Θρησκεία

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
Rainmaker

Re: Θρησκεία

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 20 Ιουν 2013, 00:25

Magkas έγραψε: αλλα δυστυχώς η θρησκεία είναι εξίσου κάτι σημαντικό θεωρώ.


Σεβαστό!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Θρησκεία

Δημοσίευσηαπό baskin » 20 Ιουν 2013, 00:31

Magkas έγραψε:Όπως και να χει, δε παύω να συμφωνώ στο 95% (Και παραπάνω) των θέσεων που έχετε αλλα δυστυχώς η θρησκεία είναι εξίσου κάτι σημαντικό θεωρώ.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Φιλικά Γιώργος


Γιώργο, αντιλαμβάνεσαι τον παραλογισμό σε αυτό που λες; Η θρησκεία είναι σημαντικό να μπορεί να είναι σημαντική για κάποιους ελεύθερα και χωρίς περιορισμούς και γι' αυτό δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με την πολιτική, το κράτος και την δημόσια διοίκηση. Είναι ξέχωρα και διαφορετικά πράγματα. Ιδανικά κανένα κόμμα δεν πρέπει να έχει θέσεις για την θρησκεία, γιατί δεν θα έπρεπε να το απασχολεί.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Θρησκεία

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 20 Ιουν 2013, 10:23

@magkas

Θα μιλήσω πάλι σαν άτομο:
Απόλυτα σεβαστή η διάθεσή σου να εκφράσεις την θρησκευτική σου πεποίθηση όπως θέλεις!
Κανείς δεν θα σε κατηγορήσει, πόσω μάλλον εγώ!

Μιλάς για την ελευθερία την δικιά ΣΟΥ!! Την ελευθερία των ΑΛΛΩΝ την σκέφτηκες καθόλου;
Η σύγχρονη κοινωνία μας περιλλαμβάνει (ΙΣΟΤΙΜΑ), Χριστιανούς Ορθόδοξους, Καθολικούς, Εβραίους, Μουσουλμάνους, Ινδουιστές, Δωδεκαθεϊστές, Άθεους
και δεν ξέρω και εγώ πόσες άλλες θρησκείες/δόγματα υπάρχουν!
Κάποιοι από αυτούς δεν θέλουν ούτε καν να βλέπουν σύμβολα άλλων θρησκειών!
Εδώ, δύο τινά μπορούν να συμβούν:
1) Η κοινωνία λέει "βγάλετε το σκασμό όλοι, οι Χριστιανοί είναι περισσότεροι και είσαστε υποχρεωμένοι να βλέπετε τα σύμβολά τους", κάτι που αντίκειται στις διεθνείς συμβάσεις που έχουμε αποδεχτεί (Και στην φιλοσοφία του Χριστιανισμού)
ή
2) Οι Χριστιανοί (και η κάθε κυρίαρχη θρησκεία, όπου Γης), αποδεχόμενοι τις ιδαιτερότητες των αλλόθρησκων, τις κάνουν σεβαστές.
Άλλωστε, από όσα γνωρίζω, ΟΛΕΣ οι ευρέως διαδεδομένες θρησκείες έχουν την ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ, την ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΕΙΑ και τον ΣΕΒΑΣΜΟ του διπλανού τους, κύριες διδαχές τους!

Υ.Γ.
Κουβέντα περί θρησκειών, δεν πρόκειται να ανοίξω. Over!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Θρησκεία

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 20 Ιουν 2013, 14:28

Magkas έγραψε:Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,
δυστυχώς μάλλον δε με καλύπτει η παράταξη παρ'ότι ως τώρα τη στήριζα. και αυτό λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων.
Τη δεκαετία του 90 πηγαινα σχολείο και ποτε κανενας συμμαθητής μου δεν είχε πρόβλημα με τη παρουσία της εικόνας στο πίνακα-ούτε με τη πρωινή προσευχή, ουτε τα θρησκευτικα (μπορούσε να απέχει αλλωστε... κλπ) οπότε λυπάμαι που ακούω οτι λογικά η επίσημη θέση έχει να κανει με "κατάργηση" της επίσημης θρησκείας Χ.Ο. για την Ελλάδα
Επίσης με λυπεί που είστε υπέρ της αποψήλωσης των θρησκευτικών συμβόλων. Δε παύει άλλωστε ως τωρα να θεωρείται επίσημη θρησκεία κάτι που απεύχομαι να αλλάξει.
Χαίρομαι που είστε υπέρ της ανέγερσης ναών και των υπολοίπων θρησκειών κάτι που δηλώνει ότι σέβεστε και την ελευθερία των συνανθρώπων μας.
Λυπάμαι που ο νόμος με υποχρεώνει να τσιπάρω το κατοικίδιο μου-κάτι που είναι ενάντια στις θρησκευτικές πεποιθήσεις μου, και στη δική μου ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, την οποία όμως εδώ η παράταξη δεν υπερασπίζει ωστε να έχω το δικαίωμα στην ΕΠΙΛΟΓΗ, καθώς και με το τσιπ κανεις δε μπορεί να διασφαλίσει ότι το ζωάκι δε μπορεί να από-τσιπαριστεί και αν χαθεί να μη το βρω ποτέ ή και με το τσιπακι ακόμα, αν ο άλλος δε το παει σε κτηνιατρο και παλι το ίδιο, άρα στη πράξη το μέτρο μπάζει από παντού και πιστεύω ότι δεν είναι αυτό που λέει αλλά κρύβει σκοπημότητες πολλές.
Όσον αφορά το διαχωρισμό Εκκλησίας κράτους-προσωπικά δε θα είχα καμία αντίρρηση να γίνει μόνο εφόσον τα προαναφερθέντα θρησκευτικά θέματα δεν άλλαζαν (με την έννοια την διασφάλιση της επίσημης θρησκείας και την μη αποψήλωση των θρησκευτικών συμβόλων από εκεί που τόσα χρόνια συνεχίζουν και βρίσκονται) μα διασφαλίζονταν κι όλας.
Όπως και να χει, δε παύω να συμφωνώ στο 95% (Και παραπάνω) των θέσεων που έχετε αλλα δυστυχώς η θρησκεία είναι εξίσου κάτι σημαντικό θεωρώ.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Φιλικά Γιώργος


Σχετικά με το τσιπάρισμα, που ακριβώς το απαγορεύει η θρησκεία;
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Θρησκεία

Δημοσίευσηαπό Petros » 20 Ιουν 2013, 15:44

chprokop έγραψε:'Οπως και το να λες οτι θελουμε διαχωρισμο, αλλά στην Κωδικοποιηση ΘΕΣΕΩΝ να ψηφιζεις προταση που να μην το εχει...

Μονο με νοοτροπια δεσποτη μπορει να μαχεσαι ακομη για κατι που εβλαψε ανεπανορθωτα την Εκκλησια (ο σφιχτος εναγκαλισμος με το Κρατος, του οποιου εγινε θεραπαινιδα).

Δεν βρίσκω λόγο στο να ανοίξουμε ένα τέτοιο διάλογο σαν κόμμα τη στιγμή που η Εκκλησία της Ελλάδας είναι επί της ουσίας αυτόνομη αλλά στα χαρτιά ΝΠΔΔ.
Και παρόλο που γενικά είμαι υπέρ του η κάθε θρησκευτική κοινότητα να κανονίζει την οικονομική της διαχείριση, δεν έχω σοβαρό πρόβλημα η εκκλησία της Ελλάδας να μείνει ως έχει μέχρι να ξεκαθαριστούν τα περιουσιακά στοιχεία (ήδη γίνεται αυτό). αυτό που με ενοχλεί είναι να μην υπάρχει διαφάνεια στα οικονομικά της στοιχεία...


Magkas έγραψε:η επίσημη θέση έχει να κανει με "κατάργηση" της επίσημης θρησκείας Χ.Ο. για την Ελλάδα


Ισχύει μεν αυτό που η ekfrasi λέει, όμως η "επίσημη" θέση δεν έχει ακόμα ψηφιστεί, κάτι που σημαίνει πως ως τώρα δεν υπάρχει καν θέση.
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες