διαφημιστικά και συνεντεύξεις σαν κάτι το οποίο μας διαφοροποιεί από τους άλλους;
Και τώρα μου λες ότι το να ακολουθήσουμε μια από τις αρχές μας μας κάνει δογματικούς;
Με το ίδιο σκεπτικό ας μην υπάρξει καταστατικό δεν έχει λόγο χρησιμότητας και μας κάνει και δογματικούς.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Σχέση κόμματος και άμεσης δημοκρατίας

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 03 Νοέμ 2013, 10:24

kostasrose έγραψε:... Με το ίδιο σκεπτικό ας μην υπάρξει καταστατικό δεν έχει λόγο χρησιμότητας και μας κάνει και δογματικούς.

Σιγά - σιγά πλησιάζεις όλο και περισσότερο την πραγματικότητα.
Η αλήθεια είναι ότι το καταστατικό το έχουμε μάλλον για τους ... "απ' έξω". "Οι μέσα" συμπεριφερόμαστε σαν να έχουμε ο καθένας μας ένα δικό του ΙΧ καταστατικό, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του, σε βαθμό που όσοι διανοούνται να πορευτούν με το υπάρχον, να θεωρούνται περίπου ... ως γραφικοί.
Και για να μη βγάζω την ουρά μου απέξω, θα σου πω ότι και εγώ κάπως έτσι λειτουργώ, γιατί έτσι όπως κατάντησε εδώ και καιρό το καταστατικό, αφού όλοι το γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους, αρνούμαι και να το διαβάσω.
Και επειδή εύλογα θα με ρωτήσεις "τότε τι κάνω εδώ μέσα;" σπεύδω να σου απαντήσω:
Το γεγονός ότι η "Πειρατική Ιδέα" δεν στάθηκε δυνατό να περπατήσει στην Ελλάδα (πράγμα που είναι πλέον ορατό δια γυμνού οφθαλμού) μέσα από τη συγκεκριμένη προσπάθεια (δηλαδή το κόμμα μας), δεν σημαίνει ότι αυτή δεν αξίζει. Σημαίνει απλά ότι το κόμμα μας δεν αξίζει, έτσι όπως στήθηκε εξ αρχής.
Είμαι λοιπόν εδώ μέσα (και δεν ξέρω για πόσο ακόμα), περιμένοντας κάποια πρωτοβουλία (την οποία και προσπαθώ με τον τρόπο μου να προκαλέσω) που θα μπορέσει να αλλάξει τα πράγματα προς τη σωστή κατεύθυνση, ώστε να μην πάει χαμένος και ο κόπος όσων δούλεψαν μέχρι τώρα γι' αυτό.
Βλέπεις είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ή αλλιώς ότι "πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι".

Rainmaker

Re: Σχέση κόμματος και άμεσης δημοκρατίας

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 03 Νοέμ 2013, 11:35

kostasrose έγραψε:
Έχεις συνειδητοποιήσει ότι μιλάμε για μια από τις αρχές του κόμματος;
Ότι το συγκεκριμένο επιχείρημα το έχουμε χρησιμοποιήσει σε διαφημιστικά και συνεντεύξεις σαν κάτι το οποίο μας διαφοροποιεί από τους άλλους;
Και τώρα μου λες ότι το να ακολουθήσουμε μια από τις αρχές μας μας κάνει δογματικούς;
Με το ίδιο σκεπτικό ας μην υπάρξει καταστατικό δεν έχει λόγο χρησιμότητας και μας κάνει και δογματικούς.


+1

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Σχέση κόμματος και άμεσης δημοκρατίας

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 03 Νοέμ 2013, 12:12

Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι πρεπει να γινει διασαφηνιση του ορου αμεση δημοκρατια στο καταστατικο μας αλλα περαν τουτου ως τωρα τουλαχιστον σε οτι αποφασεις κληθηκαμε να παρουμε θεση ως κομμα λειτουργησαμε αμεσοδημοκρατικα και μονο.Δεν καταλαβαινω γιατι μια εσωκομματικη διαμαχη που ξεκινησε για προσωπικους λογους(βλεπε καρεκλοκενταυρους και δηθεν http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=134&t=3475#p49965 και http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=134&t=3722)κατεληξε σε αντιπαραθεση μεταξυ μελων για το τι ειναι η αμεση δημοκρατια!



Η χρησιμοποιηση του ορου αμεση δημοκρατια προσχηματικα και για ιδιοτελεις σκοπους απο τους διαγραφεντες(http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=134&t=3785) με απωτερο σκοπο να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα μπερδεψε πολλους.Κανενας μεσα στο κομμα δεν στραφηκε κατα της αμεσης δημοκρατιας. Ειναι τελειως διαφορετικο να εκφραζει καποιος πολιτικη αποψη οτι δεν συμφωνει με την αμεση δημοκρατια σε ορισμενες εκφανσεις της και αλλο να λεγονται βαριες κουβεντες μεταξυ μελων οτι καποιοι δεν σεβονται το καταστατικο.




Η καλλιεργεια αυτου του κλιματος δεν βοηθαει ουτε τον γονιμο διαλογο ωστε να φτασουμε σε εναν κοινο παρανομαστη σχετικα με την αμεση δημοκρατια ουτε φυσικα το κομμα.


Τελος για να κλεισω και να μην κουρασω θεωρω οτι οπως ξεκινησαμε ετσι και θα συνεχισουμε ,λαμβανοντας αποφασεις συλλογικα με γνωμονα την οσο δυνατον μεγαλυτερη συμμετοχη των πολιτων στα κοινα.


Ευχαριστω που ακουστηκα.

Πειρατικα παντα.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Σχέση κόμματος και άμεσης δημοκρατίας

Δημοσίευσηαπό adrian » 05 Νοέμ 2013, 02:45

αφου υπηρχε διαφωνια, ναι εκδιωχθηκε.

αλλα πηγε και ξεκινησε δικο του εγχειρημα, με οσους ειχαν ιδιες αντιληψεις.

με γεια του με χαρα του, δικαιωμα του, και οσο και αν διαφωνω μαζι τους δεν θα τους κοψω το δικαιωμα να λενε οτι θελουν να λενε στο δικο τους βημα (και οχι στο δικο μου), και καλη τυχη σε ολους μας.

αυτο δεν ειναι λογοκρισια, μαν. αυτο ειναι "χωριζουμε τα τσινακια μας"
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Σχέση κόμματος και άμεσης δημοκρατίας

Δημοσίευσηαπό adrian » 05 Νοέμ 2013, 02:54

οποιος πιστευει στην συνδιαμορφωση και οχι στον πλουραλισμο, ειναι αναρχικος, και οχι δημοκρατης, darling
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Σχέση κόμματος και άμεσης δημοκρατίας

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 05 Νοέμ 2013, 15:55

mpiskotak έγραψε:
Στην δημοκρατία δεν χωρίζεις τα τσανάκια σου.
Ενώνεις τα τσανάκια πολλών αντιθέτων.
Όποιος νομίζει ότι χωρίζοντας τσανάκια φτιάχνει δημοκρατία, δεν έχει καταλάβει τίποτα από αυτό το πολίτευμα.



Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις την διαφορά ανάμεσα στο ιδιωτικό και το δημόσιο, το δικό μου και των άλλων και εν τέλει το μικρό με το μεγάλο. Για τελευταία φορά: Ένα κόμμα δεν είναι υποχρεωμένο να συστεγάζει τα πάντα στο όνομα της δημοκρατίας. Δημοκρατία είναι να μπορούν όλοι να κάνουν κόμμα. Αλλιώς θα υπήρχε ένα κόμμα μόνο και θα συμβιβαζόμασταν όλοι εκεί μέσα. Το πως το κάθε κόμμα λειτουργεί δεν έχει να κάνει με το πολίτευμα. Ένα κόμμα σε μια δημοκρατία έχει το δικαίωμα να είναι από αρχηγικό μέχρι αναρχικό στο εσωτερικό του. Η λειτουργία ενός κόμματος δεν πρέπει υποχρεωτικά ούτε να πηθικίζει την δημοκρατία ούτε απαγορεύεται να διαγράφει διαφωνούντες. Τα μέλη που το απαρτίζουν διαλέγουν όπως τους κάθεται καλύτερα με ποιον θα κάνουν χωριό. Και αυτό είναι δημοκρατία. Τα κόμματα είναι ομάδες ομοιδεατών πολιτών και όχι αχταρμάδες "καθρέφτης" κάθε ιδεολογίας και τάσης. Το ΚΚΕ έχει κάθε δικαίωμα να διώχνει τους καπιταλιστές, η Χ.Α τους γκέι και το πειρατικό όποιον δεν θέλει η πλειοψηφία κ.ο.κ.

Αυτο που περιγράφεις είναι ο απολυταρχισμός.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Σχέση κόμματος και άμεσης δημοκρατίας

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 06 Νοέμ 2013, 12:47

mpiskotak έγραψε:


Την γνώμη σου μπορείς να την λες, και φυσικά να ψηφίζεις για αυτή. Εκαθαρίσεις όμως δεν θα δεχτούμε να κάνεις. Για μας ο μαριοτι, και ο kailor, είναι ακόμα όλοι τους μέλη του κόμματος των πειρατών, όσο εξακολουθούν να ασχολούνται με το κόμμα και να μην είναι ανενεργοί.





Πηγαινε να δεις με τι θεματα ασχολουνται στο μπλογκ τους και ελα να μου το ξαναπεις αυτο χαριτωμενη νεραιδα :lol:
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Σχέση κόμματος και άμεσης δημοκρατίας

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 06 Νοέμ 2013, 14:50

..... η γνώμη τους δεν επικρατεί γιατί έχουν μια ψήφο μόνο

Αυτό μην το λες "μπισκοτάκι"!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Σχέση κόμματος και άμεσης δημοκρατίας

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 07 Νοέμ 2013, 17:00

Λοιπόν αυτό το θέμα που ξεκίνησε με αφορμή την ερώτηση (εύλογη κατά τη γνώμη μου) του Kερκυραίου φίλου / μέλους kostasrose, δείχνει μου φαίνεται ανάγλυφα την πορεία που ακολουθούν όλες σχεδόν οι συζητήσεις (σοβαρές και μη) στο Forum του κόμματός μας.
Επιγραμματικά περιγράφω:
- Κάποιος βάζει / ανοίγει ένα θέμα ... «ακουμπώντας» μια από τις πιο «ευαίσθητες» (με δική μου αξιολόγηση) ... χορδές του πειρατικού.
- Σχεδόν αμέσως σπεύδουν να του απαντήσουν όλοι όσοι έχουν άποψη για το θέμα (μεταξύ αυτών και εγώ) και τυχαίνει να το παρακολουθούν, εκθέτοντάς την όσο πιο αναλυτικά μπορούν, ελπίζοντας (θέλω να πιστεύω), ότι από την όλη συζήτηση θα βγει κάτι θετικό. (Εγώ τουλάχιστον έτσι λειτουργώ).
- Αρχίζει μια καθ’ όλα αξιοπρόσεκτη ανταλλαγή απόψεων / επιχειρημάτων, από την οποία μάλλον κερδίζουμε όλοι, μέχρι τη στιγμή που εμφανίζεται κάποιος ονόματι mpiskotak και η συζήτηση (όπως και τόσες άλλες) αρχίζει να ... χέζεται!
Είναι αξιοπρόσεκτο να καταγράψει κανείς πόσες συζητήσεις έχουν αυτή την κατάληξη, αλλά και πόσους όρκους έχουν δώσει ... αρκετοί από εμάς ότι δεν θα ... ξαναφάνε mpiskotakia, αλλά συντομότατα τους καταπατούν, όπως ακριβώς οι κυρίες τις ... δεσμεύσεις τους για δίαιτα από Δευτέρα.
(Σ.Σ.: Αυτή τη φορά ... ενέδωσε και ο αγαπητός μου Laskaris, απογοητεύοντάς με απάνω που ετοιμαζόμουνα να τον καλέσω να πιούμε καμιά τσικουδιά. Βασίλη ... χάσαμε ...).
Κύριοι,
Ίσως πρέπει να συνειδητοποιήσετε ότι αυτό κατάντησε να είναι όλο κι όλο σήμερα το πειρατικό. Η παιδική χαρά του troll (ή της "μουνόψειρας", κατά τη δική μου ορολογία).
Ξανασκεφτείτε το ...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες