GEIA

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
NIKOS
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Ιουν 2013, 14:03

GEIA

Δημοσίευσηαπό NIKOS » 24 Ιουν 2013, 14:08

Τι μετρα θα παρετε για την ανεργια που μαστιζει τη χωρα?

Rainmaker

Re: GEIA

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 24 Ιουν 2013, 14:33

NIKOS έγραψε:Τι μετρα θα παρετε για την ανεργια που μαστιζει τη χωρα?


ως κυβέρνηση;

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: GEIA

Δημοσίευσηαπό mankasp » 24 Ιουν 2013, 15:14

NIKOS έγραψε:Τι μετρα θα παρετε για την ανεργια που μαστιζει τη χωρα?


Γεια σου και σένα. Θα σου απαντήσω τι σκέφτομαι εγώ ως μέλος και όχι ως αντιπρόσωπος του κόμματος.

Καταρχήν δεν μπορούμε να πάρουμε μέτρα γιατί δεν είμαστε κυβέρνηση :D .
Επίσης το πρόβλημα, ναι, μαστίζει την Ελλάδα αλλά όχι μόνο, είναι γενικότερα ευρωπαϊκό πρόβλημα και δεν νομίζω πως μια λύση μπορεί να βρεθεί τόσο εύκολα.
H ουσία είναι πως η αύξηση της ανεργίας οφείλετε σε μεγάλο βαθμό στην παύση της αλόγιστης εισροής χρημάτων στην αγορά είτε μέσω του δημοσίου, είτε μέσω ευρωπαϊκών προγραμμάτων ή τραπεζικών δανείων τα όποια δεν επενδύθηκαν ποτέ όπως θα έπρεπε ώστε να χτιστεί ορθά η οικονομία μας.
Για το πως μπορούμε να προχωρήσουμε από δω και πέρα, εγώ συμμερίζομαι τις απόψεις του Αρίστου Δοξιάδη όπως τις παρουσιάζει ο ίδιος: http://youtu.be/6HhNGU08KoE

Τώρα όσον αφορά συγκεκριμένα μέτρα... για εμένα δεν πρόκειται να υπάρξουν ποτέ (πετυχημένα μέτρα) όσο ο κάθε πολίτης περιμένει με σταυρωμένα χέρια κάτι από μια οποιαδήποτε κυβέρνηση για να βρει εργασία. Σε μεγάλο βαθμό, πιστεύω πως είναι υπεύθυνος ο καθένας μας να φροντίζει για την επαγγελματική του αποκατάσταση βάζοντας το κεφάλι κάτω ώστε να βρει τρόπους να κάνει κάτι δημιουργικό, να μορφωθεί και να μην έχει όνειρο απλά να βολευτεί κάπου.

Παράλληλα ως κόμμα υποστηρίζουμε την Ευρωπαϊκή Πρωτοβουλία Πολιτών για το Βασικό Εισόδημα ή όποια με λίγα λόγια λέει πως πρέπει να εξασφαλίζεται ένα βασικό εισόδημα για κάθε πολίτη της Ε.Ε. ανεξάρτητα με το αν εργάζεται ή όχι. Κάτι τέτοιο για εμένα είναι πολύ σημαντικό ως πρώτο βήμα για την καταπολέμηση της ανεργίας. Εξασφαλίζουμε τις βασικές ανάγκες κάθε πολίτη ως προς το ζην και πλέον ελαφρύμενος από το άγχος της επιβίωσης είναι στο χέρι του να κάνει τα επόμενα βήματα για την προσωπική του και επαγγελματική του ανάπτυξη.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: GEIA

Δημοσίευσηαπό Petros » 24 Ιουν 2013, 15:22

Θα σου πω την δική μου άποψη σχετικά με το θέμα αυτό.

Κάποια από τα προβλήματα στη χώρα μας που προκαλούν την ανεργία είναι η απουσία της διαφάνειας στις αποφάσεις και η απουσία της δικαιοσύνης σε όλα τα επίπεδα (πχ βουλευτική ασυλία)

Η ανεργία καθεαυτή δεν αποτελεί πρόβλημα, αλλά επακόλουθη δυσκολία των δύο παραπάνω.

Απλά σκέψου πόσες περιπτώσεις έχουν υπάρξει όπου εκατοντάδες άνθρωποι έχουν μείνει άνεργοι λόγω των παραπάνω.
Μόνο και μόνο επειδή δεν υπάρχουν νομικά μέτρα και αρχές που να διασφαλίζουν ότι οι δημόσιες δομές λειτουργούν με διαφανή και δίκαια κριτήρια.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μπορούν να γίνονται με μη διάφορους μη διαφανείς τρόπους προσλήψεις ατόμων μη ικανών (με τα ικανά να μένουν απ'έξω) που λειτουργούν ως η αρχή ενός domino για την μη σωστή λειτουργία των δομών.
Οπότε έτσι δεν μπορείς να εκδόσεις άμεσα άδεια για την έναρξη λειτουργίας μιας επιχείρησης η οποία στη συνέχεια θα μπορέσει να απασχολήσει εργαζομένους.

Γι αυτό η άποψή μου είναι πως προέχει η διαφάνεια. Ίσως στα μάτια σου να φαίνεται μικρό βήμα, όμως έχει μεγάλα επακόλουθα σε πολλούς τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας μεταξύ αυτών και η εργασία.

Επίσης όπως παραπάνω και ο mankasp σου είπε, υποστηρίζουμε την πρωτοβουλία για το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Petros, έχει επεξεργασθεί 24 φορά/ες συνολικά
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: GEIA

Δημοσίευσηαπό James » 24 Ιουν 2013, 15:25

Μία οι τις σκέψεις που θα μπορούσε κάποιος να συζητήσει είναι να σταματήσει η κυβέρνηση να δίνει άδειες παραμονής και εργασίας σε πολίτες κρατών μη μέλων της Ε.Ε.
Οι λόγοι είναι ότι το κράτος μας βρίσκεται σε εξαιρετικά δυσχερή θέση και δε μπορει να απορροφήσει εργαζομένους εκτός ευρωπαϊκής ένωσης. Δεν έχει να κάνει με ρατσισμό η ξενοφοβία, απλά με εξορθολογισμό στη σύνθεση του εργατικού δυναμικού μας.
Καλό θα ήταν να μπορούσαμε να αντλήσουμε στοιχεία για τον αριθμό αυτών των εκδόσεων και των ανανεώσεων .
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: GEIA

Δημοσίευσηαπό Petros » 24 Ιουν 2013, 15:51

James έγραψε:Μία οι τις σκέψεις που θα μπορούσε κάποιος να συζητήσει είναι να σταματήσει η κυβέρνηση να δίνει άδειες παραμονής και εργασίας σε πολίτες κρατών μη μέλων της Ε.Ε.
Οι λόγοι είναι ότι το κράτος μας βρίσκεται σε εξαιρετικά δυσχερή θέση και δε μπορει να απορροφήσει εργαζομένους εκτός ευρωπαϊκής ένωσης. Δεν έχει να κάνει με ρατσισμό η ξενοφοβία, απλά με εξορθολογισμό στη σύνθεση του εργατικού δυναμικού μας.
Καλό θα ήταν να μπορούσαμε να αντλήσουμε στοιχεία για τον αριθμό αυτών των εκδόσεων και των ανανεώσεων .


Δεν ξέρω αν συμφωνώ ή όχι.

Είσαι σίγουρος όμως πως κάτι τέτοιο δεν παραβιάζει την κοινοτική νομοθεσία;
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

NIKOS
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Ιουν 2013, 14:03

Re: GEIA

Δημοσίευσηαπό NIKOS » 24 Ιουν 2013, 16:24

ευχαριστω για της απαντησεις σας

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: GEIA

Δημοσίευσηαπό mankasp » 24 Ιουν 2013, 16:32

NIKOS έγραψε:ευχαριστω για της απαντησεις σας


Να προσθέσω επίσης πως αν κάποια στιγμή βγάλει το κόμμα συγκεκριμένο πρόγραμμα για την καταπολέμηση της ανεργίας θα γίνει μέσα από την προσπάθεια τη συμμετοχή και την τελική έγκριση του σώματος των μελών.

Πάντως θα ήθελα να ακούσω και τη δική σου άποψη για το θέμα αλλά και να μας πεις πως μας βρήκες ποια είναι η γνώμη σου γενικότερα για τους πειρατές, αν θέλεις φυσικά... :)
https://twitter.com/e_kastrinakis

NIKOS
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Ιουν 2013, 14:03

Re: GEIA

Δημοσίευσηαπό NIKOS » 24 Ιουν 2013, 17:02

λοιπον σας βρηκα εντελως τυχαια και η αποψη μου ειναι οτι για να καταπολεμηθει η ανεργια ειναι να φυγουν ΑΜΜΕΣΑ ολοι αυτοι οι λαθρομεταναστες που κλεβουν τις δουλειες απο Ελληνες συνανθρωπους μας που αξιζουν αυτα που οι ξενοι απολαμβανουν! μονο ετσι θα καταπολεμηθει η ανεργια ομως αυτο δε πιτευω πως θα γινει ποτε γιατι βλεπετε βολευει καποιους δεν εχω καποια συγκεκριμενη αποψη για το κομμα σας αυτα

NIKOS
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Ιουν 2013, 14:03

Re: GEIA

Δημοσίευσηαπό NIKOS » 24 Ιουν 2013, 17:42

ελπιζω να σας καλυψα


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 20 και 0 επισκέπτες