γεια

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: γεια

Δημοσίευσηαπό James » 26 Ιουν 2013, 23:43

Τελικός ο τίτλος τα λέει όλα ΓΕΙΑ
Ναι γειά, δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν τα ανθρώπινα δικαιώματα με τους παράνομους αλλοδαπούς στη χώρα (μην ακούσω πάλι μαλακίες ότι δεν υπάρχουν παράνομοι αλλα κατατρεγμένοι)
Πηγαίνετε ρε μάγκες σε οποιαδήποτε χώρα και καθίστε χωρίς χαρτιά, το λιγότερο να σας αφαλοκόψουν.
Αν έχουμε μπουρδέλο κράτος και δεν τηρούνται οι νόμοι δε φταίω εγώ, ούτε τα 650 μισθό που παίρνουν οι αστυνομικοί.
Άλλη μια μαλακία που έχει ειπωθεί είναι ότι δε πανε οι έλληνες να μαζεύουν καρπούζια κλπ μεγάλη μαλακία.
Αν δεν γνωρίζετε από μετανάστες καλύτερα να ασχολείστε με αυτά που ξέρετε.
Αν γνωρίζει κάποιος το σύστημα μετανάστευσης στη Γερμανία τη δεκαετία τυ 60 ας μιλήσει, οργανωμένα τους έπαιρναν από εδώ. Πρόσφατα ο Καναδάς και η περιοχή μανιτόμπα (;) ζήτησε εργατικό δυναμικό σε συγκεκριμένους τομείς και με συγκεκριμένα στάνταρ, ας το κάνουμε κι εμείς αν έχουμε ανάγκη απο εργατικό δυναμικό , αλλά υδραυλικούς, οικοδόμους, μηχανικούς σερβιτόρους και άλλους τέτοιους δε χρειαζόμαστε. Οι κακόμοιροι εργαζόμενοι στα φραουλοχώραφα τώρα παίρνουν μισθό με ένσημα ???
Επιτέλους ας αφήσουμε την υποκρισία και να εφαρμοστούν οι νόμοι, είναι απλά τα πράγματα , να εφαρμοστούν, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Και αν κάποιος πιστεύει ότι οι νόμοι που έχουμε είναι σκληροί ας κοιτάξει τους νόμους που έχει η ΕΕ.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: γεια

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 27 Ιουν 2013, 00:30

James έγραψε:Τελικός ο τίτλος τα λέει όλα ΓΕΙΑ
Ναι γειά, δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν τα ανθρώπινα δικαιώματα με τους παράνομους αλλοδαπούς στη χώρα (μην ακούσω πάλι μαλακίες ότι δεν υπάρχουν παράνομοι αλλα κατατρεγμένοι)
Πηγαίνετε ρε μάγκες σε οποιαδήποτε χώρα και καθίστε χωρίς χαρτιά, το λιγότερο να σας αφαλοκόψουν.
Αν έχουμε μπουρδέλο κράτος και δεν τηρούνται οι νόμοι δε φταίω εγώ, ούτε τα 650 μισθό που παίρνουν οι αστυνομικοί.
Άλλη μια μαλακία που έχει ειπωθεί είναι ότι δε πανε οι έλληνες να μαζεύουν καρπούζια κλπ μεγάλη μαλακία.
Αν δεν γνωρίζετε από μετανάστες καλύτερα να ασχολείστε με αυτά που ξέρετε.
Αν γνωρίζει κάποιος το σύστημα μετανάστευσης στη Γερμανία τη δεκαετία τυ 60 ας μιλήσει, οργανωμένα τους έπαιρναν από εδώ. Πρόσφατα ο Καναδάς και η περιοχή μανιτόμπα (;) ζήτησε εργατικό δυναμικό σε συγκεκριμένους τομείς και με συγκεκριμένα στάνταρ, ας το κάνουμε κι εμείς αν έχουμε ανάγκη απο εργατικό δυναμικό , αλλά υδραυλικούς, οικοδόμους, μηχανικούς σερβιτόρους και άλλους τέτοιους δε χρειαζόμαστε. Οι κακόμοιροι εργαζόμενοι στα φραουλοχώραφα τώρα παίρνουν μισθό με ένσημα ???
Επιτέλους ας αφήσουμε την υποκρισία και να εφαρμοστούν οι νόμοι, είναι απλά τα πράγματα , να εφαρμοστούν, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Και αν κάποιος πιστεύει ότι οι νόμοι που έχουμε είναι σκληροί ας κοιτάξει τους νόμους που έχει η ΕΕ.


Επειδή λες κουταμάρες, στο χωριό μου οι Αλβανοί έχουνε navara και τα παιδιά τους στο πανεπιστήμιο και ξεκίνησαν μαζεύοντας ελιές. Οι έλληνες ακόμα ψωλάρουν και καυλαντίζουν στον καφενέ και δεν καταδεχονται να πάνε στις ελιές τους. True story και αν θες από κοντά να σε πω και παραδείγματα προσωπικά.

Επίσης ένσημα και μαλακίες δεν έπιαρναν ποτέ οι εποχιακοί σε καμία εποχή της ελλάδας. Τα καρπούζια και την ντομάτα οι γύφτοι τα μαζεύανε στον Πυργο και την Αμαλιαδα. Που την είδες εσύ την μαγική εποχή που οι χωραφάδες δίνανε τόσα λεφτά και ασχολιόντουσαν με βασικό μισθό και ένσημα; Ξέρεις εσύ κανένα να πήρε σύνταξη μαζεύοντας φρούτα αλλωνού;

Από παπαριές άλλο τίποτα.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: γεια

Δημοσίευσηαπό James » 27 Ιουν 2013, 09:04

Μα αυτο έχω γράψει και εγώ , απο ασυναρτησίες άλλο τίποτα , επι της ουσίας έχεις να γράψεις κάτι?
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: γεια

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 28 Ιουν 2013, 12:08

James έγραψε:Μα αυτο έχω γράψει και εγώ , απο ασυναρτησίες άλλο τίποτα , επι της ουσίας έχεις να γράψεις κάτι?


Ουσία: Στα ανθρώπινα δικαιώματα είναι και το δικαίωμα της ελεύθερης μετακίνησης. Επίσης το δικαίωμα να ζητήσουν άσυλο σε χώρες που θα πάνε.

Διαφωνείς σε κάποιο από αυτά; Τι προτείνεις να κάνουμε με τους παράνομους (εγώ θεωρώ τον νόμο που ορίζει τους μετανάστες παράνομους ως καταπάτηση βασικού δικαίωματος) μετανάστες; Να τους στείλουμε... κάπου; ΠΩΣ;

Αντιθέτως, ΑΝ λέω ΑΝ επιτέλους εφαρμόσουμε τις γαμημένες τις διαδικασίες ασύλου, και χαρτιά θα έχουν και θα μπορούν να φύγουν, γιατί πίστεψέ με δεν έχουν έρθει εδώ για να τους κρατάμε εμείς φυλακισμένους ούτε να τους κυνηγάμε...

Αν θες ουσία, ανακατέψου με την ουσία και όχι με τα φοβικά σύνδρομα του νεοέλληνα αναρχοφασίστα...
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: γεια

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 28 Ιουν 2013, 15:05

Vassilis Perantzakis έγραψε:
James έγραψε:Μα αυτο έχω γράψει και εγώ , απο ασυναρτησίες άλλο τίποτα , επι της ουσίας έχεις να γράψεις κάτι?


Ουσία: Στα ανθρώπινα δικαιώματα είναι και το δικαίωμα της ελεύθερης μετακίνησης. Επίσης το δικαίωμα να ζητήσουν άσυλο σε χώρες που θα πάνε.

...


Επειδή το ακούω συχνά και όσο και αν έχω ψάξει στην χάρτα των ανθρώπινων δικαιωμάτων δεν το έχω βρεί πουθενά.
Θα μπορούσες να παραπέμψεις το αντίστοιχο εδάφιο;;;;;;;;
Για το υπόλοιπο παραλήρημα ( μου θυμίζει λίγο καρατζαφέρη θα τους δώσουμε όλους Ελληνικό διαβατήριο και θα φύγουν από την Ελλάδα το έλεγε ο Καρατζαφέρης σαν πρόγραμμα του ΛΑΟΣ) δεν έχω να σχολιάσω τίποτα.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: γεια

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 28 Ιουν 2013, 18:42

Kotsos έγραψε:Επειδή το ακούω συχνά και όσο και αν έχω ψάξει στην χάρτα των ανθρώπινων δικαιωμάτων δεν το έχω βρεί πουθενά.
Θα μπορούσες να παραπέμψεις το αντίστοιχο εδάφιο;;;;;;;;
Για το υπόλοιπο παραλήρημα ( μου θυμίζει λίγο καρατζαφέρη θα τους δώσουμε όλους Ελληνικό διαβατήριο και θα φύγουν από την Ελλάδα το έλεγε ο Καρατζαφέρης σαν πρόγραμμα του ΛΑΟΣ) δεν έχω να σχολιάσω τίποτα.


Ψάξε το μόνο σου το δικαίωμα της ελεύθερης μετακίνησης.

Όσο για το "σου θυμίζει Καρατζαφέρη", πες το σε αυτούς που συνέταξαν το Δουβλίνο ΙΙ καθώς είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να φύγουν από εδώ οι φυλακισμένοι. Διάβασε και τίποτα εκτός Wikipedia...
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: γεια

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 29 Ιουν 2013, 00:47

Vassilis Perantzakis έγραψε:
Kotsos έγραψε:Επειδή το ακούω συχνά και όσο και αν έχω ψάξει στην χάρτα των ανθρώπινων δικαιωμάτων δεν το έχω βρεί πουθενά.
Θα μπορούσες να παραπέμψεις το αντίστοιχο εδάφιο;;;;;;;;
Για το υπόλοιπο παραλήρημα ( μου θυμίζει λίγο καρατζαφέρη θα τους δώσουμε όλους Ελληνικό διαβατήριο και θα φύγουν από την Ελλάδα το έλεγε ο Καρατζαφέρης σαν πρόγραμμα του ΛΑΟΣ) δεν έχω να σχολιάσω τίποτα.


Ψάξε το μόνο σου το δικαίωμα της ελεύθερης μετακίνησης.

Όσο για το "σου θυμίζει Καρατζαφέρη", πες το σε αυτούς που συνέταξαν το Δουβλίνο ΙΙ καθώς είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να φύγουν από εδώ οι φυλακισμένοι. Διάβασε και τίποτα εκτός Wikipedia...


Αφού δεν υπάρχει, και αυτός είναι ο λόγος που δεν το βάζεις, έστω το κείμενο με την παραπομπή στην αντίστοιχη συμφωνία,(ξέρεις εδάφιο κλπ)

Όσο για το Δουβλίνο2 ξαναδιάβασέ το γιατί έχω την εντύπωση πως δεν το έχεις διαβάσει καθόλου.
Πουθενά δεν λέει ότι η Ελλάδα είναι υποχρεωμένη κρατήσει όλο το κύμα της λαθρομετανάστευσης στην επικράτειά της.
Αναφέρει ότι με ή χωρίς ταξιδιωτικά έγγραφα ( υπηκοότητα, αλλιώς δεν μπορείς να έχεις ταξιδιωτικά έγγραφα) απαγορεύεται να τους προωθήσει σε χώρες της ΕΕ.
Πάει και το επιχείρημά σου να τους δώσουμε όλους υπηκοότητα και να τους αφήσουμε να φύγουν.

Είπαμε από λύσεις στο ποδάρι έχουμε χορτάσει.
Μία λύση που να έχει επεξεργασθεί και να έχει υπολογίσει όλες τις παραμέτρους έχεις ή ότι έχεις διαβάσεις στα μπλογκ παπαγαλίζεις που να αντιγράφει τον Λαϊκισμό του καρατζαφέρη;;;;
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: γεια

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 29 Ιουν 2013, 09:58

Kotsos έγραψε:Αφού δεν υπάρχει, και αυτός είναι ο λόγος που δεν το βάζεις, έστω το κείμενο με την παραπομπή στην αντίστοιχη συμφωνία,(ξέρεις εδάφιο κλπ)

Όσο για το Δουβλίνο2 ξαναδιάβασέ το γιατί έχω την εντύπωση πως δεν το έχεις διαβάσει καθόλου.
Πουθενά δεν λέει ότι η Ελλάδα είναι υποχρεωμένη κρατήσει όλο το κύμα της λαθρομετανάστευσης στην επικράτειά της.
Αναφέρει ότι με ή χωρίς ταξιδιωτικά έγγραφα ( υπηκοότητα, αλλιώς δεν μπορείς να έχεις ταξιδιωτικά έγγραφα) απαγορεύεται να τους προωθήσει σε χώρες της ΕΕ.
Πάει και το επιχείρημά σου να τους δώσουμε όλους υπηκοότητα και να τους αφήσουμε να φύγουν.

Είπαμε από λύσεις στο ποδάρι έχουμε χορτάσει.
Μία λύση που να έχει επεξεργασθεί και να έχει υπολογίσει όλες τις παραμέτρους έχεις ή ότι έχεις διαβάσεις στα μπλογκ παπαγαλίζεις που να αντιγράφει τον Λαϊκισμό του καρατζαφέρη;;;;


Και ποιος σου είπε ότι εγώ προτείνω τελική λύση; Αυτό που λέω είναι ότι οι ρατσιστικές/ακροδεξιές παπαριές δεν είναι λύση. Αν δεν δεις όλες τις παραμέτρους του προβλήματος δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις λύση. Το πρόβλημα είναι ανθρωπιστικό, οικονομικό, πολιτικό κλπ.

Όσο για το Δουβλίνο ΙΙ, σε δύο προτάσεις σου φάσκεις και αντιφάσκεις. ΠΩΣ θα αποκτήσουν ταξιδιωτικά έγγραφα οι παράνομοι μετανάστες ΜΩΡΕ; Μόνο μέσω διαδικασίας Ασύλου γίνεται. ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ Dah!!!! Και μέχρι τότε, όπως λέει και η δεύτερή σου πρόταση είμαστε υποχρεωμένοι να τους φυλακίσουμε εδώ... (απάντηση στη πρώτη πρόταση "Πουθενά δεν λέει ότι η Ελλάδα είναι υποχρεωμένη κρατήσει όλο το κύμα της λαθρομετανάστευσης στην επικράτειά της." δίνεις μόνος σου)

Επίσης δεν λέω εγώ να δώσουμε υπηκοότητα! Αυτό το διάβασες στον Καρατζαφέρη και σου έμεινε. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΣΥΛΟΥ είπα. Που το προβλέπει ΚΑΙ το Δουβλίνο ΙΙ... . Που μπορούμε να το κάνουμε και χωρίς αυτό καθώς είναι υποχρέωσή μας από τις διεθνείς συνθήκες.

Η "λύση" των ακροδεξιών είναι να κλείσουμε τα σύνορα!!! Ξέρουν μωρέ αυτοί από γεωγραφία και πόσα σύνορα έχουμε; Και κάθονται δικοί μας και τους ακούνε; ΔΕΝ κλείνουν τα Ελληνικά σύνορα. Έχουμε χιλιάδες χιλιόμετρα "σύνορα" καθώς είμαστε μία από τις χώρες με τις μεγαλύτερες ακτογραμμές. Και τυχαίνει να είναι προς την είσοδο των μεταναστών. ΔΕΝ σταματάει το κύμα. Μόνο να το μοιράσεις μπορείς.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: γεια

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 29 Ιουν 2013, 11:20

Βασίλη
Το άσυλο είναι υπηκοότητα. Αν ζητήσεις άσυλο στο τιμπουκτού και σου το δώσουνε, αυτόματα παίρνεις και την εκεί υπηκοότητα. Σταράτα πράγματα και όχι έτσι και γιουβέτσι παίζοντας με τις λέξεις.

Πρέπει να μάθεις να ακούς. Γιατί μου βάζεις λόγια που δεν είπα.
Ποτέ δεν έχω πει να κλείσουν τα σύνορα. Είναι αδύνατο. Όχι μόνο λόγω γεωγραφίας. Τόσο οι φασίστες, όσο και οι αριστεροί το έχουν κάνει καραμέλα. Δεν φυλάσσονται σωστά τα σύνορα. Πράγμα ψευδές.

Η λαθρομετανάστευση δεν είναι καινούριο φρούτο. Ξέρεις πόσοι περνούσαν κάθε βδομάδα την δεκαετία του ογδόντα. Περίπου χίλια άτομα. Οσα περίπου και σήμερα.
Έψαξες να δείς γιατί το πρόβλημα δημιουργήθηκε τις τελευταίες δύο δεκαετίες; Τι γινόταν πριν που δεν γίνεται τώρα;;;;
Οι κανόνες εμπλοκής ήταν οι ίδιοι, δεν πυροβολούσαμε στο ψαχνό γιατί απαγορευέται, αλλά τους συλαμβάναμε όπως ορίζουν οι διεθνείς συνθήκες.
Άρα αλλού είναι η λύση.

Το ότι πρέπει να επιστρέψουν στην πύλη εισόδου και να παραμείνουν, άμα πάρουν άσυλο, για πέντε χρόνια το έχεις διαβάσει στο δουβλίνο;;;;
Από την άλλη άμα επιστρέψουν στην Ελλάδα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να μείνουν εδώ. Ξέρεις υπάρχει και μία διαδικασία απέλασης.
Αλλά υπάρχουν και άλλες διαδικασίες, πχ απαγόρευση εξαγωγής συναλλάγματος. Κλείνεις όλα τα wire transfer. Νομίζεις ότι δεν γίνεται; Προβλέπεται.
Όπως και με την αναγνώριση από το Πακιστάν ως μόνιμων κατοίκων μόλις πάρουν την πράσινη κάρτα, σύλληψη για ψευδή υπεύθυνη δήλωση και σύμφωνα με τις συνέπειες του νόμου 105 απέλαση.
Ξέρεις πόσα εύκολα πράγματα υπάρχουν;;;
Εκατοντάδες.
Απλά κανένας δεν θέλει.
Γιατί το εγχώριο κεφάλαιο μικρό και μεγάλο έχει μάθει στα υπερκέρδη από την μαύρη εργασία, από την εποχή του Σημίτη και δεν ξεμαθαίνει εύκολα.
Ξέρεις κάθε "δημοκρατία" για να μεγαλουργήσει θέλει και τους είλωτές της.
Και οι χρήσιμοι ηλίθιοι, αυτό θέλουν να παραμείνουν οι είλωτές εδώ. Γιατί με άσυλο ή χωρίς, νόμιμοι ή παράνομοι, δεν θα αλλάξει η θέση τους σαν είλωτές.

Αν στο μυαλό,σου, όποιος αρνείται να είναι χρήσιμος ηλίθιος, είναι αναρχοφασίστας, ευχαρίστως δέχομαι τον χαρακτηρισμό από τέτοια άτομα.

Λύση υπάρχει, απλά δεν πρόκειται κανένας να την δεί με ιδεοληψίες και με ανικανότητα να δεί το μέγεθος και τις πλευρές του προβλήματος.
Για τους ιδεοληπτικούς υπάρχουν τα τσιτάτα.

Γιατί είναι πχ ανθρωπιστικός λόγος να ταίζω κάποιον που κατασπατάλησε τους δικούς του πόρους;;;;;;
Είναι λογικό να δέχομαι μετανάστες από χώρες που έχουν τριπλάσιο πληθυσμό ανά τετραγωνικό,χιλιόμετρο από την Ελλάδα και τριπλάσια γενετικότητα;;;
Δηλάδη άλλος πηδάει και άλλος πληρώνει;;;;;

Η μόνη λύση είναι, ή εξασφαλίσω ότι όλοι που θα ενσωματώσω θα μπορούν να έχουν μιά δουλειά που να τους εξασφαλίζει μία ικανοποιητική ζωή ή θα πρέπει να λειτουργήσω με διαδικασία αποθάρυνσης, αποτροπής και μεταφοράς κεφαλαίων και παραγωγής στην χώρα τους με άλλο κανάλι από το επίσημο της κυβέρνησής τους.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: γεια

Δημοσίευσηαπό James » 29 Ιουν 2013, 11:47

Εικόνα:
Σαββάτο πρωί στον Αγιο Διονύσιο κάτω στο λιμάνι του Πειραιά, πούλμαν ετοιμάζεται να φύγει για Βουλγαρία. Κάποιος που δε θα ταξιδέψει, πλησιάζει τον οδηγό και μιλώντας του σχεδόν ψυθιριστά στο αυτί, του δίνει ένα πακέτάκι, πλησιάζουν και άλλοι κατα τη διάρκεια της προετοιμασίας για την αναχώρηση, και επαναλαμβάνεται η σκηνή αυτη καμμιά δεκαριά φορές.
Τι να έχουν τα πακετάκια μέσα? Γιούρο, ρε φίλε Εουρο, στέλνουν Έουρο στις οικογένειες τους στη Βουλγαρία, ο οδηγός έχει πάρει το ρόλο της Western Union με μιά μικρή προμήθεια (ανάλογα το ποσό, απο 1-2% εώς μερικά ευρώ)
Ούτε τις τράπεζες να μπλέξουν δεν έχουν αφήσει.
Όλα κάτω απο το τραπέζι , μαύρα και άραχνα, η ίδιο εικόνα ένα στενό πριν τον Αγιο Κωνσταντίνο στην Ομόνοια.
Το κάθε πούλμαν που φεύγει κουβαλάει ένα μικρό θησαυρό, απο πέντε μέχρι πενήντα χιλιάδες Έουρο .
Αυτο το γνωρίζουν όλοι , είναι άραγε παράνομο ???
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες